^ Kaupassa laputetuissa tuotteissa on vielä aikaa, joskus useampiakin päiviä, viimeiseen käyttöpäivään tai parasta ennen -päivään, ruoka-apujakeluun tai hävikkiruokakäyttäjille ne ymmärtääkseni päätyvät vasta sitten, jos ne eivät ole menneet kaupaksi.
(Einessilakkalaatikko mikrossa lämmitettynä ei tosin ole ruokaelämys yleensäkään; kuivuneita ruisleipäviipaleita varten kaltaisillani kitupiikeillä on konsti: kostuttaa ne vedellä ja laittaa mikroon ja syö lämpimänä.)
PS Olen kai sen verran snobi etten harrasta suomenkielisiä ristikkoja - ja kun ei harrasta, ei ainakaan joudu huomaamaan että jotkut niistä voisivat jäädä kokonaan ratkaisematta - mutta huvitan joskus itseäni yrittämällä ratkaista Hufvudsstadsbladetin ristikkoja, titenkin ilman sanakirjan apua. Ehkä kaksi kertaa olen siinä onnistunut niin ettei ole jäänyt ainuttakaan tyhjää ruutua (vaikka jokin sana onkin vain arvaamalla osunut oikein). Niillä kerroilla olisi ihan hyvin voinut postata Mikä tänään sai sinut hyvälle tuulelle -ketjuun!
PPS Aikoinaan innostuin kokeilemaan kykyjäni The Timesin crosswordiin...
(Kuvassa ei ole kyvyttömyyteensä tuskastuneena nukahtanut Opulus.)







Lainaa viestiä vastauksessa
Kirjanmerkit