maanantaikappale "sekundamerkiltä", liian vähän vikoja. samaa sanotaan liian helposta mistä tahansa merkistä, listan kärjessä on Pasta-raketit ja Rapeat ranskalaiset.
Ford on taas oma luku![]()
"Stop being a little baby and get up. Life is pain. Get used to it!"
Jep, en ala denialistiksi, eli eihän ne vaggineetkaan mediasta pois ole pysynyt.
Toki ajamalla saa kaikki vehkeet rikki. Itse kun esim vaihtaa renkaat, niin kaksi kertaa vuodessa tulee tsekattua jarrulevujen, -palojen, -letkujen, ripustuksen ja iskareiden kunto silmämääräisesti ja jos jotain orastavaa näkyy, niin hoitaa huolloissa kuntoon samalla. Jos vaan ajais ilman sen enempää miettimättä, niin eiköhän sillä katsastustilastoon pääsis?
- Heroes are ordinary people in extraordinary situations doing the right thing -
190-heppaisen tojotan jossa on 300-400nm vääntöä ja reilusti tilaa? Alle 30keur? Ja ennenkuin Toyotaa ottaisin, niin tsekkailin Kia Optima vaihtoehtoja aika pitkään, siinä olisi ollut yksi vaihtoehto vag-leirille.
Ja Adblue-ongelmat ei ole pelkästään vag-konsernin ongelma, vaan niitä jäätyy ihan kaikilta merkeiltä. Tosin jos olisin tämän tiennyt, olisi autokaupat jääneet viime kesänä tekemättä. Sitten toisaalta on varmaankin aika hankala löytää uutta dieseliä jossa ei olisi ko. järjestelmää typen oksideja putsaamassa.
Toisaalta otettu: "Tuntuu nämä adblue viat vaivaaman muitakin merkkejä. Mm. aika monta Proacea on tämän vian kourissa, ihan uusista lähtien."
Kaksi viikkoa sitten juttelin naapurin kanssa, jonka Toyotasta on joku anturi paskana ja menossa nosturille, eli en usko että merkin vaihtaminen eliminoisi korjaamolla käymistä. Voihan se olla että vähenisi, mutta ainakaan viimeksi koko Suomen autotarjonnan läpikäydessäni Toyotalta ei löytynyt mallia joka menisi spekseihin. Myös kun kyselin täällä palstalla sopivaa autoa, niin Toyota-miehet oli hiljaa.
Kyllä mä nyt kettuunnuin kuitenkin tästä kommentista, varsinkin kun sitten aletaan väittämään että hepin kokoa pitää tukea volkkari ostamalla. Loukkaava teksti loukkaa, vaikka sen eteen kirjoittaisi että ei ole tarkoitus loukata.
Löytyiskö noista Jani apuja? Jos vaikka se toimintatonni säästyis...
https://www.varaosahaku.fi/fi-fi/Hae...oainelaitteet/
https://www.bildelsbasen.se/se-sv/VW.../Br%C3%A4nsle/
AdBlue-vehkeet jäätyy siinä -10C tienoilla joka tapauksessa, eli jos systeemit on epäkunnossa, niin porukka vie Euro6-kiisselit leimalle kovilla pakkasilla, joska kusivesi on joka tapauksessa jäässä.
- Heroes are ordinary people in extraordinary situations doing the right thing -
Tohotan dieselit onkin tosi toimivia. Yhden tapauksen tiedän, että 2500 euroa on merkkiliikkeeseen syydetty ja auto savuttaa edelleen kuin vanha Valmetti.
^^^ ei näyttänyt olevan putkia hyllyissä, pitää vaan nyt taas latoa se toimintatonni tiskiin ja turskauttaa pikku itkut.
No näinhän se valitettavasti on, että typen oksidit nousevat pakkasella. Ei se typen oksidien poisto ole AdBluen varassa kokonaan, vaan EGR-järjestelmä vähentää niitä myös. Mutta fakta on se että päästöt nousee pakkasella ja sillä selvä.
https://yle.fi/uutiset/3-10086339
Pahoittelut jos koit tekstini loukkaavaksi.
Olis kai pitänyt ne hymiöt laittaa perään, kieli poskessa tekstini kirjoitin. En vakavissani.
Ja vielä voisin lisätä että enemmän kohdistan kettuiluni Audin ostajille. Ja tähän
Peace.
Muoks:
VAG-konsernin (Volkswagen AG) alaisuuteen kuuluu 12 automerkkiä:
^ jes, nou hätä! Kirjoitetun tekstin sävyä kun on niin vaikea tulkata
Ajattelin tuon kusivesijärjestelmän suhteen niin, että jos se jäätää toisen kerran niin vaihdan autoon, jossa ei ole AdBlueta.
Kyllä minä nyt syvästi loukkaannuin audikuskina.
Meidän taloudessa on ollut 6 eri VAG:tä, yhteensä aika monta vuotta. Yksi niistä oli kerran korjaamolla kaksi päivää. Tehtaan piikkiin meni sekin. Meillä on ollut hyvä tuuri.
Nyt ajan itse toisella merkillä, mutta merkin vaihto ei ollut epäluottamuslause.
Välillä tulee seurailtua nk. premium-merkkien keskustelupalstoja. Sen perusteella voisi sanoa että ei ole helppoa niidenkään merkkien omistajilla. Tuntuu että tonni on se pienin seteli, jonka kanssa korjaamolle mennään. Etenkin kusilaitteet tuntuu vaivaavan nyt talvella.
Onhan noita toitsun hybridejä vajaa ja reilu 200 heppasina. Tilavimmista päistä varmaa rav4 ja camry. Itellä farkku auris, ihan mukavat tilat siinäkin, varsinkin konttiin menee jo välipohjien alle yleensä vaikka kuinka paljon roinaa. Tää vaa vajaa 140hp, mut käytännön suorituskyky ei juurikaan eroa vanhasta vagin 200hp/450Nm disusta, mikä mulla oli, mut kulutus on pienempi. Voimalinja toimii hyvin ja saumattomasti, en ole automaattien ystävä, mut tällä ajelee ihan mielellään. Ei tarvi olla myöskään tien tukkeena niin kuin moni pelkää. Tätä enne oli honda ja sitä ennen 3 vagia, tää kyllä huolettomin ja mukavin auto mulla tähän mennessä, taidan jatkaa merkillä jatkossakin. Kaiken lisäks pitkä(10v) takuu ja halvat huollot.
Miksi joku ajaa vielä dieselillä ylipäätään? Siis kysyn ihan ilman piruilua, kiinnostaa perustelut.
Itsellä siis ei ole koskaan ollut diesel-autoa.
Muoks: pitäisi muuten Versoon ostaa 205/55 R16 kesärenkaat, mahdollisimman halvat tietty.
Sain jo yhden tarjouksen, mutta pysyykö noilla tiellä? (Autossa mulle on sama kunhan on mustat ja pyöreät, mutta turvalliset tietty.)
"Hyllystä löytyy Triangle SporteX TH201 rengasta 270€ 4kpl asennettuna"
Lisää pukkaa:
Hankook Ventus Prime3 K125 340€/sarja C,A,71
Tomason Sportrace 270€/sarja C,B,69
Landsail Sentury Qirin 990 300€/sarja B,B,65
Itsellä TDI:ssä viehättää mahtava vääntö ja 80-120 kiihtyvyys, toimintamatka yhdellä tankillisella eli RANGE, pieni kulutus myös moottoritienopeuksissa ja nykyisin edullinen hankintahinta. Bensahybridi oli toinen vaihtoehto viimeksi autokaupoilla, mutta hintaeroa ei pystynyt perustelemaan millään. Seuraava auto on varmaan sitten jotain muuta kuin diisseli, nyt kannatti vaan ostaa vanhempaa tekniikkaa kun kukaan ei niitä halua.
Kaverilla on OOOO-sähköhybridi jolla koko omistusajan keskikulutus on dokumentoidusti 3,0 litraa ja sähköt otetaan aurinkopaneeleista, semmoinen alkaa jo kiinnostelemaan. Audin huikea hinta ja paneeleihin investointi tosin ei houkuttele niin paljon.
BTW RAV4:ää on 5 kpl Suomessa myynnissä alle 30keur, näistä yksilöistä kilometrit menneet jo yli. Camryssä ei ole yhtään käytettyä alle 30 tonnia, eikä sitä saa farkkuna. RAV4 oli yksi vaihtoehto kun katsoin käytettyjä, siinä on hyvät sisätilat. RAV4 hybridin Nettiauton koeajossa maantie ja moottoritiepainotteinen ajo haukkasi noin 8 litraa ja paikoin ylikin. Siksi olen suosinut farkkuja enkä katumaasturia, tuo henkilöauton profiili sujahtaa ilman läpi pienemmällä voimalla.
Tällainen on BMW:n sähkölippulaiva iX Suomen talvessa – Tehoa 385 kW
https://www.tekniikkatalous.fi/uutis...=ampparit:d625
Juttua lukiessa kyllä taas kerran vakuutuin että ei sähköautolle.
Ja miksi helvetissä siinä pitää olla 385kW tehoa? Ei pärjää vähemmällä?
"Tankkimaisen massiivisella ja 523 hevosvoimaisella (385 kW) autolla on vaikea ajaa alle 30 kilowattitunnin kulutuksella sataa kilometriä kohden."
Tää on nyt sitä vihreää tulevaisuutta?![]()
Niin miksi sitä kulutusta ei voisi siitäkin pienentää kun mahdollisuuksia on? Miksi auton pitää kiihtyä niin että posket ottaa yhteen pään takana? Ja että huippunopeus on 200km/h?
Pienempi kulutus=vähemmän sähkön tarvetta? Akuston lataussyklien lukumääräkin pienenisi?
Sähköautoja myydään suorituskyvyllä, mikä on aivan puupäinen ajatus. Kuluttajien pääkoppaan pitäis istuttaa ihan jotain muuta.
Sähkövoimalinja on hieman erilainen kuin polttomoottori siinä mielessä että teho ei suoraan näy korkeana kulutuksena. Tuonkin Bemarin kulutus tulee lähinnä auton koosta eli massasta ja ilmanvastuksesta. Se ei menisi vähemmällä sähköllä vaikka maksimitehoa olisi vähemmän.
Sinänsä hauskaa kyllä että ärsyttää tuo hirmuinen alle kolmea litraa dieseliä vastaava sähkönkulutus mutta vastaavankokoiset autot moninkertaisine bensiini- ja dieselkulutuksineen eivät tunnu haittaavan vaikka niitä myydään paljon enemmän.
Firman liisaridirektiivi sanoo - tai sanoi tätä nykyistä tilattaessa - että autossa on 4/5 ovea ja se kulkee dieselillä, siksipä tuon valinnan kallistuminen dieselin puolelle oli helppo rasti. Mutta mutta, mikäs siinä dieselissä on vikana? Vulvan XC60 kevythybridinä kulkee ihan riittävän iloisesti mun tarpeisiin, kuluttaa kohtuullisesti ja rangea toista tuhatta kilsaa. Tää on neljäs liisaridiesel alla, laskujeni mukaan 15. diesel-vuosi menossa. Mitään sankarillisia ympäristötekoja en tietenkään ole tekemässä mutta eipä tuo taida riippua polttoaineen tyypistä.
Kokeile joskus jotain nykydieseliä, saatat yllättyä. Ei tarvitse hehkuttaa.
"Haluutsä tän heti vai tehdäänkö tietokoneella?"
Kirjanmerkit