Onhan niitä: https://trpcycling.com/products/hy-rd

Kohta joku, joka ei ole niillä ajanut, tulee kertomaan, että ne lähinnä vain tuovat mukanaan sekä vaijeri- että nestejarrujen huonot puolet ja mahdolliset ongelmat, mutta netistä voi lukea myös tyytyväisten käyttäjien kokemuksista. Tiettyä tarkkuutta asennukseen ja Jagwiren tai jonkun muun valmistajan kokoonpuristumattomia vaijereita ilmeisesti kuitenkin vaaditaan.

Jos pyörässä nyt on vannejarrut, mutta kuitenkin mahdollisuus käyttää levyjarruja, HY/RD lienee ainoa keino saada nestejarrut ilman että joutuu vaihtamaan kahvatkin.

Mutta toisaalta voi olla että ero jarrutustuntumassa tai -tehossa hyvin mekaanisiin jarruihin verrattuna jää merkityksettömän pieneksi - mutta, kuten tunnettua, pienikin tai jopa kuviteltu parannus voi usein olla fillaristille suurikin ilon aihe


PS
The HY/RD is the latest iteration of our industry-leading efforts to bring hydraulic performance to the road/cross disc market. Using an open hydraulic system it’s compatible with Shimano and SRAM 11 speed road shift levers. For compatibility questions contact us to ensure this caliper will work with your existing levers.
Joidenkjn (vanhempien muiden kuin Shimano?) kahvojen (joissa veto on pitempi?) kanssa HY/RD ei toimi.