^ tulittekohan vastaan ehkä noin puolenpäivän aikaan Laaksossa?

Kiitos lapiomiehille täältäkin. Vaikuttaakohan mtb-reittimerkit siihen, että siellä on nykyään vähemmän kävelijöitä ja polut pysyy pitempään pehmeänä sen takia. Täällä Tali-Munkkivuori-suunnalla kaikki noi ”ei talvikunnossapitoa” -ulkoilureittien kävellyt polut oli jo tosi hyviä. Lapioituja pätkiä lukuunottamatta Kepun mtb-reitti selkeästi kaikkein muhjuisin kaikista mun tänään ajamista poluista.

Toinen, mikä varmaan vaikuttaa myös, on se että vähintään puolet männävuosien läskipyöristä on vaihtunut (sähkö)enskoiksi ym. jotka möyhii niitä polkupohjia kovettamisen sijaan. Silloin, kun läskitrendi oli kuumimmillaan, pysyi polut paremmassa kondiksessa.

Pehmeille ja uraisille pätkille Ikon Racessakin oli vähän turhan paljon kuviota. Ei tarttis olla reunanappulaa ollenkaan, niin pysyisi rengas paremmin siellä urassa ja ajaminen olisi hallitumpaa. Kovilla pätkillä Ikon toimii talvella tosi hyvin.