MPMessutGiantElectrobikeGarmin
Sivu 72 / 82 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 22 62 70 71 72 73 74 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 2.131 - 2.160 / 2460

Aihe: Mitä luet nyt? Mitä aiot lukea?

  1. #2131
    Liittynyt
    10/2006
    Paikkakunta
    Töyrynummi
    Viestit
    4.235
    Hesarin kirjallisuuskritiikkien innoittamana ostin kaksi Jukka Viikilän teosta. Laitanpa vaikka nyt tänne, kun en kehtaa postata tätä mihinkään totisempaan kirjallisuusryhmään.

    Taivaallinen vastaanotto - jossa yhtenä juonteena kulkee vahvasti kirjailijan sairastuminen ja sydänleikkaus - on nyt 66 sivun jälkeen kuin ruuhkaisen terveyskeskuksen aula: odotan kärsimättömästi, että minut huomioidaan, että homma pyörähtää käyntiin. Kieli, hahmot eikä edes fragmentaarinen leikki tunnu toimivan juuri nyt minulle. Potilaat huolestuvat miten heidän käy, mutta niin huolestuu myös tämä lukija. Kestävätkö he hengissä odotuksen vai viekö jokin akuutti kohtaus heidät? Selviävätkö he hengissä edes lääkärin vastaanotolle saakka, entä hoitojen yli?

    Ilokseni kuitenkin huomaan, että tuo kirja toimii kaverina, jonka kanssa keskustella omasta kirjoittamisesta, lukemisesta ja kirjallisuudesta ylipäätään. Saipa se heti ensimmäisenä lyhyenä lukuiltana minut kirjoittamaan lastun aiheesta Napanuorallatanssijan syntymä.

    Suomalainen vuosi sen sijaan alkaa napakasti. Sillä on rakenne, tyylilaji ja aihe tarjolla yhdellä avatulla kämmenelle. Yllättäen kuitenkin huomaan, että se kertoo jostain toisesta, joidenkin toisten Suomesta ja vieraista suomalaisista. Tietystikin satiiri vaatii vahvaa tyypittelyä, mutta koenko katsovani sivusta jonkun hiukan vieraan puhuttelevan jotain toista kohderyhmää? Esimerkiksi "Autoilu odotteluna" on kyllä sujuvia huomioita mukavalla tavalla kirjoitettuna, mutta en tunnista tuollaisia tilanteita omalta kohdaltani. Taikka "Työpäivän katkaisee tauko (...) Sitten tauko on ohi." Tai asennetta, että iloa pitäisi pelätä tai piilottaa. Taidan olla lukijana vieraslaji.

    ”Jossakin näitten lipsahdusten takana on todellinen Suomi.”

    Minkä verran sillä on merkitystä onko teksti kirjankansien välissä tai esimerkiksi lehtipakinana? Suomalaisen vuoden osalta huomaan tällä olevan merkitystä. Kun sitten alan suhtautua kirjaan kuin standup-esitykseen, niin huomaan rentoutuvani ja sallivani sille yhtä ja toista. Odotushorisonttini virittyy otolliselle korkeudelle.

    Ihailen Suomalaisessa vuodessa sitä, että kirjoittaja on tehnyt omat valintansa ja osannut toteuttaa teoksensa näiden pohjalta. Siinä on omalakinen ja samalla sinivalkoisella maalilla maalattu kaarensa ensimmäiseltä sivulta viimeiselle. Ilahduttavasti tarinoihin on kylvetty tuoreita huomioita ja nasevia ilmauksia. Nostan esille saman kuin Hesarin kritiikissä: "Mikä olisi surullisempaa kuin tennisammattilaisen käyttämätön käsi, jota raahataan mukaan turnauksiin." Toivottavasti kirjailija osaa kymmensormijärjestelmän. Muuten hänellä on seitsemän sormea, jotka tukehtuvat turhuuteensa kuin influensserit ilman seuraajia. Kateellisina etusormille ja vasemmalle nimettömälle ne pureskelevat omat kyntensä verille.
    10k-kerhon jäsen

  2. #2132
    Liittynyt
    02/2013
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    622
    Aloittelin Sylvain Neuvelin avaruusoopperaa 'Uinuvat jättiläiset' ja voi olla, että tämä trilogian ensimmäinenkin osa Themis-kansioista saattaa jäädä kesken kun kerronta on ainakin alussa niin ohutta. Ehkä jatkan vielä vähän matkaa kun on tullut hankittua koko trilogia omaan kirjahyllyynkin.

