ElectrobikeGarminHephaGiant
Sivu 2 / 3 EnsimmäinenEnsimmäinen 1 2 3 ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 31 - 60 / 74

Aihe: Etuvaihtajan säätäminen

  1. #31
    Liittynyt
    12/2012
    Paikkakunta
    Kokkola
    Viestit
    41
    Missä on ongelma kun tilanne on seuraavanlainen. Asennan vaihtajan ohjeiden mukaisella tavalla. Laitan vaihtajan pienelle keskiörattaalle. Kiristän vaijerin sormilla ja kiinnitän vaihtajaan. Vaihtaja ei kuitenkaan suostu nostamaan ketjua isolle keskiörattaalle. Ei ilman, että vaijerin kiinnittää ison vaihteen ollessa päällä. Silloin vaihtaja kyllä toimii kohtalaisesti mutta säätöihin sitä ei saa. Onko ongelma huonosti liikkuvassa vaijerissa, vaihtajan väärässä sijainnissa, vaijerin väärässä kireydessä, vai asentajassa? Vaihtajana Shimanon uusin Ultegra, mekaaninen ja asennus uuteen pyörään jossa sisäiset kaapelit.

  2. #32
    Liittynyt
    07/2010
    Paikkakunta
    Uleaborg
    Viestit
    2.070
    Onhan kahvasta napsuteltu pieni ratas ennen vaijerin kiinnitystä

  3. #33
    Liittynyt
    12/2012
    Paikkakunta
    Kokkola
    Viestit
    41
    Kyllä kaikki on pyritty tekemään ohjeiden mukaan. Ja jos nyt vielä tarkennetaan, niin muuten säädöt ovat ok, mutta isoimmalla keskiörattaalla, kolme alinta hammasratasta hankaa. Eli kolme pyörän suurinta vaihdetta. Tässä kunnossa niitä tuskin nyt edes tarvitaan mutta olisihan se mukava saada toimimaan. Säätöruuvista ei ole apua koska häkki ei tuon ulommas tule vaikka kuinka ruuvaa.

  4. #34
    Liittynyt
    04/2006
    Paikkakunta
    Pori
    Viestit
    5.073
    Ne ei ole mitään säätöruuveja, vaan ala- ja yläRAJOITINruuvit. Yläruuvilla rajoitetaan häkin liike vaihtaessa ettei ketju putoa kun vipua väännetään.
    Onhan alarajoitin säädetty oikein? Ketju pienellä eturattaalla ja isoimmalla takarattaalla. Sitten alarajoitinruuvilla häkki ~1mm päähän ketusta, siis rungon puoli häkistä. Jos se on liian kaukana lähtöjään, niin eihän se ketju nouse.
    Kaar ittelles vaa

  5. #35
    Liittynyt
    09/2012
    Viestit
    3.013
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Hivo Katso viesti
    Kyllä kaikki on pyritty tekemään ohjeiden mukaan. Ja jos nyt vielä tarkennetaan, niin muuten säädöt ovat ok, mutta isoimmalla keskiörattaalla, kolme alinta hammasratasta hankaa. Eli kolme pyörän suurinta vaihdetta. Tässä kunnossa niitä tuskin nyt edes tarvitaan mutta olisihan se mukava saada toimimaan. Säätöruuvista ei ole apua koska häkki ei tuon ulommas tule vaikka kuinka ruuvaa.
    Piuha on liian löysällä. Kuten tuossa yllä vihjattiin, niin järjestys on tärkeä. Ensin alarajoitin kaapelin ollessa irti. Jos tässä menee pieleen, niin se saattaa pilata loput. Mutta jos sen teit oikein, niin sitten piuhaa tiukemmalle, niin se siirtyy ulommas ja ulomman ruuvin säädöt riittävät.

  6. #36
    Liittynyt
    02/2007
    Paikkakunta
    Kouvostoliitos joen mutkas
    Viestit
    1.565
    Tai sitten kysyjä ei paina kahvaa riittävän pitkälle,vaan jääkin sen trimmi asennon kohdalle...
    Ku aineskin 6600 ultegrassa se liike on aika pitkä et nostaa isolle rieskalle.

  7. #37
    ketti Guest
    Trimmivarakysymys. Arvoisat viisastelijat, tiedän että ketju ristissä ei kannata ajaa. Kysymykseni on käytännön tasolla enemmän sarjassa "kiinnostaa vaan muuten."

    Vertailukalusto, joka toimii: minulla on vanhat maantie ja cyclopyörät kompaktikammilla, joissa kummassakin etuvaihtajan trimmi on aina toiminyt täydellisesti, myös täysin ketju ristissä. Molemmissa ultegra 10 versio.

    Uudemmassa, vuoden ikäisessä Canyon Endurace (S-koko) on alkuperäinen setti: kompaktikammet, 105 11 v. Etuvaihtajan säätö hieman ihmetyttää. Trimmiä ei tunnu millään saavan niin huolettomaksi kuin noissa vanhemmissa ultegroissa.

    Canyon kävi viime loppukesästä eräässä tunnetussa uudessa asiantuntijaliikkeessä syynissä, ja palasi saatesanoilla "nyt trimmi toimii pikkurattaalla melko hyvin."

    Muokkaan hieman : saako kaikissa pyörissä etuvaihtajan trimmin toimimaan ketju kumpaankin suuntaan täysin ristissä? Nyt olen jättänyt homman toistaiseksi siihen, että isolla eturattaalla trimmivara ei riitä ihan parille/kolmelle suurimmalle takarattaille, mutta pienellä eturattaalla toimii kutakuinkin ketju ristissä, ainakin melkein.

    Muokkaan tätäkin: Onko Shimanon speksesissä joku minimimitta takahaarukalle tms. jolla trimmi toimii täysin ristiin?

    (No, pian saan verrata vuokracannondale synapse 54:een miten siinä toimii satavitosen trimmivara.)
    ketti muokkasi tätä : 12.03.2016 at 13.18

  8. #38
    Liittynyt
    03/2003
    Paikkakunta
    Canaduh
    Viestit
    5.116
    Uusi Ultegra, eli 6800? Se etuvaihtajan uittumaisuus on ominaisuus. Heitä kaikki säätöopit romukoppaan ja koita pienin säädöin löytää paras toiminta. Käy hakemassa toinen vaihdevaijeri, koska tuhratessa tulee helposti tuhottua yksi vaijeri. Mulla 6800 toimii Cerpeleen R3 rungossa parhaiten vähän löysemmällä vaijerilla.
    6.7 WTF/kg


  9. #39
    Liittynyt
    12/2012
    Paikkakunta
    Kokkola
    Viestit
    41
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti orc biker Katso viesti
    Piuha on liian löysällä. Kuten tuossa yllä vihjattiin, niin järjestys on tärkeä. Ensin alarajoitin kaapelin ollessa irti. Jos tässä menee pieleen, niin se saattaa pilata loput. Mutta jos sen teit oikein, niin sitten piuhaa tiukemmalle, niin se siirtyy ulommas ja ulomman ruuvin säädöt riittävät.
    Tätä olen koittanut ja saanut sen ihan ok toimimaankin, vain kun ei ole vaijerin kiristyksen säätöruuvia on huonoilla hermoilla melko turhauttavaa hommaa.

  10. #40
    Tämä taitaa olla jo aika vanha ketju mut asia lienee sama. Hankin (hyvin) vähän aikaa sitten ensimmäisen kunnon pyörän, Felt vr50w:n, ja muutamien ajojen jälkeen alkoi ketjut osumaan etuvaihtajan häkkiin ja rohisemaan siis ajaessa. No minäpä sitä säätämään kun ajattelin että sehän pitää kuitenkin opetella, mutta lopputuloshan on nyt se että mulla on nyt irtonainen etuvaihtaja Ihan omaa syytäni tämä, koska alunperin vaijeria säätämällä olisin varmaan selvinnyt tästäkin. No, kantapään kautta ja joskushan tämä kai pitää opetella kuitenkin.

    Olen lukenut ohjeita ja katsonut videoita mutta en vaan saa etuvaihtajaa paikoilleen ilman että ketjut osuu siihen edelleen. Tuntuu että ihan se ensimmäinen etuvaihtajan kiinnitys paikalleenkin tuottaa nyt jo ongelmia. Olisikohan Oulussa joku joka voisi neuvoa ihan käytännössä? Ymmärrän toimintaperiaatteet mutta en saa etuvaihtajaa vaan paikalleen. Haluaisin tietysti oppia tämän enkä olla kiikuttamassa pyörää huoltoon tällaisten perussäätöjen vuoksi.

  11. #41
    Liittynyt
    03/2007
    Paikkakunta
    Kempele
    Viestit
    5.933
    Tehtaan asennusohje, olisko tuosta apua:
    https://si.shimano.com/#/fi/SI/5LW0B

  12. #42
    Tuo ohje taitaa olla Ultegralle/105:lle, mulla on Sora. Olen tavannut näitäkin ohjeita ees ja taas ja yrittänyt säätää mutta ei tunnu onnistuvan. Joko vaihtaja on niin väärällä paikalla että ei vaihda isommalle rattaalle, tai sitten en saa asennettua niin ettei ketju osuisi siihen.

    Yksi selventävä asia olisi, mitä tarkoitetaankaan häkin ulomman levyn tasaisella osalla? Mun häkissä ulommassa levyssä osa on sisempänä niin kumpi kohta pitää kohdistaa siihen isompaan eturattaaseen. Ehkä vika on heti alkuasettelussa..

  13. #43
    Liittynyt
    03/2007
    Paikkakunta
    Kempele
    Viestit
    5.933
    Samalla tavalla nuo kaikki asennetaan ja säädetään ja kun sen tekee kerran niin eipä siihen juuri tarvitse enempi palata.

    Vaihtaja oikealle korkeudelle ja jokseenkin samaan suuntaan kuin rattaat. Alarajoitin niin ettei ketju juurikaan hankaa häkin sisempään aisaan pienimmällä vaihteella, vaijeri paikoilleen josta vain löysät pois. Vielä kun tarkistaa ylärajoittimen ettei pääse nakkaamaan ketjua ulos missän tilanteessa, niin siinäpä se.
    Ennen kuin aloittaa niin vaijerin hienosäädöt pohjaan ja kahva naksutellaan nollille.

  14. #44
    Jokin tässä mättää edelleen, tai jokin = hienosäätö. Saan kyllä vaihtajan paikalleen ja vaihtamaan pieneltä isolle rattaalle jne mutta edelleen rohisee ketju häkin ulkoreunaan edestä silloin kun ketjut on isommalla rattaalla. Viime säädöllä trimmikään ei toiminut kunnolla. Mutta kiitän avusta. Näitä ohjeita on vain hankala käsittää kirjoitettuna kun liikkumavarat on lopulta niin hienovaraisia, tarvitsisin jonkun aloittelijan pyörähuoltokurssin tähän alle :>

  15. #45
    Liittynyt
    03/2007
    Paikkakunta
    Kempele
    Viestit
    5.933
    Tuo rohistelu isomman rattaan aikana häkin ulkoreunaan kertoo vaijerin olevan vähän löysällä, kiristä hienosäädöllä sitä vähän.

    Tai, käännä häkkiä hiukan. Ohje käskee asentamaan häkin ihan rattaan suuntaisesti, käytännössä sen voi hiukan kääntää siten ettei rohise.

    Hyvin pieniä lopultakin ovat liikkumavarat, totta vieköön, mutta kun pääsee tutuksi etuvaihtajan kanssa, niin huomaa sen olevan hyvin yksinkertainen pyörän osa. Täällä tasamailla tarpeellinenkin jotta taakse voi laittaa hyvin pieniportaisen pakan.

    Ps. Ylärajoitinta ei liian ahtaaksi, häkin pitää pystyä vielä vähän liikahtamaan ulos päin, kun kahvasta kääntää vaikka jo isommalla ollaankin.
    TERU muokkasi tätä : 12.04.2019 at 05.43

  16. #46
    Liittynyt
    08/2008
    Paikkakunta
    rauma
    Viestit
    94
    Olen itsekin taistellut noiden uudempien etuvaihtajien säätöjen kanssa. Todella tarkkaa puuhaa.
    Omassa pyörässä on vuoden -99 malliset campagnolon vaihtajat. Siinä on etuvaihtajassa noin 10 naksua. Vedät vaijerin noin kohilleen, ja sen jälkeen naksuilla säädät ajossa aina kohilleen (vähän niinkuin runkovaihtajien aikaan). Todella toimiva ja simppeli. Miksi helvetissä etuvaihtajan toiminta on pitänyt muuttaa?

  17. #47
    Liittynyt
    03/2007
    Paikkakunta
    Kempele
    Viestit
    5.933
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti piipukka Katso viesti
    Jokin tässä mättää edelleen, tai jokin = hienosäätö. Saan kyllä vaihtajan paikalleen ja vaihtamaan pieneltä isolle rattaalle jne mutta edelleen rohisee ketju häkin ulkoreunaan edestä silloin kun ketjut on isommalla rattaalla. Viime säädöllä trimmikään ei toiminut kunnolla. Mutta kiitän avusta. Näitä ohjeita on vain hankala käsittää kirjoitettuna kun liikkumavarat on lopulta niin hienovaraisia, tarvitsisin jonkun aloittelijan pyörähuoltokurssin tähän alle :>
    Velogi on melkoinen guru, vai liekö jo tuttu naama?
    https://www.google.com/search?client...utf-8&oe=utf-8

  18. #48
    Liittynyt
    07/2015
    Paikkakunta
    Espoon erityistalousalue
    Viestit
    2.081
    Lue noi Shimanon ohjeet, jotka TERU linkkasi. Niillä ja tarpeen vaatiessa lievästi vaihtajaa myötäpäivään kääntämällä (millejä) tuommoisen 2*9n ainakin saa täysin äänettömäksi kaikilla etu- ja takarataskombinaatioilla. Mutta se on pienestä kiinni sano satiainen! Milli vinoon, niin osuu silmäkulmaan...
    Vaihtelevaa vastatuulta...

  19. #49
    Liittynyt
    03/2007
    Paikkakunta
    Kempele
    Viestit
    5.933
    He, minulla ainakin on sellainen "vika", oli känny tai mikä muu hankala tahansa, niin ohjetekstin ymmärrän vasta sitten, kun osaan jo käyttää laitetta.

  20. #50
    Kiitos tosi paljon vinkeistä vielä. Pääsen taas huomenna säätämään taas pyörää kun työmatka päättyy - jospa ehtisi vähän ajamaan taas.

    Tällä välin löysin päteviltä kuulostavat Park Toolin videot avuksi:
    How a Front Derailleur Works: https://www.youtube.com/watch?v=yDjlRu4CnjI
    How to Adjust a Front Derailleur: https://www.youtube.com/watch?v=ZNG7g83lI-s

    Yksi kysymys vaijerista tähän väliin kun hämmentää eri ohjevideot. Jos mulla on etuvaihtaja kokonaan irti niin onko sitä takaisin asennettaessa vaijeri siis kokonaan irti myös? Aiemmin ketjussa Pekka L:n ohjeissa vaijeri laitetaan kiinni kun L-ruuvi on säädetty, mutta ohjevideot hämmentää kun joissain on vaijeri kiinni jo heti alusta.

    Tämä tosiaan tuntuu olevan asia, jota varmaan jälkikäteen ajattelee että miten olikaan olevinaan vaikeaa. Voi olla itsestäänselvyyksiä mutta tällaiselle aloittelijalle on vaikea hahmottaa vaikka katsoisi miten videoita!

  21. #51
    Liittynyt
    03/2007
    Paikkakunta
    Kempele
    Viestit
    5.933
    Vaijeri voi olla irti mutta mieluummin jo kiinni alarajoitinta säädettäessä, koska vaijeri on tuossa vain löysät pois kireydessä. Pienemmän rattaan säätö onkin sopiva tuolla (L) säädöllä ja vain isomman rattaan oikea kohta säädetään vaijerin kireydellä ja se onnistuu lopullisesti vaijerin kireyttä hienosäätämällä.
    Nyt rahinat ovat vähimmillään ja välinaksutkin toimivat tarvittaessa.🤗

  22. #52
    Ei nouse edestä isommalle.
    Ei vivustossa enään riitä liike kun vaihtaa keskirattaalta isolle.
    Hajoaako vivustosta jotain helposti ?
    Katselin sen sielun elämää kansi auki niin jotenkin tuntuu että jää millin vajaaksi että lukittautuisi.
    (siis tarttuisi kiinni ja vetäisi lopun)
    Neuvoja ?

  23. #53
    Kiristä vaijeria.

  24. #54
    Liittynyt
    03/2007
    Paikkakunta
    Kempele
    Viestit
    5.933
    Naksuttele ensin kahvasta ihan pohjille, ota vaijerista löysät pois. Nyt pitäisi jo toimia.

    Etuvaihtajan perussäädöt oltava kohdillaan, rajoitinruuvit, häkin korkeus ja suuntaus. Etuvaihtaja vaijeria ei pidä kiristää liikaa, se rikkoo kahvan!

    Etuvaihtaja on niin helppo, että se on säädöiltään vaikea.

  25. #55
    Liittynyt
    07/2018
    Paikkakunta
    Kangasala
    Viestit
    57
    Onkohan braze-on tyyliseen etuvaihtajaan suomessa/euroopassa myynnissä adapteria jolla vaihtajaa saisi alemmaksi? Olisi tarkoitus kokeilla pienempää eturatasta ja säätövara loppuu kesken. Ultegra 6800 kyseessä.
    Ameriikassa on tämmösiä myytävänä: https://wickwerks.com/products/fit-link-adapter/

  26. #56
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.274
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti jouniu Katso viesti
    Onkohan braze-on tyyliseen etuvaihtajaan suomessa/euroopassa myynnissä adapteria jolla vaihtajaa saisi alemmaksi? Olisi tarkoitus kokeilla pienempää eturatasta ja säätövara loppuu kesken. Ultegra 6800 kyseessä.
    Ameriikassa on tämmösiä myytävänä: https://wickwerks.com/products/fit-link-adapter/
    Onkohan vaihtajien liikematkassa eroa?
    Voisi kuvitella, että grx vaihtajat menisivät alemmaksi, koska gravellissa käytetään pienempiä rattaita.

    Uusissa r8000 vaihtajissahan on myös tuki runkoputkeen, joka on minusta aika hyvä lisä ainakin kuituisen korvakon kanssa.

  27. #57
    Liittynyt
    07/2018
    Paikkakunta
    Kangasala
    Viestit
    57
    sekä 6800 että 8000 pitäs tukee 46 - 53T rattaita. Ilmeisesti tossa spessun pyöräss toi korvake on vaan niitattu niin ylös että säätövara ei riitä 46T eturieskalle. Olikos niin että r8000 ei ole yhteensopiva vanhempien kampisarjojen kanssa? Eli tarkotuksena siis olisi muuttaa 52/36 => 46/36, jolloin välitykset sopisi paremmin omalle ajotyylille (kadenssi/nopeus)

  28. #58
    Liittynyt
    03/2007
    Paikkakunta
    Kempele
    Viestit
    5.933
    Olisko rungossa tilaa tällaiselle kiinnikkeelle ja olisko runkoon muuten sopiva tällainen pantakiinnike?
    https://www.bike-discount.de/en/buy/...-34.9mm-539691

  29. #59
    Liittynyt
    07/2018
    Paikkakunta
    Kangasala
    Viestit
    57
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti TERU Katso viesti
    Olisko rungossa tilaa tällaiselle kiinnikkeelle ja olisko runkoon muuten sopiva tällainen pantakiinnike?
    https://www.bike-discount.de/en/buy/...-34.9mm-539691
    Runko on hiilaria ja aeroprofiilia, ei siihen mitään saa kii, orkkiskorvake on jotenkin niitattu.

  30. #60
    Liittynyt
    01/2011
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    2.925
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti jouniu Katso viesti
    Onkohan braze-on tyyliseen etuvaihtajaan suomessa/euroopassa myynnissä adapteria jolla vaihtajaa saisi alemmaksi? Olisi tarkoitus kokeilla pienempää eturatasta ja säätövara loppuu kesken. Ultegra 6800 kyseessä.
    Ameriikassa on tämmösiä myytävänä: https://wickwerks.com/products/fit-link-adapter/
    https://southerndistributors.co.uk/p...lleur-dropper/ Kannattanee olla yhteydessä ja kysäistä saisiko postit pienemmällä hinnalla kuin 30£.....

Aiheen tagit

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •