ElectrobikeHephaGiantGarmin
Sivu 96 / 352 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 46 86 94 95 96 97 98 106 146 196 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 2.851 - 2.880 / 10534

Aihe: Jarrut, vaihteet, vanteet... pikakysymykset

  1. #2851
    Liittynyt
    04/2019
    Viestit
    362
    Katselin että Shimano Altus osat saisi 11-36 9-vaihteen kasetilla alle 50 eurolla, tuo voisi olla yksi vaihtoehto. Eturatas homma pitää tosiaan ensiksi tutkia ja jarrukahvatkin ostaa kun nuo vanhat on vaihteet/jarrut yhdessä.

  2. #2852
    Liittynyt
    12/2017
    Viestit
    80
    Sähkö Fatbiken vapaarattaan kynnet ei sitten kestä millään. Jo toinen vapaa ratas mennyt lyhyen ajan sisällä. Nyt viimeisin ei montaa sataa kilometriä kestänyt metsäajoa. Kynnet alumiiniä ja pyöristyvät ja alkaa luistaa yli.
    Cannondale Freehub Body FH-502 vapaaratas siis kyseessä. Mistähän tietäisi olisiko tuo korvattavissa rautaisilla kynsillä olevalla mallilla? Ei oikein kuulosta normaalilta vaihdella näitä 200-300km välein.
    Tai toinen, saisiko näitä kynsiä pussillisen jotta voisi vaihdella uusia tilalle.

  3. #2853
    Liittynyt
    05/2018
    Viestit
    2.975
    Tuttuja ongelmia: https://www.fillarifoorumi.fi/forum/...attaan-fiksaus

    Minä vaihdatin toisen navan, Hope Fastno tuli tilalle. Siitä meni tosin laakerit 200 km jälkeen, mutta se on toinen story.

  4. #2854
    Liittynyt
    04/2019
    Viestit
    362
    Tutkiskelin eilen tuota 3x rataspakkaa hybridissäni ja totesin että tuossa nuo rattaat ei taida olla kiinni edes millään pulteilla vaan jotenkin niittattu? Tuohon ei varmaan saa pelkkää keskiratasta vaihdettua?



    Eli pitäisikö tuohon hommata myös uusi Crankset ja jos hommaa niin mitä mittoja/asioita pitää ottaa huomioon ennen kuin lähtee mitään tilaamaan?

  5. #2855
    Liittynyt
    03/2009
    Viestit
    1.103
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti eakin Katso viesti
    Eli pitäisikö tuohon hommata myös uusi Crankset ja jos hommaa niin mitä mittoja/asioita pitää ottaa huomioon ennen kuin lähtee mitään tilaamaan?
    Keskiölaakeri menee joka tapauksessa vaihtoon, koska ei tuohon nelikanttikeskiöön juuri järkeviä kampia saa. Eli uudet kammet ja siihen sopiva kierteellinen BSA 68/73 keskiö. Ainakin budjetti paisuu, ellet metsästä käytettyjä. Kammilla ei sinällään ole tässä tapauksessa kauheasti väliä, kunhan siinä on halutun kokoinen eturatas.

  6. #2856
    Liittynyt
    09/2007
    Paikkakunta
    Pori
    Viestit
    1.135
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti eakin Katso viesti
    Tutkiskelin eilen tuota 3x rataspakkaa hybridissäni ja totesin että tuossa nuo rattaat ei taida olla kiinni edes millään pulteilla vaan jotenkin niittattu? Tuohon ei varmaan saa pelkkää keskiratasta vaihdettua?
    Eli pitäisikö tuohon hommata myös uusi Crankset ja jos hommaa niin mitä mittoja/asioita pitää ottaa huomioon ennen kuin lähtee mitään tilaamaan?
    Kyllä ainakin omasta mielestä tuossa kampisetissä näyttäisi olevan pulttikiinnitys rattaille. Miksi keskiratas pitää vaihtaa, hyppiikö uusi ketju kun polkee voimalla? Mika oli voimansiirto 3*8, täällä ainakin ihan edullista kampisettiä https://www.bike-components.de/en/Sh...-Guard-p35955/
    Vastustan tyranniaa viimeiseen asti
    Ei lähde saatana Moskovasta, njet

  7. #2857
    Liittynyt
    04/2019
    Viestit
    362
    Tarkoitus olo tehdä tuosta pyörästä 1x ja olisin poistanut ylimääräiset kilkkeet. Varmaan mitään käytännön järkeä ei ole, kunhan puuhastelua pimeisiin iltoihin. Vaihtaja/kytkin tuosta 3x systeemistä on rikki että hieman oikeaakin syytä. Nuo keskirattaan "pultit" on enemmän kyllä niitin oloiset ja ei noihin mikään avain pure kun syväystä ehkö vajaa 1mm. Noissa toissa 56mm etäisyydellä olevissa on kunnon paikat kuusiokoloille mutta en saanut omilla voimilla aukemaan niitäkään.

  8. #2858
    Liittynyt
    03/2019
    Viestit
    178
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti hece Katso viesti
    Keskiölaakeri menee joka tapauksessa vaihtoon, koska ei tuohon nelikanttikeskiöön juuri järkeviä kampia saa. Eli uudet kammet ja siihen sopiva kierteellinen BSA 68/73 keskiö. Ainakin budjetti paisuu, ellet metsästä käytettyjä. Kammilla ei sinällään ole tässä tapauksessa kauheasti väliä, kunhan siinä on halutun kokoinen eturatas.
    Tää nyt ei pidä pätkääkään paikkaansa. Jos fillari on työmatka/kommuuttipyörä, nelikantit ajaa asiansa paremmin kun hyvin. Noissa budjettihybrideissä tosin keskiö saattaa olla melko heikkoa laatua, mutta Shimpan nelikanttia saa alle 20e marketista ja siihen 4x110 kammet esim. Aceraa tai jopa joku niitattu Nexus ja hyvä tulee perus kelviajeluun. Miks ei tulis?

    Lähetetty minun GM1903 laitteesta Tapatalkilla

  9. #2859
    Liittynyt
    03/2009
    Viestit
    1.103
    Ok, katsoin kans että esim fillaritorissa oli jotkut kympin 104BCD nelikanttikammet johon saisi 1x eturattaan. Uusia 1x kampia nelikanttiin huonommin tarjolla. Tai ainakaan ns. paremmissa saksalaisissa nettikaupoissa. Mulla on lisäksi vähän huonoja kokemuksia nelikanttikeskiöiden ja kampien ketjulinjan sovittamisesta. Ehkä huonoa tuuria ja tietämättömyyttä. Jos Acerassa on rattaat pulteilla, saa semmoisia kolmella kympillä esim motoneteistä.

  10. #2860
    Liittynyt
    03/2019
    Viestit
    178
    Juu noi napavaihteitten kampisarjat(esim. Nexus) varmaan ainoita valmiiks nelikantteja 1x kampia, niitä en oo kokeillut kun on riittänyt vanhoja 104bcd kampia noihin kommuuttikonversioihin vielä nurkissa. Ketjulinja pitää säätää valitsemalla oikeen pitusella akselilla oleva keskiö, en osaa sanoo onko vaikkapa 10-lehtisellä vaikeempi saada toimii, mut 1x8 pelaa ihan asiallisesti 3x:n orkkisakselipituuksilla kun laittaa keskirattaan paikalle sen ainoon.

    Siinä oot tosiaan oikeessa, että 1x kampia ei sillä nimellä hirveesti oo tarjolla valmiina setteinä nelikantteihin.

    Lähetetty minun GM1903 laitteesta Tapatalkilla

  11. #2861
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Kanuuna Katso viesti
    Onko nykyisissä jotain vikaa? Ja mitä haet uusilla/-lta kiekoilla/-lta?

    1.)Shimano/Sram vaparilla, ei siis Sram XD. Akselit samat kuin nykyisissä. Taitaa olla konkelisi vm-19, joten takanen lienee boost qr (10x141mm) ja etunen boost-läpiakselilla 10x110mm), eli navat mallia sekasikiö. Vanteen sisäleveys luokkaa 20+mm. Nykyään leveämmällä vanteella haetaan muun muassa renkaaseen parempaa muotoa, ettei taitu alle pienemmillä paineilla. Väittäisin ettei harrastelija hitaassa vauhdissa huomaa eroa leveämpään vanteeseen.

    2.) Katso kysymykseni yllä.
    Actionsportista voisi katsella, jos sattuisi olemaan alle 400€. Tarjonta ei välttämättä ole huimaa qr-boostin osalta ylipäätään. Jäsen Sambololta voinee kysellä.
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Kanuuna Katso viesti
    Okei, ymmärrän yskän. Ja yhdyn mielipiteeseen. Kahdilla kiekoilla on helpompaa vaihtaa kelin mukaan sopivat renkulat alle. Muista, että eri navoissa saattaa olla hieman eri offsetit, eli vaihtajan ja jarrusatulat joutuu mahdollisesti säätämään kiekkojen vaihdon yhteydessä. Saman merkkisillä tai samoilla navoilla olevilla kiekoilla ongelmaa ei tule. Lisäksi joutuu ostamaan pakan ja jarrulevyt vaivatonta kiekonvaihtoa ajatellen.

    Tuli muuten mieleen, että eihän DT:n napoja sattuisi saamaan adaptereilla suoraan oikeiksi?! Eli ostaisi vaan boostikiekkosetin ja sitten vaihtaa taakse qr141 adapeterit. Homma bueno. Olettaen, että etunen on boosti 15x110 ja takana lymyää pikalinkullinen boosti. Onko navat kuten uumoilen?

    Oliko hakusessa muuten paremmat kiekot vai vain toiset ”samanmoiset”?
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti arctic biker Katso viesti
    Mullon käsitys ettei boostkiekkoja (15x110/12x148) pysty muuntamaan tavalliselle läpiakselille (15x100/12x142), viisaammat korjannevat jos oon väärässä.
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti velib Katso viesti
    Joo, ja nyt kun luin uudestaan tuon aiemman viestin, niin tässä tapauksessa ei ole siitä kyse, vaan aidoista boost-kiekoista. Takana vain on ilmeisesti qr-pikalinkku eikä läpiakseli.
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Sambolo Katso viesti
    Kaikki dtswissin boost kiekot saa end capeilla muutettua boost qr navalle. Eli lienee helpoin ettiä dt swissiltä kiekot, niitä kun on joka paikassa kaupan, esim rcz bikessähän niitä on alessa vähän väliä. Muita boost qr kiekkoja on lähinnä pyörämerkkien alkuperäiskiekot kuten trekin sunrigle ja bontrager kiekot. Hopella joku napa myös muunneltavissa qr malliseks end capeilla. Alpkitillä myös love mud kiekkoja muunneltavilla navoilla, itellä tämmöset.
    Kiitos vastauksista. Menee vaan kuitenkin itselle liian hepreaksi . Fillari on tosiaan vm. -19. Takarengas on pikalinkulla ja eturengas läpiakseli. Fillarin spekseissä lukee hubeista näin: "Formula 15x110 front, Boost QR rear" Pystyisikö joku esim. luettelemaan mitä buzzwordejä pitäisi vannesetissä lukea että sopisi paikalleen? Tai linkata johonkin kauppaan? Kiitos ja kumarrus.

  12. #2862
    Liittynyt
    03/2009
    Viestit
    1.103
    Esimerkiksi:
    https://www.bike-discount.de/en/buy/...eel-set-792301
    ja
    https://www.bike-discount.de/en/buy/...qr-135mm-44881
    sekä 160mm jarrulevyt centerlock kiinnityksellä.

    Vanha pakka käy, tai sitten uusi samanlainen. Tälle kiinnitys on nimeltään HG, usein myös Shimano 8-11s nimellä tunnettu.

    Tarjouksia vastaavista tosiaan varmasti löytyy, esim RCZ bike shop mutta sitä ei uskalla tietämättömälle tai kärsimättömälle suositella.

    1700 -sarjan DT:n navoissa on vahvempi ja tiheämpään päivitettävä vapaaratas, jos sellaisesta löytää tarjouksen. Tuo 25mm vanteen sisäleveys on oikein passeli 2.25-2.35 -renkaille ja siitä leveydestä löytyy hyvin tarjouksia kun trendi on "oikeassa" maastoajossa tuonne 30-35mm suuntaan ja 2.4-2.6" renkaaseen.

  13. #2863
    Liittynyt
    05/2016
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    2.827

    Jarrut, vaihteet, vanteet... pikakysymykset

    Ei sopine? Pitää olla boost QR eli 141 qr. Eli 9x141mm? Ei 5x135mm. Joo boostinapa on jo valmiiksi leveämpi, halkaisija vain ihmetyttää.

    Vai onko toi sopiva? Tietävämmät vastaa. Mää vaan kyseenalaistin, sori hece.

    E. Taitaapi se kuule olla oikea. Pahoittelut.

  14. #2864
    Liittynyt
    12/2017
    Viestit
    80
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti harald Katso viesti
    Tuttuja ongelmia: https://www.fillarifoorumi.fi/forum/...attaan-fiksaus

    Minä vaihdatin toisen navan, Hope Fastno tuli tilalle. Siitä meni tosin laakerit 200 km jälkeen, mutta se on toinen story.
    Kävin paikallisessa liikkeessä kysymässä neuvoa. Minun navan sisällä olevat hampaat kuulemma viottunut ja hajottavat tuon vapaarattaan kynnet. Hinnan puolesta ei kannata ruveta vaihtamaan pelkkää napaa uuteen. Suosittelivat koko takavannetta joko Sun ringle Mulefut tai DT Swiss BR 2250. Onko tuo Sin ringle aivan susi vielä nykypäivänäkin? Kertoivat, että pari vuotta sitten näitä hajosi paljon mutta nykyään kuulemma kestäisivät Tiedä näistä sitten mitä on totta ja mikä ei?! Olisiko tuo DT Swiss sitten hintansa arvoinen ja oikeasti kestävä?

  15. #2865
    Liittynyt
    05/2018
    Viestit
    2.975
    Mulefutidta menee vapaaratas. Osta DT

  16. #2866
    Liittynyt
    07/2017
    Paikkakunta
    HEL
    Viestit
    2.488

    Jarrut, vaihteet, vanteet... pikakysymykset

    Mulla on sunringlet (2 paria) kestäneet sähköläskissä kun vaihdoin teräksiseen vapaarattaan runkoon, mutta olen itse aika köykäinen joten en runttaa kovin lujaa vissiin

    DT Swiss 350 ratchet taas kesti tuoreimmassa pyörässä 400 metriä ajoa ennenkuin hajosi, maanantaikappale siis. Takuuseen uudet ratchetit toki ja onneksi oli samanlainen setti toisissa kiekoissa niin ei tarvinnut odotella pahemmin. Sittemmin on kestänyt.

  17. #2867
    Liittynyt
    05/2018
    Viestit
    2.975
    No niin, näinhän näissä voi käydä. Mun mulefut tulo novatecin vaparilla, ja se oli ihan hyvä kunnes kynnet meni kerran. Sen jälkeen uudet kynnet meni aika heti.

    Sain tilalle hopen fatsno 4 navan, teräksisellä vaparilla. Tässä on vapari kestänyt, mutta akselin laakerit jouduin vaihtamaan 200 km kohdalla.

    Vilkuilen noita DT-swissejä sillä silmällä. Vaparin pitäisi olla niissä about ikuinen. Laakereista ei tietoa, mutta ovat kevyet jos sillä nyt on mitään merkitystä läskipyörässä.

  18. #2868
    Liittynyt
    06/2016
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    4.667
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Kanuuna Katso viesti
    Ei sopine? Pitää olla boost QR eli 141 qr. Eli 9x141mm? Ei 5x135mm. Joo boostinapa on jo valmiiksi leveämpi, halkaisija vain ihmetyttää.

    Vai onko toi sopiva? Tietävämmät vastaa. Mää vaan kyseenalaistin, sori hece.

    E. Taitaapi se kuule olla oikea. Pahoittelut.
    Kyllä nuo on juuri ne endcapit mitkä muuttaa boost navan boos qr141. Oon kysyny tuota dtswissin tuestakin ja sama osanumero tuossa, kun siinä mitä dtswissin tuki ehdotti.

    Tässä myös yks vaihtoehto, itellä tuli qr end capit ilmasiks vanteiden mukana, ne pitää vaa muistaa pyytää.https://www.alpkit.com/products/love...-29er-wheelset

  19. #2869
    Vaihdan suoratankoiseen Nishiki hybridiin Feltin UHC hiilikuituhaaarukan ja droppitangon sekä Sora jarru/vaihtajat. Nishikissä on ennestään mini V-jarrut. Feltin haarukassa ei ole V-jarruille paikkoja. Millaiset jarrut käy tähän projektiin? Shimano Ultegra, 105 tai Tiagra? Taakse voi jättää mini V:n vai kannattaisiko vaihtaa sama kuin eteen?
    Mitä mieltä olisiko järkeä laittaa 1x8-speed vaihteet (44/11-13-16-20-24-28-34-40 tai 42)? Matkavauhti on 17-19 km/h, 70 kierr/min mäkisessä maastossa. Pakan mukana tulisi riipukekorvake, mutta tarvinneeko Shimano Deore vaihtaja sitä?

  20. #2870
    Liittynyt
    11/2019
    Paikkakunta
    ääpnaaknaK
    Viestit
    9
    Halppis maasturista sanoi kierrepakka poks. Tilalle tuli shimano ja alkoi vaihteet vaihtua pehmeästi alkuperäiseen verrattuna. Nyt tekis mieli vaihtaa kamnet myös shimanoon ja samalla hieman lyhentää välitystä kun isoimpia vaihteita en tarvitse.

    Mitä pitää huomioida? Mitä tarkoittaa ketjulinja mitta noissa kampiseteissä? Kuinka eturattaissa menee tuo ketjuhomma, että onko se kuinka tarkka? Meinaan kun on 7 vaihdetta takana niin sopiiko siihen vain 7 tehty etupää vai voiko käyttää 8 tai 9:ä?

  21. #2871
    Liittynyt
    04/2019
    Viestit
    362
    Nyt on osat oman hybridin tuunaukseen tilattu. CRC:ltä sai Shimano Zee kammet 36 piikkisellä rattaalla keskiön kanss 58 eurolla, joten eiköhän tuossa ole ihan hinta kohdillaan. Kammet vaan aika lyhyet 165mm, mutta huomaako tuossa edes eroa 170mm kampiin? Vaikka taitaa olla aika painava setti, niin punnitsin että silti kevenee pyörä melkein 0,5kg kun tuo edellinen systeemi painaa polkimineen ja keskiöineen 1,75kg.

    Samasta puljusta 10-speed SLX takavaihtaja vajaa 20€ ja 20€ hintainen Zee-vaihdevipu. Kokonaiskulut jää vielä alle 150 euron. Taakse 11-36 takapakka.

    Tuohon BSA-keskiön asennukseen tarvii varmaan jonkin oman kiristysavaimen? Ja ketjut pitää vielä jostain hommata.

  22. #2872
    Liittynyt
    04/2019
    Viestit
    362
    Nyt on lähes koko pyörä palasina ja selvisi että tuo vanha takapakka on täysin erilainen kuin tuon uuden kiekon systeemi. Katsoin netistä videoita ja tuo on ns. "freewheel" kun uudet on "casette".



    Saakohan tuohon jotenkin uuden mallisen vapaarattaan tai rataspakkoja? Tarkoitus oli että olisin vanhoille vanteille laittanut talvirenkaat ja uusille kesäksi kumit.

  23. #2873
    Liittynyt
    04/2019
    Viestit
    362
    Löysin kattavan videon aiheesta ja ei näköjään onnistu. No kaikkea oppii kokoajan...

  24. #2874
    Liittynyt
    04/2019
    Viestit
    1.457
    Kysymys kippurasarvisen vaihteista. Haaveissa olis kasailla gravel pyörä 1x voimansiirrolla ja etsiä osia tarjouksista/käytettynä. Kysymys onkin että mitenkä jarru/vaihtajavivut ja takavaihtajat sopii yhteen? Ja mitkä pakat sopii?

    Lisäyksenä vielä että hydraulisilla levyillä siis. Onko esimerkiksi sramin maantievivuissa sama suhde kun maastovivuissa? Tai shimano maantie vs maasto? Eli voiko sotkea maantievipuja ja mtb vaihtajaa?

  25. #2875
    Liittynyt
    03/2012
    Paikkakunta
    Kitee
    Viestit
    6.066
    Eipä Qilty paljoa kysykkään... Toki voisit aloittaa siitä tärkeimmästä eli mikä runko??? Toisaalta suosittelen että helpompaa ostaa valmis pyörä ja palata sitten parin vuoden ja vähintään 10t kilsan jälkeen asialle. Jollei ole ittelle kertynyt hyllyyn osia jemmaan niin myös halvempi ja paljon järkevämpi tapa,IMO.
    I väntan på ännu dåligare tidet

  26. #2876
    Liittynyt
    04/2015
    Paikkakunta
    Oulainen
    Viestit
    2.185
    Tässähän oli vasta vaihdeongelma ja syyksi osoittautui sramin maantiekahva ja maastovaihtaja. Eli ainakaan se yhdistelmä ei toiminut. 11s Sramin ja Shimanon pakat on samalla jaolla, mutta 11s Shimanon maantiepakka tarvitsee hiukan leveämmän vaparin kuin muut.

  27. #2877
    Liittynyt
    04/2019
    Viestit
    1.457
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti arctic biker Katso viesti
    Eipä Qilty paljoa kysykkään... Toki voisit aloittaa siitä tärkeimmästä eli mikä runko??? Toisaalta suosittelen että helpompaa ostaa valmis pyörä ja palata sitten parin vuoden ja vähintään 10t kilsan jälkeen asialle. Jollei ole ittelle kertynyt hyllyyn osia jemmaan niin myös halvempi ja paljon järkevämpi tapa,IMO.
    Mitenkäs runko liittyy tähän? Vaikka mummikseen laittaisin. Ja mä en tarvitse kyllä 10tkm ajoa alle ennen kun tajuan mikä toimii tai ei.

  28. #2878
    Liittynyt
    04/2019
    Viestit
    1.457
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Moska Katso viesti
    Tässähän oli vasta vaihdeongelma ja syyksi osoittautui sramin maantiekahva ja maastovaihtaja. Eli ainakaan se yhdistelmä ei toiminut. 11s Sramin ja Shimanon pakat on samalla jaolla, mutta 11s Shimanon maantiepakka tarvitsee hiukan leveämmän vaparin kuin muut.
    Mtb puolelta tiedän voimansiirron yhteensopivuudet. Mutta selvisi tässä ainakin se ettei maantiekahvalla käsketä mtb vaihtajaa. Sehän oliskin ollut liian helppo saada laaja 1x10 tai 1x11 voimansiirto

    Ja tiedän että helpoin olisi ostaa osasarja. Mutta tämä pyörä on tulossa ihan käyttöfillariksi millä voi joskus heittää lenkin niin ei ainakaan eka vaihtoehto ole.

  29. #2879
    Liittynyt
    03/2012
    Paikkakunta
    Kitee
    Viestit
    6.066
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Qilty Katso viesti
    Mitenkäs runko liittyy tähän? Vaikka mummikseen laittaisin. Ja mä en tarvitse kyllä 10tkm ajoa alle ennen kun tajuan mikä toimii tai ei.
    No jos mummikseen levyjarrut laitat niin uskon ja tiedän että minun lisäkseni moni foorumilla vaikuttavista minua paljon osaavammista pyöränrassaajista seisoo nöyränä kypärä kädessä.

    Eläpä ny ota itseesi.
    I väntan på ännu dåligare tidet

  30. #2880
    Liittynyt
    04/2019
    Viestit
    1.457
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti arctic biker Katso viesti
    No jos mummikseen levyjarrut laitat niin uskon ja tiedän että minun lisäkseni moni foorumilla vaikuttavista minua paljon osaavammista pyöränrassaajista seisoo nöyränä kypärä kädessä.

    Eläpä ny ota itseesi.
    en ota. En myöskään ymmärrä miksi tähän pitää sotkea turhaa lätinää rungoista jos kysymys koskee maantievipuja/vaihtajia ja niiden sotkemista keskenään tai mtb hilujen kanssa?

    Mulla siis käytännössä on kaikki muu kyseiseen operaatioon, paitsi jarrut ja voimansiirto. Toki jos haluaisi ajaa suoralla stongalla sorateitä niin olisi reilusti halvempi toteuttaa. Mutta kun haluaisin kuitenkin pitää pyörän myös grävel pyörän näköisenä. Ja huolin myös 2x voimansiirron jos sellainen onnistuu halvemmalla.

    No mitenkäs maantie takavaihtajat ja mtb kasetit pelaa yhteen? Oletan että ei pelaa....

Samanlaisia aiheita

  1. Pikakysymykset.
    By lynxlynx in forum Varusteet
    Vastaukset: 7215
    Viimeinen viesti: 18.10.2025, 06.21

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •