^Riippuu kiekoista, usein perus ensiasennus kiekoissa saattaa olla suurtakin heittoa kireydessä, kannattaa varata aika rinteikseen parin sadan kilometrin jälkeen, teetetyissä laatukiekoissa hyvin harvoin moista esiintyy.
 Moottoriturpa
					
					
						Moottoriturpa
					
					
                                        
					
					
						^Riippuu kiekoista, usein perus ensiasennus kiekoissa saattaa olla suurtakin heittoa kireydessä, kannattaa varata aika rinteikseen parin sadan kilometrin jälkeen, teetetyissä laatukiekoissa hyvin harvoin moista esiintyy.
Hylkylistalla: Arvatkaa kuka...
 Aktiivijäsen
					
					
						Aktiivijäsen
					
					
                                        
					
					
						Onko olemassa pikakiinnitettävää täyspitkää lokaria? Takalokari saisi siis ulottua ihan alas keskiöön asti. Rengas max 40mm leveä.
 Aktiivijäsen
					
					
						Aktiivijäsen
					
					
                                        
					
					
						 Moottoriturpa
					
					
						Moottoriturpa
					
					
                                        
					
					
						^Vaikuttavat laadukkailta kunhan kiinnitykset toimii. Älä ainakaan missään nimessä hanki sellaista jossa etulokasuojan takaosa on ilman aisoja!
Hylkylistalla: Arvatkaa kuka...
 Vakiovieras
					
					
						Vakiovieras
					
					
                                        
					
					
						 Jäsen
					
					
						Jäsen
					
					
                                        
					
					
						Ei ole ainakaan meikäläisen silmiin sellaisia osunut, jotka aivan keskiöön alas asti ulottuvat. ^^^Tuossa jo yhdet mainittiin. Samalta valmistajalta löytyy SKS Velo 47 Urban lokasuojasetti Voi asentaa ilman aisoja, mutta en suosittele. Jos ei tuolta löydy aisa settiä, niin SKS U-Stays Velo 42 Urban & Velo 47 Trekking -lokasuojakaaret – Verkkokauppa.com Edit. Eipä ole aisoja tuollakaan.
Jos näihin päädyt, niin aisat on ylipitkät ja itse lyhennettävä. Teräs on jotain sakujen ultrakovaa ja vaikka paksuus on vain noin 4mm, niin saa tehdä tosissaan töitä, että saa rautasahalla poikki.
 Aktiivijäsen
					
					
						Aktiivijäsen
					
					
                                        
					
					
						Ainakin omassa spessun chiselissä ulottuu tuo speedrocker XL joku 3-5cm keskiön yläpuolelle. Ilman extenderiä tosin vähän roiskii yläselkää. Perän geo vaikuttaa aika lailla miten noi lokarit asettuu.
Pysyy hyvin kiinni, ei rämisen tai muutenkaan ilmoita olemassa olostaan. Lähtee myös irti muutalla remmillä (5kpl). Keskiössä on tarranauha, muissa kumiremmin. Kuva ilman extendriä.

 Aktiivijäsen
					
					
						Aktiivijäsen
					
					
                                        
					
					
						 Aktiivijäsen
					
					
						Aktiivijäsen
					
					
                                        
					
					
						Mulla on veloflexx 65 ja ne asettuu aika samalla tavoin:
Turun kuvarastit - Sivu 100
Tuo etulokari on joustokeulaan kätevä kun tulee tarranauhalla + kumiremmeillä haarukkaan. Asennus menee yhteensä minuutissa ja pois ottaminen 30s.
Ensiasennus oli melko kivuton muistaakseni sekin, rautasahaa ei tarvittu toisin kuin bluemelsien kanssa.
 Aktiivijäsen
					
					
						Aktiivijäsen
					
					
                                        
					
					
						Tuokin vaikuttaa hyvältä, oman speedrockerin etulokaria en saanut sopimaan joutokeulaan. Pitää kattoo jos vaihtais tohon settiin 55 levysenä ainakin etusen.
Voi olla vähän hassu kysymys mutta onko mitään järjellistä syytä miksi kannattais vaihtaa perus aerokiekot tuollaisiin puolikiloa kevyempiin kiekkoihin jos valtaosa ajosta on kuitenkin tasamaalla ja vauhditkaan ei päätä huimaa? Jollain pervolla tavalla nuo Newmenit kiinnostaa vaikka vähän takaraivossa kutittelee ajatus rahan hukkaan heittämisestä.
Newmen Streem 28" Climbing C.35/C.38 CL Shimano HG Wheelset
 Moottoriturpa
					
					
						Moottoriturpa
					
					
                                        
					
					
						^Onhan se paljon pyörivästä massasta puoli kiloa, rahan hukasta tiedä mutta uuden hankkiminen yleensä mukavaa ja antoisaa.
Hylkylistalla: Arvatkaa kuka...
 Jäsen
					
					
						Jäsen
					
					
                                        
					
					
						 Aktiivijäsen
					
					
						Aktiivijäsen
					
					
                                        
					
					
						Pitäisi vaihtaa Dt Swissin maantivanteisiin laakereita, 15x24x5mm (6802). Ei mitään hipo keraamisia tai mitään ihan kuraa.
Mikä olisi järkevä valinta?
 Jäsen
					
					
						Jäsen
					
					
                                        
					
					
						^SKF olisi ainakin varma valinta Shop 61802-2RS sealed cartridge bearing now | ROSE Bikes
61802-2RS1 - Deep groove ball bearings | SKF
Tuolta laakerinetti.com/618022rstai68022rskuulalaakerikumitiivistettyfagko yoezoskf-p-362.html voi ilmeisesti tulla mikä vaan useammalta merkki valmistajalta (FAG, Koyo, EZO, SKF), mutta kaiketi ovat kuitenkin vastaavia toistensa kanssa.
Melkein ostaisin täältä. Kaikki mainitut firmat tekevät laadukkaita premium laakereita ja varsinkin jos pystyy noutamaan on hintakin todella edullinen. Vaikka tulisi10€ postit, ei silloinkaan ole kalliit.
Zykkel muokkasi tätä : 30.05.2025 at 10.33
 Aktiivijäsen
					
					
						Aktiivijäsen
					
					
                                        
					
					
						Mä olen käyttänyt Enduron LLU/LLB-tiivisteillä -se tiiviimpi LLU ulospäin.
 Nöösi
					
					
						Nöösi
					
					
                                        
					
					
						SUNringlé Düroc SD37 kiekko jonka sisäleveys on 32mm olis tarkotus litkuttaa, laitanko 30mm vai 35mm teippiä?
 Moottoriturpa
					
					
						Moottoriturpa
					
					
                                        
					
					
						35mm. ------------
 Vakiovieras
					
					
						Vakiovieras
					
					
                                        
					
					
						Miten porukka täällä vaihtaa jarruihin nesteet? Mulla olisi SLX-jarrut, ja pitäisi nyt nesteet vaihtaa. Kaikissa ohjeissa neuvotaan työntämään sillä ruutalla sieltä alhaalta jarrusatulan päästä nesteet sinne kahvan päähän kuppiin, tämä sinänsä toimenpiteenä helppo ja selkeä. Mutta mietityttää vain, että eikö olisi järkevämpää tyhjentää vanhat ryönäiset nesteet sieltä satulan päästä painovoiman avulla ja kahvan päästä syöttää tuoreet tavarat sisään? Luulisi, että se ryönä kertyy ajan mittaan painovoimankin avustuksella sinne alas satulan päähän, niin ei tunnu mielekkäältä työntää niitä takaisin ylös kahvan kautta ulos.
En tiedä, onko näillä mitään merkitystä käytännössä? Shimanon täysi bleed kit löytyy kyllä, niin molemmat tavat onnistuu, mutta ajattelin vähän kysyä kokemuksia ja ajatuksia tuosta, ennen kuin ryhdyn toimenpiteeseen.
Onko kokemuksia Shimanon Ultegra ja Dura-ace 12spd ketjujen erosta kilometrien kestävyyden kannalta? Kannattaako maksaa Dura-acen ketjusta parikymppiä enemmän?
 Moottoriturpa
					
					
						Moottoriturpa
					
					
                                        
					
					
						^^Jostain löytyy video missä jarrunesteet vaihdetaan painovoimaisesti, siis ilman ruiskuja. Itse kyllä täytin ruiskulla ja kupilla, yksinkertainen homma sekin.
Hylkylistalla: Arvatkaa kuka...
 Moottoriturpa
					
					
						Moottoriturpa
					
					
                                        
					
					
						Osaako joku kertoa mikä auttaa kun satulatolppa valuu kuskin massan alla? Töhnää välissä mutta ei oikein auta.
Hylkylistalla: Arvatkaa kuka...
1) satulaputken mitat ei täsmää
2) satulatolpan mitat ei täsmää
3) pannan mitat ei täsmää
Tönäri käteen ja mittailemaan. Tarvittaessa joku alumiinisuikale shimmiksi tolpan ympärille. Saa leikattua saksilla esim. kaljatölkistä.
 Aktiivijäsen
					
					
						Aktiivijäsen
					
					
                                        
					
					
						Esimerkiksi tässä Shimanon Dealer's manualissa sivulla 19 sanotaan:
https://si.shimano.com/en/pdfs/dm/BR...005-16-ENG.pdf
"SHIMANO genuine mineral oil replacement. It is recommended to replace the oil inside the reservoir tank if it becomes severely discolored. Attach a tube with a bag to the bleed nipple, and then open the bleed nipple to drain out the oil. The brake lever can be operated at this time to help the oil drainout. After this, add oil while referring to the section "Adding SHIMANO genuine mineral oil and bleeding air". Use only SHIMANO genuine mineral oil. Dispose of the waste oil according to proper country and/or state disposal regulations."
Eli ensin valutus alakautta pois, ja sen jälkeen normaalien ilmausohjeiden mukaan (uudet nesteet ruiskulla alakautta). Aika hyvin on tuokin huomio piilotettu.
 Jäsen
					
					
						Jäsen
					
					
                                        
					
					
						 Vakiovieras
					
					
						Vakiovieras
					
					
                                        
					
					
						Aivan, eipä tullut heti mieleen, että voisi käyttää molempia, että ensin tyhjennys alakautta ja sitten täyttö toiseen suuntaan. Jonkun videon näin, missä tehtiin tuo alakautta valutus ja täyttö samaan aikaan, eli letkulla satulasta vanhat mustat nesteet johonkin kippoon ja kahvan päähän se ilmauskuppi ja sinne riittävästi uutta nestettä, niin hiljalleen uudet nesteet korvaavat vanhat nesteet, sitten satulan päästä ruuvi kiinni ja samalla voit tehdä kahvan päästä kuplien poiston. Tuo tuntuisi järkevältä, että samalla kun valuttaa vanhat lirut pois niin saadaan uudet tilalle. Ehkä kokeilen sitä. Tuntuu vähän turhalta, että ensin valuttaa vanhat pois ja sitten työntää toiseen suuntaan uudet sisään, kun uusien nesteiden täytön voisi tehdä samalla kertaa kuin tyhjennyksenkin.
 Aktiivijäsen
					
					
						Aktiivijäsen
					
					
                                        
					
					
						Pelkällä kupilla ja alas letku ja purkki mihin laskee öljyt. Jos on kierrätettäviä öljyrättejä niin voi laskea suoraan semmoiseen, paljonhan sieltä ei tavaraa tule. Letkusta näkee kyllä helpommin kun tulee puhdasta tavaraa. Mulla on vaan Shimanon kuppi ja puuilosta letku ja vanha Shimanon öljypullo siihen. Joku vinkkasi täällä johonkin, oisko jagwiren letkuun, missä on Shimanon nippa, pysys paremmin satulassa kiinni kun toi puuilon silikoni letku...
Sent from my iPhone using Tapatalk
 Moottoriturpa
					
					
						Moottoriturpa
					
					
                                        
					
					
						Jack, ai perkele! Tolppa 27.2 ja satulaputki 31.6 sekä panta kaapista ihan sattumanvarainen ja ei toimi????
Siis kaikki on aivan oiklean mittaisia ja tolppa ei ole edes löysä putkessa sekä pantakin istuu täydellisesti. No, onneksi eliminoit pahimmat mahdolliset ;-)
Hylkylistalla: Arvatkaa kuka...
 Banned
					
					
						Banned
					
					
                                        
					
					
						Se hipo kevennyspanta on vaan huono. Laita kunnon panta.
Kirjanmerkit