Lainaus Alkujaan tämän lähetti paaton Katso viesti
Jos renkaaseen tulee reikä, josta litkua valuu kunnolla, niin rengas nykäistään kotona pois ja laitetaan sisälle tiptop paikka.

Ei kukaan jaksa arpoa vuotaako tuo sama reikä vielä seuraavallakin lenkillä.
Ehkä tässä on ollut liian optimistiset ajatukset tubeleksen helppoudesta, kun alku oli viime kesänä niin hyvä; pitää varautua repullisella paikkoja ja tynnyrillisellä litkua Mutta jotenkin mystinen tuo reikä on, kun ei mitenkään erityisen isoa näy ulkopuolelle eikä se alkujaan lenkillä pahemmin vuotanutkaan (en edes huomannut). Rengas tyhjeni myöhemmin lenkin jälkeen ja siitä lähtien se on ollut sellaista pitää - ei pidä arpomista. Yleensä vuotaa, kun ei aja ja ajon aikana pitää kohtalaisesti.

Lainaus Alkujaan tämän lähetti SvaR Katso viesti
Ei ne pilalle mene vaan niitä pitää hyrskyttää oikein urakalla, kun muuten päältä saat vaan lirua joka ei paikkaa kunnolla ja pullon pohjalla on sitten puuroa.
Oon kyllä sekoitellut pulloa ennen lisäystä, mutta ehkä sitten kuitenkin liian hellästi. Tosin kyllähän tuolla jotain paikkaavaa ainetta pitäis olla, kun ulkopuolellekin on tuommoinen möntti tullut. Tai sitten g-onen pinta on vaan niin ohut, että vaikka ei aivan loppuunkuluneelta näytäkään, niin ei oo enää riittävästi kumia, jossa paikka pysyis.