FillariElectrobikeHephaGiant
Sivu 88 / 106 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 38 78 86 87 88 89 90 98 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 2.611 - 2.640 / 3177

Aihe: Vantaan kuvarastit

  1. #2611
    Liittynyt
    07/2017
    Paikkakunta
    HEL
    Viestit
    2.488
    Jotenkin epäilen, että löytyisi jos polkisi jotain jokivartta. Mutta sehän olisi pitkä ajelu vailla varmuutta löytymisestä.

  2. #2612
    Liittynyt
    10/2005
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    5.427
    Tuolta uuden tien päästä kulkee gravel reitti joen tällä puolen. Joen kalastusoikeudet oli joskus laitoksella, jonka sijainti on vasemmalle valmistuvan tien nimessä ja esimies tuossa välillä kulkevalla klv:llä.

  3. #2613
    Liittynyt
    05/2019
    Viestit
    4.310

  4. #2614
    Liittynyt
    05/2019
    Viestit
    4.310



    1008. rasti
    oli varmaankin melko tarkalleen Lohestajantien ja Apotinpolun risteyksessä Ylästön Tolkinkylässä:



    - Apotinpolku, Abbotstigen
    liittyy Padisen luostarin aihepiiriin. Kuningas Maunu Eerikinpojan kirjeessä 1351 mainittu apotti Nikolaus Risebiter johti Viron kansannousun 1343 jälkeen Padisen luostarin jälleenrakennustöitä ja suosi sinne ruotsalaisasutusta. Hän oli apottina 1345–76 ja oli Baltian vaikutusvaltaisimpia miehiä. Kuningas Maunu Eerikinpoika tarvitsi hänen tukeaan luodessaan 1350–51 liittoutumaa Novgorodia vastaan; tästä syystä hän luovutti Padisen luostarille patronaattioikeudet Porvoon, Pernajan ja Sipoon seurakuntiin sekä Vantaanjoen kalastusoikeudet. Oikeus oli voimassa 1351–1428, jolloin luostarin munkit liikkuivat Helsingin seudulla, tekivät lähetystyötä ja lohestivat. Helsingin pitäjä syntyi ilmeisesti apotti Risebiterin johdolla lahjoituksen voimassa ollessa, 1300-luvun loppupuolella, koska pitäjän kirkko mainitaan 1401. Lahjoitus lakkasi, kun luostari menetti merkitystään.

    - Padisentie, Padisvägen
    Tolkinkylässä käytiin käräjät 1417 Padisen luostarin munkkeja vastaan, koska he olivat vastoin Vantaanjoen kalastusoikeuksia kalastaneet lippoamalla Koskelan vesillä. Helsingin maalaiskunnalla oli vuonna 1957 Padiseen ystävyyssuhde, jota ei silloisissa ulkopoliittisissa oloissa voitu virallistaa.

    -Lohestajantie, Laxfiskarvägen
    Padisen sisterssiläisluostarin munkit eivät syöneet lihaa vaan kalaa ja heillä oli lohenkalastusoikeus Vantaanjoen koskiin. Siksi myös Vantaan vaakunassa on lohenpyrstö.

    Uusi rasti:


  5. #2615
    Liittynyt
    05/2019
    Viestit
    4.310
    En osaa arvioida onko rasti vaikea vai onko vain niin että Vantaalla ei - vaikka ilmoitustaulu (jollaisen muistan Kuninkaantiellä Voutilassa nähneeni) toisin väittääkin - ei tapahdu mitään.

    Mutta on kai myönnettävä ettei rastista voi kuvan perusteella päätellä juuri muuta kuin ettei rakennus tavallista asuintaloa kummemmalta näytä mutta että paikka on silti jotenkin erityinen. Eli joko tuota vanhaa tietä on ajanut ja paikan nähnyt ja huomannut tai sitten ei ole.

    Jos edelliseen rastiin antoi varsin pitkälle auttaneen vihjeen se että kerrottiin oltavan joen tuntumassa, niin nyt ollaan hieman ympäristöään korkeammalla muttei aivan joen varrella. Kovin syrjässä ei myöskään olla.

  6. #2616
    Liittynyt
    10/2013
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    73
    Harvoinhan tuota talon edestä menevää tietä pyöräillään enemmän liikettä viereisillä teillä.
    Itse tiedän tuon kun koiran kanssa monesti tuosta kävellyt.

  7. #2617
    Kyllähän näitä hakisi, vaikka kaikki, muttei Kehätien toiselta puolelta tulleena vielä joka mutkaa kylästä tunne, eikä näin ollen ole mitään hajua mistä suunnasta lähtisi edes yrittämään.

  8. #2618
    Liittynyt
    05/2019
    Viestit
    4.310
    Silloin täytyy tai siis voi ajatella niin että kuvarastit ovat mainio tapa oppia tuntemaan uusia seutuja ja nurkkia. Joko niin että ihan puhtaasti arvaamalla missä jokin itselle uppo-outo rasti voisi olla ja käymällä siellä ajamassa, kiertelemässä ja ihmettelemässä tai niin että sitten kun jokin jollain tapaa kiinnostava rasti on löytynyt, suuntaa sinne lenkillä ja katselee samalla paikkoja siinä ympärillä.

    Minun kohdallani suhde voisi olla se 80/20 eli suurimmasta osasta ei ole tietoa, mutta sitä mukaa kun on kertynyt ajokilometrejä Vantaalla (muualtakin kuin niiltä vakioreiteiltä) kuvarastien myötä, sitä helpommaksi arvaaminen on tullut. Osumaprosentti ei tosin edelleenkään ole kovin korkea...

  9. #2619
    Kyllä siis siltä osin konsepti on tuttu. Moottoripyöräpuolella on tätä tullut treenattua riittämiin, kuten jotkut saattavat nicistä arvata.

  10. #2620
    Liittynyt
    03/2014
    Viestit
    2.116
    Tässä vaiheessa voinee jälleen tehdä sen toteamuksen, että tietäjät eivät hae eikä tietämättömistäkään ei ole hakijoiksi.

  11. #2621
    Liittynyt
    05/2019
    Viestit
    4.310
    Minun kuvarastisyntisäkkiini mahtuu tämäkin ilmeisen epäonnistunut rasti eli paikka lienee sellainen ettei rastin tunnistaneita tai sen kartalta löytäneitä oikein kiinnosta tai huvita ajaa sitä hakemaan. Lisäksi onnistuin jälleen kerran arvioimaan väärin rastin vaikeusasteen ja kuvittelemaan että tuota tietä edes joskus ajaneita olisi...öö...suurin osa tämän ketjun seuraajista. My bad.

    Mutta en malta olla toteamatta että vaikka viereisillä teillä aivan varmasti pyöräillään enemmän, ei tuosta ajaakseen tarvitse erikseen poiketa suuntaan mikä ei ihan normaalilta kadulta tai tieltä näytä. En siis itse ole rastia hakemalla hakenut tai sinne jonkinlaisen pienen seikkailun jälkeen päätynyt.

    "Ei aivan joen varrella" saattoi ehkä olla harhaanjohtavasti sanottu. Tarkoitin sillä yksinomaan sitä että sen ja joen väliin mahtuu niin katu ja rakennuksia kuin jokea seuraava ulkoilutiekin. Metreissä mitattuna tämä rasti lienee lähempänä jokea kuin edellinen.

    Se joki ei muuten ole Vantaanjoki.

  12. #2622
    Liittynyt
    03/2014
    Viestit
    2.116
    Taiteilijatalo Gjutars. Rasti 1009. Enpä ollut moisesta tainnut koskaan kuulla saati ajaa vierestä ohi, vaikka lähellä kovin tuttuja paikkoja ja reittejä onkin.



    Jatketaan jonkinlaisen taiteen parissa

    casanova muokkasi tätä : 20.05.2021 at 23.39 Syy: Karttalinkki, tiedot

  13. #2623
    Liittynyt
    05/2019
    Viestit
    4.310
    Rakennelma taiteilijatalon pihalla liittyy EPACiin: Gjutars oli osa "European Public Art Centre" -projektia:

    European Public Art Centre – EPAC is programme which consists of eight multipurpose outdoor exhibition spaces established in eight participating countries (Latvia, Estonia, Finland, Portugal, Spain, Poland, United Kingdom and Iceland), first exhibition in the centre – Public Technologies simultaneously taking place in all countries involved and focussing on collaboration between art and science, workshops Art/Science/Technologies, roundtable discussion Art Technologies, seminar Public Technologies and launch of network CAST (Contemporary Art, Science and Technologies).

    Eight permanent specially designed three-dimensional and two meters high stands capable of withstanding pressure of environment (both climate and human) and equipped for exhibiting visual art, interdisciplinary and new media artworks will be installed in public space in all ten participating countries establishing first ever Europe-wide contemporary art venue and contributing adaptation of public urban space for regular art exhibitions. There will be one permanent stand installed in urban public space in each participating country.
    Vanhan rastin (1010.) taideteosta varten tuskin haettiin rahoitusta EU:lta. Se löytyy Metsätieltä Fazerilasta Hakunilan suuntaan:



    (Minulla olisi ollut tästä talvinenkin kuva, arvatenkin jokunen vuosi sitten joulun seutuvilla otettu koska tuolilla oli kynttilälyhty.)


    Uudessa rastissa saattaa myös olla taiteellinenkin ulottuvuus:


  14. #2624
    Liittynyt
    07/2011
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    506
    Matarinkosken kuntoilupaikka. 1011. rasti



    Seuraava leikkipaikka, täällä ei kyllä ollut palloja...


  15. #2625
    Liittynyt
    05/2019
    Viestit
    4.310
    Semmoinen sivukommentti että jotenkin hämärästi muistan että noita palloja olisi ollut kolmaskin, isompi ja metallinvärinen. Jollain lenkillä vuosia sitten satuin pysähtymään siihen kohdalle ja ihmettelin niiden olemusta ja tarkoitusta - ja jos en ihan ufoja saa päähäni, niin löysin silloin tiedon että kyseessä oli julkinen veistos, tekijänä joku konstruktivismiin suuntautunut kuvanveistäjä, jonka nimeä en tietenkään enää muista.

    Otin silloin kuvankin, mutta eihän sitä nyt tahdo millään löytyä - eikä nopealla nettihaullakaan tullut tulosta. Eli jätetään auki mahdollisuus että se olikin joku ihan muu paikka...

  16. #2626
    Liittynyt
    07/2011
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    506
    Laajempi kuva paikasta.


  17. #2627
    Liittynyt
    03/2014
    Viestit
    2.116
    Vierumäen koulu. Rasti 1012. Hävettävän kauan kesti saada itsensä tänne suuntaan.



    Seuraavassa kohteessa on ilmeisesti meneillään kielletty videovalvonta.

    casanova muokkasi tätä : 02.06.2021 at 20.23 Syy: karttalinkki, tiedot, typo

  18. #2628
    Liittynyt
    03/2014
    Viestit
    2.116
    Voisi sanoa, että tämä on ollut jo kertaalleen kuvarastina Helsingin puolella. Siis toimija, joka tähän rakennukseen on muuttamassa, ei työmaa.

    Joku saattaa myös muistaa lukeneensa uutisen siitä, että talon rakentamisessa on ollut tiukkoja vaatimuksia, joihin tavallinen betoni ei ole riittänyt.

  19. #2629
    Liittynyt
    05/2019
    Viestit
    4.310

  20. #2630
    Liittynyt
    05/2019
    Viestit
    4.310
    Hävettävän kauan kesti saada itsensä tänne suuntaan.
    Enkä edes saatuani itseni 1013. rastin suuntaan saanut pyörääni käännetyksi Jokiniemenkujalle vaan otin kuvan Jokiniemenkadun puolelta:





    Uudessa rastissa halusin ottaa mukaan myös "Etsi fillari!" -osion:


  21. #2631
    Liittynyt
    01/2008
    Paikkakunta
    vantaa
    Viestit
    829
    Rasti 1014 on Päiväkummussa Eilantien ”päässä” oleva jäteveden pumppusasema. Kartan mukaan Eilantie menee vanhalle lahdentielle asti mutta virallisemmin taitaa päättyä tuohon. Karttalinkkiä taasen kun koneelle pääsee.

    Täppä kartalla: https://www.google.com/maps/d/edit?m...C0.697632&z=17




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    japoo muokkasi tätä : 08.06.2021 at 09.52
    "Ei tarvitse tietää mihin on menossa, kun tietää mistä on tulossa" -Martti-

  22. #2632
    Liittynyt
    01/2008
    Paikkakunta
    vantaa
    Viestit
    829
    Tähän annetaan heti vinkki Eppu Normaalin sanoin:

    Valo matkalla jossain
    Linnunradan laidalla olet kainalossain
    Alla tähtien
    Yhdessä siitä lähtien
    Huulipunaa paidalla
    Linnunradan laidalla





    Sent from my iPhone using Tapatalk
    "Ei tarvitse tietää mihin on menossa, kun tietää mistä on tulossa" -Martti-

  23. #2633
    Liittynyt
    07/2011
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    506
    Hetki piti miettiä vihjettä, mutta siellä oleva geokätkö muistutti tien nimen...

  24. #2634
    Liittynyt
    05/2019
    Viestit
    4.310
    Oikeastaan ajattelin rastin olevan Vantaan ja Sipoon rajalla (ikään kuin vastauksena tuonnoiselle Helsingin rastille joka oli Helsingin ja Espoon rajalla). Rajalinjahan kulkee viivasuorana siltä kaikkien itäisellä Uudellamaalla ajavien hyvin tuntemalta kuntarajakyltiltä Vanhan Porvoontien varrella kuvassa aivan puuta vasten nojaamaan laitetun fillarin takaa Keravanjoen toiselle puolelle Myyraksentielle saakka. But never mind, rastinhakija on aina oikeassa

    PS Kyllä Lahdentielle pääsee ajamallakin eikä vain kartalla Lahdenväylän yli vie silta ja Lahdentien puoleisessa päässä oleva lukittu puomi on kierrettävissä. (Maastopyöräiijät taitavat ajaa enemmän Onervantien päästä lähtevää polkua ja kääntyvät sitten Lahdenväylän ylityksen jälken pellonreunaa kulkevalle polulle tai traktoriuralle ja edelleen Lahdentien alikulkuun.)

  25. #2635
    Liittynyt
    07/2011
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    506
    Rasti on jo merkattu kartalle, koska saadaan kuvat tänne?

  26. #2636
    Liittynyt
    07/2011
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    506
    Olikohan valmiiksi laitettu karttalinkki erehdyksessä laitettu...
    Vanha, Linnunradankujalla oli aikanaan geokätkö mitä täällä piti ihmetellä. Rasti 1015.



    Uusi, pysytään radan varrella.


  27. #2637
    Liittynyt
    05/2019
    Viestit
    4.310
    Ei ollut erehdyksessä laitettu, pikkaisen ennakkoon kylläkin...

    ...ja kuva on otettu ensisijaisesti sen varalta ettei lateksi tai kukaan muukaan olisi tänään rastia hakenut - mutta kelpaahan se tähän kävin siellä minäkin -kuvaksi (ja miksei myös etsi fillari -kuvaksi):


  28. #2638
    Liittynyt
    09/2020
    Viestit
    159
    Rasti 1016



    Uusi

    Tämä taitaa olla historian ensimmäinen rasti jossa on tarjolla konkreettinen palkinto, nimittäin Yosemiten laadukas runko odottaa nopeinta hakijaa

  29. #2639
    Liittynyt
    05/2019
    Viestit
    4.310
    Ei kai uudessa rastissa mitään vikaa ole ja voi hyvinkin olla että vika on yksinomaan hoksottimissani, mutta mihin ihmeeseen rastinhakijan fillari on kuvassa piilotettu?

  30. #2640
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Firlefanz Katso viesti
    Ei kai uudessa rastissa mitään vikaa ole ja voi hyvinkin olla että vika on yksinomaan hoksottimissani, mutta mihin ihmeeseen rastinhakijan fillari on kuvassa piilotettu?
    Ei kai säännöissä ole määrätty minkä tasoisella pyörällä rastin saa hakea. Totta kai Yosemite ei ole näissä piireissä uskottava, mutta itsekkin olen Inseralla rasteja hakenut. Se miten Spaddu on tuolla Yosemitella paikalle tullut jääköön arvoitukseksi. Eli kyllähän kuvassa fillari on - tai ainakin Yosemite vaikkakin hieman vajaa sellainen

    On siis sääntöjen vastaista mennä paikalle muuten kuin pyörällä, mutta se on jokaisen omantunnonkysymys, jonka vain rastin laittaja itse tietää. Pyörän näkyminen kuvassa on ehdoton ja kyllä tuossa pyörä tai ainakin Yosemite kiistatta näkyy, joten kyllä tuo minusta on validi rasti - ja ihan komea kallio, jonka sijainnista minulla on aavistus, mutta ei nyt edes tuon tasoista pyörää ole alla.

    Jos rasti on siellä missä uskon siinä on ihan seutukunnan parhaita, joskin lyhyitä polkuja alla, joten tuonne kannattaa suunnata rastinhakuun ehdottomasti.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •