Tai sitten on se mahdollisuus, että vain ajelee niitä polkuja minne renkaanjäljet, jääbaana tai kuono näyttää.
Tai sitten on se mahdollisuus, että vain ajelee niitä polkuja minne renkaanjäljet, jääbaana tai kuono näyttää.
Trailmapissa on todella kattavasti sekä maasto että polut tuolla alueella. Suosittelen.
Nyt oli ainakin lähijäillä ohut lumihuntu niin voisi olla myös metsässä hyviä jälkiä seurattavaksi
Oli kyllä eilen illalla etelässä tavallaan tosi ärsyttävä välikeli, niin paljon jäätä että jokseenkin pakko nastat olla mutta sitten tosi paljon myös paljasta maata ja kalliota jossa nastat on huonot ja myös nastat irtoaa helposti.
Ehkä joskus ollutkin, mutta onhan niissä muutenkin iso työ ylläpitää, esim. ruka lupui pipest täksi talveksi kustannussyistä. Myt kyllä niihin saa kesällä mielenkiintoisia festureja pyörille ja semmoisia niissä onkin ja suht suositussa käytössäkin. Kivikkoon sais kyllä helposti maltsu vol.2 kun on aidatkin valmiina. Onkohan hissikin vielä tallella.
Laakson sairaalan luo tai sitten Laakson liikennepuiston / ratsastusstadionin viereen saa parkkiin kiekolla jos haluaa aloittaa ihan etelästä. Kannattaa tosin katsoa, että HIFK ei pelaa kotihallissa samaan aikaan.
Reitti on nykyään merkitty heijastavin MTB-merkein, ennen sitä oli aika haaste kokeneempanakin pysyä reitillä pimeällä ilman gpx-jälkeä.
Tosin ainakin viime viikolla se reitti oli surkeassa kunnossa: lumi etelämpänä täysin sula ympäriltä mutta itse reitti peilijäätä, jossa omat "harvat" nastarenkaat eivät pitäneet kunnolla. Lisähaastetta nastoille sulista kivistä, mitkä törröttivät mukavasti esillä kaikkialla reitin varrella.
Kuuntelin ja katselin tuon Paloheinän golfkentän laajennuksen infotilaisuuden, ja kentän laajennus ei uhkaa ulkoilijoiden (pyöräilijöiden) liikkumista alueella. Kaikki ulkoilutiet jäävät normaaliin käyttöön ja ladut kulkevat talvisin golfkentän kautta. Lyöntisuunnat tulevat pois ulkoiluväyliltä ja tarvittaviin kohtiin nousee suoja-aidat.
Hei,
Missäs kunnossa Laakso-Paloheinä välin polut noin yleisesti tällä hetkellä?
MAunulan maja aukeaa taas
Maunulan maja löysi kahvila*yrittäjän
Kahvila avataan ensi viikon keskiviikkona 1. maaliskuuta.
https://www.hs.fi/kaupunki/helsinki/...009410122.html
Laajasalosta juuri tulleena sanoisin, että aika nopeasti pehmenemässä polut. Aamu- ja iltapäivän välillä selvä ero.
Joo, just tässä Kivihaan sillan alla totesin, että on niitä nautittavimpiakin polkupohjia ollut. Patola-Maunula-Laakso nyt tullut ajeltua läpi ja aika pehmoista on.
Lähinnä reunathan siellä pehmenee ensin. Ei se polun keskikohta nyt sentään mihinkään spooreille vielä toistaiseksi mene.
Mutta, en nyt itsekään lähtisi suosittelemaan ainakaan näin kelien lämmettyä. Pakastuttua asai varmaan toisin. Tuntui jopa, että osa"virallisen" reitin ulkopuolisista poluista saattaisi olla paremmassakin kunnossa, mitä nyt ehdin käydä katsastamassa.
Hyvässä kunnossa oli aamulla. Ihmettelen vaan sitä, että muutamat koiranulkoiluttajat harrastavat näköjään koiran irti päästämistä heti kelviltä tuolle pääpolulle mennessä. Jouduin väistelemään kolmea irrallista koiraa välillä Pirkkola-Laakso-Pirkkola. Vähän hankalaa, kun ei tiedä yhtään miten koira reagoi. Nuo veijarit olivat rauhallisia, mutta eivät kyllä myöskään paljon polulta väistelleet. Omistajat menivät aika kaukana ja ottivat toki ne kiinni nähtyään pyörän. Silti en muista ennen juuri vapaana juokseviin koiriin tuolla törmänneeni. Liekö sitten aamuaika ja oletus polkujen tyhjyydestä selittämässä asiaa.
Roots, bloody roots
Mikä niitä ihmisiä vaivaa? Taajamassa koirat pitäisi olla aina kiinni. Ja tänään alkoi kiinnipitoaika muuallakin.
No nyt kuukauden vaihduttua maaliskuuksi ei asiassa ole enää epäselvyyttä, mutta osa keskuspuistostahan ei ole taajamaa.
Taajama on alue, jossa asuu vähintään 200 henkilöä ja talojen etäisyys enintään 200m.
Osa kepusta on harvempaa ja on Helsingin taajamakartankin mukaan haja-asutusaluetta.
Pieni alue metsäläntien molemmin puolin ja sitten kuninkaantammesta haltialaan paloheinän pohjoispuoli jokeen asti ei ole taajamaa.
Toinen asia on se, että AINA toisen maalla, pitää koiran irtipäästämiseen olla maanomistajan lupa, mitä tuskin kukaan on kaupungilta kysynyt ja taitaa kaupungin kanta olla kepussakin se, että koirat pidetään kiinni koko alueella. Myös elokuun 20-helmikuun 28 välisenä aikana.
En viitsi oikeampaa ketjua hakea, koska haluan olla ensimmäinen uutisen tuoja:
https://www.hel.fi/fi/uutiset/keskus...ttaminen-alkaa
PS Lenkki korjattu, vaikka toimiva lenkki ystävällisesti annettiinkin alla, Nappasin osoitteen Paloheinän hiihtoladut Facebook-ryhmästä enkä tarkistanut, typerys kun olen, sen toimivuutta (ja ehkä kopionkin sen huolimattomasti...)
https://www.hel.fi/fi/uutiset/keskus...ttaminen-alkaa Opuluksen linkki yllä ei jostain syystä toimi.
Hahaa, tuossa lukee että kevään aikana mutta ei minä vuonna! En usko ennen kuin näen.
Minäkin olin siinä uskossa että Helsingin luonnonsuojeluyhdistyksen jättämän valituksen käsittely kestäisi niin pitkään ettei tänä vuonna päästäisi töihin.
No, nyt pääsemme jännittämään mm. sitä miten ladun ja Kuninkaantammentien risteys toteutetaan. Laitetaanko valot vai riittävätkö kolmiot kevyelle liikenteelle?
Veikkaukseni lopputuloksesta: https://youtu.be/yJfBQKdMIl8?t=30
Tossa on todella hyvää se että talveksi tulee ajettava reitti Kuninkaantammesta Niskalaan, ei tarvitse enää kuunnella hiihtäjien nillitystä ladulla ajamisesta. Vaikka pätkä on ollut lyhyt mitä ei pääse polkuja pitkin, niin melkein aina jollain on asiasta valittamista.
Tällainen ihme löytyy Espoosta
![]()
Ihme, siksi että se löytyy Espoosta? Vai jostain muusta syystä?
Sipoonkorvessa hämmästelin vastaavanlaista pari talvea takaperin. Siellä se on käsittääkseni toiminut eli kävelijät ovat pysyneet poissa pertsaladuilta ja luisteluhiihtäjät tyytyneet osaansa...
Toimii ulkoilualueilla ja tarkoittaa sitä ettei tietä talvikunnossapidetä, s.o. aurata eikä hiekoiteta.
Helsingissä en ole tällaisia nähnyt, en Keskuspuistossa enkä muualla. Sen sijaan on ihan riittävästi kokemusta ratkaisuista, jossa talvikunnossapidettävä ulkoilutie ja latu jakavat saman väylän.
Se on tarkoittanut ensinnäkin sitä että ajetaan vain yksi pertsalatu, vaikka kyseessä olisi suosittu, ainoa ja tärkeä latuyhteys, jota hiihdetään yhtä paljon kumpaankiin suuntaan (koska vaihtoehtoa ei ole). Toisekseen aurauskalustosta tai muusta johtuen tie aurataan niin leveälti ettei kohtaamistilanteissa hiihtäjillä välttämättä edes ole tilaa väistää - ja kolmanneksi tietä hiekoitettaessa käy säännönmukaisesti niin että latukin saa osansa.
Ja jos latu kulkee jonkun kevyenliikenteen sillan yli, se tarkoittaa miltei poikkeuksetta hiihtäjille suksisulkeisia, koska silta aurataan keskeltä ja leveästi. (Poikkeuksia en tunne kuin Myllymestarintien puistosillan ja sen yhden, täällä maastopyöräilijöiden kritisoiman rantaradan ylittävän sillan.)
PS Keskuspuistossa en ole tänä talvena Paloheinän latuja lukuunottamatta hiihtänyt, mutta tietooni on tullut että sielläkin on muutettu toimintatapoja niin että ladun ja talvikunnossapidettävän ulkoilutien risteyksetkin hiekoitetaan nykyään.
Ihmetys lienee tuo epävirallinen(?) liikennemerkki, jolla voisi selventää Sipoonkorvessakin tuon 1km pätkän idean jos halutaan jakaa puolet.
Siellä yhteiskäyttömerkinnällä mahdollistetaan vaellusyhteys Bisajärvelle talvisinkin.
Kirjanmerkit