Lainaus Alkujaan tämän lähetti Sambolo Katso viesti
Ite miettiny dt swissin H1900 kiekkoja, painoa jonku verta mutta jykevämmät pinnat ja kehä, teräs vapari ja isommat laakerit. Kantavuus 150kg. Ja ylempänä puhuttiin 14kg kovana painona, musta se on vielä vähän. Varmasti rungotkin jykevämpiä ja kestävempiä ku kevyet xc rungot, eikä se paino kyllä ole itseä mitenkään haitannu, oma tosin viimeks kun punnitsin niin 13.5kg ja tää trail pyörä, mut pitkällä keulalla ym. Nyt varmaa enempiki painoa.
Renkaista, ite ajanu nuuksiota ja tornikeskusta 2.8 michelin wild am kumeilla, pito erinomainen ja ajettavuus muutenkin mutta liian hepposat kumit mun massalle rymistelyyn, lyö helposti läpi, takana ollu huckki mikä kyl jeesannu. Ens kerralla misukan endurot.
Sulla taitaa olla kuvan mukaan puolikoon kiekot (Alpkitin Rumpukset 650B+) ja toi keula vaihdettu 120 -> 160 mm ? Toi DT Swiss H 1900 voisi tosiaankin olla itellä (29 kiekot) hyvä takana + insertti ja edessä saattais helposti riittää E1900:set.. lähinnä rauhallisempaa setämiesajoa kun oma meno on. Painolla ei nyt taida tuossa "hissituetussa puistopyöräilyssä" olla muutenkaan niin väliä, joten muutama sata grammaa tai puolikiloa vanteissa ja tymäkämmissä kumeissa yhteensä ei tuntune juuri missään. Itellä on kahdessa fillarissa (maantie ja täpäri) DT Swissin kiekot ja niistä on vain hyvää sanottavaa.