Ihan vaan sitä että Iivo Niskanenhan valitteli huonohkoa oloaan; keuhko-ongelmia ja reisikramppejaan Tour deSkillä. Varmaan jotain kytköksiä Mehiläisen kanssa kun Mehiläisen urheilublogissaan kertoo miten vaivaa hoidettiin:
Sairastumista hoidettiin hyvinkin maanläheisillä konsteilla.

– Lääkäri määräsi minulle saunomista ja suun kautta nautittavaksi C-vitamiinia, sinkkiä ja kuumaa juomaa. Mitään kummempia taikatemppuja ei virustautiin pysty tekemään, Niskanen toteaa.

**** ( lumihiutaleita!)


Jatkossa varmaan kannattaisi miettiä noita hiihtokisoja pohjoiseen....aika järkyttäväähän tämä on että noin 40-vuotta sitten ja, ihan itekin kokeneena talvet oli kunnolla lumisia ja oli hienoa hiihdellä talvimaisemissa, joskus jopa avata latu itelleen metsässä.... Joku kaskuhan oli kun järjestettiin hiihtokilpailu/laturetki ja latu oli merkitty lumella, nyt ei ole enää kasku vaan yleinen käytäntö.