ElectrobikeGiantHephaGarmin
Sivu 35 / 44 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 25 33 34 35 36 37 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 1.021 - 1.050 / 1300

Aihe: Teltta

  1. #1021
    Liittynyt
    06/2016
    Viestit
    3.165
    En osaa sanoa, mikö osuus lehden testeissä on tekijöiden osaamisella, resursseilla tai vaikka suhdetoiminnassa maahantuojien suuntaan. Teltoissa yksi kiinnostavimpia asioita on kankaat ja niitä ei ainakaan viime vuonna käsitelty millään tavalla. Siksi Hillebergin Kaitum oli samalla viivalla aivan eri tyyppisten telttojen kanssa. Painoa toki moitittiin.

    Mutta mukavahan lehteä on silti lukea. Pitää vain muistaa, mitä on arvioitu ja millä perusteella ja mitä ei ole arvioitu.

  2. #1022
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    vantaa
    Viestit
    268
    Xxl myy helsportin ringstind pro2 200e. Ei näy verkkokaupassa mutta on myymälässä varastontyhjennys kampanja

  3. #1023
    Liittynyt
    08/2016
    Viestit
    49
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti lego Katso viesti
    Xxl myy helsportin ringstind pro2 200e. Ei näy verkkokaupassa mutta on myymälässä varastontyhjennys kampanja
    Kiitti vinkistä, Lielahdesta läks kyytiin.

    Mulla ois nyt sitten 2 yötä nukuttu 1h teltta myynnissä. Kesäkuussa ostettu.
    Ota yhteyttä, jos kiinnostaa: sampoug@gmail.com

    https://www.matkavaruste.fi/p71862-f...teltta-fi.html

  4. #1024
    Liittynyt
    08/2015
    Viestit
    109
    Uskomattoman hankalaa tuntuu tämä teltan osto meikäläiselle olevan. Mieli muuttuu aina kun katsoo tai lukee jonkun arvostelun.

    Tarkoituksena on ostaa useamman halpisteltan jälkeen kunnon laatutuote, pääasiassa olen katsellut Hillebergia ja Fjällräveniä. Näistä kalliimman pään teltoista on vaan kovin vaikeaa löytää hintaa lukuun ottamatta mitään kritiikkiä, kaikki aina luonnollisesti kehuvat arvokkaat ostoksensa.

    Nyt päällimmäisenä vaihtoehtona olisi Hilleberg Soulo. Tuon osalta on löytynyt jotain viitteitä mahdollisista kondensaatio-ongelmista. Onko täällä kellään kokemusta tuosta?

    Hakusessa siis itsestään seisova teltta yhden hengen käyttöön, kuitenkin vähän tilavampi kuin esim. Hilleberg Akto (no se ei ole itsestään seisovakaan). Kahden hengen teltta tulee myös kysymykseen. Ei varsinainen talviteltta, mutta pitää pärjätä pikkupakkasissa ja tuulisemmassakin säässä.

    Lähetetty minun SM-N960F laitteesta Tapatalkilla

  5. #1025
    Ei mulla Soulosta ole kokemuksia, mutta sellainen huomio Hilleistä että pääosin kurjemman kelin telttana monessa Hillessä ulkoteltta tulee maahan asti kiinni, toisin kuin useissa jenkkimerkkien malleissa. Tuo luonnollisesti rajoittaa kondensaation poistumista. Näin on esim. omassa Enanissa joka kerää jonkin verran kondenssia, jos tuuli ei jaksa liikuttaa ilmaa päätyjen ilmaräppänöiden kautta. Kondenssi ei varsinaisesti ole haitannut koska sitä ei ole niin paljon että se tiputtelisi sisäteltan päälle. Hyvänä puolena toki se, että kovalla tuulella teltan sisus ei ole tuulitunneli eikä sade puske niin helposti liepeiden alta sisään; teltta on selkeästi lämpimämpi verrattuna edelliseen jossa ulkoteltan alareuna jätti usean sentin tuuletusraon.

    Jos painolla olisi ollut pienempi painoarvo telttaa ostaessa, olisin hyvinkin saattanut päätyä Souloon.

    muoks: puhuin roskaa, ei siis Soulo, vaan Niak oli yhden hengen teltaksi harkinnassa.
    cobbo muokkasi tätä : 21.07.2019 at 11.52
    Vaellusta, pyöräilyä, valokuvia - https://exposedpaths.exposure.co
    https://www.instagram.com/xposedpaths/

  6. #1026
    Liittynyt
    08/2015
    Viestit
    109
    Joo, hakusessa on just Hillen red label -tyylinen teltta, jossa ulkoteltta ulottuu maahan asti. Kondensaatio askarruttaa, kun tossa Soulossa ei vaikuta olevan sivuilla mitään tuuletusaukkoja, ainoastaan katossa.

