GiantHephaElectrobikeGarmin
Sivu 212 / 352 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 112 162 202 210 211 212 213 214 222 262 312 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 6.331 - 6.360 / 10534

Aihe: Jarrut, vaihteet, vanteet... pikakysymykset

  1. #6331
    Miten löydän Canyon Roadlite AL 8.0 pyörään oikeat vanteet (vanteet,pinnat,keskiöt koko paketti). Mitä mittoja täytyy tietää että löytää oikean setin. Tarkoitus olisi kokeilla talvipyöräilyä tällä pyörällä. Halvat vanteet kelpaisi kokeiluun.

  2. #6332
    Liittynyt
    01/2011
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    2.923
    ^Mitä niissä nykyisissä vanteissa lukee?

  3. #6333
    ^ DT Swiss R24 db Spline

  4. #6334
    Liittynyt
    01/2011
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    2.923
    ^Lukeeko esim. kokoa, 700c tms? Onko läpiakselit vai pikalinkut? Jos vain haluaa kokeilla talvipyöräilyä, niin nastakumit vaihtaa ihan nykyisiin kiekkoihin puolessa tunnissa. Ei tarvitse ostaa kiekkoja sen takia.

  5. #6335
    Liittynyt
    02/2005
    Paikkakunta
    Turku, Rinkeby
    Viestit
    21.256
    ^Akselin tyyppi olennaisin, 622 kokoinen varmaan ja levyjarrullinen. Vanteen leveys varmaan noin 20mm. Jarrulevy kiinnitys ei olennainen jos kokoat uudet kiekot kokonaan ja vapaaratas lienee HG, 11lehtinen takapakka. Tietenkin tubeless valmius kun nykypäivää.
    Kaikilta tunnetuilta löytyy settejä, tsekkaa saksanpuodit, vaikka Bike24...

  6. #6336
    Liittynyt
    02/2013
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    1.405
    https://www.bike24.com/p2385238.html
    Noissa läpiakselit. Periaatteessa lähes samat kuin R24, uudempi versio.

  7. #6337
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Aakoo Katso viesti
    ^Lukeeko esim. kokoa, 700c tms? Onko läpiakselit vai pikalinkut? Jos vain haluaa kokeilla talvipyöräilyä, niin nastakumit vaihtaa ihan nykyisiin kiekkoihin puolessa tunnissa. Ei tarvitse ostaa kiekkoja sen takia.
    622 kokoinen ja pikalinkut. Noi tubeless kummit ei mielestäni tykkää hyvää jos irroittaa ja asentaa keväällä uudestaan. Ei viitsisi 140€ kummeja turhaan vääntää vanteilta pois. Aluksi kokeillaan talvipyöräilyä ja toivottavasti se ei jatkossa jää kokeiluksi. Onhan se helpompi vaihdella rengastusta kun on toinen kokonainen setti mihin vaihtaa. Voi vaikka kelien mukaan vaihtaa eikä pelkästään syksyllä ja keväällä. Ei kai kukaan puolta tuntia saa kumien vaihtoon menemään

  8. #6338
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.268
    Ei ne renkaat siitä huonoa tykkää. Parempi vaan, kun litkut eivät jää talveksi renkaan sisään.

  9. #6339
    Liittynyt
    05/2009
    Viestit
    2.395
    Jos kiekot tulevat pikalinkuille, niin ainakin aikaisemmin DT Swissin kiekkoseteissä on tullut kaikki tarvittavat adapterit mukana. Yllä linkattujen kiekkojen spekseistä asia ei tosin käy ilmi.

    Kiekkojen lisäksi tarttet sitten jarrulevytkin ja takapakan, eli kyllä sille kokeilulle tulee jonkin verran hintaa kiekkojen lisäksi.

    Mulla on ollut samansuuntainen mietintä tehdä maantiepyörään toiset kiekot vähän huonommille ajoalustoille. Kiekot löytyvät mutta kun tarttis levyt, pakat, kumit, sisurit/litkut, jne, niin alkaa satasia viuhumaan...

  10. #6340
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Arosusi Katso viesti
    https://www.bike24.com/p2385238.html
    Noissa läpiakselit. Periaatteessa lähes samat kuin R24, uudempi versio.
    Mulla on noista vannejarrullinen pikalinkkuversio maantiepyörässä eikä kyllä ole pahaa sanottavaa (jos ei varsin äänekkäästi rallattavaa vapaaratasta lasketa). Eräitäkin tuhansia kilometrejä pysynyt suorana. Tuohon hintaan voisi melkein ostaa itselleen toiseen pyörään tuon läpiakseli/levyjarruversion.

  11. #6341
    Ollaanpas sitä nyt huolissaan kun toinen rengas sarja tulee kalliiksi. Monella on jopa toinen kokonainen polkupyörä tai jopa kolmas pyörä. Minä ostan vaan toisen rengas sarjan. Kiitos kaikille neuvoa antaneille.

  12. #6342
    Liittynyt
    02/2005
    Paikkakunta
    Turku, Rinkeby
    Viestit
    21.256
    ^Kallis ja kallis, kaikki suhteellista. Jos talvella ajaa niin renkaan ikä vuotta kohden aika pieni. Itse kyllä kahta kiekkosettiä optimaalisena mutta myös tuota rengasrumbaakin työmatkapyörässä harrastanut eikä sekään pari kertaa vuodessa tehtynä mitenkään rasita.

  13. #6343
    Liittynyt
    06/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.164
    Niin olikohan tässä nyt kiekkosetistä renkaineen kyse. Välillä puhuttiin rengassarjasta (edellinen Goomikon viesti) ja aloituksessa taas kiekosta (viitattiin napaan, kehään ja pinnoihin). Tuplakiekkosetti (ja kenties vielä pakka) kätevin toki varsinkin jos menee heittämällä paikoilleen ilman tarvetta keskittää edes jarrusatuloita. Pakkaa ei kaikissa tapauksissa tarvitse jos keskenään yhteensopivat ja kuten dt swississä xd vaparilla jossa pakka irtoaa ihan vain käsin nykäisemällä (tippuu myös välillä vahingossa kun litkutuksen yhteydessä olen kiekkoa ravistellut pakkapuoli alaspäin...).

  14. #6344
    Koko setistä kyse mutta koko setin etsintään en tarvitse apua. Mikä lie nimeltään se mikä sisältää vannekehän, pinnat, keskiön ja akselin, sitä minä etsin. Vielä sellainen nimi joka kelpaisi kaikille.

    Tämä ehkä vaikein foorumi mitä netistä löytyy. Keskustelu on välillä uskomattoman vaikeaa ellei mahdotonta.

  15. #6345
    Liittynyt
    06/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.164
    Mutta mistä muualta saa apua yksityiskohtaisiinkin pyöräilykysymyksiin? En seuraa pääsääntöisesti muita keskusteluja mutta mitä nyt jotain googlatessa välillä erehtyy avaamaan suomi24, vauvafoorumi tai vastaavien keskusteluketjuja niin ne tuntuu sisältävän lähes vain ja ainoastaan kiusantekoa, vähättelyä, epäasiallisuutta, huumoriheittoa, asiantuntemattomuutta (silti vastaamista) jne jne. Tämä palsta on niihin vierailuihini verrattuna aivan loistava. Ja kun aihealue toki kiinnostaa itseäni.

    Oma käsitys on, että kiekko on kokonaisuus joka sisältää vanteen napoineen, pinnoineen ja tietty pinnan nippeleineen. Erikseen on sitten takapakka eli ne takarattaat, ja jarrulevy jos sellaisesta kiekosta kyse. Ja erikseen on renkaat. Jos sanoo haluavansa ostaa uuden kiekkosetin ei se sisällä renkaita (eli kumeja). Ei lähtökohtaisesti myöskään takapakkaa eikä jarrulevyä. Kiekkosettiä ostaessa pitää kuitenkin tietää minkä pakan siihen on laittamassa koska ne eivät kaikki käy ristiin ja levyjarrun kiinnitys myös. Jos taas puhuu ostavansa tai vaihtavansa uudet renkaat (voi tarkentaa sanomalla ulkorenkaat) tai käyttää termiä rengassetin tai rengassarjan niin oletuksena on ulkorenkaiden ostaminen.

    Hakemasi termi lienee siis kiekkosetti.

  16. #6346
    Liittynyt
    05/2019
    Viestit
    4.310
    Älä foorumia tai vastaajia syytä! Katso ensiksi peiliin! Jos kysymyksestäsi ei saa täyttä varmuutta edes siitä haetko valmista kiekkosettia - eli etu- ja takakiekkoa - vai oletko kenties kasaamassa tai kasauttamassa kiekkoja, niin ehkä sinun olisi ollut hyvä ensin vaivautua selvittämään itsellesi tarvittava perussanasto.

    Ja ehkä pieni nöyryyskin olisi ollut paikallaan, kun sotki lisää alkamalla kesken kaiken puhua siitä miten on ostamassa vain toisen rengassarjan. Kauriin kommentti oli täysin paikallaan ja siihen olisi voinut vastata fiksumminkin.

    Mutta emmehän koskaan voi sulkea pois mahdollisuutta että joidenkin postausten tarkoitus onkin yksinomaan trollata. Sitten on kiva esittää viatonta ja antaa ymmärtää että fillarifoorumi on mahdoton paikka...


    Vaikka onhan siinä kieltämättä vissi koominen ja epäselvyyttäkin aiheuttava puoli, että kun ostamme kiekkosetin, siihen ei tietenkään kuulu renkaita, pakkaa tai (levyjarrukiekoissa) jarrulevyjä - mutta kun sitten joskus vaihdamme fillariin kiekkosettiä, ne kaikki luonnollisesti kuuluvat siihen, jos olemme ne jo asentaneet.


    Mikä osa koko setistä muuten oli se jonka etsintään et tarvitse apua? Ne renkaat?

  17. #6347
    Liittynyt
    02/2005
    Paikkakunta
    Turku, Rinkeby
    Viestit
    21.256
    Pointsit Kaurikselle ja Firlelle täydennyksestä, perusasiat kuntoon ensin ennen kuin aletaan haukkumaan. Kiekkosetti on oikea sana ja se sisältää juuri vanteen, navan, puolet/pinnat ja nippelit, joissan halpiksissa tulee 100/135mm pikalukotkin mukana. Loput siis hankittava itse oman maun mukaan.
    Ehkä trolli koomikko, ei mistään aina varmaa, usein henkilöt jotka ei tiedä tai esittävät tietämätöntä vielä yli sadan viestin jälkeen menee helposti trollikategoriaan...

  18. #6348
    Liittynyt
    07/2016
    Viestit
    98
    Onks kukaan tilannut ja kokeillut näitä:

    https://mid-foot-cycling.com/

  19. #6349
    Liittynyt
    04/2019
    Paikkakunta
    Kehä 6
    Viestit
    338
    Deore SL-4100 I-Spec EV shifteri alkoi takkuamaan ja alaspäin liipaisin ei palauta ja sekoilee. Olisko kellään tietoa onko tuo kuvan jousi löysällä ja pitäisi kiertää vielä yhden kierroksen lisää? Näistä uudemmista ei löydy oikein mitään tietoa netistä niin ei paljon googlettelut auttanut.

    Tuo tappi on se mihin tulee tuo kuvan alaosassa näkyvä räikkämekanismin osa joka työntää noita hampaita mitkä näkyy kuvassa. Kun kokeilin naksutella niin tuo osa jää ylös eikä painu takaisin hampaalle. Sitä pähkäilin että tuo kuvan jousi voisi olla tämän osan palautukseen, mutta ei se kyllä mitenkään järkevästi siihen asettunut kun kokeilin.





  20. #6350
    Ainakin XT ja xtr 12s liipasimissa on pieni hento jousi heikko lenkki. Ainoa ratkaisu siihen on ostaa uusi vipu...valitettavasti.

  21. #6351
    Liittynyt
    04/2019
    Paikkakunta
    Kehä 6
    Viestit
    338
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti #78 Katso viesti
    Ainakin XT ja xtr 12s liipasimissa on pieni hento jousi heikko lenkki. Ainoa ratkaisu siihen on ostaa uusi vipu...valitettavasti.
    Tuo jousi on juurikin sellainen hento jota pinseteillä voi liikutella. Sinänsä tuossa ei näyttäisi mikään olevan rikki niin ajattelin että jos saisi kuntoon niin ei tarvitsisi odotella uutta.

  22. #6352
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.148
    Eikös se ole aivan sama millä voitelee DT:n ratchetin? Vai pitääkö olla DT:n juuri siihen ja vain siihen tarkoitettua punaista raswaa?

    Jos vastaus jälkimmäiseen on kyllä voi vinkata mistä löytyisi.

    Huolsin jo yhden vaparin ihan vaan voitelemalla ohuelti (punaisella!) vassulla ja notkistamalla tipalla Mavicin vapariöljyä. Vaparin ääni vaimeni ikävästi hieman ja mietin pitäiskö hieman pyyhkäistä tavaraa pois vaiko korvata aidolla DT:n tavaralla.


  23. #6353
    Liittynyt
    05/2016
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    2.827
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti JackOja Katso viesti
    Eikös se ole aivan sama millä voitelee DT:n ratchetin? Vai pitääkö olla DT:n juuri siihen ja vain siihen tarkoitettua punaista raswaa?

    Jos vastaus jälkimmäiseen on kyllä voi vinkata mistä löytyisi.

    Huolsin jo yhden vaparin ihan vaan voitelemalla ohuelti (punaisella!) vassulla ja notkistamalla tipalla Mavicin vapariöljyä. Vaparin ääni vaimeni ikävästi hieman ja mietin pitäiskö hieman pyyhkäistä tavaraa pois vaiko korvata aidolla DT:n tavaralla.
    Itte oon voidellut (sinisellä ja vihreellä) vassulla ja DT:n omalla punaisella. Ääni on tosiaan heikompi ainakin eri värisillä tavaroilla, muuta käytännön eroa en ole huomannut toiminnassa.

  24. #6354
    K.Kuronen Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti JackOja Katso viesti
    Eikös se ole aivan sama millä voitelee DT:n ratchetin? Vai pitääkö olla DT:n juuri siihen ja vain siihen tarkoitettua punaista raswaa?

    Jos vastaus jälkimmäiseen on kyllä voi vinkata mistä löytyisi.

    ...
    Oisko tollasta: https://www.bikeshop.fi/DT-Swiss-Spe...pHXT10032508S/

    Tolla tuotekoodilla mulla on.

  25. #6355
    Liittynyt
    11/2016
    Viestit
    47
    Kuinka oleellista on käyttää sähköpyörässä sille tarkoitettua ketjua?

  26. #6356
    Liittynyt
    08/2013
    Viestit
    1.709
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti frenik Katso viesti
    Kuinka oleellista on käyttää sähköpyörässä sille tarkoitettua ketjua?
    Voi käyttää samoja ketjuja kun sähköttömiin.

  27. #6357
    Liittynyt
    04/2021
    Viestit
    1.807
    Punaista talon kamaa olen penslannut noihin 240 napoihin. Eikä syynä merkkifanaattisuus vaan ihan arkinen - tilasin samalla rasvat kun tilasin muutakin varaosaa- selitys. Yliannostus rasvaa tosiaan vaimentaa vaparin ääntä siinä määrin että koirankusettajat eivät meinaa noteerata kuin vasta viime metreillä.

  28. #6358
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.148
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti K.Kuronen Katso viesti
    Oisko tollasta: https://www.bikeshop.fi/DT-Swiss-Spe...pHXT10032508S/

    Tolla tuotekoodilla mulla on.
    Tätähän löytyikin ihan lähikaupasta, kohta asentamaan. Samalla vaihtuu ratchettikin 18t -> 36t.

    EDIT: BTDT... jösses, nyt lähtee ääntä

  29. #6359
    Liittynyt
    01/2020
    Viestit
    1.105
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti JackOja Katso viesti
    Eikös se ole aivan sama millä voitelee DT:n ratchetin? Vai pitääkö olla DT:n juuri siihen ja vain siihen tarkoitettua punaista raswaa?

    Jos vastaus jälkimmäiseen on kyllä voi vinkata mistä löytyisi.

    Huolsin jo yhden vaparin ihan vaan voitelemalla ohuelti (punaisella!) vassulla ja notkistamalla tipalla Mavicin vapariöljyä. Vaparin ääni vaimeni ikävästi hieman ja mietin pitäiskö hieman pyyhkäistä tavaraa pois vaiko korvata aidolla DT:n tavaralla.
    Vähän aikaa kun ajelee, niin alkaa taas pitämään ääntä

  30. #6360
    Moi
    Apu tarvis , mikä vaihtajan korvake olisi oikea jamis Dakar xlt runkoon. Olen yrittänyt katsoa, mutta en ole omaan osaamiseen vakuuttunut .

Samanlaisia aiheita

  1. Pikakysymykset.
    By lynxlynx in forum Varusteet
    Vastaukset: 7215
    Viimeinen viesti: Eilen, 06.21

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •