Paraskin tutkimustulos menee "rikki" heti kun siihen koskee ilmastoahdistunut "tutkija". Kun oikea tiedemies tutkii sitä tutkimustulosta tieteen keinoin ja ilman ideologista intohimoa, niin hänen tulos muuttuu "skeidaksi" ilmastoahdistuneen sätkynuken toimesta, koska tulos on heidän tavoitteisiinsa nähden väärä.

Ideologisesti sitoutuneilla ryhmillä on ollut tapana korvata argumenttivajetta väkivallalla ja siten tehostaa lähetystyötään. Siksi tuolla ampumistakin on ylempänä suositeltu niiden osalle, jotka uskaltavat kritisoida "Suurta Totuutta".

Oikeat tiedeyhteisöt eivät ole kiinnostuneita tutkimuksen lopputuloksesta, vaan ainoastaan sen saamisesta. Siinä vaiheessa kun tiedemies alkaa toivomaan mieleistään tulosta, niin hänen mielipiteensä alkaa vaikuttamaan tutkimukseen.