    Päällimmäinen vaihtoehto tällä hetkellä Fjellun Abisko Dome, mutta siinä paino hyppää jo selkeästi yli kolmen kilon.

  7. #1027
    Liittynyt
    10/2010
    Paikkakunta
    Helsingin maalaiskunta
    Viestit
    1.478
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Auvo Katso viesti
    Uskomattoman hankalaa tuntuu tämä teltan osto meikäläiselle olevan....Hakusessa siis itsestään seisova teltta yhden hengen käyttöön...Ei varsinainen talviteltta, mutta pitää pärjätä pikkupakkasissa ja tuulisemmassakin säässä.
    Samalla asialla. Tosin saatat edellyttää minua enemmän teltalta vaatimman kelin ominaisuutta. Minulla käyttö pääosin kesäistä bikepackingiä (myös sivulaukkullista menoa mutta ehdottomasti pyöräilyä). Keveyttä olen painottamassa. Suht pitkänä arvostan myös mahtumista majoitukseen. Näistä kaiketi joku päivä valitsen - ellei...

    Nemo Hornet 1p
    MSR hubba solo NX
    Big Agnes Copper spur

    En ole varma myöskään siitä tarjoavatko nämä sinulle riittävän tasokasta telttaa, mutta netti on täynnä arvioita näistä kaikista ja keskinäisvertailuja. Niitä katsottuani/luettuani ovat ainakin toistaiseksi listallani.

    Tässä samalla annan positiivisen arvion nykyisestäni eli Robinsonin starlight 1stä. Painaa vain kilon liikaa (2.1 kg).

  8. #1028
    Liittynyt
    09/2007
    Paikkakunta
    Pori
    Viestit
    1.135
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Isä nitro Katso viesti
    . Keveyttä olen painottamassa. Suht pitkänä arvostan myös mahtumista majoitukseen. Näistä kaiketi joku päivä valitsen - ellei...

    Nemo Hornet 1p
    MSR hubba solo NX
    Big Agnes Copper spur
    Nemolla on myös tuo uusi Dragonfly 1p, https://www.nemoequipment.com/product/dragonfly/
    Sisäteltta 225cm ja kohtuukokoinen absidi. Ei varmaan mikään huono vaihtoehto.
    Vastustan tyranniaa viimeiseen asti
    Ei lähde saatana Moskovasta, njet

  9. #1029
    Liittynyt
    10/2010
    Paikkakunta
    Helsingin maalaiskunta
    Viestit
    1.478
    Ei varmaankaan (huono vaihtoehto). On kuitenkin tuota Hornettia painavampi. Nopean selauksen perusteella en löytänyt hirveästi eroja, en edes hinnassa.


    Sent from my iPad using Tapatalk

  10. #1030
    Liittynyt
    04/2007
    Paikkakunta
    Turku
    Viestit
    820
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Auvo Katso viesti
    ...

    Hakusessa siis itsestään seisova teltta yhden hengen käyttöön, kuitenkin vähän tilavampi kuin esim. Hilleberg Akto (no se ei ole itsestään seisovakaan). Kahden hengen teltta tulee myös kysymykseen. Ei varsinainen talviteltta, mutta pitää pärjätä pikkupakkasissa ja tuulisemmassakin säässä.

    Lähetetty minun SM-N960F laitteesta Tapatalkilla
    Hilleberg Niak on ollut käytössä nyt ehkä noin 50 yötä, ostettu 2017. On ollut hyvä teltta, ja olen edelleen tyytyväinen siihen. Pääosin se on melontakäytössä, ja on todella kiva että se on itsestään seivoa (paitsi absiidi). Pääosin käytän sitä panorama-modessa, eli toinen pitkä sivu kokonaan auki, paitsi jos on huono keli. Se on hiukan ilmavampi kuin Hillebergin neljän vuoden ajan teltat, mutta se on mielestäni vain hyvä juttu. Kondenssia voi tulla, mutta lähinnä olosuhteissa kun kaikkiin telttoihin tulisi. Mielestäni se on riittävän kevyt jotta sitä voisi käyttää myös maastopyöräretkeilyssä, mutta silti niin paljon kivempi kuin Akto (myin sitä pois muutaman käyttökerran jälkeen). Ainoa miinuspuoli on että se voisi olla pitempi (olen 192 cm).



    www.yetirides.com
    www.instagram.com/yetinylund

  11. #1031
    Liittynyt
    07/2002
    Viestit
    3.006

    Teltta

    Tää on kotini avotunturissa
    Hyvin on palvellut vuodesta 2014. Kohta lähtö taas. Tällä kertaa 10 päivän reissu.

    Kun pituutta on 194 arvostaa tilaa, sekä korkeutta että pituutta. Valmistajan mukaan kolmen henkilön teltta, joten hyvä hotelli yhdelle. Kotona punnittuina 2,3 kg, joten ei kohtuuttoman painava. Hilleberg Nallo3
    Kyllä se on ihan ajettava polku...

  12. #1032
    Liittynyt
    06/2016
    Viestit
    3.165
    Täytyy punnita uudestaan, kun 2019 Nallo 2:n paino on mielestäni suunnilleen sama. 15 cm lyhyemmälle erinomainen yksiö.

  13. #1033
    Liittynyt
    06/2016
    Viestit
    3.165
    Partiovaruste mainostaa Hillebergin tarjousta. Sain kyllä Nallo 2:n Varustenetistä tingattua satasen halvemmalla kuin tuo tarjoushinta.

    Robens Osprey EX2 on nyt kilpailukykyiseen hintaan.

  14. #1034
    Liittynyt
    09/2018
    Viestit
    368
    Olisi Amazonissa 109 eur.

  15. #1035
    Liittynyt
    09/2018
    Viestit
    368
    Olisiko tästä kokemuksia? Halpa ja hyvä?
    https://www.e-ville.com/fi/3189-leir...-2-hengen.html

  16. #1036
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.542
    ^ ^^ Onko tuossa Amazon-viestissä sama teltta? Mahtaako hengittää, onko sisätelttaa? Joku oli tuon merkkistä kauppaamassa jossain FB retkikirppiksellä just

  17. #1037
    Liittynyt
    06/2016
    Viestit
    3.165
    Minulla ei ole varaa tehdä tutkimusta siitä, löytyykö maailmasta hyvää ja halpaa samasta paikasta. Siksi pysyttelen jossain muualla kuin e-villen ja tuntemattomien valmistajien tarjonnassa.

  18. #1038
    Liittynyt
    06/2010
    Viestit
    1.613
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Lammy Katso viesti
    Olisiko tästä kokemuksia? Halpa ja hyvä?
    https://www.e-ville.com/fi/3189-leir...-2-hengen.html
    Googlaamalla löytyy vaikka kuinka paljon arvosteluja ja videoita. Teltta on kopio kolme kertaa kalliimmasta Tarptent Double Rainbowista. Ei varmaan materiaaleiltaan yhtä laadukas, mutta kuitenkin ihan käypä kampe. Toi ei oo vapaasti seisova, mikä on ainakin omasta mielestä iso puute. E-ville ei todennäköisesti ole halvin paikka ostaa ja Naturehikellä on iso valikoima muitakin telttoja.

    Tuossa esim. hyvä arvostelu:

  19. #1039
    Liittynyt
    07/2007
    Paikkakunta
    Suomen Turku
    Viestit
    1.560
    Ei käy tuotekuvauksesta selväksi, että onko kyseessä silikoni vai polyuretaanipinnoitettu teltta, koska molempia termejä käytetään tuotekuvauksessa myös naturehiken omilla sivuilla. 4000mm vesipilari silikoninailonille on aika paljon....

    Yllä mainitut mielessä pitäen veikkaan kyseessä olevan korkeintaan polyuretaani + silikonipinnoitettu eli polyuretaanipinnoitettu, josta päästään sanomaan, että on silikonipinnoitettu.

    Polyuretaanipinnoitteessa ei sinänsä ole vikaa, mutta se heikentää kangasta toisin kuin silikoni. Eli siinä missä 20den on silnylonille ihan ok, on se PUnylonille aika vähän, vaikka näyttääkin olevan ripstoppia.

    Toisaalta eipä ole kallis, mikä on myös osaltaan vähän vinkki laatunäkökulmaan. Hyvät kankaat on kalliita, eikä niitä saa merkittävästi halvemmalla aasiassakaan. Jollain 20e / metri kankaallahan tuollaiseen ei saane edes materiaaleja tohon hintaan.

  20. #1040
    Liittynyt
    09/2018
    Viestit
    368
    Kiitos Puskis ja El-Carpaco filkasta ja infosta.
    Toki itsekin noita arvosteluita löysin mutta "riippumaton" foorumilaisen omakohtainen kokemus olisi varsin arvokas.
    Ennakkoluulot tietämättä asiasta yhtään mitään olivat myös itselläni päällä tuohon törmätessäni.
    Aion nyt kuitenkin uskaltautua testaamaan tätä telttaa Amazonin 109e hinnan houkuttelemana.
    Makuupussini ja alusta ovat tunnettujen ja luotettavien toimijoiden kalliita brändi luomuksia.

    Lähetetty minun BLA-L29 laitteesta Tapatalkilla

  21. #1041
    Liittynyt
    06/2010
    Viestit
    1.613
    Mulla on saman valmistajan Star River 2 ja ihan tyytyväinen olen. Toisaalta eka teltta, joten vertailukohta puuttuu. Kuitenkin noita tuntuu käyttävän moni retkeilyyn vakavamminkin suhtautuva, niin pitäisi riittää tällaiselle viitisen maastoyötä vuodessa viettävällekin.

    Moni noista telttamalleista on saatavilla kahdella vaihtoehtoisella kankaalla.

  22. #1042
    Liittynyt
    07/2007
    Paikkakunta
    Suomen Turku
    Viestit
    1.560
    Noissa lähinnä mietityttää juuri kankaat, kun niistä ei juuri ole tietoa. Varmaan joukossa jonkin verran käännösmokaa, mutta esim. käsitteitä käytetään ristiin rastiin ja ei oikein tiedä missä käytetään mitäkin kangasta, onko kankaat tuplasilikoonattuja vai PU + Silikoni? Aina ei edes tiedä onko käytössä nailonia vai polyesteriä. Jos noilla on esim. ulkokankaassa polyuretaanipäällystettyä 20D polyesteriä, niin se alkaa olla sit jo varsin heikkoa tavaraa.

  23. #1043
    Liittynyt
    07/2006
    Paikkakunta
    Iisalmi
    Viestit
    3.862
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti usko juntunen Katso viesti
    Tilasin jo tällaisen https://www.e-ville.com/fi/3045505-t...-2-hengen.html , mutta tilausvahvistuksesta vasta hokasin tämän(silloin) olevan Kiina-toimitus ja pitäs maksaa tullimaksut. En lähtenyt siihen härdelliin. Nyt näyttäisi olevan Suomi-varastotuote?
    Vaihdoin vastaavaan yhden hengen malliin. Seisotin pihalla vrk:n ravakassa vesisateessa eikä sisälle kertynyt lammikoita.
    Yhden yön nukuin tuossa "koirankopissa" Tiilikan puistossa. On kyllä oikeesti koirankoppi. Varusteita ei juurikaan mahdu sateen suojaan, mutta kajakilla liikuessa varusteet voi säilöä paatissa.
    Menettelee yhden yön jutuissa, mutta en ottais pidemmällle reissulle. Nopea ja helppo pystyttää, jos noita hyviä puolia listaa.
    Tässä omakohtaiset kokemukset pykälää pienemmästä teltasta.

  24. #1044
    Liittynyt
    09/2018
    Viestit
    368
    Kiitos usko juntunen

    Lähetetty minun BLA-L29 laitteesta Tapatalkilla

  25. #1045
    Liittynyt
    06/2010
    Viestit
    1.613
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti El-Carpaso Katso viesti
    Aina ei edes tiedä onko käytössä nailonia vai polyesteriä. Jos noilla on esim. ulkokankaassa polyuretaanipäällystettyä 20D polyesteriä, niin se alkaa olla sit jo varsin heikkoa tavaraa.
    Sen vähän mitä noista tajuan, niin 20D-kankaiset NatureHiket on nailonia ja monesta teltasta on sitten halvempi ja painavampi versio, jonka kankaasta sanotaan 210T polyesteri.



    Nämä tulee varmaan samalta tehtaalta, toinen polyesteria ja toinen nailonia:
    https://www.bikester.fi/campz-lacana...si-887325.html
    https://www.bikester.fi/campz-lacana...ea-556517.html

  26. #1046
    Liittynyt
    09/2018
    Viestit
    368
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Puskis Katso viesti
    Sen vähän mitä noista tajuan, niin 20D-kankaiset NatureHiket on nailonia ja monesta teltasta on sitten halvempi ja painavampi versio, jonka kankaasta sanotaan 210T polyesteri.



    Nämä tulee varmaan samalta tehtaalta, toinen polyesteria ja toinen nailonia:
    https://www.bikester.fi/campz-lacana...si-887325.html
    https://www.bikester.fi/campz-lacana...ea-556517.html
    Tuo nyt tilaamani teltta on silikonipinnoitettua nylonia ja isompi kuin uskon yhden hlön koirankoppi. Omat mitat 173cm 59kg, joten pitäisi mahtua sisään varusteiden kanssa.
    Kiitos Puskis materiaali-täsmennyksestä.

    Aloitetaan bikepacking-varusteiden testaus nössösti möksän pihalla josta pääsee mökin suojaan pakoon mahdollisia huonoja valintoja.

    Aika paljon on rahaa kulunut vaikka olen huolellisesti tarjoushaukkaillut.
    30 vuoden aikana hankittuja mopoiluvarusteita ei ikävä kyllä ole tähän lajiin jarkevää käyttää vaikka klassikko Lambrettani vm -69 kuljetuskapasiteetti ole mahdollistanut mitään normiautoretkipainoista/kokoista käyttämään.

    Lähetetty minun BLA-L29 laitteesta Tapatalkilla

  27. #1047
    Liittynyt
    09/2018
    Viestit
    368
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Lammy Katso viesti
    Tuo nyt tilaamani teltta on silikonipinnoitettua nylonia ja isompi kuin uskon yhden hlön koirankoppi. Omat mitat 173cm 59kg, joten pitäisi mahtua sisään varusteiden kanssa.
    Kiitos Puskis materiaali-täsmennyksestä.

    Aloitetaan bikepacking-varusteiden testaus nössösti möksän pihalla josta pääsee mökin suojaan pakoon mahdollisia huonoja valintoja.

    Aika paljon on rahaa kulunut vaikka olen huolellisesti tarjoushaukkaillut.
    30 vuoden aikana hankittuja mopoiluvarusteita ei ikävä kyllä ole tähän lajiin jarkevää käyttää vaikka klassikko Lambrettani vm -69 kuljetuskapasiteetti ole mahdollistanut mitään normiautoretkipainoista/kokoista käyttämään.

    Lähetetty minun BLA-L29 laitteesta Tapatalkilla
    Herusissa sataa ja minä olen tavaroineni mukavasti kuivassa teltassa.
    Nopea ja helppo pystyttää. Käytin pelkkiä kiiloja. En nyt heti osaa sanoa mihin neljää narua tarvitsee. Varmaankin teltan saa pinkeämmäksi.
    Teltta 9 litran tankopussissa makuualustan kanssa käärittynä.

    Lähetetty minun BLA-L29 laitteesta Tapatalkilla

  28. #1048
    Liittynyt
    06/2002
    Paikkakunta
    Mynämäki, Suomen Kabul
    Viestit
    4.941
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Lammy Katso viesti
    Käytin pelkkiä kiiloja. En nyt heti osaa sanoa mihin neljää narua tarvitsee. Varmaankin teltan saa pinkeämmäksi.
    Jos rupee tuulemaan, niin sitten narujen tarve kyllä selviää.

  29. #1049
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.542
    Tuolla ulkoluodoilla kun itsestäänseisovan laittaa kallioille on tuulenpuolen kaaret parempi kiinnityspaikka kuin alanurkat. Useinhan ei laiskana tule laitettua telttaa mistään kiinni mutta silloin siellä on hyvä olla vähän painoa sisällä ettei telttaa tarvi hakea merestä.

  30. #1050
    Liittynyt
    07/2006
    Paikkakunta
    Iisalmi
    Viestit
    3.862
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Lammy Katso viesti
    Tuo nyt tilaamani teltta on silikonipinnoitettua nylonia ja isompi kuin uskon yhden hlön koirankoppi. Omat mitat 173cm 59kg, joten pitäisi mahtua sisään varusteiden kanssa.
    Kiitos Puskis materiaali-täsmennyksestä.

    Aloitetaan bikepacking-varusteiden testaus nössösti möksän pihalla josta pääsee mökin suojaan pakoon mahdollisia huonoja valintoja.

    ....
    Joo näyttää ihan soivalta peliltä kokokonsa puolesta vs minun koirankoppi.

    Minusta varusteiden testaus omassa pihassa ennen tositoimia ei ole nössöilyä, vaan pikemminkin viisautta.

    Narujen pigottaminen parantaa 2-kerros teltan tuuletusta sen lisäksi ettei teltasta tule leijaa kovalla tuulella.

Aiheen tagit

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •