Lainaus Alkujaan tämän lähetti laattamaa Katso viesti
Eipä mitää. Roll outdoorsilla saattasi olla ensikäden tietoa kun polut ovat niitten kontolla tänä talvena.
Ihan hyvässä kuunnossa nuo Laanilasta "eteenpäin" oleva reitti tuntui olevan.
Tuli ajettua:
Saariselkä - Laanila - Rönkönlampi - Kiilopää reitti edestakaisin (ilmeisesti tuo Kiilopäältä Ahopään editse menevä reitti ei ole "auki" tällähetkellä, ainakaan reitti listan mukaan).







Saariselälätä Laanilaan enemmän taikka vähemmän tylsää leveää reittiä joka kulkee paljolti mökkialuiden keskellä (hyvä aloittelevalle talvipyöräilijälle, joita monet ulkomaan turistit ovat).




Laanilan jälkeen reitti muuttui sitten enemmän "maastopyöräilymäiseksi" ja oli pääosin hyvää ajettavaa (veikkaisin että Lauantaina taikka Sunnunnuntaina on huollettu reitti viimeksi).
Tosin koska yhteiskäyttöreitistä kyse, niin paikkapaikoin osioita joissa kävelijät ovat "hajoittaneet" pinnan hyvin kuhmuraisiksi ja hieman haastaviksi ajaa, lähinnä sellaisissa kohdissa joissa hieman aukiota ja tuuii pääsee pöllyttämään lunta joka osittain kertyy reitin pohjalle pehmeäksi kerrokseksi.
Reitin "viimeinen"osuus Rönkönlampi - Kiilopää kaikista parasta, siellä kun ei jäljistä päätellen kävelijöitä ole reitillä ollut.








Rönkönlammen takopaikalla muitakin pyöräilijöitä



Ja puolenmatkan krouvissa, Kiilopäällä Limu+Korvapuusti ja ajo takaisin.