Lainaus Alkujaan tämän lähetti Benny Katso viesti
Jos se on kasassa silloinkin kun ei ole painoa päällä ja painetta on jousessa, niin ilmajousen negatiivi puolella voi olla liikaa painetta. Eli se ei tasaannu niin kuin pitäisi. Oma 150mm pike jäi aina ~10-15mm kasaan. Tämä korjaantui huoltamalla ilmajousi ja vaihtamalla siihen kaikki tiivisteet.

Kokeile laskea paineita pois ja jos se vetää ittensä kasaan, niin se kertoo paljon.
Ja jos se vetää itseään kasaan ilman paineita positiivisella puolella niin voi yrittää vetää keulaa käsin takaisin koko pituuteen jolloin paine saattaa karata takaisin alajaloista sinne oikealle puolelle. Joku tiivistehän siellä tietty falskaa jos näin on päässyt ylipäätään käymään joten tämä vain ensiapuna. Huolto voisi olla tarpeen.

EDIT: Jossain keulassa tosin tuolla menetelmällä sen sai toimimaan ilman huoltoakin kun joku paksu rasva oli tukkinut sen paineentasauskanavan ja pakottamalla ampui sitten sen rasvan sieltä muualle.