GiantFillariElectrobikeHepha
Sivu 45 / 105 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 35 43 44 45 46 47 55 95 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 1.321 - 1.350 / 3150

Aihe: Helsingin keskuspuiston päivän kunto?

  1. #1321
    Liittynyt
    02/2013
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    622
    ^
    Löytyisikö kyseinen kohta tätä karttaa tihrustamalla https://www.hel.fi/static/hkr/Keskus...opaskartta.jpg

  2. #1322
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti MRe Katso viesti
    ^Eli ainoa Pyhä Asia tässä maassa on hiihtolatu... eikö tätä maastopyöräreittiä olisi nyt mitenkään voinut varata vain pyöräilijöille? Ei taida velodromia lukuunottamatta löytyä mitään vain pyöräilijöille tarkoitettua väylää/aluetta?
    Eihän tota pysty mitenkään varaamaan vain pyöräilijöille, koska reitti risteää kymmenien ulkoluväylien kanssa ja myös kulkee osittain niitä pitkin. Ja talvella niissä on monessa ladut, koska täällä nyt on sen verran väkeä et hiihtäjiäkin riittää monikymmenkertaisesti maastopyöräilyyn nähden. Jokamiehen oikeudet myös estävät muiden kulkijoiden häätämisen itse reitiltä. Jos niihin halutaan muutoksia, niin eka ryhmä joka lentää pihalle on maastopyöräilijät (vai pitäiskö tohon laittaa sähkö eteen).

  3. #1323
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.108
    Juuri niinkuin pelkäsin. Nyt kun Kepun MTB-reitti on valmistumassa, niin ns. yleinen kansalaismielipide on sillä kannalla, ettei muualla enää pyöräillä. Toki ollaan pahoillaan myös siitä, että "taas pyöräilijät saa kaikkea kivaa eikä kävelijöille tehdä mitään eikä saa enää kulkea".


  4. #1324
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    7.617
    ^Keskustelu Facebookissa käy aika kuumana Jä mä kun luulin, että täällä käydään välillä kierroksilla... tuolla on kadenssit sitä luokkaa, että uusia KOMeja syntyy joka hetki.

  5. #1325
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.108
    ^nykyajan(?) oire myös se, että vakavasti mielenterveysongelmaisilla on joku sisäinen pakko kommentoida asioita.
    Ja sellaisilla "yleisvihaisilla" kansalaisilla myös

    Tai ehkäpä ennenvanhaankin on tarve ilmaista itseään ollut, mutta nykyään siihen on alustoja tarjolla?


  6. #1326
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Uantaa
    Viestit
    10.324
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti JackOja Katso viesti
    Juuri niinkuin pelkäsin. Nyt kun Kepun MTB-reitti on valmistumassa, niin ns. yleinen kansalaismielipide on sillä kannalla, ettei muualla enää pyöräillä. Toki ollaan pahoillaan myös siitä, että "taas pyöräilijät saa kaikkea kivaa eikä kävelijöille tehdä mitään eikä saa enää kulkea".
    Livenä vai netissä?

    Täytyykin käydä testaamassa reitti, olikos se valmistuminen jotenkin aikataulutettu?

  7. #1327
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.108
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti marco1 Katso viesti
    Livenä vai netissä?
    facebookissa tietty

    EKP:ssa ajellessa kun on sivuuttanut jalkaisin liikkuvia poluilla, on jonkun kerran kuulunut sellaista hiljaista, mutta toki minukin korvilleni tarkoitettua "Eikö noille ole se omakin reitti täällä" tjsp. jurputusta ja käninää.


  8. #1328
    Liittynyt
    08/2016
    Viestit
    1.475
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kaldera Katso viesti
    ^
    Löytyisikö kyseinen kohta tätä karttaa tihrustamalla https://www.hel.fi/static/hkr/Keskus...opaskartta.jpg
    Nämä kalderan viestit jää kyllä automaattisesti lukematta tuon häiritsevän gifin takia. Pikaskrollauksella ohi ja nopeasti...

  9. #1329
    Liittynyt
    08/2008
    Viestit
    417
    Olen tuota reittiä yrittänyt tihrustaa Trailmapin kartan päällä zoomaillen, mutta ei siitä paikoin silti oikein selviä mitä polkua tuon on ollut tarkoitus mennä. Mutta jotenkni tuntuisi että perusajatuksena on ollut valita tasainen reitti, välttää kaikki jyrkemmät kohdat ja mäet kiertäen ne tarvittaessa kivituhkia myöten.

  10. #1330
    Liittynyt
    07/2000
    Viestit
    3.031
    Kun kattelee sitä reittiä opaskartasta ja pari kertaa ajelee sen rauhassa läpi puissa olevia sinisiä täpliä myötäillen, niin kyllä sen aika nopeesti oppii. Vaikka toki pari kohtaa on, jossa ne alustavat merkinnät ei hirveen selkeitä ole. Esim. Paloheinän takametsän "loppusuoralla" saa olla aika tarkkana kun täpliä laitettu aika säästeliäästi. Parissa kohtaa myös lyhyet hiekkatiepätkät polkujen välissä. Ite kyllä oon erittäin tyytyväinen tuohon reittiin kokonaisuutena, vaikka muutama hyvä spotti siitä jäikin puuttumaan. Jos isompia alamäkiä kaipaa, niin reitin läpi ajettua on vain lyhyt siirtymä Paloheinän mäen alamäkipätkille. Mutta todellinen tulikoe on syksyllä, että miten hyvässä kunnossa reitti pysyy sadekaudella.

  11. #1331
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Uantaa
    Viestit
    10.324
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti mehukatti Katso viesti
    Ite kyllä oon erittäin tyytyväinen tuohon reittiin kokonaisuutena, vaikka muutama hyvä spotti siitä jäikin puuttumaan.
    Yllättävän positiivinen kommentti, täytyypä käydä testaamassa.

  12. #1332
    Liittynyt
    08/2008
    Viestit
    417
    Edellistä kommenttiani ei siis ollut tarkoitettu kritiikiksi. Totesin vain että reitti näyttäisi laaditun niin, että se on turvallinen vaikkei olisi kovinkaan kokenut kuski, eikä kovin rankkakaan kun nousuja on maltillisesti kun useat mäet kierretään kivituhkaa - ilmeisesti ei ole ollut turvallista vaihtoehtoa. Ja hyvä niin.

    Luultavasti tuosta reitistä syntyy itse kullekin omia variaatioita, jossa poiketaan niille mäet ylittäville poluille joita on aina ennenkin ajettu ja jotka tuossa merkityssä reitissä nyt kierretään kivituhkaa. Ainakin minun vaikea kuvitella että kivituhkia myöten alkaisin kiertelemään vanhastaan tutut kivat sykettä nostavat nousut (alamäet kuntolenkillä vain välttämätön paha).

  13. #1333
    Kävin ajelemassa pitkän tauon jälkeen Hesan keskuspuistossa, nyttemmin olen ajellut Vantaalla. Ilmeisesti pohjustetulla reitillä monet haastavat ylämäkikohdat (toisille varmaan alamäet) oli päällystetty kivimurskalla, mikä meikäläiselle oli pettymys. Toisaalta kyllä kivoja kohtia on jäänyt myös koskemattomaksi, ilmeisesti reitin ulkopuolelle.
    „Quäl dich, du Sau!“ (Udo Böltz)

  14. #1334
    Liittynyt
    10/2013
    Paikkakunta
    Hellsinki
    Viestit
    1.879
    Tuota reittiä voisi ihan omatoimisestikin lisämerkitä vaikka sinisilllä naruilla tms. Muutamassa siirtymässä erityisesti ajaa helposti harhaan. En sinänsä vastusta noiden muutamien kohtien hiekoittammista. Olisivat voineet pari muutakin vettä keräävää kohtaa hiekoittaa. Silloista ym. iso plussa.
    Roots, bloody roots

  15. #1335
    Liittynyt
    10/2005
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    5.421
    Onhan siellä pahasti kuluneita paikkoja korjattu ja tehty siltoja, mikä on hyvä.
    Reitin paikasta on nyt kolme näkemystä, opaskartta, OSM merkinnät ja maastomerkinnät.
    Pirkkolassa ainakin oli karttaan nähden maastomerkit eri paikassa.
    OSM reittimerkinnät taitaa olla suunnitteluvaiheessa tehty.
    Omia nauhamerkintöjä kannattaa ehkä lisätä sinne missä polunristeyksissä on epäselvää.

