ElectrobikeGiantHephaGarmin
Sivu 11 / 39 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 9 10 11 12 13 21 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 301 - 330 / 1153

Aihe: Laskettelu

  1. #301
    Liittynyt
    04/2006
    Paikkakunta
    Pori
    Viestit
    5.073
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Jami2003 Katso viesti
    ^^^ 28 on laskettelumonoissa 44:sen koko. Ja toi XXL toimii kyllä näissä asioissa tosi hyvin minusta. Eikös siellä ole se vapaa kenttä niin kirjoittaa siihen että siteet 44 jalan koolle ja siitä ylöspäin.

    Ps kannattaa ostaa ne pohjustukset myös sukseen.
    No tuo 28 on nyt vain EU-koko 44 Mondo-koossa, joka kaikessa yksinkertaisuudessaan on jalkaterän pituus sentteinä.
    Siteen asennuksessa/säädössä tarvitaan monon pohjan pituus millimetreinä. Tuo luku löytyy monon reunasta kantapään kohdalla. Luokkaa 320mm 28 koon monossa. Mutta siis täysin monokohtainen.
    Kaar ittelles vaa

  2. #302
    Liittynyt
    11/2015
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    4.397
    Onko kokemusta nuista salomonin qst pro monoista?
    salomon ei listaa kotisivullaan ku (tr) mallit randoiluu. Noi on tech inserteillä.
    Mutta onko esim perus qst pro 120:ssa kuitenki sama 40 asteen liikkuvuus. Alppi pohjilla ne o ainaki.

    Kovia tarjouksia nyt talvikamppeista että vararikkoon täs joutuu

  3. #303
    Liittynyt
    07/2004
    Viestit
    3.479
    Mulla on qst 90(?) muistaakseni. Saa niihin vapautettua jonkin verran liikkuvuutta mutta oiskohan ihan 40 astetta, tuskin. Oon niillä vähän randoillut mutta jos oikeesti sitä hommaa tekisin niin jotku muut monot kyllä hankkisin.

    Muuten on kyllä hyvät ja tykkään.

  4. #304
    Liittynyt
    11/2015
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    4.397
    Joo sitä vähän pelkäänki että on pelkkä kävelyä helpottava liikkuvuus. Taitaa olla parempi pelata varman päälle ja ostaa tr malli. Niissä kuitenki on vaihettavat pohjat niin saa sopimaan myös alppisiteisiin

  5. #305
    Liittynyt
    04/2012
    Paikkakunta
    Lappi
    Viestit
    222
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti hcfreak Katso viesti
    Joo sitä vähän pelkäänki että on pelkkä kävelyä helpottava liikkuvuus. Taitaa olla parempi pelata varman päälle ja ostaa tr malli. Niissä kuitenki on vaihettavat pohjat niin saa sopimaan myös alppisiteisiin
    Eikös 120 Pro tr ja 120 Pro ole sama mono? Tr mukana tulee vain vaihtopohja?

  6. #306
    Liittynyt
    11/2015
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    4.397
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti äkssee Katso viesti
    Eikös 120 Pro tr ja 120 Pro ole sama mono? Tr mukana tulee vain vaihtopohja?
    Niin sitä olen tässä pohdiskellu. Ku ei kerrota missää. TR:n mainoslauseissa kyllä mainitaan monesti tuo 40 astetta. Ja salomonin nettisivut ei listaa tuota perus pro:ta ku laittaa valinnaksi rando.
    tr tarkottanee touring


    asiasta toiseen. Jokos tän luitte https://www.lapinkansa.fi/uutta-tiet...muudest/622024

  7. #307
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    6.277
    Joo mun käsityksen mukaan ovat samat monot. Muutenkaan ei sitä liikkuvuutta monon varteen tarvitse hirveitä määriä, ellei hiihtele kilometritolkulla tai kilpaa ylämäkeen. Mä randoilin ensimmäiset vuodet kiinteävartisilla ja painavilla rinnemonoilla ja Markerin Toureilla. Niinkin pärjäsi ja esim. Åren kiipesin sillä setupilla

    Ikävä tapaturma. Suomi-oloissa kovaa rinteessä laskeminen tuntuu olevan vaarallisempaa kuin setämies-offaritouhut. Kopkop.
    “Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”

  8. #308
    Liittynyt
    11/2015
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    4.397
    Oottako löytyny jostain karttaa missä olis merkattu esim talvella kiellettyjä alueita? Esim pyhän isokuru

  9. #309
    Liittynyt
    06/2012
    Paikkakunta
    Satakunta
    Viestit
    213
    Interwebissä selailtava:
    https://rewindr.cloud/route/itD0GXX7jX


  10. #310
    Liittynyt
    11/2015
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    4.397
    Joops. Eipä nuita taida muualla olla

  11. #311
    Liittynyt
    11/2015
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    4.397
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti hcfreak Katso viesti
    Jos joku mietiskelee laskettelun alottamista niin XXL:ssä olis meleko edulliset sukset. Sopii myös harrastajalle vaikka xxl niitä myy alottelijoille. Piti ostaa itellekki sitä varten jos ei pääse ku rinteessä laskeen. Tosin siteet on kevyelle laskialle. max din 10.
    Tulihan käytyä testaamassa noita halpis suksia. (k2 konic 75 99€) Kevyet ne ainaki on vapaalaskusuksien jälkeen. Kääntyy paljon helpommin. Helpommin ku mun twintippienki kans (arv 96) Kaasupohjassa ei kovin luotettavalta meno tunnu. Vaikka sekin onnistu moitteitta. Johtuu varmaan keveydestä.
    Metsässä toimi yllättävänki hyvin. Saa nopeasti pysäytettyä tiheässä metsässä eikä mielestäni ollu liian jäykät että ois kyntäny kumpuja.
    Puuteria ei tänään ollu eikä noi siinä varmaan kantaiskaan

    Hyvät kauden alotussukset


    Asiasta toiseen.
    Käytättekö selkäpanssareita? Mites ne istuu repun kans? Toho dakine heli pro:hon ois olemassa selkäpanssari "dakine dk impact spine protector" mutta eipä tuota tunnu saavan mistään

  12. #312
    Liittynyt
    03/2003
    Paikkakunta
    Canaduh
    Viestit
    5.117
    Odotin noiden lasien oston kanssa hiihtopäivään saakka ja oli tietty pilvinen/lumisateinen/sumuinen keli. Päädyin laittamaan rahani Oakley Canopy Prizm Rose laseihin ja ne toimivat oikein loistavasti. Vaikka keli ei ollutkaan paras mahdollinen, niin oli kuitenkin hyvä hiihtopäivä.

    https://flic.kr/p/2itxDcc
    6.7 WTF/kg


  13. #313
    Liittynyt
    06/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.164
    Mulla on lautaillessa panssari. Hyppyjen ja railien takia. Sama Dainese, jota käytän kesällä pyöräillessä alamäessä. Ei reppua.
    Reppua jos käyttäisin ottaisin repun, joka on samalla panssari.

  14. #314
    Liittynyt
    11/2015
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    4.397
    Kovasti se kaloreita polttelee tuo laskettelu.
    2000kcal meni 4h. Sisältää kyllä aika paljon skinnailua. Mutta näyttää ne sykkeetki nousevan laskuissakin.
    Eli syytä pistää polari päälle. Ei oo ennen tullu laitettua.

    XXL:ään tuli tarjoukseen qst pro 100:set. Häätyy niitä kokeilla. Viimeks eilen niitä kattelin ja mietiskelin tilausta mutta en raskinu
    Noissa vapautetaan vissiin se 40 asteen liikkuvuus myös taaksepäin ku aukastaan ylempi solki ja tarranauha. Vähän turhaa säätöä kyllä
    hcf muokkasi tätä : 17.02.2020 at 10.40

  15. #315
    Liittynyt
    08/2010
    Viestit
    411
    Selkäpanssari on (taitaa olla mallia Crivit sport tai vastaava, mopoiluun kait tarkoitettu ) mutta ei sitä tule käytettyä. Sen sijaan Dainesen "tekkno trousersit" eli impact shortsit on aina jalassa ja häntäluu kiittää ajoittain. Mutta asiaan,

    onko jollain kokemuksia Tokon kantin terottimista, esim.
    tuosta: https://ski-wax.fi/toko-edge-tuner-5549831/. Pro versiossa on tietysti kuulalaakerit kun muuten vissiin tarpeeksi herkästi liu'u i pohjaa pitkin ..

  16. #316
    Liittynyt
    11/2015
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    4.397
    Joo ei se auta ku ootella että tuo dakinen reppuun laitettava suoja on taas saatavilla. Uutta reppua en ala kyl ostaa. Yritin löytää korvaavaa tuotetta mutta ei.

    Asiasta toiseen
    Oottako kokeillu skinien hoitoaineitta nousukarvoihin? Tai jotain muuta että luistas paremmin?

  17. #317
    Liittynyt
    04/2012
    Paikkakunta
    Lappi
    Viestit
    222
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti hcfreak Katso viesti
    Asiasta toiseen
    Oottako kokeillu skinien hoitoaineitta nousukarvoihin? Tai jotain muuta että luistas paremmin?

    Pehmeällä perusparafiinilla olen muutaman kerran kauteen käsitellyt. Eli ihan kylmiltään hangataan skinin pohjaan kärjestä kantaan.

  18. #318
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    6.277
    Åre tarjoili eilen tällaista. Topitettiin Västerskutan ja sitten syötiin lounasta Hummelstuganin terassilla auringossa. Lunta on reilusti ja se on hyvää, mutta varsinaisia puuterikelejä ei ole ollut. Jos vielä yhden dumpin tänne saisi, niin enempää ei osais toivoa.





    “Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”

  19. #319
    Liittynyt
    11/2015
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    4.397
    ^Hienoja kuvia jälleen kerran.

    Hyvihän näissä salomon qst pro monoissa toi vaellusmoodi toimii. Ei kyl tarvi mitää yläsolkia availla tai tarranauhaa.
    Jossaki revikassa niin sanottiin. Oiskoha ollu vanhempaa mallia

  20. #320
    Liittynyt
    07/2004
    Viestit
    3.479
    ^^hienon näköistä Stenulla. Mullahan oli Åressa viime vuonna juurikin tällä viikolla aika ikävät kelit. Silti aika on kullannut muistot. Tänä vuonna aktiivi lomalla Portugalissa jossa lämpöä piisaa mutta eiköhän sitä ensi vuonna pidä taas katsoa hiihtolomalle laskureissu. Jos lähtisi Alpeille. Emäntä kun ei laske niin pitäis olla hiihto mahdollisuudet samassa mestassa...

  21. #321
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    6.277
    Kiitos. Me pysyteltiin Åren tuntureilla vielä tämä reissu, kun juniori on sen ikäinen, että ihan kokonaan yksikseen ei viitsitty mäkeen jättää ja en ole saanut vielä skinnailutouhuista häntä innostumaan. Viihtyy itsekseen mäessä kuitenkin sen verran, että päästiin vaimon kanssa kolmeen otteeseen kiipeilemään noita hissittömiä huippuja. Snasahögarna ja muut lähellä olevat ja helpommin saavutettavat tunturit sitten ensi kerralla. Snasa/Sylarna kartta on jo

    Sellaista infoa Åren suhteen, että iso gondoli tullaan kuulemma purkamaan ensi kesän aikana. Syynä siihen on kapasiteettiin nähden korkeat ylläpitokustannukset. Korvaavaa hissiä ei ole tulossa tilalle, eli jatkossa toppiin pääsee ainoastaan VM8/ylägondoli-reittiä. Mä en ole isolla gondolilla mennyt kuin ehkä kerran tai kaksi koskaan, mutta aina siellä jonoa on, kun se kulkee, joten VM8-reitin voi olettaa ruuhkautuvan vielä nykyistä pahemmin sesonkiaikoina, mikä ei ole ollenkaan hyvä juttu. Kauniilla ilmoilla ylägondoli tulppaa aika pahasti jo tämänhetkiselläkin hissikapasiteetilla. Pahimmillaan ison gondolin hävittäminen voi aiheutta sen, että viikoilla 8 ja 9 ei Åreen kannata enää mennä.

    Mun osalta tämä hiihtokausi taitaa olla nyt taputeltu. Kotomaastoissa ei ole lunta senttiäkään, joten Nuuksio-oacceiluakaan ei tänä talvena tule tapahtumaan ilman pientä ihmettä.
    “Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”

  22. #322
    Liittynyt
    11/2015
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    4.397
    Tässähän on vielä 2kk laskukautta jälellä
    Parhaat kelit vasta tulossa. Tosin onhan se skinnailu kevät auringossa aika lämmintä touhua

  23. #323
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    6.277
    Joo kevätauringossa skinnailu on todella ikävää, koska siinä tulee kuuma...

    Hiihtotouhuja ajatellen ei ole paras optio se, että on aikoinaan tullut rakentaneeksi elämänsä tänne Hesalaan. Jos saa elää eläkeikään asti, niin sitten voisi ihan vakavasti harkita residenssinsä siirtämistä pohjoisemmaksi joko kokonaan tai osittain. Tai miksei vaikka Ruotsiinkin. Yksi puolituttu someystävä muutti just viime syksynä Pyhälle. Kyllästyi duuniinsa ja Etelä-Suomeen muutenkin, otti ja lähti. Ei ollut edes töistä tietoa lähtiessään, mutta niitäkin sitten löytyi melko nopeasti.
    “Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”

  24. #324
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti stenu Katso viesti
    Sellaista infoa Åren suhteen, että iso gondoli tullaan kuulemma purkamaan ensi kesän aikana.
    Voi ristus, siis se joka menee yhdellä vedolla toppiin? Kabinbana? Pyörittääköhän ne sitten VM8/Gondolen komboa kesällä...
    Trek Rail | Camino Al | Taiga | Team Tuska

  25. #325
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    6.277
    Joo just se ja en tiedä, mitä bike park -touhuille tapahtuu, mutta kohta kun kaikki ajaa maastossa sähköpyörillä, niin eipä sitten hisseillekään enää ole tarvetta..

    https://www.svt.se/nyheter/lokalt/ja...t-gar-i-graven
    “Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”

  26. #326
    Liittynyt
    07/2004
    Viestit
    3.479
    Hohhoijakkaa. Åren yhtenä huonona puolena kun juurikin oli mielestäni huono hissikapasiteetti. Muutamat liittymäkohdat ovat yhden hissin varassa ja jos yhtään porukkaa niin saa odottaa, ja pitkään. Nyt sitten kondolin avulla porukka ei pysty hajaantumaan niin käytännössä siitä kondolilta lähtevät tuolit on ihan tukossa. Kun olivat jo viime reissulla kun tuulen takia kondoli oli suljettuna. Ainoan kerran kun päästiin sillä menee niin odotusaika oli jotain 30-45 minuuttia. Kuluu päivä hupaiseen hissijonossa.

  27. #327
    Liittynyt
    07/2004
    Viestit
    3.479
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti stenu Katso viesti
    Joo just se ja en tiedä, mitä bike park -touhuille tapahtuu, mutta kohta kun kaikki ajaa maastossa sähköpyörillä, niin eipä sitten hisseillekään enää ole tarvetta..

    https://www.svt.se/nyheter/lokalt/ja...t-gar-i-graven
    Aika homma se on Åren huipulle veivata sähköllä

  28. #328
    Liittynyt
    06/2012
    Paikkakunta
    Satakunta
    Viestit
    213
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti stenu Katso viesti
    Joo just se ja en tiedä, mitä bike park -touhuille tapahtuu
    Eipä tuo juuri vaikuta kesämeininkeihin kun on ollut lähes yksinomaan jalankulkijoiden yms käytössä tuo iso gontsa. Paitsi tietysti siten että nyt niiden huipulle hissillä tahtovien autot täyttää VM8:n parkkialueen. Ja pahimpina päivinä saattaa vähän jonoa muodostua..

  29. #329
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    6.277
    ^ Hyvä tietää. Mulla ei tosiaan ollut tietoa miten kesäjutut toimii, kun en ole koskaan kesällä Åressa ollut eikä bike park -touhut muutenkaan kiinnostele, mutta meidän junioria kiinnostelee ja hän juuri viime viikolla pohdiskeli, että voisihan sitä kesälläkin Åressa käydä.
    “Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”

  30. #330
    Liittynyt
    03/2003
    Paikkakunta
    Canaduh
    Viestit
    5.117
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti stenu
    Hiihtotouhuja ajatellen ei ole paras optio se, että on aikoinaan tullut rakentaneeksi elämänsä tänne Hesalaan. Jos saa elää eläkeikään asti, niin sitten voisi ihan vakavasti harkita residenssinsä siirtämistä pohjoisemmaksi joko kokonaan tai osittain. Tai miksei vaikka Ruotsiinkin. Yksi puolituttu someystävä muutti just viime syksynä Pyhälle. Kyllästyi duuniinsa ja Etelä-Suomeen muutenkin, otti ja lähti. Ei ollut edes töistä tietoa lähtiessään, mutta niitäkin sitten löytyi melko nopeasti.
    Tai miksei vaikka jonnekin keskisen Euroopan suuntaan? Olisi parempia fillaripuitteitakin.

    Mulla tuli taas taannoisella reissulla mieleen, että jos olisi parikymppisenä nuorena miehenä osunut Whistleriin, niin olisin varmaan samalla reissulla edelleenkin.
    6.7 WTF/kg


Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •