Lasagnetten Mifua jauhelihan tilalle.
Lasagnetten Mifua jauhelihan tilalle.
Luin läpi avoimet työpaikat. Kunpa useampi työnantaja osaisi arvostaa etätyötä.
*
La chance, c’est comme le Tour de France : on l’attend longtemps et ça passe vite. -Jean-Pierre Jeunet, Amelie
Olin EA16 koulutuksessa. Done.
"You brought two too many - Monettako kertaa sä katot tota?"
Reilu puolituntia keilaamista. Mukavaa vastapainoa pyöräilylle, vaikka ei mitenkään kuntoa kohottava laji olekaan. Mutta ehkäpä juuri siitä syystä.
Pysähdyin yhdelle tässä iltakävelyllä kun hain levyn kaupasta.
Laitoin DJ-kamat tulille.
Lämmitin glögiä josta tein ns. terästetyn version.
Voitelin sukset.
"Veljesi ryssävihassa!"
Voimaa ilosta.
Viha on energiaa!
Kävelin taproomille yhdelle uutuudelle. Kohta kävelen takaisin kotiin
Vaihdoin ehjän hehkutulpan rikkinäisen tilalle Skeidaan, lämmin autotalli ja paineilmakompura olisi olleet tarpeen.
Sent from my CPH2399 using Tapatalk
Söin banaanin ja kolme liköörikonvehtia sekä silitin kissaa
Don't ride faster than your guardian angel can fly!
http://pd.kuvat.fi/
Heräsin turhan aikaisin ja söin jo aamupalankin. Lähtiskö sit vaan polkemaan, vaikka tiimin piikkujouluajo/IPA alkaakin vasta ysiltä.
Tein shokkihoitoa jalkaterille eli jalat vuoroin mahdollisimman kylmään veteen (lunta kun nyt riittää) ja sitten kuumaan. On taas se aika vuodesta kun varpaat turpoavat ja estävät esim. treenaamisen niin kokeillaan tuollaista hoitoa josko mitään auttaisi.
Siivosin, imurointi ja luuttuaminen.
I väntan på ännu dåligare tidet
Tein 10,3 km kävelylenkin, kun oli niin kylmä viima, etten lähtenyt pyörällä liikenteeseen.
Olipa todella raskas lenkki. Ei hyvältä näytä nivelrikkoisen talvi, jos ei ilmat lämpene. Täytyy varmaan siirtyä sisätiloihin kuntopyörää polkemaan.
Hain fillarin huollosta. Varmaan kivempi taas kun takajarrukin toimii. Itsenäisyyspäivän satkulla oli pikkusen hankalaa
^^ Lumigraveloin kolmisenkymppiä lähiulkoilureittejä ja Laakso-Maunula KePu-polkua. Oli jotenkin raskasta sekin. Joko painaa vielä kuukausi sitten sairastettu korona tai sitten se on vaan tämä vuodenaika.
Vastapainoksi hain yhdet sukset Kalle Sportista huollosta ja pikahuolsin kolme muuta suksiparia. Tulis jo lunta, että pääsisi hiihtämään muutakin kuin tykkilumilenkuroita.
“Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”
Söin rivin tummaa suklaata
Don't ride faster than your guardian angel can fly!
http://pd.kuvat.fi/
Kävin puolentoista tunnin kävelyllä. Sitten vein autoon lumiharjan, lumilapion ja skraban kun kävelyllä tajusin niiden olevan vielä kesajemmassa. Sitten palkitsin itseni pienellä viskitilkalla ja joulukalenterioluella.
Maksapihvejä
Terassilla oluella...
Piirtelin kasan fillariretkiä paltsua kuunnellessa.
Aloitin konvehtirasian (Marabou Aladdin) tyhjentämisen.
Peppuroin lumihangessa ihan kelteisillään ja sen jälkeen saunaan.
Uuniin puuta ja reppu ynnä lakanasta revittyjä luutturättejä pesukoneeseen.
I väntan på ännu dåligare tidet
Joo pirtin lämmitystä tourin hiihtoja seuratessa.
Leivinuunia lämmitin ja puuhellalla lounas ynnä touria seurasin. Tämmöstä tupa-ukkona olemista ynnä päiväettoneet.
I väntan på ännu dåligare tidet
Hölkkäsin 7 km (-34 °C ) ja lenkin jälkeen kylmään suihkuun. Tulipa virkeä olo.
Laitoin saunan lämpiämään.
Ehtii ennen klo viittä kuumaksi...
"tasamaiden suuri yksinäinen"
www.mtb-lohja.com
Kirjanmerkit