Lainaus Alkujaan tämän lähetti r.a.i Katso viesti
Luen varmaan eri tutkimusta, tai en löydä mainitsemaasi kohtaa, mutta Björgenin LIT harjoittelu tapahtui alle 2 mmol maitohappotasoilla, joka tuossa tutkimuksessa on mainittu olevan 60-82% maksimisykkeestä. Oleellisempaa on tuo maitohappomäärä. Tavan VK painotteisella kuntoilijalla tuo 2 MMOL tulee kun vetää monot jalkaan.
Lainaus Alkujaan tämän lähetti Training Monitoring kappale
LIT refers to a training intensity below the first lactate threshold (LT1) (<2 mM blood lactate, 60–82% of maximal heart rate; HRmax).
Otin muuten noi prosentit artikkelista, joka poikkesi pidemmästä raportista. En tiedä tavan hiihtäjästä, mutta luulen maailmanluokan hiihtäjän saavan piikata aika kovaa ennen kuin hapot nousee tohon 2 mmol tasoon. Tai siis, sanovathan ne ton olevan alle ensimmäisen happokynnyksen ja käsittääkseni ensimmäinen happokynnys on se jota monesti aerobiseksi kynnykseksi kutsutaan. Olen antanut itseni ymmärtää, että just tossa aerobisen kynnyksen molemmin puolin on se alue, jota usein kehotetaan välttämään.