ElectrobikeGarminGiant
Sivu 11 / 18 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 9 10 11 12 13 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 301 - 330 / 530

Aihe: canyon neuron:on

  1. #301
    Terve,

    Nyt näyttäisi että porukalle on alkanut tipahtelemaan seurantakoodeja, milloin porukka on Neuroninsa tilannut?
    Itselle ei ole koodia vielä tippunut tilauspäivä 23.4. Kyseessä Neuronn 8 ja väri sininen kun tilauksen aikoihin näytti että juuri tätä väriä olisi tulossa. Toki minulla on tuossa työsuhdepyörä palveluntarjoaja välissä.

  2. #302
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    57
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti MPV Katso viesti
    Terve,

    Nyt näyttäisi että porukalle on alkanut tipahtelemaan seurantakoodeja, milloin porukka on Neuroninsa tilannut?
    Itselle ei ole koodia vielä tippunut tilauspäivä 23.4. Kyseessä Neuronn 8 ja väri sininen kun tilauksen aikoihin näytti että juuri tätä väriä olisi tulossa. Toki minulla on tuossa työsuhdepyörä palveluntarjoaja välissä.
    Mun tilaus tais lähteä 19.4. myös palveluntarjoajan kautta.

  3. #303
    Liittynyt
    05/2018
    Viestit
    2.977
    Nyt on tankoni maannut DHL:n pisteessä hampurissa jo viikon. Tai seuranta sanoo näin, tosiasiassa tanko on varmaan Postellan rekassa (joka seisoo baltiassa tienvarrella?).

  4. #304
    Liittynyt
    04/2021
    Viestit
    264
    En kyllä hengitystä pidättäisi sen tangon saapumisen suhteen, kyllä se suurella todennäköisyydellä makaa siellä Hampurissa. Laitoin tänään DHL:n asiakaspalveluun kyselyä mun pyörästä, niin vastauksen sisällöstä oli rivien välistä käytännössä ymmärrettävissä että ei ole rahtikapasiteettia, toimitetaan kun toimitetaan, sori. Eli ei se ole 7 päivässä vielä liikkunut käytännössä lainkaan Suomea kohti ja makaa Lounais-Saksassa DHL:n terminaalissa. Tuskin pitävät kiirettäkään, kun on jo homma mennyt munilleen, panostavat niihin lähetyksiin mitkä ei vielä ole myöhässä. Vi**u!

  5. #305
    Liittynyt
    05/2018
    Viestit
    2.977
    Juu, postin seurannassa tuolla DHL-numerola sanoo että "Lähtenyt lähtömaasta" mutta epäilen että oikeasti näin ei ole tapahtunut.

  6. #306
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti harald Katso viesti
    Juu, postin seurannassa tuolla DHL-numerola sanoo että "Lähtenyt lähtömaasta" mutta epäilen että oikeasti näin ei ole tapahtunut.
    Jonkun verran alasta tiedän ja tuo voi tarkoittaa sitä kun terminaalissa on tietty tarkkaan rajattu alue esim. ITELLA FINLAND ja kun saman terminaalin toisesta kotimaan päästä siirretään lähetys tuolle alueelle, niin se siirtyy Itellan kuljetettavaksi ja DHL:n osuus päättyy siihen. Tuolta alueelta sitten Itellan perävaunuihin lastataan tiettynä päivänä kamat ja jos ei kaikki mahdu niin loput jää odottamaan seuraavaa lastauspäivää. Isoista terminaaleista lastataan samana päivänä (joita on yleensä vain muutama viikossa) kuitenkin kuljetusyhtiöstä riippuen useita jopa kymmeniä perävaunuja Suomeen, joten harvoin mitään jää lastaamatta.

  7. #307
    Liittynyt
    05/2018
    Viestit
    2.977
    Hampuri lienee melko hyvänkokoinen.

  8. #308
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti harald Katso viesti
    Hampuri lienee melko hyvänkokoinen.
    Jos on viikon alkupuolella tuo viimeinen leima "Lähtenyt lähtömaasta" niin ajallisesti voisi olla jopa tänään perjantaina Suomessa. Asiakkaalle ei näytetä kaikkia kuljetusketjun vaiheita, vaan sieltä täältä oleellisimmat. Arvelisin että seuraava näytettävä leima on Suomesta. Kun lähetys saadaan Suomeen niin Postin intressissä on päästä eroon rahdista niin nopeasti kuin mahdollista, koska rahdin käsittelykapasiteetti on aika äärirajoilla ja kokoajan tulee putkeen uutta pakettia Käytännössä menee niin, että tänään perjantaina saapuneiden perävaunujen (joita on huomattavasti vähemmän kuin La-Ma välillä) rahti pitää saada purkuterminaalista tänään läpi ja terminaalin pitää olla tyhjä kun maanantaina aletaan La-Ma saapuneita perävaunuja purkamaan. Asiakkaan kannalta tämä on hyvä asia kun eivät voi jakelussa yhtään lepsuilla. Negatiivisena puolena taas on että jos jokin menee vikaan niin ei Posti pysty tällaisessa tavaravirrassa kovinkaan hyvin ja nopeasti reklamaatioita käsittelemään ja se selvittely kestää....

    Tässä oli lisäinfoa ja vastaukseni aiheeseen: canyon neuron on. Varmaan valaisi erinomaisesti kyseisen pyörän ominaisuuksia ja antoi tärkeää infoa ko. pyörästä.

  9. #309
    Liittynyt
    05/2018
    Viestit
    2.977
    Totta turisette, 08:10 "Lähetys on saapunut kohdemaahan". Tästä menee varmaan vain vajaa viikko ennen kuin Posti toimittaa sen helsingistä helsinkiin.

  10. #310
    Liittynyt
    04/2021
    Viestit
    264
    DHL sai vähän ryhtiä touhuunsa ja pyörä saapui viimeinkin Suomeen. Huomenna pitäisi aamupäivällä olla jakelussa.
    Tutkailin tuossa keulan huoltamista ja ainakin alajalkojen huolto on sen verran simppeliä, että onnistuu itseltäkin. Sehän pitäisi valmistajan mukaan tehdä 50h välein. Isompi huolto sitten 200h välein, mutta pitää vähän perehtyä onnistuuko se itseltä vai käyttääkö talvella sitten jossain huollossa sen.
    Mutta onkos tuo nyt siis 35 Silver TK keulalla? Mikä ero tuolla 35 Silver R:llä on?

  11. #311
    Liittynyt
    08/2012
    Viestit
    2.210
    TK:ssa on parempi vaimennin (turnkey), R:ssä ei edes vaivauduta antaa nimää vaimentimelle. R malli on myös vain teräsjousella, kun taas TK voi olla myös ilmajousella.

    Tässä lainaus mbr.co.uk:lta


    • 35mm stanchions (steel on Silver R [A1] and Silver TK [A1], aluminium on Gold RL [A1] and Gold RL [A2]).
    • Fast Black coated stanchions.
    • Unnamed damper on Silver R [A1], TurnKey damper on Silver TK [A1], Motion Control damper on Gold Rl [A1] and Gold RL [A2].
    • Coil spring on Silver R [A1], coil or air spring on Silver TK [A1], DebonAir air spring on Gold RL [A1] and Gold RL [A2].
    • Adjustable rebound on Silver R [A1] and Silver TK [A1], adjustable rebound and low speed compression on Gold RL [A1] and Gold RL [A2].
    • 15mm bolt-thru axle.

  12. #312
    Moi. Mä sain neuron 7 viikko sitten. On kyllä loistava peli. Eco asetuksella ajee sen min 100km ja traililla kiipeää metässä mageesti pahimmatkin mäen. 2kk sit tilasin joten nopeesti tuli. Viikon nopeammin mitä luvattiin.

  13. #313
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    57
    Neuronn 8 tuli eilen kotiin. Kaksi vaihtajankorvaketta ja laturin adapteri löytyy myös. Vähän skiniä runkoon ja omat polkimet kiinni. 2019 neuronn 5:ssä olleet mudhugger lokarit eivät mene tähän taakse ilman modausta mutta pienellä veistelyllä näyttäis sopivan. Kohta pitäis jo päästä ajamaan

  14. #314
    Missä vaiheessa toimitusta olette saaneet lähetyksen seurantakoodin? Arvioitu toimitus on tälle viikolle, mutta mitään ei ole kuulunut. Joitain viikkoja sitten arvio muuttui viikkoa myöhemmäksi, mutta palautui sitten seuraavana päivänä takaisin. Tulisi nyt edes ennen juhannusta..

  15. #315

    Kyllä se tulee

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Huyuki Katso viesti
    Missä vaiheessa toimitusta olette saaneet lähetyksen seurantakoodin? Arvioitu toimitus on tälle viikolle, mutta mitään ei ole kuulunut. Joitain viikkoja sitten arvio muuttui viikkoa myöhemmäksi, mutta palautui sitten seuraavana päivänä takaisin. Tulisi nyt edes ennen juhannusta..
    Mä sain toimituksen seurantakoodin kun DHL oli hakenut paketin. Sen jälkeen rupesi tulemaan päivityksiä. Itselläki oli ekoja päivityksiä canyonilta jotka ei ihan pitänyt, mutta aika hyvin kuitenkin piti ja lopulta fillari oli n. viikon etuajassa siitä mitä alkuun luvattiin

  16. #316
    Liittynyt
    04/2021
    Viestit
    264
    Mulle tuli seurantakoodi 19.5. ja DHL:n ensimmäiset päivitykset 20.5. Tänään saapui pyörä ja käväisin 20km testilenkillä. On kyllä aivan sika hauska ajella. Josko sitä huomenna sit jo vähän pidemmän lenkin kävis heittää.

  17. #317
    Oma Neuron 7 tuli eilen. Tein tilauksen 5.5., seurantakoodi tuli 25.5. ja toimitus siis 1.6. Alkuperäinen toimitusennuste oli 7.-11.6. eli viikon verran etuajassa tuli. Minunkin pyörä seisoi Hampurissa 2 päivää, mutta sen jälkeen tuli kotiin suhteellisen sujuvasti.

    Muutama kymmenen km takana ja on kyllä loistava peli ensikokemuksen perusteella.

  18. #318
    Onnistuin poistamaan viestin pari kertaa, mutta kiitos tosiaan vastauksista kaikille. Nyt tuli sitten ilmoitus että pyörä on keräilyssä, eli kyllä se sieltä!

    Jotta tämä ei menisi vain tilausseurannaksi, niin kysytään sellaista, että onko kukaan teistä kiinnittänyt lasten kuljetusvaunua neuronniin? Onko jotain mitä pitää ottaa huomioon vai meneekö nuo periaatteessa kaikkiin fillareihin jollain kiinnityksellä?

  19. #319
    Liittynyt
    06/2010
    Paikkakunta
    P-Savo
    Viestit
    7
    Onko kellään kokemusta -21 Neuron:ON 8.0:n hissitolpan käyttövivun jämähtämisestä? Eli meni jäykäksi eikä uskalla väkisin painaa pohjaan. Ei oo aiempia kokemuksia hissitolpista, joten vinkit tervetulleita.

  20. #320
    Liittynyt
    08/2012
    Viestit
    2.210
    Harvemmin vivut jämähtää, yleensä vaijeri jotenkin jumissa. Kannattaa tarkistaa kaapelin reitti, ettei se missään jääny puristuksiin. Sitten kanssa hissitolpan päässä kiinitys on voinu mennä jotenkin huonoon asentoon. Jos tolppaa on nostettu ylös, pitää myös varmistaa että vaijerin kuori tulee mukana ylös tolpalle asti. Jo kyseessä on sama ku näissä spectraleissa niiin se hissitolpan pään kiinitys vaijerille hyppää herkästi pois paikaltaan.

  21. #321
    Liittynyt
    04/2021
    Viestit
    264
    Resonoiko muilla Neuron:ON 8:n jarrulevyt/palat? Itsellä tietyillä nopeuksilla sekä etu- että takajarrut särisee hieman, ihan vähän kun painaa jarrukahvaa niin loppuu. Vai onko tuo vaan ihan normaali ominaisuus levyjarruille? Itsellä kun ei oikein kokemusta aiemmin ole levyjarruista.
    Pyörä tuli mulle keskiviikkona ja oon nyt 150km sillä ajellut ja voi jeesus että voi pyöräilykin olla mukavaa. Tullut ajeltua vähän kaikenlaista alustaa, polkujakin tullut koluttua ja tulee jatkuvasti katseltua ympärilleen ja aina kun jossain näkyy polkua niin pakko mennä koittamaan. Keskuspuistossa kävin myös rymyämässä torstaina, on vaan tuo oma ajotekniikka vielä aika alkeellista, joten onhan tuo poluilla ajo melkoista rymistelyä toistaiseksi.

  22. #322
    Liittynyt
    04/2019
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    42
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Eemeli82 Katso viesti
    Resonoiko muilla Neuron:ON 8:n jarrulevyt/palat? Itsellä tietyillä nopeuksilla sekä etu- että takajarrut särisee hieman, ihan vähän kun painaa jarrukahvaa niin loppuu. Vai onko tuo vaan ihan normaali ominaisuus levyjarruille? Itsellä kun ei oikein kokemusta aiemmin ole levyjarruista.
    Pyörä tuli mulle keskiviikkona ja oon nyt 150km sillä ajellut ja voi jeesus että voi pyöräilykin olla mukavaa. Tullut ajeltua vähän kaikenlaista alustaa, polkujakin tullut koluttua ja tulee jatkuvasti katseltua ympärilleen ja aina kun jossain näkyy polkua niin pakko mennä koittamaan. Keskuspuistossa kävin myös rymyämässä torstaina, on vaan tuo oma ajotekniikka vielä aika alkeellista, joten onhan tuo poluilla ajo melkoista rymistelyä toistaiseksi.
    Spectral:ON levyt resonoi ainakin kovemmassa vauhdissa. Se ääni on vielä melko kova.

  23. #323
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Eemeli82 Katso viesti
    Resonoiko muilla Neuron:ON 8:n jarrulevyt/palat? Itsellä tietyillä nopeuksilla sekä etu- että takajarrut särisee hieman, ihan vähän kun painaa jarrukahvaa niin loppuu. Vai onko tuo vaan ihan normaali ominaisuus levyjarruille? Itsellä kun ei oikein kokemusta aiemmin ole levyjarruista.
    Pyörä tuli mulle keskiviikkona ja oon nyt 150km sillä ajellut ja voi jeesus että voi pyöräilykin olla mukavaa. Tullut ajeltua vähän kaikenlaista alustaa, polkujakin tullut koluttua ja tulee jatkuvasti katseltua ympärilleen ja aina kun jossain näkyy polkua niin pakko mennä koittamaan. Keskuspuistossa kävin myös rymyämässä torstaina, on vaan tuo oma ajotekniikka vielä aika alkeellista, joten onhan tuo poluilla ajo melkoista rymistelyä toistaiseksi.

    Kyllä resonoi ja voi että se v.tuttaa kyllä raakasti,kun nyt on hiljainen moottori,niin sitten jarrut pitää ääntä. En oikein saanut selvyyttä mistä ääni lähtee,kun purkasin levyn pois. itsellä resonoi aluksi vain etulevy,mutta nyt kun kilsoja tullut vähän enempi,niin takalevykin alkaa resonoimaan. Jollain tietyllä vauhdilla se alkaa värisemään ja sitten se alkaa koliseen paloihin josta tuo ääni lähtee. ja ihan sen verran että näytät sormea kahvalle,niin resonointi loppuu.
    En tiedä johtuuko sitten levyn koosta tuo,kun sehän alkaa noin hoikka pelti olemaan jo suht letrua tuolla kehän ulkoreunassa,että johtuuko se värinä siitä kun se alkaa elämään se levy tietyllä taajuudella.

    Ärsyttävä helkkääminen sieltä kuuluu kyllä.

  24. #324
    Liittynyt
    08/2012
    Viestit
    2.210
    Noi jarrupalat voi kanssa vähän heilua ja kilistä kun tulee värinöitä.

  25. #325
    Liittynyt
    12/2019
    Viestit
    217
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti stenttou Katso viesti
    Onko kellään kokemusta -21 Neuron:ON 8.0:n hissitolpan käyttövivun jämähtämisestä? Eli meni jäykäksi eikä uskalla väkisin painaa pohjaan. Ei oo aiempia kokemuksia hissitolpista, joten vinkit tervetulleita.
    Toimiiko hissi? Onko satula yläasennossa jumissa ja lasku ei toimi, koska liipasin ei liiku?

  26. #326
    moi

    Mulla on Thule chariot lite 2 kärry ja pyörä kuukauden vanha Neuron:On 8. Irroitin pyörästä taka-akselin ja varmistin akselin koon ja kierteet. Varmistelin Canyonin asiakaspalvelusta, että nämä olisi sopivat osat ja tilasin ne bike24.comsta.

    Thule ezHitch Axle Mount for Thru Axle | BIKE24
    Thule Thru Axle Adapter - Bolt Type | BIKE24 - Syntace x12x1 - 160mm.

    Vastaus oli Huyukille

  27. #327
    Kiitoksia vastauksesta, selkeä homma

  28. #328
    Parisataa kilometriä takana Neuronn 7:lla. Onko muilla sellaista ilmiötä, että moottori tuntuu jarruttavan varsinkin hitaissa nopeuksissa jos ajaa ilman avustusta? Olen pari kertaa kokeillut ottaa avustuksen pois ajaessani pientä ylämäkeä ecolla pienellä vaihteella. Kun avustuksen ottaa pois, meno tökkää melkein kuin seinään. Niin kuin polkisi eteenpäin ja samalla painaisi jarrua hieman. Ei kai tuo niin jäykästi kulje luomuna? Eikö/miksei moottori kytkeydy irti avustuksen ollessa offilla?
    Kovemmissa vauhdeissa en jarrutusta juuri huomaa. Esim. loivassa alamäessä kun vauhti kasvaa yli 25km/h otan usein avustuksen pois, eikä polkeminen siitä raskaammaksi muutu.
    Onko tuo ominaisuus vai vika?

  29. #329
    Liittynyt
    08/2012
    Viestit
    2.210
    Ei se moottori ikinä täysin irtoa voimalinjasta. Ainakin jotain kytkinlevyä siellä joudut pyörittämään kun avustus laitetaan pois päältä. Tuntuu varmaan enemmän hitaissa vauhdeissa. Vaikea sanoa, onko tuo sinun luomuvastus normaalilla tasolla ilman testaamista.

  30. #330
    Millaisia kokemuksia uusimmilla pyörän omistajilla on? Onko pyörä vastannut odotuksia? Kuviakin voisi joku laittaa

Samanlaisia aiheita

  1. Vastaukset: 7
    Viimeinen viesti: 17.05.2019, 18.39
  2. Canyon neuron cf
    By Mönkiäinen in forum Fillarisuositukset
    Vastaukset: 0
    Viimeinen viesti: 14.05.2019, 16.41
  3. Neuron al 8 0
    By nenokkias in forum Fillarisuositukset
    Vastaukset: 19
    Viimeinen viesti: 12.10.2018, 10.30
  4. Vastaukset: 3
    Viimeinen viesti: 04.03.2018, 16.45
  5. Canyon Neuron kaupunkipyöränä
    By formulastara in forum Fillarisuositukset
    Vastaukset: 0
    Viimeinen viesti: 04.01.2018, 19.00

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •