GiantGarminElectrobikeEfat
Sivu 31 / 33 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 21 29 30 31 32 33 ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 901 - 930 / 986

Aihe: Viimeisin kaatumisesi

  1. #901
    Olisko se ollut 25.11. kun satoi sitä vettä Espoon puolella joka jäätyi tiehen kiinni. Silloin viimeksi. Lähdin Hesasta silein renkain ja jossakin kohtaa alkoi tihuuttaa. Kokelin matkalla että pitääkö rengas ja sillä kohdalla piti. Niinpä matka eteni vauhdikkaasti, vaan jossakin kohtaa havahduin ihmettelemään että miksi tie näyttää märältä, mutta vesi ei lennä renkaista. Seuraavaan mutkaan otin vauhdin alle kävelyvauhdin ja päädyin kyljelleni. Piti lopulta soittaa nouto kun en enää uskaltanut kotiin ajaa. Kotona sittn olikin kuivat tienpinnat. Ei kalustevaurioita. Aivan mielettömän upea mustelma kankun kulmilla.
    Sika joka ei pyöräile on vain pelkkä sika

  2. #902
    Liittynyt
    10/2006
    Paikkakunta
    Töyrynummi
    Viestit
    4.235
    Eilen oli lähellä, vaikka olin sisällä trainerin päällä. Intervallilenkki, ja vanha vara-raineri ei ole kaikkein tukevin.
    10k-kerhon jäsen

  3. #903
    Liittynyt
    10/2003
    Viestit
    8.084
    ^Mä aikoinaan kauan kauan sitten kaaduin vauhdikkaasti rullien päältä pienen yksiön keittokomerossa tiskipöydälle. Jengi katsoi ihmeessään kun kerroin urheilulajistani tietämättömille "Ajoin keittokomerossa ja lensin tiskipöydälle" kun valittelin mustelmaani kädessä.

  4. #904
    tempokisu Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti VesaP Katso viesti
    ^Mä aikoinaan kauan kauan sitten kaaduin vauhdikkaasti rullien päältä pienen yksiön keittokomerossa tiskipöydälle. Jengi katsoi ihmeessään kun kerroin urheilulajistani tietämättömille "Ajoin keittokomerossa ja lensin tiskipöydälle" kun valittelin mustelmaani kädessä.
    Kääk! noi rullat, voi elämä sentään että voi olla kamalaa ja totesin että on vähän liian vaarallinen harjoitusmuoto mulle. Ennätys on 2 tuntia rullilla-ajoa ja samalla kuuntelin musikkia. Palautin laina-laitteen.
    En varsinaiseesti kaatunut kun olin varautunut ja oli seinä siinä vieressä. Mikä idea tässä rullailu-ajossa on? jäi epäselväksi.

  5. #905
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.266
    Tiistaina. Pitkän kivikkopätkän jälkeen maasto rauhoittui ja päätin hörpätä juomapullosta energiaa. Virhe. Kuitenkin sattui eturengas johonkin esteeseen ja ilmalento seurasi. Ohjaustanko survoutui kylkeen kainalon alapuolelle ja polvet ruhjeilla.

    Kipeää on. Typerä virhe, olisin voinut pysähtyä juomaan kun kiire ei ollut minnekään.
    JackOja muokkasi tätä : 11.07.2020 at 05.07


  6. #906
    Liittynyt
    06/2019
    Viestit
    4.310
    Tuohon voisi sanoa että älä välitä, tuohan on moka jollaisia sattuu pro-tason kuskeillekin. Mm. Kjell Carlström kertoi kaatuneensa (ja muutaman muun kaatuneen hänen peräänsä) kerran (muistaakseni Tour of Californian jollain etapilla) pelkästään sen takia että sattui osumaan kuoppaan juuri silloin kun toinen käsi piti juomapullosta kiinni.

    Ja voisi kai senkin kokea - ainakin jälkeenpäin - jonkinlaisena hienona kokemuksena että ajoit lenkin loppuun (jo senkin takia ettei vaihtoehtoa ei ollut).



    Mulla on lähinnä neuroottiseksi katsottavan ylivarovainen suhtautuminen yhdellä kädellä ajamiseen. Maantielenkeilläkin jätän pulloon tarttumisen myöhempään jos en näe tienpintaa kunnolla (esim varjojen takia) enkä porukkalenkeillä suostu juomaan kuin ollessani viimeisenä. Gravellenkeillä en yksin ajaessani oikeastaan koskaan hörppäile vaan pysähdyn pitämään piccolissimon tauon ja nauttimaan hetkestä.

    Eihän se varmasti ole millään lailla optimaalista juoda kerran tunnissa sen sijaan että joisi ohjeiden ja suositusten mukaisesti vähän (1-2 dl) mutta usein (15-20 min välein), mutta tapa on jo tottumus ja tuntuu sopivan minulle.



    Viimeisin kaatumiseni fillarilla tapahtui marraskuun ensimmäisenä päivänä - typerän varomaton käännös mitättömän öisen sadekuuron jäljiltä aamulla sään kirkastuttua jäätyneessä kohdassa - mutta viimeisin kaatumiseni sattui polkujuoksua spontaanisti tutuilla lähikallioilla harrastaessani joulupäivänä. Olkapäävamma ei onneksi haittaa millään lailla ajamista, mutta muistuttaa itsestään aina kun yrittää kiertää kättä tiettyyn yläasentoon.

  7. #907
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    7.886
    Jos tänne saa postata melkein kaatumiset, niin tänään grävel-lenkillä Latokartanon niityillä Ilmolanraitilla meinasi tulla kunnon OTB tässä kohden. Tulin tuolta viistosti oikealta tuota alempaa oikopolkua pitkin 25+ nopeudella ja välittömästi oikopolun jälkeen Ilmolanraitilla kunnon sadeveden tekemä monttu/spoori. Ehdin vain ajatella, että hei me lennetään, mutta onneksi pysyin pystyssä eikä takarengaskaan noussut.

    Mutta suosittelen varomaan tuota kohtaa.

  8. #908
    Liittynyt
    07/2004
    Viestit
    3.479
    En minä mutta poika kaatui Rukalla bike parkissa. Onneksi pinta naarmuilla säästyttiin. Harmillinen päätös hauskalle ensimmäiselle yhteiselle hissipyöräilylle.

  9. #909
    Liittynyt
    09/2018
    Viestit
    1.075
    Tänään läskipyörällä. En tajua miksi, mutta jostain syystä painoin etujarrua, kun oli tarkoitus kääntyä kotipihalle. Juuri ennen pysäytin mittarin ja silloin se tapahtui. Taisi kypärän lippa pelastaa pahemmalta, kun lensin asvalttiin naama edellä. Vieläkin leuasta tihkuu verta. Hieman on leukanivelet kipeänä samoin kuin polvi ja oikean sormi. Mitään ei kuitenkaan tainnut särkyä paitsi Edge. Pyörä lensi päälleni ja mittarista lasi halki, ilmeisesti osui kypärään. Vauhtikaan ei ollut kummoinen.

  10. #910
    Liittynyt
    11/2015
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    4.407
    Uupuneena saattaa tehä epämääräsiä asioita ku aivot ei saa tarpeeksi energiaa

  11. #911
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Jami2003 Katso viesti
    En minä mutta poika kaatui Rukalla bike parkissa. Onneksi pinta naarmuilla säästyttiin. Harmillinen päätös hauskalle ensimmäiselle yhteiselle hissipyöräilylle.
    Pieni nurinmeno parkissa kuuluu asiaan ja toivottavasti poika ottaa tämän enemmänkin "voitonmerkkinä" kuin tappiona

    Vedinkö itse tämän topicin pohjat?

    Mattohississä lähes tasamaalla, aloin kikkailemaan trackstandia ja tietenkin satula ylhäällä, kun tasapaino sitten meni niin perse otti penkkiin ja jalka haroi tyhjää ja levisin ei kovinkaan arvokkaasti mattohissin viereen. Ja kummipoika seurasi vierestä, totesin että mee ylös vaan, minä keräilen itseäni tässä... Lisäksi säästin rahaa edellisenä päivänä ostamalla vain polvisuojat (ei polvi-säärisuojia), ja nyt sääri on ollut pintakipeä parisen viikkoa, jotain hermokipua kun on niin pirun arka.
    Trek Rail | Camino Al | Taiga | Team Tuska

  12. #912
    Liittynyt
    07/2004
    Viestit
    3.479
    ^ Ensimmäinen kommentti oli ettei enää ikinä aja alamäessä mutta kun kotiin päästiin oli jo rakentamassa hyppyriä pihalle.

  13. #913
    Liittynyt
    07/2011
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    411
    No eilen. Epähuomiossa ajolinja oli viemässä kohti ojaa. Huomasin liian myöhään, etupyörä humpsahti pehmeään lumeen ja lähdin siitä tangon yli. Onneksi pehmeään lumihankeen, joten ei käynyt kuinkaan. Ja mkä tärkeintä, nähdäkseni kukaan ei ollut näkemässä.

