ElectrobikeGarminHephaGiant
Sivu 2 / 2 EnsimmäinenEnsimmäinen 1 2
Näyttää tulokset 31 - 36 / 36

Aihe: Endurance, Granfondo, mukavuuspyörät

  1. #31
    Liittynyt
    07/2010
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    1.709
    R8000 Ultegra on 105 5800:sta parempi vaihtaja joo, mutta jos et vaihda kuoria jäykempiin mitä Cuben ensiasennuskuoret ovat, niin veikkaan ettet huomaa juuri mitään eroa. Vipu ja vaijerinkuori vaikuttaa eniten siihen tuntumaan.

  2. #32
    Liittynyt
    05/2002
    Paikkakunta
    Siilinjärvi
    Viestit
    6.906
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti hcfreak Katso viesti
    Joo tyytyväinen olen minäki attainiin. Kävin tuos justii naantalissa ajeleen viikon. Hieman ranteet ja ahteri kipeyty mutta muuten ihan ok

    Oottelen justii 32millisiä ultrasportteja siihen. Saa ajella vähän löysemmillä paineilla. Täälläku on aika huonokuntosia teitä. Varsinki noi kelvien poikittais halkeamat rasittaa ranteita. Ja käsittääkseni löysempi rullaaki paremmin huonolla alustalla

    Pikkuhiljaa vois alkaa haaveileen jo niistä yli 100km lenkeistä ku pyörä tullu tutuksi
    Hienomman värinen on tuo keltamusta. Minulla on mökki Pyhällä ja ajelen jonkinverran Kiimaselkä- Alakitinen-Aska- Torvinen-Luosto-Kiimaselkä lenkkiä. Matkalle sopii vaikka minkälaista pintaa. Pyhä-Luosto välillä on asfaltissa katkoja parinkymmenen metrin välein ja ne lyövät käsille. Alakitisen tie on karkeaa sora-asfalttia ja Aska Torvisen välissä on täryreunat. Heinäkuun lopulla olisi tarkoitus ajaa Pyhä-Pelkosenniemi-Sodankylä-Torvinen-Pyhä lenkki. 130 kilometriä. Saas nähdä jääkö haaveeksi. Vähän olen taipumassa siihen, että 70-80 kilsan lenkit kerran viikossa ovat ihan tarpeeksi pitkiä palautumisen ja kestävyyden kannalta. Pidemmillä menee liian monta päivää palautteluun. Pari kolme muuta lyhempää lenkkiä vielä viikossa niin hyvä tulee. Niin ja pari kertaa viikossa voimaa, että lihakset eivät häviä. Cube oli kyllä hyvä ostos. ps. tuo Cuben satula sopii hyvin minun ahterille.
    Jos et aja et voi ottaa!

  3. #33
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.268
    Ei se vaihtaja tosiaan sitä tuntumaa tee. 105 kahva on tunnoton ja varsinkin käytettynä ero suurenee. Vaihtajassa ei ole oikeastaan muuta eroa kuin rullat.

  4. #34
    Liittynyt
    05/2002
    Paikkakunta
    Siilinjärvi
    Viestit
    6.906
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kaakku Katso viesti
    Hannu, se huono tuntuma vaihtaessa johtuu juurikin niistä kahvoista. 105 takavaihtaja vaihtaa kyllä hienosti kunhan on kunnon vaijerikuoret ja vivut.
    Cubessa on ST-RS505 vaihtajat. Samat kuin vanhemmissa Ultegra hydraulic disc sarjoissa. Olet siis sitä mieltä, että homma paranee takavaihtajan kuorten vaihdolla. Kokeilemisen arvoinen asia. Mitä kuoria suosittelet. Kuoret kulkevat rungon sisällä, joten vähän haasteellinen homma on, joten on syytä myös toimia
    Jos et aja et voi ottaa!

  5. #35
    Liittynyt
    04/2011
    Viestit
    1.206
    Mielestäni turhaa tuotä. Se on Campan luonne, että vaihtaminen on selkeä tapahtuma. Shimppa taasen on sellainen silkin pehmeä. SRAM taas lähempänä Campaa mutta ehkä...ronskimpi?
    Kaikki hyviä mutta minä väitän, että se kuuluu Shimpan perusluonteeseen tuo tunnottomuus Campaan verrattaessa. Sitä vielä korostaa heiluva jarru/vaihdevipu-yhdistelmä.
    Raahe Cycling Club - www.facebook.com/raahecc - www.raahecc.fi

  6. #36
    Liittynyt
    04/2015
    Paikkakunta
    Oulainen
    Viestit
    2.185
    Oma, reilu 20000 ajettu 10s 105 oli epämääräisen tuntuinen, mutta kuoren ja vaijerin vaihdolla unohtui taasen päivitys tarpeet. Muutamat vaijerin vaihdot ja vaihtajan rissanvaihdot koko aikana. Ei voi valittaa.

Samanlaisia aiheita

  1. Endurance/Maraton-pyörää etsimässä....
    By Ettan in forum Fillarisuositukset
    Vastaukset: 3
    Viimeinen viesti: 09.06.2018, 19.50
  2. Endurance Fanatics Weekend 21.01.- 22.01.2017!
    By matti loukonen in forum Kilpailut ja pyörätapahtumat
    Vastaukset: 0
    Viimeinen viesti: 16.12.2016, 10.38
  3. ATEW - Amazing Trail Endurance Weekend, Iso Syöte 6.-9.10.
    By Skinny K in forum Kilpailut ja pyörätapahtumat
    Vastaukset: 0
    Viimeinen viesti: 06.08.2016, 10.16
  4. Endurance tai gravel -pyörä hakusessa cyclon tilalle
    By Penseilijä in forum Fillarisuositukset
    Vastaukset: 8
    Viimeinen viesti: 11.05.2016, 19.46

Aiheen tagit

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •