
Alkujaan tämän lähetti
SBIAN
Hyödyt kesä ajossa ymmärtää jokainen, meno on huomattavasti tasaisempaa röykkyisessä maastossa, renkaan heikkouksia paikataan jousituksella ja taas jousituksen heikkouksia renkaalla jolloin päästää kokonaisuuteen millaista ei jäykkäkeula ja vaikka olisi kuinka hyvä rengas pääse kokemaan.
Kun talvikäyttö on tarpeeton ei keulaan kannata silti kovin isoa rahasummaa laittaa niin halvin malli Blutosta katsoin järkevämmäksi vaihtoehdoksi verrattuna Manitoun huomattavasti kalliimpaan jossa ei ole ratkaisevaa merkitystä läskipyörätapauksessa vaikka se parempi on varmasti säädöiltään, koska rengas läskipyörä tapauksessa korjaa keulan huonoja ominaisuuksia sopivalla paineen säädöllä.
Keulan vaihdolla saadaan pyörästä huomattavasti rullaavampi ja nopeampi ajaa maastossa koska rengaspainetta voi pitää korkeammalla kuin jäykällä keulalla.
Ei kyllä enempää vois samaa mieltä olla & kokemukset itellä justiinsa saman suuntaisia. En sano, etteikö täysjäykkä läski olisi erinomainen mutta itelle keula muutti läskin maastopyörämäiseksi. Varsinainen (teko?)syy oli kyynärpään operointi ja menon pehmentäminen. Varsinkin vähä isomman kuskin alla tuntuu aikas jebalta Blutollinen läski.
Raahe Cycling Club - www.facebook.com/raahecc - www.raahecc.fi
Kirjanmerkit