
Alkujaan tämän lähetti
marmar
*Kannattaa muistaa, että videon katselun päästöt syntyy pääasiassa muualla kuin meillä, joten vaikka katselija lataisi kännykkänsä aurinkoenergialla, niin se ei käytännössä vaikuta yhtään mitään kokonaispäästöihin. Ja suomen sisälläkin matkat on niin lyhyitä, että se loppumatkan reititys ei paljoa kuluta sähköä siihen alkupäähän verrattuna.
Alkupään palvelinkeskusten sähköntuotantotapa on se merkitsevin. Kakkosena tulee reitittimien sähkönkulutus ja päätelaite on hyvin pienessä marginaalissa kokonaisuudessa.
Tosiasioiden myöntäminen on vaikeaa ja toimivan joukkoliikenteen keskellä asuvan on helppo kurittaa erilaisilla maksuilla niitä, jotka tarvitsevat auton liikkumiseen. Jos taas joku huomauttaa että 4 tunnin videoiden katselun päästöillä ajaa 30 km tai jonkun turhan yleisötapahtuman päästöillä ajelee 10 000 000 kilometriä, niin sitä ei enää halutakkaan uskoa, kun asia osuu omaan nilkkaan.
Kirjanmerkit