Remmit pois ja nippusiteillä kiinni kypärään. Siinähän on vielä nivelkin, joten on helppo suunnata oikealle korkeudelle.
Joku kyseli kuvaa valokeilasta. Ei ole, varsinkaan vanhalla polttimolla, koska se oli palanut. Enkä jaksa muutenkaan vaivautua.
Remmit pois ja nippusiteillä kiinni kypärään. Siinähän on vielä nivelkin, joten on helppo suunnata oikealle korkeudelle.
Joku kyseli kuvaa valokeilasta. Ei ole, varsinkaan vanhalla polttimolla, koska se oli palanut. Enkä jaksa muutenkaan vaivautua.
recycling will save the planet, especially if you eat all your plastic and die
Mulle on jo kaksi vastaantulijaa -jalankulkija ja pyöräilijä - muutaman viikon sisällä valittanut Fenixin (L2D Rebel 100) häikäisevän/olevan liian kirkas! On kyllä varmaan vaan ollut liian ylös suunnattu, kun aamulla on kiireessä kietaissut lampun tankoon ja valaistulla kevyen liikenteen väylällä aamuhämärissä sen lampun keila ei maassa niin valtavan hyvin edes erotu.
Onko kokemuksia seuraavista suunnistus/kypärälampuista:
- Silva 478, 6...20 W, 106 €
- Silva 480, 6...20 W, 110 €
- Mica SL, 6 + 10 tai 20 W, 88 €
Kaikki lamput siis on käsittääkseni 6 V järjestelmiä
Pääosat saa ostaa erillisinä esim www.otsalamppu.fi kaupasta.
Siis lähtökohtana, että mulla on jo älylaturi ja 6 V/12 Ah akku. Käytössäni on nyt Smart tuplahalo ja parempaa haen
Kaupin Kanuunat, Team Garmin MTB
"Olet ehjä vasta silloin, kun olet sekä henkisesti, että fyysisesti täysin palasina": mtbSeikkailu 2012
Mulla oli pari vuotta Silva 478 10/20W versio 4.5Ah NiMH akulla varustettuna. Toimii parhaiten juoksuvauhtisessa ulkoilussa, mutta pienin varauksin käyttökelpoinen myös hidasvauhtisessa maastopyöräilyssä:
+halpa
+kypärään kiinnitys ja irrotus helppoa
+talvikelillä valo riittää, jos maastossa lunta
-syksyn märillä keleillä valosta ei liiemmin iloa
-lyhyt polttoaika, kun käytännössä valoa täytyy polttaa 20W maksimiteholla jopoillessa
-hidas laturi
In triathlon, the suffering is so central and the other rewards so peripheral that one could only do it for the suffering.
Jäi mainitsematta, en turbolla, mutta sillä kovimmalla kolmesta muusta tehosta olen pääosin ajellut. En ole sitä itse pitänyt liian kirkkaana näin lumettomaan aikaan, kun on kuitenkin katulamppujen katveita ja pimeitä kulkijoita. Mutta suuntausmokan olen varmaan aina välillä tehnyt, kun se teline pyörii aika herkästi tangossa.
Pienin teho on käytössä usein, kun akut lopussa ja ei jaksa vaihtaa kesken matkan, ja se tuntuu lampun takaa katsottuna ihan olemattomalta, olen vähän arvellut, ettei oikein riitä huomiovaloksikaan kunnolla.
Varsinaiseksi huomiovaloksi Fenix onkin huono, verrattuna normaaleihin pyöränlamppuihin. Suoraan sivulle ei näy yhtään valoa.
Olen ajatellut, että hyvä kun näkyy eteenpäin eli sinne mihin itse on menossa, ja takavalo taas näkyy taakse. Ehkä pitäis taas siirtyä takaisin Mirage Evoon. Silläkin näkee ja ei oo kukaan valittanut häikäisystä.
Toi mullakin on, kahdella (9 Ah ja 4.5 Ah) akulla. Kiinteesti kakkos-kypärässä kiinni ja sikäli mun ykkösvalo maastoon. Jokseenkin eri mieltä olen valon riittävyydestä. Tulee usein ajettua melko täysillä valot päässä, enkä ole kokenut valon määrää ongelmaksi. Tietysti joillekin ei riitä mikään. Toi Silva nyt on sellaista 10v takaista huipputekniikkaa suunnistukseen ja varmasti paljon kirkkaampia valoja on nykyään tarjolla (hinnalla). Kuitenkin maastopyöräilyyn varmasti riittävä valo, tai sitten on silmissä vikaa.
Virtaahan se tosiaan kyllä tuhlaa ja laturi on hidas.
länsiväylä muokkasi tätä : 10.12.2007 at 20.25
recycling will save the planet, especially if you eat all your plastic and die
Mulla on samat akut käytössä (GP 2700) ja tänään kävi aivan samalla tavalla mulle. Kaasua kerty kytkimen taakse eikä lamppu suostunut enää toimimaan kuin himmeimmällä teholla.Noh, pitää jatkossa varautua ylimääräisen akkuparin kanssa pitemmille reissuille.
Kotiin kun pääsin niin annoin lampun lämmetä noin tunnin. Tämän jälkeen lamppu toimi jälleen aivan normaalisti samoilla paristoilla mitkä olivat ulkona "tyhjenneet". Fenixin lamppu elektroniikka asettaa tuon säästömoodin päälle paristojen jännitteen tippuessa tietyn tason alapuolelle, joka kylmemillä keleillä ladattavilla paristoilla saattaa tulla hyvinkin nopeasti vastaan. Jos tuollaisia litiumparistoja pystyy käyttää fenixissä pääsee ilmeisesti tästäkin ongelmasta eroon (ehkä).
mantis muokkasi tätä : 10.12.2007 at 22.19
Saakohan Maglitestä LEDin kanssa riittävän leveän ja tasaisen valokeilan Fenixin L2D:n verrattuna? Magliten originaali polttimolla (ei LED) valokuvio on hieman Fenixiä leveämpi, mutta aluksi keskelle jää iso pimeä piste. Kuviota säädettäessä keskipiste tulee valaistuksi, mutta vastaavasti reuna-alue pimenee.
Harkinnassa on ehkä toisen Fenixin hankinta tai Magliten päivittäminen lähivaloksi. Fenixillä kaipaisi lähivalona vain hitusen lisää leveyttä valokeilaan.
Kruunu muokkasi tätä : 11.12.2007 at 00.28
Ainakin 2AA paristoinen LED maglite on huomattavasti himmeämpi kuin nuo kirkkaimmat (130/180 lumenia) Fenixit.
Nythän se sitten ilmestyi. Relaa foorumilla sai testi kovasti kohua aikaan. Mielestäni oli kovin retkeily painotteisesti testattu jne.., mutta jokainen löytänee painottamansa asiat irti tähtiä tuijottamattakin. Hupaisaa oli testivoitajan ilmestyminen markkinoille ehkä keväällä.
µ
Joop, tuli sitä lueskeltua. Jotenkin omituisen epäselkeästi kerrottu eri valotehoista sekä automaagisesta tehonpudotuksesta kuumenemisesta johtuen sekä niiden sekä ulkolämpötilan vaikutuksesta akun kestoon.
Se testivoittaja ainakin mun silmissä (kuvasta katsottuna) näytti aivan kamalalle kiinamuovikötöstykselle Lupineen verrattuna. No, olihan se satasen halvempi ja se on jo paljon rahaa.
nyt ois valoasiaa!
lyhyesti: tekeekö tällä mitään? sigma
ja saako noita pääkaupunkiseudulta?
kiitos ja anteeks![]()
-Usot sie jot myö uitiin?
Kyllä tuolla yhtään mitään tekee, mutta täydellä teholla käyttöaika jää kovin lyhyeksi.
Holokki auki ku H. Moilane.
Ostakaa uusi retki-lehti!siinä ohtalamput testissä.
-Petzl Ultra
-Lupine wilmaX
-Silva LX
-Silva 748
-Black diamond icon
-Led lenser
-Petzl Myo XP belt
-Princeton tec apex pro
-Retki K2 luxeon
-Vaude Trio
-Zafir 19 led
Jep,jepkatoppa kö testissä paloajat,luxit ja kaikki,hianot grafiikat ja käyrät.
Huonointa oli vaan......nua*klup*hinnat.
Äkkiä miäs osti leheneikä turhaan.
Voi teitä onnettomia ketkä pimeyessä vaellatte,tutkimattomia on monet polut......valoitta ajelevilla.
Tuli sitten vihdoin valon lähteeksi hankittua Fenix L2D Premiun QS. Uskallan suositella. Valoteho riittää mennen tullen työmatka-ajoon. Reitillä on kuutisen kilometriä täysin valotonta taivalta ja Fenixin avulla kyllä näkee. Katuvaloissa sitten pienillä tehoilla, jotta tulee nähdyksi. Häiriöitä ei ole ollut ainakaan muutaman asteen pikkupakkasissa. Fenixin oma tankoteline ihan näppärä varuste.
Kirjanmerkit