Veikkaan että muutkin kuin minä ovat tunnistaneet Tapiola-penkit ja muutenkin varastoitu tavara näyttää kovasti siltä että ollaan kaupungin puisto-osaston, ympäristötuotannon, kaupunginpuutarhan tms varikolla tai verstaalla - mutta missä peijoonissa sellainen sijaitsee!

Tiedonhakutaitoni eivät riittäneet juuri sen pitemmälle kuin vanhaan uutiseen siitä että puutyöverstaan maalaamo tuhoutui tulipalossa ja väistötilojen käyttöönottoa hidasti se että lattia piti valaa uudestaan koska "kukaan ei tullut ajatelleeksi" että lattian pitää olla tasainen ja vaaterissa, mistä edelleen aiheutui se ettei jo valmiita Tapiola-penkkejä saatu valmiiksi, minkä takia mummojen ja muiden istahtamispaikkoja kaipaavien ulkoilijoiden odotus piteni entisestään!

Nykyään lienevät jo uudetkin tilat käytössä ja valmista näyttäsi syntyvän - mutta ei aavistustakaan missä päin Espoota. Tällä(kin) rastilla kotikaupunkinsa nurkkia tai sen eri laitokset niiden organisaatiota myöten tuntevat ovat hemmetin paljon vahvemmalla