ElectrobikeGarminHephaGiant
Sivu 278 / 285 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 178 228 268 276 277 278 279 280 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 8.311 - 8.340 / 8526

Aihe: Talvipyöräily

  1. #8311
    Liittynyt
    07/2006
    Paikkakunta
    Iisalmi
    Viestit
    3.864
    ^^ + ^
    Pätee kaikkeen ulkoliikuntaan talven viimoissa. Liikkumaton ilmakerros asusteiden välissä niin kyllä tarkenee vaikka aavalla järven selällä tuiskupäivänä. Kevytkin untuvatakki on kyllä lämmin tyvenessä, mutta ei välttämättä pidä tuulta. Untuvan päälle ohutkin tuulenpitävä kerros niin eipä palele.

  2. #8312
    Liittynyt
    09/2019
    Viestit
    94
    Viesti poistettu (oli mainittu asia jo toisessa ketjussa.
    S_tara muokkasi tätä : 23.11.2023 at 15.15

  3. #8313
    Liittynyt
    10/2006
    Paikkakunta
    Vihti
    Viestit
    1.390
    Sen verran voin tähän todeta että 15 vuotta vanha Nokian A-sarjalainen nastarengas ei pidä sitten yhtään ylämäessä. meenpä ostaan uudet nastarenkaat.
    Don't ride faster than your guardian angel can fly!


    http://pd.kuvat.fi/

  4. #8314
    Liittynyt
    09/2019
    Viestit
    94
    Tänään todella hieno pakkaspäivän pyörälenkki.
    Pääosin Hesan alueella, kelvit aurattu ja suurin osa jopa hiekotettu. Vantaan puolella pieni lenkki, kelvit aurattu, ei hiekotettu.
    Päällä sopivasti vaatetta, käsissä sähkölämitteiset nahkarukkaset. Varpaat alkoivat jäähtymään, vaikka kahdet sukat kotimaisissa nahkasaappaissa. Lämmitettäviä sukkia kaipailen, mutta perskule, kun ei löydy miesten kokoja. Tutkitaan tilannetta.
    Kyllä oli pyöräilijät kadonneet tieltä, ilmeisesti hemmot eivät lähde epämukavuusalueelle ilman pakkoa?

    Nautin matkasta!

  5. #8315
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.181
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti S_tara Katso viesti
    Kyllä oli pyöräilijät kadonneet tieltä, ilmeisesti hemmot eivät lähde epämukavuusalueelle ilman pakkoa?
    Häh? Ei kai arkena päivällä jouda kuin työttömät, eläkeläiset ja muut joutilaat polkemaan.


  6. #8316
    Liittynyt
    09/2019
    Viestit
    94
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti JackOja Katso viesti
    Häh? Ei kai arkena päivällä jouda kuin työttömät, eläkeläiset ja muut joutilaat polkemaan.
    En ajatella jakaa ihmisiä eri ryhmiin, kunhan kerroin vain näkemykseni tilanteesta.
    Meitä on moneen lähtöön, toiset puhuu, toiset tekee.

    Toivotan kuitenkin kaikille hyviä pyöräilysäitä, vaikka elämmekin talvista aikaa.

  7. #8317
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.181
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti S_tara Katso viesti
    En ajatella jakaa ihmisiä eri ryhmiin... Meitä on moneen lähtöön, toiset puhuu, toiset tekee...
    Mutku ei tarvii jakaa kuin kahteen ryhmään, se on fakta. Maailmassa kahdenlaisia ihmisiä: toiset tekee silloin kun huvittaa ja toiset silloin kun on aikaa. Autuaita ovat ensinmainitut.


  8. #8318
    Liittynyt
    05/2005
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    7.691
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti JackOja Katso viesti
    Häh? Ei kai arkena päivällä jouda kuin työttömät, eläkeläiset ja muut joutilaat polkemaan.
    Vuorotyöläiset, freelancerit, vapaapäivää viettävät, vuorotteluvapaalla ja vanhempainvapaalla olevat.
    XT-vaihtajia vuodesta -95, ja välillä vähän foorumitauolla.



  9. #8319
    Liittynyt
    10/2005
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    5.440
    Tietysti on myös se pieni ryhmä, joka laittaa ammatikseen pyöräilijä. Ne vaan tekee, huvitti tai ei.
    Asennekysymys, näkeekö talvipyöräilyn "vaikka elämmekin talvista aikaa" -harmina, vai mahdollisuutena talvipolkujen auetessa.

