Mä satuin katsomaan ton Kallion haastattelun aamutelkkarista ja siinä kaikki sanottu oli hyvin järkevää kuten teeveeurheilulääkäriltä yleensäkin mutta tossa artikkelissa lausunto on muokattu vihjaamaan jotain ihan muuta. Oikeasti haastattelu meni niin että ensin toimittaja ja Kallio yhteistuumin arvelivat että dopingia käytetään mutta asiantuntevat kayttäjät ovat aina pakostikin yhden askeleen testaajia edellä ja sitten jotakuinkin näin:
Toimittaja: "Montako käryä arvelet Osakassa tulevan?"
Kallio: "No, toivottavasti muutama käry jotta nähtäisiin dopingtestauksen toimivan mutta ei liian montaa ettei kaikki huomio keskity dopingiin vaan voitaisiin nauttia urheilusuorituksista."

Siis mitään kulissien takaisiin sopimuksiin viittaavaakaan ei sanottu enkä usko sellaista olevan kansainvälisissä liitoissa. Sen sijaan kansallisissa lajiliitoissa tilanne on eräissä maissa takuulla toinen eli urheilijan käryä yritetään peitellä mahdollisimman kauan ja sitten selitellä että tuomio olis mahdolisimman pieni. Esim äskettäin ne kaksi saman valmentajan itä-eurooppalaista naisyleisurheilijaa joille oma liitto ehdotti mitätöntä rangaistusta mutta kansainvälinen liitto ei sitä hyväksynyt vaan vaatii normirangaistusta eli 2 vuotta bannia.