Mulla on ollut todella pahoja kramppeja. Ennen ne tulivat pääasiassa reiden takaosaan (sama kuin jalkapalloilijoilla). Nykyisin ne tulevat sisäreiteen niinkuin sinulla.
Kun olen ajanut yli 40 km, suht kovilla tehoilla omaan kuntoon nähden, niin kramppeja on luvassa.
Magnesiumista ei minulle ole ollut mitään hyötyä, eikä se tutkimuksien mukaan myöskään auta kramppeihin. Tietenkin ihmiset ovat yksilöitä.
Löysin tietokoneen syövereistä joskus netistä löytämäni ohjeen: Laitan mukiin vettä ja sekoitan sinne noin 1.5 rkl hunajaa ja ripauksen suolaa. Sekoitan niin, että hunaja ja suola on sekoittunut veteen ja kaadan seoksen kolmen vartin vesipulloon ja juon sen. En yhdellä huikalla mutta kuitenkin aika nopeasti. Lopputulos on minuilla ettei ole tietoakaan krampeista-
En tiedä onko tuollainen hunajan sisältämä sokerimäärä terveellistä, mutta krampit ovat niin kamalia etten halua kärsiä niistä. Pidemmilä lenkeillä lisään annostusta.
Kirjanmerkit