Kiinassa keskiluokan lähes koko omaisuus on kiinni asuntokeinottelupyramidissa joka on viimeistelyä vaille valmis romahtamaan. Siellä ei juuri kukaan uskalla enää laittaa pörssiin rahaa koska ne voi hävitä yhdessä päivässä ja siksi lähes ainut vaihtoehto on laittaa kaikki asuntoihin. Näitä romahtavia ja aika ajoin purettaviakin ghost towneja on tuolla valtava määrä ja lisää rakennetaan. Se on eräänlainen tuolileikki jossa treidataan asuntoja näkemättä ja koitetaan myydä ennenkuin valtio jyrää sen talon matalaksi kyselemättä ja myy tontin taas uudelle grynderille.
Kun se dominoefekti lähtee käyntiin tuolla niin keskiluokka ja iso osa rikkaista tippuu sinne alimpaan kastiin yhdessä yössä.
Ilmaston kannalta tämä on kestämätön leikki jossa "rakennetaan miljoonakaupunki johon ei ole tarkoituskaan kenenkään muuttaa", puretaan tämä kaupunki ja rakennetaan samanlainen kaupunki uudelleen.









Lainaa viestiä vastauksessa
Kirjanmerkit