  10. #8320
    Liittynyt
    03/2012
    Paikkakunta
    Kitee
    Viestit
    6.066
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Ohiampuja Katso viesti
    Vuorotyöläiset, freelancerit, vapaapäivää viettävät, vuorotteluvapaalla ja vanhempainvapaalla olevat.
    Ai niin eläkeläiset olikin mainittu.
    I väntan på ännu dåligare tidet

  11. #8321
    Vuorotyöläiset. Me eletään ihan omaa elämää. Hyviä puolia on se että harrastuspaikoissa ei yleensä ole ruuhkaa silloin kun me harrastamme. Kelkkailua harrastaneena en koko talvena nähnyt muita kelkkailijoita kun taas viikonloppuisin sai kuulemma pelätä reiteillä henkensä puolesta. Huonoja puolia on liikaakin esim useille terveyden menettäminen. Työmatkapyöräilyn huonoja puolia on ettei pyöräteitä aurata silloin kun pyörällä ollaan liikenteessä.

    Mitäs vinkkejä olisi toisen peukalon jäätymiseen. Muuten kädet pysyy lämpöisenä mutta peukalo perhana ei siedä kylmyyttä yhtään

  12. #8322
    Liittynyt
    03/2012
    Paikkakunta
    Kitee
    Viestit
    6.066
    Kaikkea hyvää Goomikon peukalolle.
    I väntan på ännu dåligare tidet

  13. #8323
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti arctic biker Katso viesti
    Kaikkea hyvää Goomikon peukalolle.
    Meinaatko että sillä lämpenee.

  14. #8324
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.555
    Minä otan peukun kolostaan rukkasessa toisten sormien puolelle lämmittelemään aina välillä

  15. #8325
    Näin myös minä teen. Ote tangosta tosin kärsii ja vaihteiden vaihtaminen on haastavaa. Ei tuohon taida muuta konstia olla.

  16. #8326
    Liittynyt
    03/2009
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    51
    Sama vaiva täällä, auttaisikohan avaruuslakanasta pyöräytetty suoja sisähanskan ympärille?

  17. #8327
    Liittynyt
    10/2005
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    5.440
    Gripparilla ei tarvitse vaihteita peukuttaa, onnistuu vaikka myötäotteella.
    Kaksisuuntaisilla liipasimillakin voi vaihtamisotetta muuttaa niin että käsi on enemmän nyrkissä kuin peukalo viimassa roikkumassa.
    Tanko-ote tietty vaihtelee kuskista riippuen, nojaako stongaan vai roikkuuko stongassa.
    Itse harrastan jälkimmäistä, kevyellä keulalla ajelua,

  18. #8328
    Mulla esiintyy välillä valkosormisuutta, en tiedä onko vaarallista vai ei, mutta aika kylmäksi menee. Barmitseillä ei mitään vaikeuksia, vaikka pakkasta olis -30, ja alla vain kesäsormikkaat. Tosin jos joutuu olemaan puhelimessa vartin kesken lenkin, niin pikkasen tuli pakkasessa sormille vilu.

  19. #8329
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Goomikko Katso viesti
    Mitäs vinkkejä olisi toisen peukalon jäätymiseen. Muuten kädet pysyy lämpöisenä mutta peukalo perhana ei siedä kylmyyttä yhtään
    Tankopussit jos on mahdollista laittaa, viima loppuu ja nakit pysyy paremmin lämpimänä. Käsineissä suositus samaan kun jalkineissa, ei slimfittiä vaan hieman väljät että pintaverenkierto säilyy ja hanskan sisällä on ilmatilaa. Lämpimiä käsineitä löytyy vaikka minkälaisia jos niitä katsoo pyöräskenen ulkopuolelta, sähkölämmitettävät käsineet on yksi vaihtoehto jos ei muuten pysy lämpimänä.
    Kylätason pyöräilijä

  20. #8330
    Hyviä ideoita mutta ainut ongelma näissä on että ne lämmittävät koko kämmentä kaikkia sormia. Jo nyt muut sormet hikoilee mutta oikean käden peukalo on niin jäässä että särkee. Onko syy valkosormisuus vai nuorempana tapahtunut tapaturma peukaloon ja etusormeen. Sanottakoon että peukalo on "jäässä" jo plussa keleillä. Muuten en kylmästä kärsi vaan 15 pakkasessa mennään vielä kesähousuissa ja talvitakin alla ainoastaan pitkähihainen ohut merinovillapaita. Kypärän alla pelkästään korvaläpät. Näin mennään alle puolentunnin työmatka. Tuon peukalon takia ei valitettavasti talvipyöräilyä juuri enempää pysty harrastamaan vaikka mieli tekisi. Kaikkea hyvää peukalolle.......

  21. #8331
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    7.733
    Ainoa mahdollisuus olisi ehkä rakennella ohuista merinovillasormikkaista peukunlämmitin. Leikkaa kaiken muun pois paitsi peukun ja siitä ranteeseen menevän suikaleen ja mansetin.

  22. #8332
    Liittynyt
    09/2020
    Viestit
    1.155
    Sellaisesta lämmitettävän hansikkaan elementistä voisi ehkä rakennella peukalonlämmittimen, mutta vaatii aika paljon harrastamista. Esim. tällaisesta voisi tuon vastuslangan onnistua kieputtamaan peukalon ympäri.

  23. #8333
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    7.733
    Ehdottaisin pogie:n eli tankorukkasten kokeilua.

  24. #8334
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.181
    Ehdotettiin jo aiemmin, mutta liian kuumat.


  25. #8335
    Oikeasti jo nykyisillä hanskoilla/rukkasilla sormet hikoilee. Voishan tankorukkasia kokeilla ja ottaisi käyttöön kevyemmät hanskat. Ongelma on siis edelleen pelkkä toisenkäden peukalo joka ”jäätyy” myös kesällä.

    Lukekaa tänä jos se selventää asiaa.
    https://www.terveyskirjasto.fi/dlk00542

  26. #8336
    Liittynyt
    04/2021
    Viestit
    264
    Jos se peukalo palelee jo kesälläkin, niin aika haastavaa varmaan saada talvella pysymään lämpimänä.
    Joku vain peukaloa lämmittävä vastus voisi olla toimiva, mutta sellaista hanskaa ei taida löytyä missä vaan just sille peukalolle olisi vastus, joten tee-se-itse hommiksi melkein menee.
    Tai sitten jos saisi vaikkapa teetettyä sellaisen hanskan missä peukalon sisään voisi laittaa sellaisen kertakäyttöisen lämmittimen. Toki hieman sitten rahaa kuluu, kun niitä ostelee, mutta viidellä kympillä saa jo toista sataa niitä, joten pahimman talven yli ainakin pärjää, vaikka pyöräilisi tiuhaankin.
    Ikävä vaiva sinänsä. Onko asiasta lääkärin kanssa keskusteltu, voiskohan tuohon jotain lääkinnällistä hoitoa olla saatavissa?

    Itsellä onneksi sen verran reippaasti lämpöä tuottava keho, että kunhan vaan liikkeessä pysyy, niin kovin ohkaisilla hanskoillakin pärjää talvisinkin. Repussa kulkee lämpimämmät hanskat siltä varalta, että joutuu pysähtymään esim. teknisten ongelmien vuoksi, mutta muuten käytössä sama hanskat kun kesälläkin ja viime päivien -10 kelit ei vielä sormissa tunnu lainkaan.

  27. #8337
    Liittynyt
    10/2005
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    5.440
    Lämmitettäviä grippejä, pitää sitten muita sormia jäähdyttää jos sauna on niille liian kuuma.
    https://cycl.bike/products/heated-handlebar-grips

  28. #8338
    Liittynyt
    03/2012
    Paikkakunta
    Kitee
    Viestit
    6.066
    Hiilikuitutanko ynnä Ritchey True Grip jos suoratankoses
    ta on kyse.
    I väntan på ännu dåligare tidet

  29. #8339
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    7.733
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Goomikko Katso viesti
    Oikeasti jo nykyisillä hanskoilla/rukkasilla sormet hikoilee. Voishan tankorukkasia kokeilla ja ottaisi käyttöön kevyemmät hanskat. Ongelma on siis edelleen pelkkä toisenkäden peukalo joka ”jäätyy” myös kesällä.

    Lukekaa tänä jos se selventää asiaa.
    https://www.terveyskirjasto.fi/dlk00542
    Niin, lähinnä ajattelin että jos kokeilisi niitä tankorukkasia. XXL:stä taitaa saada parilla kympillä.

    Mutta kuten todettu, jos peukku ”jäätyy” kesälläkin, niin aika vaikea sille on trooppisia oloja rakentaa.

  30. #8340
    Liittynyt
    02/2005
    Paikkakunta
    Turku, Rinkeby
    Viestit
    21.313
    Joskus kannattaa miettiä kumpi tarkeämpää kuin peukalo tai (talvi)pyöräily? Ei ole sellaista harrastusta olemassakaan mitä terveyden uhalla täytyy tehdä.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •