GiantHephaGarminElectrobike
Sivu 377 / 445 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 277 327 367 375 376 377 378 379 387 427 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 11.281 - 11.310 / 13346

Aihe: Syksy tulee, valoa!

  1. #11281
    Liittynyt
    10/2006
    Paikkakunta
    Töyrynummi
    Viestit
    4.233
    ^ Minulle 100 lm on enemmän kuin tarpeeksi, jos kelvi/tie on edes jotenkin valaistua. 200 lm on tuntunut aivan riittävältä valaisemattomalla maantiellä. Enemmästä kuin 250 lm ei ole kokemusta.
    10k-kerhon jäsen

  2. #11282
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    7.678
    Mulla on stongassa Ravemen CR900, joka on siis 900 Lumen. Ilmeisesti... Sanoisin, että on riittävä, tai on ainakin mulle ollut riittävä maantielle ykkös- ja metsään kakkosvaloksi. Metsässä sitten lisänä kypärävalo. CR900 ei ole StVZO-hyväksytty, mutta valon yläreuna on melko terävästi rajattu.

    Sähköpyörässä sitten StVZO-hyväksytty Supernova V521s, jossa mahtavat 235 Lumenia. Ei ole vielä kokemusta pimeällä tai hämärässä ajamisesta. Kesällä tuon kanssa on kyllä pärjännyt.

    Sanoisin, että aika "pienillä" lumeneilla pärjää. Ehkä se kurjin aika on syksy ja märkä asfaltti, joka sitten imee kaiken valon.

    Valintakriteerinä mulla noissa valoissa on, että ei häikäise vastaantulijoita. Kypärävalon sammutan aina kun tulen metsästä pois.

  3. #11283
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    7.678
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti fiber Katso viesti
    ^ Minulle 100 lm on enemmän kuin tarpeeksi, jos kelvi/tie on edes jotenkin valaistua. 200 lm on tuntunut aivan riittävältä valaisemattomalla maantiellä. Enemmästä kuin 250 lm ei ole kokemusta.
    Kun tarkemmin asiaa muistelin, niin ajelen tuolla Ravemenillä vain toisiksi korkeimmalla teholla, eli 450 lm. Hyvin on riittänyt ja antaa valoa 2,5 h ajan. Low ja 200 lm antaisi sitten 9h. Sanoisin, että tuolla 200 lumenilla pärjää myös. Silmä on siitä ihmeellinen laite, että se osaa mukautua valaisuolosuhteisiin.

  4. #11284
    Liittynyt
    10/2008
    Viestit
    2.059
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kurvaaja Katso viesti
    Itselle ei lumenet sano oikein mitään, niin sanokaahan viisaammat/kokeneemmat paljonko lumeneita tarvitaan (tiedetään, riippuu valokeilasta, onko märkää/kuivaa/lunta yms. monesta muusta tekijäistä) peukalosäännöllä turvalliseen ajoon hämärästi valaistulla kelvillä ja toisaalta taas valaisemattomalla maantiellä?
    Itsellä ei mitään megalomaanisia lumeneita ikinä ole ollut käytettävissä, BCR25 on ollut korkeintaan keskiteholla pimeässä (siitäkin syystä että tuo täysteho syö akun niin nopeasti) ja itselleni se on ollut täysin riittävästi. Valaistulla KLV:llä tai tiellä riittää se alin teho huomiovaloksi. Nopeutta sitten pois hieman, jos on epävarmat olosuhteet.

    Usein tärkeintä on tehdä itsensä näkyväksi, ei niinkään valaista puolta lääniä päivänvalontasoiseksi. Takavalona on joku 10 lumenin tuikku ja sekin näkyy jo parin sadan metrin päähän pimeällä. Mainokset väittävät että 600 metriä..

  5. #11285
    Kiitos kommenteista, joiden perusteella n. 400lm riittää tieajeluun. Fenixillä näyttää olevan vielä BC35R malli (https://www.fenixvalaisimet.fi/valai...va_pyoralamppu), joka BC25R "isoveli". Tehoilltaan BC35R sama kuin BC30R, mutta erilaisella linssitoteuksella. Onko näistä käytännön kokemuksia kumpi parempi ?

  6. #11286
    Liittynyt
    02/2015
    Viestit
    237
    Valaistuksen riittävyys pitkälti henkilökohtaista. Toisilla parempi hämäränäkö kuin toisilla, lisäksi ikä vaikuttaa valon tarpeeseen runsaasti. Samoin toiset pitää eri värisävyä parempana kuin toiset. Joten ihan se on itse kokeiltava mikä riittää ja itsellä toimii. Yksi mikä paljon vaikuttaa on linssi ja muukin muotoilu,ei paljoa tuhannet lumenia auta jos valo siroaa hyödyttömästi ympäristöön alueelle millä ei ajon kannalta ole mitään hyötyä.
    Toisekseen en paljoa luottaisi ihan kaikkien valmistajien ilmoittamiin lumenien määrään.

  7. #11287
    Taakse laitan sevverran kirkasta et näkyy, mut ei häikäse

  8. #11288
    Liittynyt
    03/2012
    Paikkakunta
    Kitee
    Viestit
    6.066
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti lysmy Katso viesti
    Valaistuksen riittävyys pitkälti henkilökohtaista. Toisilla parempi hämäränäkö kuin toisilla, lisäksi ikä vaikuttaa valon tarpeeseen runsaasti. Samoin toiset pitää eri värisävyä parempana kuin toiset. Joten ihan se on itse kokeiltava mikä riittää ja itsellä toimii. Yksi mikä paljon vaikuttaa on linssi ja muukin muotoilu,ei paljoa tuhannet lumenia auta jos valo siroaa hyödyttömästi ympäristöön alueelle millä ei ajon kannalta ole mitään hyötyä.
    Toisekseen en paljoa luottaisi ihan kaikkien valmistajien ilmoittamiin lumenien määrään.
    Tuossa lysmy kirjoittaa asiaa ainakin mun mielestä. Ja sitte vaan oottamaan häikäistyjien kommentteja.
    I väntan på ännu dåligare tidet

  9. #11289
    Liittynyt
    05/2019
    Viestit
    4.310
    Ihan kaiken puolustukseksi "Niin mutta kun mä tarvitsen! Kaikilla ei ole yhtä hyvä hämäränäkö ja mulla on jo kiusana ikänäkökin!" ei sentään riitä.

    Jos se 1000 lm lamppu tuottaa sellaisen valtavan kirkkaan mutta yläosastaan rajaamattoman spotin, se voi todellakin pahasti häiritä ja häikäistä vastaantulijoita samalla kun se vaikuttaa käyttäjästä (jonka silmä reagoi sen kirkkaimman valomäärän mukaa ja supistaa pupillia) ihan sopivalta ja mahdollisesti jopa vähän siltä että se kaipaisi lisää leveyttä eli valoa reunoihin.

    Etenkin maantiekäytössä eli muussa kun maastokäytössä kaikki kaikessa on valokiilan muoto, valon tasainen jakautuminen ja luumeneiden sijaan luksit - eli se paljonko tienpinnalla jonkin matkan päässä on valoa, (Tarkkaan ottaen puhutaan kai valaistusvoimakkuudesta.)

  10. #11290
    Liittynyt
    05/2018
    Viestit
    447
    Yksi stVZO:n edellytyksistä on seuraavanlainen valaistusvoimakkuus, sekä tietenkin ettei häikäise vastaantulijoita " minimal lighting value of the area 10m in front of the bike should be no less than 10 lux of light (10 lumens / m2)"

  11. #11291
    Liittynyt
    05/2019
    Viestit
    4.310
    StZVO:n luksimääräykset ovatkin eräs syy siihen miksi saksalaiset valmistajat eivät markkinoi lamppujaan luumeneilla vaan kertovat reilusti ja rehellisesti paljonko heidän lamppunsa antavat lukseja Kun kaikki tietävät miten luksit mitataan ja mitä ne käytännössä tarkoittavat, homma toimii!

    Oman hovihankkijan eli Busch & Müllerin, tuttavallisemmin Bummin, maantiekäyttöön tarkoitetuissa akkuvaloissa lukseja on alemmalla teholla 15 ja ylemmällä 50 tai 90. Alempi teho on tarkoitettu (jotenkin) valaistuille teille ja ylempi valaisemattomille ja siihen ne mielestäni täysin riittävätkin.

    Kokemukseni mukaan 15 Luxillakin ajaa mainiosti valaisematontakin tietä, kunhan se on tuttu ja (suhteellisen) hyväkuntoinen, eli sellaista tietä josta tietää ettei yhtäkkiä eteen tule ikäviä yllätyksiä tai paikkaa jossa pitäisi olla ekstratarkka tienpinnan kuoppien, railojen tms takia. Mutta kieltämättä syyspimeässä ja etenkin märällä kelillä mieluummin painaa nappia ja ottaa kaikki luksit käyttöön.

    Silmän tottuminen valonmäärään käy muuten varsin äkkiä. Onkin muutama itseä huvittanut havainto siitä kuinka erehtyi luulemaan että ajoi ylemmällä teholla vaikka oli koko ajan ollut alemmalla - ja kerran kävi päinvastoinkin kun olin ensin tullut valaisemattomalta tieltä valaistulle ja käännyin sitten valaisemattomalle hiekkatielle jota en ollut aiemmin ajanut, joten katsoin parhaaksi vaihtaa ylemmälle teholle...jolla olinkin jo! (Jostain syystä en ollut pudottanut tehoa tullessani valaistulle tielle, kuten yleensä teen.)

    Lopuksi kuva siitä millaiselta hyvän ja kaikenlaisilla teillä toimivan valokiilan tulisi näyttää ja miten valon tulisi jakautua tasaisesti (eikä olla jonkinkokoinen ylikirkas spotti ja etenkin korkeussuunnassa käsyttäjälle tarpeettoman tai vastaantulevalle haitallisen laajan alueen valaiseva):

    Firlefanz muokkasi tätä : 30.08.2019 at 19.10

  12. #11292
    Liittynyt
    06/2000
    Paikkakunta
    Nurmijärvi Rajamäki
    Viestit
    1.511
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Teemu H Katso viesti
    Takavalo 1x18650 vaihdettavalla akulla, onko sellaista olemassa?

    Magicshinen mukana tuli kyllä kirkas takavalo, mutta en jaksaisi aina viritellä johtoja, eikä siihenkään voi vaihtaa akkua. Edessä on Fenix BC30, sen vara-akkuja kulkee aina mukana, siksi taaksekin olisi kätevä saada sama systeemi, näin olen pähkäillyt.
    Tilasin sitten Lupine Rotlicht Maxin, siinä on aika pitkä akunkesto (3-60 tuntia tasaista valoa tehosta riippuen). Melko pitkän lenkin tuolla varmaan saa ajettua.

    Joku varavalo on silti oltava mukana. Aliexpressiltä löytyi yksi aika kirkas lamppu, mutta se putosi toisella lenkillä tien poskeen. Onneksi löytyi, vaihdoin ruuvin toisenlaiseen. Käyttöpainikkeen suojakumi on myös jo irti, mutta lamppu maksoikin vain vitosen. Toivottavasti Lupine kestää pitempään, maksoi satasen.
    Pyöräily on kivaa!

  13. #11293
    Liittynyt
    10/2006
    Paikkakunta
    Töyrynummi
    Viestit
    4.233
    Unohdin viime kesänä ladata lamppujen akkuja. Kun oli muutenkin monen vuoden ikäisiä, ei nyt sitten oikein enää pidä varausta.

    Niinpä minäkin selailin Aliexpressiä ym, mutta päädyin lopulta tilaamaan Lezyne Power Pro 80+ valon (integroitu akku, StVZO-hyväksytty) Amazonin kautta. Numero on siis ilmoitettu luximäärä.
    10k-kerhon jäsen

  14. #11294
    Liittynyt
    05/2019
    Viestit
    4.310
    Tuskin yhtä hyvä valokuvio kuin Ixon IQ Premiumilla, mutta eiköhän silti ihan kelvollinen ja luksit kyllä riittävät mainiosti



    (Kuvassa 80 luksia Busch & Müllerin lampusta,)


    Tangollehan tuolla tulee painoa enemmän kuin tuplaten, mutta toisaalta puolet vähemmän kuin Bummin lampulla + akulla.

    Ixon IQ:n lampun ja akun kiinnitys käy kätevästi ja nopeasti eikä vaadi erityistä johtojen asettelua, mutta jos lampun joutuu irrottamaan ja kiinnittämään päivittäin voi kiinteä jalusta + irrotettava lamppu integroidulla akulla olla pitemmän päälle mukavampi.



    Onnittelut oikeansuuntaisesta ja kenties jopa käyttöösi sopivimmasta ja tarpeisiisi nähden juuri oikeaan osuneesta valohankinnasta!

  15. #11295
    Liittynyt
    10/2016
    Paikkakunta
    Oulu - Ikuinen vastatuuli
    Viestit
    4.554
    ^ Epäilyttävä illiuminaatio, mahtaa olla Firlefanzin hallusinaatioita.
    En haasta riitaa, epäilen kuitenkin reh reh.
    Eihän tähän aikaan vuodesta ole tarvetta valoille?
    "The World is full of Kings and Queens, who blind your eyes and steal your dreams. It's Heaven and Hell" -RJD-

  16. #11296
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    11.465
    Eihän tähän aikaan vuodesta ole tarvetta valoille?
    Eilen Helvata-Espoo-akselilla klo 21-22 aikaan oli semmoinen säkkipimeys valaisematonta kinttupolkua ajaessa että valoa olisi tarvittu muuhunkin kuin liikenteessä erottumiseen
    -L.

    Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa

  17. #11297
    Liittynyt
    09/2010
    Viestit
    46
    Onko täälä muita jotka omistaa Magicshinen allty sarjan valoja? Itselle tilasin XXL:stä ja tänään asentelin pidikettä pyörään kun piti pimeellä lähteä ajelemaan. Eipä asenneltu kun remmiä ei saa tarpeeksi kireälle tankoon, miten voi noin väljäksi jäädä? Mukana tuli kaksi muutakin remmiä joista yksi selvästi pidempi ja toinen omaan silmään samanmittainen kuin kiinni oleva. Ohjeissa lukee varahihnojen kohalla "kiinnikkeet aerotangolle"? Kokeilin molemmilla lyhyemmillä remmeillä ja jokaisessa asennossa, vääntelin ja kääntelin, remmi kiristyy kuusiokoloruuvia kiristämällä, mutta tappiin kiristettynäkin jää vielä paljon väljää.

    En nyt pystynyt tangon leveyttä mittaamaan kun ei ollut lähettyvillä mittaa, mutta tuotetiedoissakin mainitaan vaan "yleiskiinnike" eli olettaisi käyvän tankoon kun tankoon. Avopuolison citypyörässä on vielä kapeampi tanko kuin itsellä.


    Mahtaako mennä palautushommiksi?

  18. #11298
    Liittynyt
    10/2006
    Paikkakunta
    Töyrynummi
    Viestit
    4.233
    Seuraan tätä ketjua edelleen, ja voisin hankkia toisenkin lampun, jos täällä sattuu hyviä ehdokkaita näkymään.

    Minulla yhtenä lähtökohtana lampulle on helppo kumiremmikiinnitys. Kaikenlaiset kovamuovilenkit ja ruuvit ovat omien kokemusteni perusteella a) kömpelöitä ottaa irti (pysähdykset, pyörästä toiseen vaihdot) b) vaativampia tangon suoruuden ja käytettävissä olevan tilan suhteen.
    10k-kerhon jäsen

  19. #11299
    Yleensä pakkauksesta löytyy eripaksuisia kumi/muovipaloja, joita voi käyttää tekemään tangon ympärysmitasta isomman.

  20. #11300
    Liittynyt
    05/2019
    Viestit
    189
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kurvaaja Katso viesti
    Kiitos kommenteista, joiden perusteella n. 400lm riittää tieajeluun. Fenixillä näyttää olevan vielä BC35R malli (https://www.fenixvalaisimet.fi/valai...va_pyoralamppu), joka BC25R "isoveli". Tehoilltaan BC35R sama kuin BC30R, mutta erilaisella linssitoteuksella. Onko näistä käytännön kokemuksia kumpi parempi ?
    Löytyy kumpikin lamppu, BC35R itsellä ja BC25R vaimon ajokissa. BC35R:ssa on luonnollisesti enemmän toimintoja ja tehoa, mutta jos niille ei ole tarvetta, on tuo BC25R varsin kelvollinen lamppu ja lähes puolet kevyempikin. Valokuvio BC35R:ssä hitusen leveämpi ja BC25R:ssä hieman pistemäisempi.

    BC25R:n suurin puute taitaa olla lampun tehon nopea rajoittaminen virran kytkennän jälkeen. Fenixin oman kaavion mukaan noin 10 - 15 min kuluessa valovirta on laskenut esim. turbotilassa 600:sta ~450 luumeniin ja high-tilan 350:sta ~220 luumeniin. BC35R rajoittaa tehoa huomattavasti pidemmän ajan jälkeen, 400 luumenin tilassa vasta kolmen tunnin jälkeen.

    BC25R:


    BC35R:


    Kaaviot on napattu tuolta Fenixin jenkkikaupan sivuilta (https://www.fenixlighting.com/product/fenix-bc25r-rechargeable-bike-light). BC25R:n myyntipakkauksesta löytyy sama kuvio, mutta nuo valaistusvoimakkuuden arvot 2 m etäisyydeltä poikkeavat ja ovat seuraavat:

    Turbo: 704 lux
    High: 394 lux
    Med: 181 lux
    Low: 66 lux
    Flash: 181 lux

  21. #11301
    Liittynyt
    02/2016
    Viestit
    1.237
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Hamme Katso viesti
    Onko täälä muita jotka omistaa Magicshinen allty sarjan valoja? Itselle tilasin XXL:stä ja tänään asentelin pidikettä pyörään kun piti pimeellä lähteä ajelemaan. Eipä asenneltu kun remmiä ei saa tarpeeksi kireälle tankoon, miten voi noin väljäksi jäädä? Mukana tuli kaksi muutakin remmiä joista yksi selvästi pidempi ja toinen omaan silmään samanmittainen kuin kiinni oleva. Ohjeissa lukee varahihnojen kohalla "kiinnikkeet aerotangolle"? Kokeilin molemmilla lyhyemmillä remmeillä ja jokaisessa asennossa, vääntelin ja kääntelin, remmi kiristyy kuusiokoloruuvia kiristämällä, mutta tappiin kiristettynäkin jää vielä paljon väljää.

    En nyt pystynyt tangon leveyttä mittaamaan kun ei ollut lähettyvillä mittaa, mutta tuotetiedoissakin mainitaan vaan "yleiskiinnike" eli olettaisi käyvän tankoon kun tankoon. Avopuolison citypyörässä on vielä kapeampi tanko kuin itsellä.


    Mahtaako mennä palautushommiksi?
    Laita vaikka sisärengasta sinne väliin, saat tangon paksummaksi.

  22. #11302
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    7.678
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti fiber Katso viesti
    Seuraan tätä ketjua edelleen, ja voisin hankkia toisenkin lampun, jos täällä sattuu hyviä ehdokkaita näkymään.

    Minulla yhtenä lähtökohtana lampulle on helppo kumiremmikiinnitys. Kaikenlaiset kovamuovilenkit ja ruuvit ovat omien kokemusteni perusteella a) kömpelöitä ottaa irti (pysähdykset, pyörästä toiseen vaihdot) b) vaativampia tangon suoruuden ja käytettävissä olevan tilan suhteen.
    Mulla on se Ravemen CR900, jonka kiinnikkeestä lampun saa helposti irti. Toki kahden pyörän loukkuun se ei auta. Lisäksi lamppua pystyy sivusuunnassa kääntämään siinä telineessä, eli tangon ei tarvitse olla täysin suora.

  23. #11303
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    7.678
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti lysmy Katso viesti
    Valaistuksen riittävyys pitkälti henkilökohtaista. Toisilla parempi hämäränäkö kuin toisilla, lisäksi ikä vaikuttaa valon tarpeeseen runsaasti. Samoin toiset pitää eri värisävyä parempana kuin toiset. Joten ihan se on itse kokeiltava mikä riittää ja itsellä toimii. Yksi mikä paljon vaikuttaa on linssi ja muukin muotoilu,ei paljoa tuhannet lumenia auta jos valo siroaa hyödyttömästi ympäristöön alueelle millä ei ajon kannalta ole mitään hyötyä.
    Toisekseen en paljoa luottaisi ihan kaikkien valmistajien ilmoittamiin lumenien määrään.
    Tuhannet lumenit ovat siinäkin mielessä ongelmallisia, että ne tappavat kaiken muun valaistuksen. Eli silmä tottuu siihen kirkkaaseen valoon ja kaikki muu onkin sitten mustaa.

  24. #11304
    Liittynyt
    05/2019
    Viestit
    4.310
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti fiber Katso viesti
    Minulla yhtenä lähtökohtana lampulle on helppo kumiremmikiinnitys. Kaikenlaiset kovamuovilenkit ja ruuvit ovat omien kokemusteni perusteella a) kömpelöitä ottaa irti (pysähdykset, pyörästä toiseen vaihdot) b) vaativampia tangon suoruuden ja käytettävissä olevan tilan suhteen.
    Kovamuovikiinnityksillä ja -ruuveilla on myös ikävä tapa murtua tai napsahdella ennen pitkää poikki, Suomalainen talvi pakkasineen ja suomalaiset tiet tärinöineen asettavat ehkä mahdottomia vaatimuksia. Ja vaikka varaosia saisikin, niistä ei ole juurikaan iloa jos ja kun itse lamppu on pudonnut ja hävinnyt jonnekin matkan varrelle.

    Kiinnityksen tulisi olla myös sellainen että valon korkeussäätö kävisi yksinkertaisesti ja nopeasti ja ennen kaikkea pysyisi tiukkana. Valo joka töyssyvaiheen jälkeen osoittaa joko suoraan vastaantulijoiden silmiin tai aivan etupyörän eteen on jokseenkin kelvoton, vaikka valaisukuviossa ja voimakkuudessa olisi pelkästään kehumista.

    Kiinnityksen on syytä olla myös napakasti lukittuva, vieläpä niin ettei lukitusta vahingossa tai epähuomiossa tule kädenliikkeellä avanneeksi, jotta lamppu ei pääse jossain vaiheessa vähitellen itsekseen tai sitä vahingossa huitaistessa siirtymään kohti irtoamispistettä ja vääjäämätöntä putoamista...

  25. #11305
    Liittynyt
    08/2005
    Paikkakunta
    Espox
    Viestit
    993
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti xubu Katso viesti
    Laita vaikka sisärengasta sinne väliin, saat tangon paksummaksi.
    Ja usein tanko myös on paksumpi keskeltä. Mahtaisko auttaa?
    Ride and Smile!

  26. #11306
    Liittynyt
    06/2010
    Viestit
    1.612
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti MRa Katso viesti
    Ja usein tanko myös on paksumpi keskeltä. Mahtaisko auttaa?
    Moni os-tanko lähtee kumminkin kapenemaan heti stemmin vierestä, niin ei siinä oo tasaista kohtaa, joten valo menisi vinoon, eikä pysyisi kunnolla paikallaan muutenkaan. Ja joka tapauksessa, onhan toi ihan täyttä paskaa, jos valon mukana ei tule kiinnitystarpeita tavanomaiseen tankoon vaan pitää viritellä jotain kumeja väliin. Magishinelle tais olla oma ketjunsakin ja niitä juttuja kun lukee, niin ei voi kuin kauppaan jättää.

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Firlefanz Katso viesti
    Kovamuovikiinnityksillä ja -ruuveilla on myös ikävä tapa murtua tai napsahdella ennen pitkää poikki
    Voi mennä myös joustavat lenkit poikki ja noissa kumilenkkikiinnitteisissäkin on yleensä lampun rungossa jokin kovamuovinen kynsi, joka voi napsahtaa poikki. Eli kestävyydessä vähän 50/50, kumpi parempi, mutta kumilenkkikiinnitys hyvin toteutettuna näppärämpi käyttää.

  27. #11307
    Liittynyt
    09/2010
    Viestit
    46
    Xubu, eli joutuu alkaa kikkailemaan että tuotteesta saa toimivan? Noinhan sen nopsaa hoitas mutta mielummin haluan valmiiksi toimivan tuotteen, enkä tuotetta minkä toimiakseen pitää tehä vähän omia viritelmiä.

  28. #11308
    Liittynyt
    02/2016
    Viestit
    1.237
    ^Annoin vaan ehdotuksen. Toki tuotteen pitäisi sopia tankoon ilman omia virityksiä. Ehkä käynti siellä XXL:ssä auttaisi.

  29. #11309
    Liittynyt
    09/2010
    Viestit
    46
    ^ kävin palauttamassa lampun. Tarkoitus oli ostaa jotain tilalle mutta unohdin että on sunnuntai ja sain palvelua 17.59. Laitetaan uutta tilaukseen jostakin..

  30. #11310
    Liittynyt
    10/2008
    Viestit
    2.059
    Niinhän siinä käy, että kun fillaria vaihtaa, niin menee kaikki oheislaitteetkin uusiksi. Eilen virittelin lamppua (Fenix BC25R) Grailin tankoon, mutta eihän se perinteiselle pyöreälle tangolle suunniteltu kiinnite tuollaiseen litteään "aerotankoon" istu. No hätätilassa sen saa kyllä kiinni, kun laittaa lähelle kahvaa, mutta kovin tukeva ei kiinnityksestä tule siinäkään tapauksessa.

    Onko kenelläkään antaa vinkkiä sopivasta vaihtoehtoisesta tuotteesta? Ne mitä itse löysin, muun muassa hiljakkoin tässä ketjussa mainitut, näyttävät olevan kaikki pyöreän tangon kiinnikkeillä varustettuja.

Aiheen tagit

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •