Ei oikein sytytä tuo RaceMax. Näyttää liikaa Revoltilta ja mulla on jo sellainen
Sen sijaan tuo vanhanmallin BMW-edition tuolla vaalealla värityksellä näyttää oikein hyvälle.
![]()
Ei oikein sytytä tuo RaceMax. Näyttää liikaa Revoltilta ja mulla on jo sellainen
Sen sijaan tuo vanhanmallin BMW-edition tuolla vaalealla värityksellä näyttää oikein hyvälle.
![]()
misopa muokkasi tätä : 02.06.2020 at 15.22
Enpä löydä minäkään. Tätähän voisi kysellä Q&A -sessiossa tänään:
For the 12-hour Q&A marathon, this will be held from:
- Central European time: Tuesday June 2 at 17:00h – Wednesday June 2 at 05:00h
- US East Coast time: Tuesday June 2 from 11:00h – 23:00h
- US West Coast time: Tuesday June 2 from 08:00h- 20:00h
- Japan time: Wednesday June 3 from 00:00h – 12:00h
- Sydney Australia (AEST): Wednesday June 3 from 01:00h – 13:00h
https://youtu.be/YvsUYjEsKdE
The older I get the faster I was
Toi uusi on käytännössä LJL:n ostoskorissa jo.
Pro ja Team -rungot ovat käytännössä samoja, LTD on kevyempi.
Uusi Racemax painaa 1050gr-1150gr riippuen koosta.
*** teamvelocycling.fi /nonamesport.com / fat-bike.fi ***
Äh, onpa taas ärsyttävästi nuo uuden Exploron värivaihtoehdot. Sand/olive on selkeästi noista se paremmannäköinen, mutta saatavilla ainoastaan kalliimman pään SRAM-malleissa. Ei kiitos.
Eiköhän se ole tässä jossain vaiheessa edessä grävel-kaluston päivitystä. Olin jo ehtinyt sitä uutta Spessun Divergeä miettimään, mutta tämä tuli kyllä vähän puun takaa. Jotenkin aiempi Exploro ei ole niin kiinnostanut, mutta tässä on linjoja korjattu kyllä hyvään suuntaan. Sääli, ettei ole mitään SWAT-boksin kaltaista ratkaisua rakennettu, kerrankin kun olisi rungossa tilaa siihen hyvin.
Vähän rupesi rungon vaihto polttelemaan... ei vain osaa päättää väriä![]()
*** teamvelocycling.fi /nonamesport.com / fat-bike.fi ***
Ei minulla alkanut poltella, vielä. Pesin nykyisen, näyttää taas komealta ja kiiltävältä![]()
Pyöräily on kivaa!
“Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”
Toi alla oleva oli aika mielenkiintoinen. Harmillista, että kunnollisia after market -haarukoiden testejä ei ole kukaan tehnyt (tai en ainakaan ole sellasia löytänyt). Jos tässä nyt jotain runkoa alkaa teettämään, niin olis kiva tietää, miten Enve, Columbus ja Ritchey suhteutuu noihin ja vielä jos verrokkina olisi joku teräskeulakin.
https://gravelbikes.cc/tests/4-forks...compliant-one/
“Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”
Haarukoista puheenollen. Hiukan mutkaa ja suht ohuet putket = kohtuu mukava. Toki kumi ottaa suurimmat tärinät pois, mutta tuskin tuosta rakenteesta haittaakaan on. Lisänä menee mukavuutta tuomassa. Monesti nuo kuitukeulat on paksuja viivasuoria pötiköitä.
![]()
^ ja ton pienen otannan testin lopputulos oli just päivastainen. Se, miten kuitua on käytetty merkkaakin ulkoista olemusta enemmän ja Openin suorajalkainen pökkelö oli mukavin. Mutta kuten todettu pieni otanta ja vain yhden testin tulos. Se on hassua, että noita ei ole testailtu enempää, koska haarukalla on iso merkitys gravelmukavuudelle.
“Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”
Mielenkiintoiset myös noi kaikki kolme 650b vs 700c -testiä tuolla: https://gravelbikes.cc/category/tests/. Kannattaa lukea numerojärjestyksessä.
“Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”
Hauska että joku mittaileekin noita, yllättävän iso ero tärinän suodatuksessa 50mm vs 40mm renkaissa. Aika hakemalla hakee tuo jamppa syitä olla pitämättä 650b renkaista.![]()
Pitäiskin varmaan korjauttaa se 27,5 takakiekko niin voisi taas kurvailla hiekkapätkiä, meikäläisen ylivoimalla ei viitsi 28 slikseillä liikaa niitä rullailla...
Lähetetty minun laitteesta Takapalkilla
^ Minusta kiinnostavaa oli myös se, että mitä pehmeäkulkuisemmat renkaat, sitä pienempi oli ero eri kokojen kanssa. Soman Casaderoilla, joka on noin Rene Herseä vastaava rengas, eroja ei juuri ollut. Gravel Kingeillä erot oli merkitsevämpiä ja kapeampi 700c Casadero oli vaimentavampi kuin leveämpi 650b Gravel King.
-> Renkaisiin panostaminen kannattaa oli pyörä millainen hyvänsä.
“Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”
Periatteessa aika järkeenkäypää, rungoissa isojakin eron esim kulutuskestävyyden ja pistosuojausten takia.
Itseä ei nii jaksanut nippelit kiinnostaa ja laitoin 2.1 leveät Rocket Ronit kun sillä Salsalla ajoin välillä poluillakin. Kun hommasin maasturin toiseksi pyöräksi niin laitoin scwalben Big Benit yleisrenkaiksi rospuuttokäyttöön.
Lähetetty minun laitteesta Takapalkilla
Noissa artikkeleissa yksi tosi oleellinen asia on tuolla lukujen välissä eli isommat renkaat vaatii pienemmät paineet ja se aiheuttaa pompotusta. Leveillä kumeilla on kyllä mukava ajella, mutta on paljon tilanteita, joissa kapeammalla on vielä mukavampi.
Optimi on just riittävän leveä, muttei yhtään leveämpi ja virheet ylöspäin vaikuttaa vähemmän kun virheet kapeemman suuntaan.
Vanhasta Crescent 309 Competitionista tuli ihan käypä pehmoinen mökkigravel jarrut ja renkaat uusimalla. Cyclocross speed 33 mm mahtui juuri hyvin. Pikkurieska keveni samalla vähän 38 t:ksi, mutta onhan tuossa edelleen vähän jerkkuvälitys vaarojen kipuamiseen.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Cresentistä kuoriutunut oikein näpsäkkä kulkupeli ja aina hienoa, että joku jaksaa antaa uutta elämää vanhoihin kulkineisiin.
Kaverin yhteiskäyttötallissa ihailin vanhaa (ehkä 70-luvulta) Cortinan retkipyörää. Rungoltaan oli lähes virheettömässä kunnossa, eikä muutenkaan vaikuttanut mitenkään teknisesti rikkonaiselta. Vaihteisto Simplexiä ja muut osat jotain aikansa bulkkikamaa made in italy teksteillä. Olisi hieno aihio entisöidä, jos vaan olisi tiloja missä touhuta.
Kelpaisi tuommoisella sitten polkea ja muistella 90-luvun alkuvuosia, jolloin tuli innostuttua retkipyörällä polkemaan uimaan Salosta Kokkilaan. Ikää taisi olla jotain 13 ja siitä se ensikipinä pyöräilyyn syttyi.
Samaa mieltä, lisää vaan vanhoja pyöriä ajoon.
Ei pyörän laittoon tarvii isoja tiloja, minä purin vanhan Monarkin kerrostalo asunnossa viime talvena ja käytin maalauksessa, vähän tietysti vaatii soveltamista, mutta kun kasaa pyörää niin kantaa varastosta vaan ne osat mitkä sillä kertaa meinaa laittaa paikalleen. Tietysti entisöinti voi olla eri kaliberin remontti kuin tuo minun tapaus ja olihan minulla koko talvi aikaa turata hitaasti![]()
Todella hieno Ibis ysäri-xc-grävel The Radavistin puolelta
https://theradavist.com/2020/06/is-i...996-ibis-mojo/
Rakennettu uudella NoodelTech tekniikalla. Mahdollistaa joustavan ajonautinnon mukavuutta kaipaavalle gravellistille![]()
^^samalta sivustolta tää miellyttää enemmän
![]()
Olisko tämä hintansa väärti?
https://www.rosebikes.fi/rose-backro...-rx600-2685543
Niukan puoleisesti löytyy tietoa kyseisestä pyörämallista eikä tääläkään ole siitä juuri keskusteltu.
Ymmärtääkö joku tuolta Rosen sivuilta, paljonko Backroadissa on rungon ja stemmin välissä spacereita käytettävissä?
(Esim Canyon Enduracessa on Acros clamp joka on 15 mm ja sen päälle käytettävissä 27,5 mm spacereita eli yhteensä maksimissaan 42,5 mm.)
Runkokoossa 62 cm on oletuksena 10 cm stemmi, niin varmaankin tuohon voisi huoletta laittaa ainakin sentin lyhyemmän ilman että ohjauksesta tulee liian epävakaa?
Rosellahan voi kätevästi tilatessa valita tuon stemmin pituuden ym.
Tankokin olisi ehkä syytä vaihtaa maantiemalliin, jossa ei ole flarea mutta tuo maantietanko, joka on valittavissa on sitten taas ikävästi pitemmällä reachilla.
Backroadin saisi varmaankin vielä syksyksi ajoon, jos nyt tilaa.
Spacerien määränkin sai itse konfiguroida ainakin ennen. Ja kyllähän jopa 6-7cm stemmejäkin on jossain naisten maantiepyörissä nähty.
Rose on varmasti hinta-laatusuhteelta erinomainen valinta, jos et kaipaa kalliimpien merkkien erikoisuuksia eli gravel-pyörien tapauksessa jotain joustokommervenkkeja rungossa.
Elikkä tuossa kuvassa näkyy valittavissa olevat vaihtoehdot. Noista epävarmuutta, mitä tarkalleen ottaen tarkoittavat. Tarkoittaako ensimmäinen kuvassa valittuna oleva vaihtoehto (keltaiset reunat kuvassa) 15 mm Acros clamppi + 5 mm + 10 mm spacerit eli yhteensä 30 mm?
Ja tarkoittaako esim. tuo 25 mm vaihtoehto sitä että on 15 mm clamppi + 25 mm spacereita eli yhteensä maksimissaan 40 mm?
Ja onko tuossa kuvassa spacer tuon clampin alapuolella? Eli spacer on halkaisijaltaan suurempi eikä ole siirrettävissä stemmin yläpuolelle, jos haluaa tangon alemmas? Eihän tuossa ole mitään järkeä.
Onko tosiaan niin, että tämän Rosen kohdalla pitäisi olla etukäteen varmuus siitä, miten ylös/alas tangon haluaa?
Kirjanmerkit