Heatmapin mukaan kukaan ei ole käynyt lentokentällä. Nyt faktoja pöytään!
https://rideeverytile.com/tiles/heatmap

Minä olen pari kertaa jo ajatellut jättää max-neliön laajentamisen sikseen. Ruutu kuitenkin kasvoi viime vuonna vielä kokoon 47x47, sillä onhan pyöräily on kivaa!

Melko pitkiä lenkkejä tuo vaatii. Kesällä tein yhden 300 km reissun yöpyen välillä bivy-pussissa, ja toisen yli 200 km römyämisen myös. Perussatku ei kotoa lähtiessä riitä enää mihinkään. Eteneminen maastossa on myös hidasta, joten aikaa kuluu paljon esim. yhtä pitkään maantielenkkiin verrattuna.

Autolla voisi tietysti ajaa lähemmäksi pelipaikkoja, siinä säästyisi aikaa perheelle. Kerran tai kaksi kokeilin sitäkin. Ajoin auton parkkiin kauas maaseudulle ja kiertelin päivän siellä. Joku tuossa vähän pistää vastaan, ja siirtymä autollakin kestää tunnin tai kaksi suuntaansa. En silti paheksu, ja meinaan varmaan uusia tempun jossain välissä, pääseehän siinä kuitenkin pyöräilemään uusiin paikkoihin. Ensi kesän suunnitelmiin kuuluu silti ennemminkin kiireetön Bikepackingin ja Veloviewerin yhdistäminen, ja ehkä satunnaisten ruutuja haku sieltä sun täältä. Joulun alla ajoin Helsinkiin, sekin oli kivaa, vaikka lentokentän takia ruudut menivät hukkaan