    Kokosin itseni, tarkistin että pyörä toimii ja jatkoin matkaa. Ja kohta palasin rikospaikalle poimimaan mukaan myös puhelimeni.
    Canyon Ultimate 7,9 k / GT Grade 26,0 k / Cannondale Quick 4,0 k / Ridley X-Fire 48 k (Myydyt: 44 k)

  14. #914
    tempokisu Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti ArtoR Katso viesti
    Kokosin itseni, tarkistin että pyörä toimii ja jatkoin matkaa. Ja kohta palasin rikospaikalle poimimaan mukaan myös puhelimeni.
    Ajelitko Fingerporissa hyvä että puhelin löytyi, siksi en pidä lenkillä mukana puhelinta (ja jos niin mielellään vetoketjullisessa taskussa) ja työmatkalla se on repussa.
    Aamulla olisin kaatunu varmaan useammankin kerran jos en olisi ottanu jalkaa avuksi söherökohdissa.

  15. #915
    tempokisu Guest
    Tänään työmatkalla ajelin "pitemmän kautta" Rantaperkiöön, ja just kun auto tuli vastaan niin lipat, onneksi lumeen. Mutta TAAS oikea polvi oli se mikä ensin otti vastaan. Se polvi on ruvella muutenkin ja 2017 tärkeän kaatumisen arvetkin vielä jäljellä. Käännyin ja jatkoin matkaa pyörätien kautta.

  16. #916
    Liittynyt
    10/2014
    Paikkakunta
    SibboVanda
    Viestit
    978
    Eilen Sipoonkorvessa, pyörän päältä jalkautuessa lähti jalat alta ja olkapää sijoiltaan.
    Lanssilla peijakseen ja pitkä tauko taas hyvin alkaneeseen reenaamiseen. Saatana.

  17. #917
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.266
    ^tsemppiä!

    Juuri eilen lenkillä tuli idea jos nastoittaisi jommat kummat talviajokengät.

    EDIT: olikohan mulla 3 mm poranterää. Nastoja kyllä piisaa.


  18. #918
    Liittynyt
    02/2021
    Viestit
    1.647
    Aamulla. Ei se pysyny polulla. Pyörä siis.

  19. #919
    tempokisu Guest
    ^^^ tsemiä täältäkin. Mä olen tosi varovaisesti ajava, jalka maassa tosipaljon niin että se suojus on ihan kulunut kun osaan vain vasen jalka maassa...eilen ihmettelin että miten täältä ( kelvi) pääsee pois kun ihan peilijäätä, ajoin ajorataa pienen pätkän ja yksi kuorma-auto ohitti niin läheltä että kääk! on kyllä ollu haastavia eli vaikeita ajokelejä.

  20. #920
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    7.886
    ^Mulla oli nastoitetut kengät fläteillä ajamiseen. Nyt kun on siirtynyt talvellakin lukkoihin, on aika liukasta.

  21. #921
    tempokisu Guest
    ^ niin joo siis olen ajellu ihan tavallisilla talvikengillä ( nahkaiset jossa turkisvuori) ja kesälläkin lenkkitossuilla, on tosi paljon turvallisempaa ja mukavampaa, en kyllä aiemminkaan klossimonoilla "nostanut " poljinta mutta piti vaan olla...ihan samalla tavalla se ajaminen sujuu tavallisilla kengillä. Taisi olla kesä 2010 viimenen kesä kun klossikenkiä käytin.

  22. #922
    Liittynyt
    10/2014
    Paikkakunta
    SibboVanda
    Viestit
    978
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti PK1 Katso viesti
    Eilen Sipoonkorvessa, pyörän päältä jalkautuessa lähti jalat alta ja olkapää sijoiltaan.
    Lanssilla peijakseen ja pitkä tauko taas hyvin alkaneeseen reenaamiseen. Saatana.
    Ja melkein neljä kuukautta se toipuminen kestikin että pääsi jälleen pyörän selkään.
    Olikin sijoiltaanmenon lisäksi olkanivel murtunut ja loitontajalihas revennyt melkein irti.
    Mutta nyt taas ajetaan, ja toivottavasti ei enää kaaduta.

  23. #923
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    11.465
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti PK1 Katso viesti
    Ja melkein neljä kuukautta se toipuminen kestikin että pääsi jälleen pyörän selkään.
    Olikin sijoiltaanmenon lisäksi olkanivel murtunut ja loitontajalihas revennyt melkein irti.
    Mutta nyt taas ajetaan, ja toivottavasti ei enää kaaduta.
    Voihan kyrpeliinien takatalvi. Hyvä etteivät kuitenkaan sahanneet koko kättä irti, vaan antoivat pitää toistaiseksi. Tsemppiä ja parempaa onnea ensi kerralla samt kuk tillhör ej mellan dragkjedjan.
    -L.

    Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa

  24. #924
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    7.886
    Tänään Vartioharjulla yhdessä metsälämpäreessä onnistuin pannuttamaan viidesti. Siitä jatkoin Hallainvuorelle, jossa en pannuttanut ihme kyllä lainkaan.

    Ja ei, ei ollut polvisuojuksia. Moottorinsuojuksen sen sijaan sain ajettua päreiksi.


  25. #925
    Liittynyt
    11/2005
    Paikkakunta
    Vaasan mlk
    Viestit
    1.074
    Mä olen niin hidas ja kuitenkin joskus liian nopea. Etukumi puhkesi sairaalan mäessä laboratoriosta tullessa, joten sideharso oli valmiiksi oikeassa paikassa. Viimeksi kun katoin mittaria niin oli 40kmh mutta ehkä olin vähän ehtinyt jarruttaa kun olin kääntymässä pois. Toisen teorian mukaan osuin huonosti reunakiveen ja kumi puhkesi sitten. Kyynärpään alapuolinen osuus, olkavarressa on vähän erilaista plänttiä.Olisi ollut ihan kiva jos olisi ollut jotain muuta päällä kuin hihaton paita, muutenhan kävi uskomattoman hyvin. Keskiviikkona.


  26. #926
    Liittynyt
    10/2022
    Viestit
    1.891
    Kaatumisia on varmasti sattunut tänäkin, mutta niistä ei ole viitsitty tai kehdattu kertoa.

    Jotta saataisiin alkanut kevään myötä - niillekin jotka eivät talvella ole ajaneet - alkanut kausi vauhtiin:


    Lokakuun 24. pvä eli maanantaina, joka muuten oli YK:n päivä ja Rauhan, ihmisoikeuksien ja kansainvälisen vastuun rukouspäivä.

    Pitkän gravel-lenkin koominen hetki koettiin Tomsuontiellä. Se on kapea peltotie, pyöräurien välissä kasvaa nurmea ja urissa on traktorin jäljiltä paikoin syviäkin kuoppia, joissa nytkin oli lätäköitä - ja ne olivat iltapäivällä vielä jäässä. Muutenhan se oli kovapohjainen ja ajettava ja miltei tuulettomassa säässä pyörä kulki niin mukavasti että saatoin kuvitella ajavani pienessä hatkaporukassa jotain ribinouta Tro Bro Leonissa.

    Ajoin vasemmanpuoleista pyöräuraa, jossa yksi lätäkkö oli niin iso ja syvältä näyttävä, että väistin sitä keskelle - mutta se nurmi olikin yllättävän liukasta, sillä jotenkin kävi niin että matka jatkui suoraan ulos tieltä sen vieressä kulkevaan ojaan, joka tosin ei ollut kovin syvä eikä vettä täynnä, mutta johon etupyörä tietysti upposi juuri sen verran että kuski lennähti - tai lennähti ja lennähti, vauhtia ei sittenkään kovin kauheasti ollut - tangon yli.

  27. #927
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.266
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Opulus Katso viesti
    ...tangon yli.
    Tuo pitäisi rekisteröidä siihen otb-topsuun. Äkkiseltään en löytänyt, onkohan ylläpito SENKIN poistanut


  28. #928
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    7.886
    Yleisön pyynnöstä. Housuista ei nyt ole kuvaa. Plussana toki se, että kaatuminen sattui kymmenen hengen porukan edessä. Kommenteista päätellen kauhistuivat suorituksesta enemmän kuin minä. Ja tämä kaatuminen siis paikaltaan, kun ei jalka lähtenyt klossista irti. Säädin klosseja eilen ja tietysti ruuvit jäivät liian löysälle. Kengistä. Päässä oleviin ei ole korjausta tiedossa.


  29. #929
    Liittynyt
    10/2022
    Viestit
    1.891
    Been there, done that. Ja kerran myös nähnyt kun ajokaveri kaatuu samasta syystä kyljelleen punaisiin valoihin pysähtyessään.

    Itsellä oli tosin sen verran parempi tuuri että oli kyse ekasta lenkistä uusilla talvikengillä, talvi oli luminen ja penkka oli vasemmalla eli jalkautumispuolella.

  30. #930
    F. Kotlerburg Guest
    Viikko sitten lauantaina maasturilla kyljelleen, kun turhan vauhdilla yritin kiivetä polun peittäneelle jääpatjalle ja väärässä kulmassa.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •