Eihän ne ole ku perushuoltoja. Ei mitää remonttihuoltoja.
Pyöräki pitäs käyttää huollossa aina välillä. Jos ite ei osaa.
Ainaki ensihuolto ku osat hakee paikkaansa niin tarvii kiristellä/säätää
Eihän ne ole ku perushuoltoja. Ei mitää remonttihuoltoja.
Pyöräki pitäs käyttää huollossa aina välillä. Jos ite ei osaa.
Ainaki ensihuolto ku osat hakee paikkaansa niin tarvii kiristellä/säätää
Ihmisillä tuppaa asiat menemään helposti sekaisin, kauppias sanoo että ensihuolto (yleensä vain pulttien kiristys) kuuluu kauppaan ja asiakas kuulee että kolmen vuoden huollot, sisältäen kaikki kulutusosat kuuluu kauppaan.
XXL:n sivuilla on omasta mielestä aika selkeä hinnoittelu:
Erilaiset huoltopaketit
- Ensihuolto 49,99 €
- Sisältää pyörän tarkastuksen, säädöt ja kiristykset sisäänajon jälkeen
- Huomaa: Lisätyöt ja osat eivät sisälly hintaan.
- Vuosihuolto 69,99/89,99 €
- Sisältää pyörän valmistelun uutta kautta varten, joka pidentää pyörän käyttöikää
- Huomaa: Lisätyöt ja osat eivät sisälly hintaan.
- Täyshuolto 119/149 €
- Sisältää pyörän kattavan tarkastuksen, laakereiden huollon, säädöt ja kiristykset
- Huomaa: Lisätyöt ja osat eivät sisälly hintaan.
[COLOR=var(--color-xxl-web-black)]Lue lisää huoltopaketeista täältä[/COLOR]
^Melkoiset hinnat, varsinkin tuo ensihuolto jossa ei välttämättä tehdä mitään.
^
Mitä tarkoittaa "pyörän valmistelu uutta kautta varten"?
Kokeillaan, että mutterit ja ruuvit ei ole löysällä?
"Sisältää pyörän kattavan tarkastuksen, laakereiden huollon, säädöt ja kiristykset"
Mitä niille laakereille tehdään kun ne huolletaan, kaikki kolme napaa + ohjainlaakeri avataan, puhdistetaan ja öljytään, säädetään oikeaan tiukkuuteen? Vai kokeillaan että renkaat pyörii suht. ok ja tsekataan että ohjaus ei ole löysällä?
Silmä käteen, tuossahan nuo lukee selvästi kun avaa linkin.
"Ensihuolto
Ensihuolto kaikille pyörille 49,99€
Ensihuolto sisältää: pyörän kuntotarkastus, vaihteiden toiminnan tarkastus/säätö, jarrujen toiminnan tarkastus/säätö, pinnojen kireyden tarkastus, ketjun voitelu, rengaspaineiden tarkastus/täyttö, ruuvien kiristys, ohjainlaakerin tarkastus/säätö, napalaakereiden tarkastus/säätö, keskiölaakerin tarkastus/kiristys, vanteiden rihtaus/suoristus.
Vuosihuolto
Vuosihuolto yksivaihteisille polkupyörille 69,99€
Vuosihuolto napa- ja ketjuvaihteiset 89,99€
Vuosihuolto sisältää: pyörän kuntotarkastus, vaihteiden toiminnan tarkastus/säätö, jarrujen toiminnan tarkastus/säätö, pinnojen kireyden tarkastus, ketjun voitelu, rengaspaineiden tarkastus/täyttö, ruuvien kiristys, ohjainlaakerin tarkastus/säätö, napalaakereiden tarkastus/säätö, keskiölaakerin tarkastus/kiristys, vanteiden rihtaus/suoristus, renkaiden vaihtotyöt, vaihdevaijerin ja kuoren vaihtotyöt, jarruvaijerin ja kuoren vaihtotyöt, jarrupalojen vaihtotyöt, ketjun vaihtotyöt, vaihtajien vaihtotyöt, rataspakan vaihtotyöt, vaihtajanrissojen vaihtotyöt, vaihtajankorvakkeen suoristus/vaihtotyöt, voimansiirron putsaus.
Täyshuolto
Täyshuolto yksivaihteisille polkupyörille 119€
Täyshuolto napa- ja ketjuvaihteiset 149€
Täyshuolto sisältää: pyörän kuntotarkastus, vaihteiden toiminnan tarkastus/säätö, jarrujen toiminnan tarkastus/säätö, pinnojen kireyden tarkastus, ketjun voitelu, rengaspaineiden tarkastus/täyttö, ruuvien kiristys, ohjainlaakerin tarkastus/säätö, napalaakereiden tarkastus/säätö, keskiölaakerin tarkastus/kiristys, vanteiden rihtaus/suoristus, renkaiden vaihtotyöt, vaihdevaijerin ja kuoren vaihtotyöt, jarruvaijerin ja kuoren vaihtotyöt, jarrupalojen vaihtotyöt, ketjun vaihtotyöt, vaihtajien vaihtotyöt, rataspakan vaihtotyöt, vaihtajanrissojen vaihtotyöt, vaihtajankorvakkeen suoristus/vaihtotyöt, voimansiirron putsaus, hydraulisten jarrujen ilmaus, ohjainlaakerin putsaus/rasvaus, napalaakereiden putsaus/rasvaus, keskiölaakereiden rasvaus/vaihtotyöt"
^ No niinpäs onkin. Ei osunut linkki silmiin.
Tuolla nuo eri huollot on eritelty melko selkeästi taulukolla.
https://xxlitakeskus.bestille.no/OnCust2/#!/
Näköjään se ilmainen "sisäänajohuolto" tai "kausihuolto" on suppeampi kuin ensihuolto. Ei mikään ihme, jos asiakas menee noissa sekaisin, kun itelle ainakin kausihuolto ja vuosihuolto kuulostaa samalta asialta.
Onkos jollakin mielipidettä tästä tarjoushinnasta näillä osilla ?
1499 €
https://www.xxl.fi/white-xc-290-ulti...9%09%09&page=1
Pysähdy välillä katsomaan maisemia... voit oppia jotain.
Mielipide:
Yleensä saa alumiinirunkoisia tuohon hintaan.
Koeajamatta ei kannata ostaa (vääränkokoista) vaikka saisi halvalla.
Hyvät toimivat osat, vaikkei mitään hipoa. Keventämisen varaa vielä on. Tubeless valmius?
XC -käyttöön tarkoitettu geometria.
Kuva on sama ku 2020 vuosimallin. Ei taida white enää päivitellä sivujaan.
Keula on häiritsevän pysty aina kuvassa. Vaikka onki xc
Noniin, Terra Speed TR lähti palautukseen. Luulin saavani paikallisesta XXL:stä uuden renkaan tilalle. En saanut, olisi pitänyt maksaa 70€ huollon hyllystä sama rengas. Sanoin ei kiitos ja palautin vain renkaan ja rahat tulee parin päivän päästä. Tilasin XXL:än verkkokaupasta uuden renkaan hintaan 39,95€. Hämmentävää.
Varmaan sellaisia mitkä vaihtuu nopeasti alle ennen kuin asiakas kerkee googlettaan niiden normaalin myyntihinnan.
On se vaan tyhmää maksaa liikaa…
TURKULAINEN Heli Hintikka käveli tiistaina Turun Skanssin XXL-urheilukaupan ohi ja ihmetteli pihalla seissyttä roskalavaa. Hintikka bongasi lavalta muovikajakin ja kysyi vieressä olleilta XXL:n työntekijöiltä, voiko hän ottaa sen lavalta.
https://www.hs.fi/kotimaa/turku/art-2000008887257.html
No jaa, mulle tää artikkeli lähinnä kertoi sen jotta aika vaikea kaupunkitoimitusten tehdä uutisointia turun kaltaisessa tuppuk...
Naisellehan oli selitetty jotta määräys tullut tavaran valmistajalta olla laittamatta reklamaatiotuotteita eteenpäin. Ehkä xxl`tä kömpelösti hoidettu toi toteutus. Tietysti myös Ukraina oli vedetty juttuun mukaan, saa täten enemmän sympatiaa.
Joku tehdas jakaa sekundaa hlökunnalle. Tehdas sanoo, että niitä ei saa laittaa myyntiin. Koska tuotteet näyttävät kelpaavan eestiä ja venäjää äidinkielenään puhuville massiivisessa määrin, niin mihin ne menevät ?![]()
![]()
Kertoo yleisestä ongelmasta käsitellä reklamaatiotavaraa. Vaatisi ihan laajan uudistuksen tälle vuosikymmenelle. Käsittääkseni Jenkeissä Amazon ynm. isot toimijat myy näitä (ainakin elektroniikkaa) lavatavarana eteenpäin pilkkahintaan ja porukka sit korjaa myyntiin.
Takuukäsittelyn takia poikki sahattuja kuiturunkoja on varmasti mennyt ihan kiitettävä määrä molokkiin. Tunnetusti noikaan ei ole sitä ympäristöystävällisintä jätettä.
https://www.xxl.fi/white-xc-290-gx-1...9%09%09&page=1
Nyt olisi viikonlopun 1299€. Toivottavasti et kerennyt vielä tilaamaan![]()
No nyt olisi 999€ tuo alumiinirunkoinen https://www.xxl.fi/white-xc-290-gx-1...1_style?page=1 . Onko tuossa mitään pahempaa miinaa? Melkein tekisi mieli pistää tilaten jo ensi talven työmatkoja varten. Miten suhtautuu vertailussa esim. Kona Mahuna tai Kahuna?
Ei tuossa mitään vikaa ole, valitset vaan sopivan koon ja säädät muuten sopivaksi esim. stemmiä vaihtamalla jos on tarvis. Työkaveri osti tuollaisen pari vuotta sitten ja on tyytyväinen.
GX Eagle osasarja on ainakin loistava. Mulla maastopyörässä ollut 2 vuotta ja toiminut todella hyvin, huomattavasti paremmin kuin gravelin sram apex. Ja oon ajanut talvienkin läpi ja toiminut hyvin. Kerran vaihtanut eturattaan ja takapakan, ja ketjun 3-4 kertaa. Takajarruvaijeri rikki, ollut jo Lokakuusta lähtien, mutta huomannut että jarruteho on erittäin tehokas, jo pelkellä etujarrulla, en oo vieläkään saanut viedyksi huoltoon että takajarru tulisi myös kuntoon.
Ei ole sitte koko voimansiirto gx:ää, mm nx pakka(eli simpan vapari), kammet sx?
"Takajarruvaijeri rikki" @jones mäkinen
Ja minä kun olen luullut että GX Eagle on
nestelevyjarruilla
I väntan på ännu dåligare tidet
jostain syystä olen onnistunut saamaan vaijerin rikki, on kahvan päästä rikki, mistä painetaan jarrua, ei reagoi ollenkaan.
Kirjanmerkit