Virallisesti reittihän on nimeltään Korpipolku (https://www.hel.fi/helsinki/fi/asumi...n-luontopolut/ ).
Virallisesti reittihän on nimeltään Korpipolku (https://www.hel.fi/helsinki/fi/asumi...n-luontopolut/ ).
Taitaa se virallinen mtb reittikin mennä pitkälti samaa pätkää kuin ukraina? Tai ainakin tuolla pörräilessä vuorotellen näkyi molempia merkkejä![]()
Ukrainapolulla tunnutaan usein sitä tarkoitettavan Korpipolku ja Metsäpolku -luontopolkujen yhdistelmää, mitä pitkin pääsee Paloheinästä Pitkäkoskelle. Monet träkit ja videot ukrainapolulta ovat oikeasti Metsäpolulta, ei tunnu ketään haittaavan että nuo keltasiniset opasteet ilmestyvät polun varteen vasta lähempänä Pitkäkoskea. Tuonne Korpipolun ihan itäpäähän ei niin talvella kai edes ajeata kun se päätyy umpiperään laduille ja luonnosuojelualueelle jossa pyöräilykielto ja osuus muutenkin on pelkää pitkospuuta.
Luultavasti porukka pyörii tuolla polkuja kuka mitenkin ja jos jossain vaiheessa näkyy sinikeltaista niin sanotaan, että on ajettu "ukrainapolku". Nythän siellä on myös se koko kepun sinitäpläpolku/mustikkapolku/mtb-reitti joka menee tuolla päässä osoittain samoja luontopolkua.
Kummassakos päässä Ukrainaa olikaan Jemen? Ja ennenkuin joku hämääntyy niin Jemenhän on tietysti se valko-vihreällä pohjalla oleva punainen puu- merkintä- hässäkkä.
Takasuorakin oli ajettavissa, kiva! Aika vaikeaa länsipäässä, pari todella syvää kuoppaa tuli tehtyä polun viereen kun jalka vaan uppoaa ja uppoaa. Polku paranee koko ajan itään mentäessä, ja loppupuolisko meni melkein koko pätkä ajamalla. Polulla aika kova pohja, jonka päällä muutama sentti kovaa jäänsekaista lunta joka murskaantuu renkaan alla. Seuraavilla on helpompaa, ja toivottovasti kun tulen huomenillalla uudestaan joku muu on jo käynyt ajamassa.
edit: nyt lauantaina oli hankikantoa! Epätodellinen fiilis ajella Tuomarinkylän kartanon pelloilla ihan miten huvitti.
harald muokkasi tätä : 19.02.2022 at 21.34
Kävin ostamassa lumikengät ja avasin sen takasuoran rämpimällä sen pätkän edes takas lumikengistä huolimatta paikoin polviin upottavassa puuterilumessa. Yöksi luvattu pakkasta, huomenna pitää mennä kokeilemaan. Lasken sen varaan että Metsä- ja Ukrainapolku avautuu muitten avulla.
10 km lumikenkäilyä noin pehmeässä lumessa oli kyllä aika raskasta minulle. 30" kengät. Rasittavuus oli kuitenkin vähän alempi kuin sähköläskillä ajaminen lumessa ja kapealla polulla. Oikein hyvä rasvanpolttosessio siis.
harald muokkasi tätä : 23.02.2022 at 10.00
^ Hyvää tekemistä![]()
pakastaa taas yöllä, onkohan mitään tietoa onko polkuja auki?
Kävin katsomassa polkujen tilanteen. Pitkäkoskelta ukraina polku Paloheinään suht ok. Paloheinästä pirkkolaan kanssa ihan ajettavassa kunnossa mutta yleensä ollut parempi vs ukraina polku. Prkkolasta Pasilaan hyvin vaihtelevaa ja välillä joutu tunkkaa, yllättävän huonoa kun yleensä etelä ollut parempi kuin pohjoinen. Takaisin tulin Paloheinästä länsi puolta kuninkaan tammen kautta ja se oli myos ihan ajettassa kunnossa normi renkain.
Oletettavasti paranee tämän päivän aikana jos vaan kuskeja löytyy tamppaamaan, tuossa 10-12 välillä ei montaa näkynyt mikä oli omituista sekin.
Oli kyllä hyvässä kunnossa. Paloheinä - ukrainapolku osuus tasainen, kova ja pitävä. Lunta on niin paljon että pitkospuiden olemassaoloa ei edes huomaa. Mun lumikenkäily ei mennyt hukkaan, vaikkei ollutkaan ajettavissa seuraavana päivänä niin nyt oli mukavan leveä alue joka kantoi ja ura oli houkutellut muitakin mm. kävelijöitä. Pystyi ajamaan koko sen takasuoran.
Tää on muuten jännä, mietin kanssa lenkillä että nyt on pitkokset lumen alapuolella vaikka niidenkin päällä on varmasti 30cm lunta/jäätä. vähempilumisina talvina ne on ollu tosi kuumottavat kun kovaa lunta kapeneva harja päällä ja vieressä paikoin puolimetriä tyhjää, siinä kun horjahtaa niin pyörä on kyljellään ennenkuin jalka tapaa maan![]()
Samaa mieltä, nuo pitkospuut ovat jäljistä päätellen vaaralliset myös jalan liikkuville. Muutama sukellusjälki oli niitten vierellä silloin kuin lunta on vain pari kymmentä senttiä. Nyt kun on toista puolimetristä niin pitkospuiden vieressä on reunat joten vahingossakaan ei aja niistä alas.
Oli kyllä erinomaisessa kunnossa. Nopeimpia lenkkejä kuukausiin, rullaa hienosti kun pohja pakkaantuu ja kovenee. Reunatkin kovenee niin että läskillä voi mutkissa ajaa reunaa pitkin.
Hämmentävä kokemus Ukraina-polulla; pitkokset hävinneet! Oli hyvin zenbliss 3h tänään aamup.
"Kaikista seksuaalisista poikkeavuuksista siveys on kaikkein omituisin"
Anatole France
Jaan edellisten kirjoittajien kokemukset. Ajelin eilen 3-tuumaisilla nastattomilla Chronicleilla yhden talven huippulenkeistä. Tänään palaan töistä samaa reittiä kotiin eli Keskuspuisto ja Ukrainan lenkkiä ja mitä näitä nyt on.
Löytyisikö kohtuu tuoretta gpx jälkeä kepun talvipoluista? Ja missäs tämä ukrainan lenkki sijaitsee?
Löytyy, selaile tätä keskustelualuetta vähän taaksepäin. Jos on Trailmapissa niin siitä saa GPX-tiedoston talteen myös.
Mintissä. Mintissä.
Mitä nyt pirkkolan seutu oli nakkikumitettu urille. Saisi noi vanhanmalliset kieltää talvisin.
Mainio idea! Kesäisin voisi vastaavasti kieltää läskipyörät. Sähkömopot ja -pyörät vaikka ympäri vuoden
Aina vaan halutaan kieltää, eikös voisi sallia talvisin luisteluladuilla ajamisen ja sitten vastavuoroisesti voisi sallia kesällä hiihtämisen poluilla?
Pitäis kieltää kaikki salliminen ja sallia kaikki kieltäminen.
Bike parkeissa pitäs kyl sallia lautailu kesäsin.
Tämä on hyvä pointti, ei toki ole.
Tästä tulikin mieleen, että mielestäni on asioita jotka on kielletty joita ei ole erikseen kielletty.
Ylästön voimalinjojen alla oli metsässä ihan OK, joku oli vain käynyt sielläkin nakkikumeilla sirkkelömäissä polun paskaksi. Pitkäkoskelta silvolan kautta tullut kaveri, taisin kohdatakin kun tunkkasi. Miksi ei voi luovuttaa kun huomaa että polku ei kanna vaan on pakko jatkaa matkaa vuorotellen sirkkelöimällä uraa keskelle polkua tai sitten polkemalla jaloilla toinen puoli polusta uralle samaan aikaan kun renkaat leikkaa uraa toiselle puolelle kantavaa polkua.
Pitkäkoskelta ukrainapolku paloheinään oli ok. Kova ja jäinen pohja ja metsäinen varjo auttaa. En uskaltanut käydä katsomassa takalenkkiä, ensi viikolla kylmenee taas.
Olosuhteet ja polun kunnot vaihtelee nyt niin paljon päivän aikana muutenkin. Eikä se pyöräiljä pehmeetä kohdatessa pysty teleporttaamaankaan itseä muualle. Ite sitä mieltä et kaikki vaan ajamaan, tuleepahan nopeemmin se maakin sieltä sit esiin joskus.
^Täsmälleen samaa mieltä.
Kirjanmerkit