  16. #1336
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    6.217
    Mä kävin kanssa testaamassa ton reitin tänään. Olin krossarilla tai gravelilla tai mikä toi Stigmata nyt onkaan liikenteessä ja sen kanssa oli sellainen olo, että ne muutamat sorastetut pätkät antoi kivaa flowta ja vaihtelua tutuille röllipolkuosuuksille ja vähän jäi sellainen fiilis, että niitä voisi olla muutamassa kohtaa muuallakin.

    Multa kyllä pisteet reittiprojektille ja niiden kurjimman näköisten paikkojen siivoamiselle. Aika moneen vuoteen ei ole ollut kiinnostussa kepussa ajella.

    Miinusta siitä, että merkinnät oli kyllä sitä luokkaa, että tommoisenaan en kovasti menisi mainostamaan sitä merkittynä reittinä. Jollekin joka ei ole ennen ajanut kepu-poluilla, on reitillä pysyminen ihan mahdotonta. Aika paljon oli sellaisia polkujen y-risteyksiä, joissa oli täppä puussa ennen risteystä, mutta risteyksen jälkeen ei missään ja kepun polut tuntevallekin oli mahdotonta tietää, että kumpaa jatkaa. Parissa kohtaa eksyin pois reitiltä, mutta tupsahdin takas toisaalla.

    “Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”

  17. #1337
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    7.617
    ^reittihän ei ole vielä valmis. Käsittääkseni sinne tulee melko kattava ja hyvä opastus.

  18. #1338
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    6.217
    ^ kuulostaa hyvältä.
    “Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”

  19. #1339
    Liittynyt
    07/2010
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    1.705
    Maastopyöräilyn kannalta kiinnostavaksi nuo sorastetut kohdat saisi mikäli niihin tehtäisiin muotoja joista pumpata vauhtia. Stenun kuvassa sorastus näyttää melko tasaiselta. Gravelilla moisten kurvailu varmaan ihan jees.

  20. #1340
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Uantaa
    Viestit
    10.324
    Onko tästä projektin etenemisestä jotain uutisia jossain Fb-ryhmissä tms.?

    Reitin onnistumista ei ehkä tosiaan voi vielä arvioida, vuosi-pari niin nähdään miten sorat asettuu ja onko ylläpitoa pystytty jatkamaan.

  21. #1341
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    6.217
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kaakku Katso viesti
    Maastopyöräilyn kannalta kiinnostavaksi nuo sorastetut kohdat saisi mikäli niihin tehtäisiin muotoja joista pumpata vauhtia. Stenun kuvassa sorastus näyttää melko tasaiselta. Gravelilla moisten kurvailu varmaan ihan jees.
    Onneksi siellä on sitä jumpattavaakin pätkää jäljellä ihan riittämiin, joten noi pahimpien lutakoiden lyhyet sorastukset tuskin pilaa kenenkään maastopyöräilykokemusta
    “Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”

  22. #1342
    Liittynyt
    10/2009
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.878
    Yllättävän positiiviselta kuulostavia kommentteja täällä tuosta polusta. Täytynee ehkä joskus käydä itsekin ihmettelemässä miten nuo merkinnät on onnistuttu toteuttamaan.
    Speksien sattuessa kohdalle ajetaan speksien mukaisesti. Sateen sattuessa kastutaan.

  23. #1343
    Liittynyt
    10/2013
    Paikkakunta
    Hellsinki
    Viestit
    1.879
    Tällä hetkellä "merkintä" on sininen pallo spray-maalilla milloin missäkin (puu, kivi tai kallio) ja satunnaiset siniset nauhat. Niitä kannattaisi itse kunkin lisäillä, jotta ajo reitillä lisääntyisi ja uudet linjat vakiintuisivat. Esim. Pirkkolan tulevan hallin tieltä siirtynyt osuus on ihan uudessa paikassa ja hankalasti löydettävissä nykymerkein.
    Roots, bloody roots

  24. #1344
    Liittynyt
    05/2018
    Viestit
    2.968
    Tuo sininen ei oikein näy hämärässä. Miksiköhän sininen on valittu?

  25. #1345
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.108
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti harald Katso viesti
    Tuo sininen ei oikein näy hämärässä. Miksiköhän sininen on valittu?
    Se ei kaiketikaan ole lopullinen merkintä, vaan reitin tekijöille suunnattu.


  26. #1346
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    7.617
    Joo, keskeneräistä työtä ei kannata näyttää herroille eikä hulluille, vai miten se meni...

  27. #1347
    Liittynyt
    04/2021
    Viestit
    260
    Oliko tästä uudesta mtb-reitistä muuten gpx-jälkeä, tai edes hahmotelmaa siitä, jostain kenties ladattavissa?

    edit. Hahmottelin sen itse Trailmapilla ja kävin ajamassa läpi. Ihan hyvin löytyi itse tekemän jäljen ja niiden sinisten merkkien mukaan suunnistaessa, tosin muutamassa paikkassa piti vähän pyöriä, että löysi reitin. Ihan mukava reitti ajella tällaiselle sähkärillä polkevalle rapakuntoisellekin. Toimii hyvin vaikka runkona lenkeille, mihin on sit helppo vaikka soveltaa pieniä koukkauksia, millä saa sitten tarvittaessa lisää fyysistä haastetta ja teknisyyttä.
    Eemeli82 muokkasi tätä : 20.08.2021 at 15.17

  28. #1348
    Liittynyt
    05/2018
    Viestit
    447
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Eemeli82 Katso viesti
    Oliko tästä uudesta mtb-reitistä muuten gpx-jälkeä, tai edes hahmotelmaa siitä, jostain kenties ladattavissa?

    edit. Hahmottelin sen itse Trailmapilla ja kävin ajamassa läpi. Ihan hyvin löytyi itse tekemän jäljen ja niiden sinisten merkkien mukaan suunnistaessa, tosin muutamassa paikkassa piti vähän pyöriä, että löysi reitin. Ihan mukava reitti ajella tällaiselle sähkärillä polkevalle rapakuntoisellekin. Toimii hyvin vaikka runkona lenkeille, mihin on sit helppo vaikka soveltaa pieniä koukkauksia, millä saa sitten tarvittaessa lisää fyysistä haastetta ja teknisyyttä.
    https://www.rolloutdoors.com/fi/hels...on-mtb-reitti/

  29. #1349
    Liittynyt
    10/2009
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.878
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti MRe Katso viesti
    Joo, keskeneräistä työtä ei kannata näyttää herroille eikä hulluille, vai miten se meni...
    Tuo on kyllä ihan perusteltu sanonta... ehkäpä odotan noiden lopullisten merkintöjen ilmestymistä, ennen kuin menen tarkoituksella paikalle ihmettelemään.

    Ei sen puoleen, että muutenkaan laskisin reittimerkintöjen tai opasteiden varaan keskuspuistossa liikkuessani.
    Speksien sattuessa kohdalle ajetaan speksien mukaisesti. Sateen sattuessa kastutaan.

  30. #1350
    Liittynyt
    09/2002
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.862
    Kävin eilen ajamassa reitin, tai ehkä pitäisi sanoa ”yrittämässä”. Paljon näkyi eksyneitä maastopyöräilijöitä ihmettelemässä, enkä itsekään saanut jatkumoa. Vietin enemmän aikaa verraten kaupungin ulkoilualueen karttaa sijaintiin ja miettien missä kohtaa pääsen takaisin radalle kuin reitillä.

    Hauskaa kuitenkin oli, ja mieli huojentunut kun viesteistä päättelen ettei merkinnät ole vielä valmiit.

    Kiitos tekijöille jos lymyilette täällä.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •