
Alkujaan tämän lähetti
Peeke
Itse valitsin juuri Hussen HC6:n vaikka tiedossa oli palikat ole parhaimmasta päästä. Toinen vaihtis oli HC7 juuri sen takia että Suntourien tilalla olisi ollut Rock Shoxia ja Deoren tilalla SRAM mutta toisaalta budjettipaine ja saatavuus käänsi lopulta HC6:n suuntaan. Etsin noista Suntoureista tietoa ja arviot olivat pääsääntöisesti positiivisia ja toisaalta negatiiviset asiat omaan tasoon peilattuna kuulostivat niin nyanssitasoisilta ettei valinta lopulta enää niin vaikea ollutkaan.
Olen rymistellyt polkuja tarpeeksi eritasoisilla XC-täpäreillä ja kerran kun pääsin testaamaan 180mm joustoilla sähkötäpäriä niin se oli rakkautta ensi ajamalta. Vielä tuota HC6:ta odottelen joten ei ole hands-on tietoa jaettavana ja kaikki perustuu vielä spekulaatioon.
Harrasteen lajista välittämättä minulla on ollut paha tapa hankkia kalleimpia osia osaamatta käyttää koko potentiaalia joten yritän nyt näilläkin palikoilla keskittyä enemmän löytämään sopivat säädöt kuin hankkimaan kalliimpaa palikkaa.
Kirjanmerkit