  3. #2133
    Liittynyt
    05/2005
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    7.702
    Tässä kiinnostava kirja. Harmi kun Tampereen kirjaston varausjono on jo aika pitkä.

    https://kulttuuritoimitus.fi/kritiik...io-pieni-teos/

  4. #2134
    Liittynyt
    03/2007
    Paikkakunta
    Kempele
    Viestit
    5.933
    ^Kirjailijan ihailija en ole ollut, no en vieläkään kun luin arvostelun, mutta kirjan haluaisin myös lukea. Kirjailija oli pitkässä tubessa Jari Sarasvuon vetämänä, hyvin katsottava myös Kontulan ajatusten osalta.

  5. #2135
    Liittynyt
    10/2006
    Paikkakunta
    Töyrynummi
    Viestit
    4.235
    Mikko Hyppönen: Internet

    Helppolukuinen, kiinnostavia anekdootteja. Sai minut päivittämään pitkän tauon jälkeen varmuuskopioiden kopiot. Tuossa raksuttelee yhteensä 6 teratavun verran tiedostoja kovalevylle, jonka paikka on muualla kuin tässä kotona.
    10k-kerhon jäsen

  6. #2136
    vahimaa Guest
    Neil deGrasse Tyson: Tähtitiedettä kiireisille.

    Ei nyt niinkään ollut kiire. Ihan piti mielenkiinnosta lukaista, mitä Tyson on kirjoitellut. Kiinnostavaa tarinaa - niin kuin monesti maailmankaikkeutta käsittelevät kirjat tuppaavat minusta olemaan.

    Lähetetty ennen loppuun asti miettimistä.

  7. #2137
    Liittynyt
    02/2016
    Viestit
    1.273
    ^Kiitti vinkistä, kuulostaa lupaavalta.

  8. #2138
    Liittynyt
    11/2014
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    2.883
    Ensimmäinen Waltari työn alla eli noin 30v. hyllyn täytteenä ollut Mikael Karvajalka luettavana. Ihan viihdyttävää luettavaa, joten eiköhän se Sinuhekin tule jossain vaiheessa vuoroon.

  9. #2139
    C. S. Lewis: Piinattu planeetta. Takakansiteksti luettu, nyt kimppuun.

  10. #2140
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.290
    Tommi Liimatan "Hautajaiskengät" eilen loppuun, seuraavaksi voisi lukea viime viikolla ilmestyneen Retki-lehden.

  11. #2141
    Liittynyt
    05/2005
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    7.702
    Risto Isomäki, Atlantin kuningatar.

  12. #2142
    Liittynyt
    10/2013
    Paikkakunta
    Lahden seutu
    Viestit
    885
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti fiber Katso viesti
    Mikko Hyppönen: Internet

    Helppolukuinen, kiinnostavia anekdootteja. Sai minut päivittämään pitkän tauon jälkeen varmuuskopioiden kopiot. Tuossa raksuttelee yhteensä 6 teratavun verran tiedostoja kovalevylle, jonka paikka on muualla kuin tässä kotona.
    Tämähän oli aivan loistava kirja! Tällaiselle "töissä Outlook, kotona gmail ja puhelimessa Android" -tyypille aivan mahtavaa luettavaa. Hyvin kirjoitettu, opettavainen ja hauskakin. Ja kyllä, sinisilmäisyyttä avaava, muttei sentään yöunia menttävä teos. Hieno kirja, joka koskettaa jokaikistä meistä.

  13. #2143
    Liittynyt
    10/2013
    Paikkakunta
    Lahden seutu
    Viestit
    885
    Katja Ketun kirja Ismo Alangosta. Osin mielenkiintoinen, mutta liian pitkä ja liian kritiikitön.

    Tuota ennen Pirjo Hounin "Salattua diplomatiaa" eli Tapani Brotheruksen elämänkerta. Hieno kirja hienosta miehestä.

  14. #2144
    Liittynyt
    10/2006
    Paikkakunta
    Töyrynummi
    Viestit
    4.235
    Jukka Viikilän Taivaallinen vastaanotto.

    Aloitin sen kertaalleen heti ilmestyttyä enkä oiken digannut. Sitten Finlandin julkistuksen aattona rupesin uudelleen ja paremmalla arvostuksella. Ei mikään helpostisulava lukupaketti, vaan aforistinen raamattu ja suomalaisen elämän DNA-juoste tekstimuodossa. Täytyy pysähdellä, mietiskellä, kirjoitella tuon tuostakin.
    10k-kerhon jäsen

  15. #2145
    Liittynyt
    05/2005
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    7.702
    Richard Powers Ikipuut. Kiehtova kirja, suosittelen.

  16. #2146
    tempokisu Guest
    Aloin lukea "Hannu Hautala - legendan perintö" ahaa, tämä ei olekaan kuvakirja Hannun parhaista kuvista vaan jotain ihan muuta. Samoin, täytyy lukea ajatuksen kanssa hitaasti ja miettien. Kun takana on aivan upea Hannun vetämä kuvauskurssi/leiri Ranualla viime vuosituhannella, niin tämä on aika raskastakin luettavaa sillä muistan Hannun iloisena ja energisenä, kannustavana ja kaikki kurssilaiset huomioonottavana. Tuntuu pahalta että Hannu joutui pari vuotta sitten toteamaan että ei jaksa eikä pysty enää sairauksien takia lähtemään luontoon kuvaamaan. Kirjan tekstistä vastaava Anna-Stina Nykänen on mitä ilmeisemmin todennut saman, kirjan teksti on jo näin alkuvaiheessa suuri kunnianosoitus lajinsa legendalle.

  17. #2147
    Liittynyt
    11/2014
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    2.883
    Mikko-Pekka Heikkisen POROMAFIA kohta luettuna. Aikamoisen tarinan on kirjailija kehittänyt pohjoisen porohommista.

  18. #2148
    Liittynyt
    09/2018
    Viestit
    1.075
    M-P Heikkinen on kotoisin Suomussalmelta. Kertooko kirja Kainuusta vai myös Lapista? Luulisi kyllä juttua riittävän Kainuunkin poromafiasta.
    Itse aloitin K. Hotakaisen Ihmisen osan.

  19. #2149
    Liittynyt
    11/2014
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    2.883
    ^ Utsjoella ollaan tukevasti kirjan kuvioissa, loppuvaiheessa myös Norjan puolella Ruijassa merikalastuksen parissa.

  20. #2150
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.290
    Mikko Porvali: Kohti itää

  21. #2151
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Lohja
    Viestit
    996
    Wilbur Smith: faarao
    "tasamaiden suuri yksinäinen"

    www.mtb-lohja.com

  22. #2152
    Liittynyt
    05/2018
    Paikkakunta
    Lempäälä
    Viestit
    1.026
    Michael Jones; Leningrad piirityksen vuodet

  23. #2153
    Timo Saarto: Kuoleman kuukausi . Jonkinmoinen dekkari kaiketi, sujuvaa luettavaa. Parasta hyvä ajankuva 1917 marraskuun Helsingistä. Oli ensimmäinen lukemani kirja ko. kirjailijalta, mutta meinaan lukea lisää. Välipaloina sitten ikisuosikkiani eli Päätalon Iijoki -sarjaa ties monennenko kerran.

  24. #2154
    Luin Tom Sawyerin seikkailuja kylässä, jossa ei ole internetiä, ja muuta kirjallisuutta, jota isoisäni jätti sinne paljon.

  25. #2155
    Solvaajat, herjaamisen hävytön historia

  26. #2156
    Liittynyt
    10/2013
    Paikkakunta
    Lahden seutu
    Viestit
    885
    Dave Grohlin Tositarinoita. On kyllä mainio ukko ja taitava kirjoittaja. Maine rockin mukavimpana miehenä saattaa pitää paikkansa.

  27. #2157
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.290
    ^määkin luin tuon, mielenkiintoinen oli.

  28. #2158
    Liittynyt
    11/2014
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    2.883
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti HemmSAE Katso viesti
    Luin Tom Sawyerin seikkailuja ...
    Vähän samoilla linjoilla. Kirpparilta löytyi kolme vanhaa poikakirjaa (kalastusta, retkeilyä, seikkailuja) 1930 ja -40-luvuilta, eskapismia parhaimmillaan.

  29. #2159
    Liittynyt
    05/2005
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    7.702
    Jenni Räinä, Kulkijat. Naisia metsissä, soilla ja tuntureilla.

  30. #2160
    Liittynyt
    10/2016
    Paikkakunta
    Oulu - Ikuinen vastatuuli
    Viestit
    4.554
    Jake Nymanin "Oi niitä autoja" . Kotteroita ja musiikkia mukavalla kerronnalla.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •