Lainaus Alkujaan tämän lähetti JackOja Katso viesti
Niin siis suotta intoilet, et pääse pätemään. Onhan kengänpääliset mulle ihan tuttu juttu. On mulla varsin paljon kokemusta talvipyöräilystä. Ja mun lämpimin ratkaisu talvipyöräilyyn on edelleen mun välikausikengät (Defroster) Urheiluareenan teddykarhusuojilla. Tarvittaessa kemialliset lämppärit inessä.

Wölvhammerit ostin kun halusin ajaa (maastossa) ilman kengänsuojia ja kaikki kertoi tässäkin topicissa, että ne ne vasta ovar jeesuksen lämpimät. No eivät ole. Eikä olleet Lake 330:tkaan.
Jos se lämpö ei varpaisiin asti virtaa, niin helpointa taitaa olla vaan laittaa lisälämmitystä. Mulla on ihan sama juttu varpaiden kanssa. Sormet tarkenee hyvin.

Siis verrokkina vaikka meidän pari kiloinen koira. Se ei tarkene pakkasella edes paksussa untuvapussissa paikallaan, koska kroppa ei vaan tuota lämpöä riittävästi. Pienikin lisälämmitys pussin sisään niin hyvin tarkenee.

Ensin tietysti eristys pitää olla kunnossa ja sitten lämpöä vaikka kemiallisesti vähän.