Ehkä saatoin vähän liitoitella. Oisko meillä joku 1,5 metriä räystäät+rännit ja aina se heittää vähän vettä seinälle kun sataa. Isompi ongelma on jos antaa rännien täyttyä ryonällä kun silloin tulee vettä seinille paljon enemmän. Tai toisinaan tulee niin kovaa vettä, että rännit tulvii puhtaanakin. Ja meidän talo on rakennettu 50-luvulla eikä hyviä rakennustapoja nähnytkään.
Ja sitten vähän lisää aihepiiristä. Se on syyskuun loppu ja päivän ylimmät ne vaan tikkaa sinne 2-kympin puoliväliin eikä syyssateista ole tietoakaan. Ei tästä kai saisi valittaa, mutta onhan tämä aika lämmintä ja kuivaa.
6.7 WTF/kg
Yle ja ilmastopaneelikin on lopulta herännyt asiaan.
https://yle.fi/uutiset/3-12108748
Suomen ilmasto muuttuu lähivuosikymmeninä vääjäämättä, vaikka päästövähennyksiä tehdään. Siksi raportin mukaan Suomessa pitää sopeutua eli varautua ilmastonmuutoksen vaikutuksiin, päästövähennysten rinnalla.
Varautumisella on raportin mukaan jo kiire.
Itse kun on töissä kiinteistö- ja talotekniikka-alalla niin kyllä tästä aiheesta työkavereiden kanssa aika paljon kahvipöydissä puhutaan. On se noussut esiin firman virallisissakin keskusteluissa. Ja työkaverilla tuli vastaan remonttikohde, jossa purkutöiden yhteydessä huomattiin että vesi oli painunut läpi lautaverhoilusta ja kaikki siellä takana oli sitten märkää. Iso kiinteistö, aukealla paikalla mutta sen seinän ilmansuuntaa en muista ulkoa. Eli siis asuntokohde, vaan liikepaikkarakentamista.
Onhan jo nyt iso osa kiinteistökannasta vailla minkäänlaisia räystäitä, teollisuusrakennukset, kauppakeskukset ja isot toimistokompleksit. Ei noissa kohteissa hommaa korjata millään räystäillä, kyllä se vaatii allalla mitoituksen ja normituksen korjaamisia.
Ps. Reipas 10-15 vuotta sitten oli yksi kohde, isohko kauppakeskus jossa tuli takuuriittaa katon sadevesiviemäreiden mitoituksesta. Koska vesi pääsi tulvimaan liiketilojen lattioille. Silloin kävin läpi ne viemäreiden mitoitukset ja mitoituksen lähtökohtana oli silloin vielä dm3/h/m2. Mikä oli ihan hölmöä, ei rankkasadekuurot tuntia kestä, eli 60 min ajalle laskettuna röörit oli ihan OK. Mutta kun vettä satoikin kunnolla noin 15 min, niin tulva oli käsissä. Juuri katsoin että uudessa RakMK D1:ssä mitoitusarvot on jo dm3/sekunti/m2, mikä on oikein hyvä. Eli 0.015 dm3/s/m2, ja paikallinen rak.valvonta voi soveltaa välillä 0.010-0.020.
XT-vaihtajia vuodesta -95, ja välillä vähän foorumitauolla.
Oliko siellä ulkoverhoilun takana asiallista tuuletusta?
Melkoinen aivopieru, jos rakentaa räystäättömänä niin, että seinät ei kestä vettä. Jokaisella sateellahan ne käytännössä kastuu.
Näitä aivopieruja on tässä maassa vaikka kuinka paljon, ihan kuten valesokkelirakenteitakin.
https://www.hs.fi/talous/art-2000008277105.html
"Ei pidä ymmärtää väärin. St1 Nordicin toimitusjohtaja Henrikki Talvitie on hyvin huolissaan ilmastonmuutoksesta.
St1 Nordic tekee myös yrityksenä kaiken voitavansa löytääkseen ratkaisuja ilmastonmuutoksen torjuntaan eli hiilidioksidipäästöjen vähentämiseen ja hiilen sitomiseen ilmakehästä. "
"
Hän uskoo, että Eurooppa on ajautumassa suuriin ongelmiin, kun ilmastonmuutoksen torjuntaan liittyvää sääntelyä viedään eteenpäin paljon nopeammin kuin mihin olemassa oleva teknologia on valmis. "
Suomalaisyritys kehittänyt uuden ilmastoystävällisen korvaajan betonille: https://yle.fi/uutiset/3-12112495
Tällähän se ilmastomuutos pysäytetään
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008287027.html
Popcornit valmiiksi, kun seurataan kuinka poliisi nöyryyttää itseään kapinan edessä. Tässä kapinassa ei pitäisi kyynelkaasua ja pamppua säästellä. Kapinan tukahduttaminen on poliisin tehtävä. Turhanpäiväinen neuvottelu pitää typistää yhdeksi kehotukseksi poistua ajoradalta ja sitten katu tyhjäksi tunnissa, jos kehotukseen ei reagoida asianmukaisella tavalla. Poliisi on osoittanut toisen paikan tälle hölmöilylle.
"Veljesi ryssävihassa!"
Voimaa ilosta.
Viha on energiaa!
Ihme kun ei olla vielä nähty vastareaktioita kuten haisevien asioiden heittäminen leiriin. Jos asuisin lähistöllä niin saattaisin joutua kiusaukseen ajella fillarilla leirin läpi samalla ruikkien kusta vesipyssyllä.
Olisi hienoa kehittää sellainen juomapullo pyörään, josta tulisi letku keskiön alle. Pulloon sianvirtsaa ja kytkimestä huomaamatta vapauttaisi pohjaventtiilin ja antaisi virtsan valua leirialueelle. Mukavat tuoksut helpottamaan kapinan pitämistä. Siinä ei tahrittaisi kenenkään varusteita, niinkuin vesipyssyllä roiskien.
"Veljesi ryssävihassa!"
Voimaa ilosta.
Viha on energiaa!
Eikös Elokapinalle ollut oma topikki? Vai onko PersTrollit paskoneet sen lukkoon idioottimaisilla jutuillaan?
https://syyskapina.fi/fi/syyskapina-2021/
Elokapinalliset värväävät toimintaansa näköjään mukaan kaikenlaisia tukihenkilöitä. Lakitarkkailijoissa ihmetyttää että ei vaadi kuitenkaan lain tuntemusta mutta pitäisi toimia kuitenkin oikeusturvana. Aikovatkohan oikeasti kirjata ylös kaikki poliisien liikkeet ?
Putkatukihenkilöt tarjoavat mm. virvokkeita kiinniotetuille poliisiasemien ulkopuolella. Onkohan kannabista tarjolla vai onko kannabistukeen eri henkilöt (ensiapuhenkilö, yleinen hyvinvointihenkilö) ? Miten syysilmatuki tai säätuki jos sattuu satamaan ? Voisivat tarjota sateenvarjoja tai muita suojavarusteita huonon ilman varalle.
Surullista huomata, että elohihhuleiden keinovalikoima vaikuttamisen osalta on edelleen tällaista hiekkalaatikkopuuhastelutasoa. Saatte jatkossakin vain paskat niskaanne tekemällä äänestäjien elämästä vaikeaa. Oikea osoite olisi siellä, missä ne päättäjät ovat, mutta tätähän te ette vain tunnu tajuavan sitten niin yhtään millään...
Tässä esimerkkejä onnistumisista, saa ottaa mallia:
https://youtu.be/7TkdkK41lnU
Lähetetty jonkun tutun Tapatalkilla
Tuohan lähtee heti alussa pois jengoiltaan. "Kohdistamme vaatimuksemme hallitukselle, emme yksilöille."
Pitäisi olla päinvastoin, yksilöt pitäisi vakuuttaa radikaalien toimenopiteden välttämätömyydestä. Nyt vaan rohkaisukampanjaa kehiin että jokainen aluksi puolittaa päästönsä
Hallituksen keinovalikoimassa on vain pakkoja. Jokainen tietää mihin pakolla johtaminen johtaa. Kohde on väärä. Mutta tuo on varmaan ainoa johon on resursseja.
Päivän hesarissa Sinnemäki kertoo päästösuunnitelmistaan. Kuten yleensä näissä ei ole mitää konkreettista sisältöä.
Helsingin pitäisi olla hiilineutraali 2030 ja Sinnemäki esittää yhdeksi komponentiksi puurakentamista.
Jos oikeasti oltaisiin päästöiostä kiinnostuneita niin raknetaminen seis. Kruunuvuoren siltaa ei tarvita ei myöskään uusia asuntoja.
Ja toki syyllistetään rivien välistä maalaisserkkuja:
”Helsinkihän on kaupunki, jossa ihmisen on helppo elää vähäpäästöistä elämää. Täällä käytetään asumiseen vähemmän pinta-alaa ja liikutaan kestävästi. Täällä on myös sellaista ruokakulttuuria, joka osaltaan edistää päästöjen vähenemistä.”
Olkoonkin että asia ei ole ihan yksiselitteinen tai oikeammin nykyiseellään ihan skeidaa.
https://www.co2-raportti.fi/index.ph...a&news_id=2976
"Uuden tutkimuksen mukaan asutuksen tiheys ei ehkä vaikutakaan vähentävästi hiilidioksidipäästöihin. "
No huh, 50% vähennys omiin CO2 päästöihin vapaaehtoisesti. Uskon että jotkut harvat idealistit siihen pystyvät, mutta väestötasolla se on mahdottomuus. Jos ihmiset saisivat vähennettyä päästöjään edes 5-10% vapaaehtoisesti olisi se todella kova suoritus. Ihmisillä on kyllä hyvää tahtoa päästöjen vähentämiseen, mutta käytännön teot puuttuvat, mukavuuden halu ja erilaiset houkutukset menevät aina edelle. Ainut mikä toimii päästöjen vähentämiseen on veropolitiikka ja lainsäädäntö.
Tuossa on se ongelma että politiikan raippa kohdistuu aina siihen oman kannattajakunnan ulkopuoliseen joukkoon. Vai missä on hiilivoiman ekstravero?
Poliittisilla päätöksillä saadaan mikromuutos aikaan pakolla mutta noiden kapinoitsijoiden mielestä se ei riitä joten niiden koko toimintaidea on väärä.
Päivän hesarin Sinnemäen haastattelu kertoo mist on kyse: mitään ei oikeasti tehdä. Tai siis pystytä tekemään.
Mietinnän paikka:
https://yle.fi/uutiset/3-12107776
Kirjanmerkit