Lainaus Alkujaan tämän lähetti casanova Katso viesti
Eipäs vaan J*****an.

Nimimerkki c******a on se, joka näitä rasteja hakee pois saarista pyöräilykieltojen takaa - ja saattaa tähänkin vedoten oikeuttaa itselleen rastin viemisen toisella kertaa vaikka pienen lauttamatkan päähän.
Muistat tietenkin yhtä oikein kuin minä muistin väärin. Ainoa selitys - joka sekään ei ole erityisen hyvä - on niin edellinen kuin seuraavakin rasti olivat sinun laittamiasi ja kaikki kolme kävin hakemassa. (Ensin tosin jäin kaksi kertaa toiseksi, mutta kolmas kerta toden sanoi...)

Karunan kirkko oli siis rasti 1468, joka on kuten JackOja aivan oikein tiesi ainoa Seurasaareen viety rasti. (Keskustelua aiheesta pyöräilykielto ei luonnollisestikaan voitu välttää silloinkaan.)


PS Henikökohtaisesti olen sitä mieltä että ruudut joiden hakeminen on kiellon, turva-aitojen tai konetuliaseilla varustettujen liipasinherkkien vartiomiesten takia mahdotonta tulisi julistaa avoimiksi tai miten sen parhaiten sanoisi: sellaisiksi jotka katsotaan haetuksi jos ja kun kaikki viereiset sallitut eli laillisesti haettavissa olevat ruudut on haettu.