GiantHephaElectrobikeFillari
Sivu 133 / 251 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 33 83 123 131 132 133 134 135 143 183 233 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 3.961 - 3.990 / 7517

Aihe: Helsingin kuvarastit

  1. #3961
    Liittynyt
    07/2010
    Viestit
    328
    Rastissa 1479 rakennetaan Helsingin uutta sydäntä, Triplaa. Toivottavasti tulee vähän elinvoimaisempi paikka kuin kilpailevasta uudesta kauppakeskuksesta parin kilsan päässä...



    Uusi on varmasti tuttu näky niin vanhoille kuin uusillekin rastinhakijoille:


  2. #3962
    Liittynyt
    03/2014
    Viestit
    2.116
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti -mk Katso viesti
    Rastissa 1479 rakennetaan Helsingin uutta sydäntä, Triplaa. Toivottavasti tulee vähän elinvoimaisempi paikka kuin kilpailevasta uudesta kauppakeskuksesta parin kilsan päässä...



    Uusi on varmasti tuttu näky niin vanhoille kuin uusillekin rastinhakijoille:

    Harmi kun taas oli kiire ja piti rientää viideksi kotitaloyhtiön hallituksen kokoukseen, niin jäi tämäkin rasti hakematta - etkä saanut kuvaasi minun jälkiäni.

  3. #3963
    Liittynyt
    07/2010
    Viestit
    328
    Ne jäljet on jo niin nähty. Mutta eiköhän kohta tule taas uusia mahdollisuuksia pettyä!

  4. #3964
    Apulaiskaupunginjohtaja Pekka Korpisen aikana Kampin keskuksesta piti tulla Helsingin uusi sydän. En väitä että se oli hänen visionsa ja olen ehkä väärä ihminen arvioimaan missä määrin se on toteutunut. Vanha slougani on siis nyt kaivettu naftaliinista, mutta mikäs siinä, ei hyvää kannata kertakäytön jälkeen hylätä

    Mutta joo: koska toisen iskulauseen mukaan kaikki tiet vievät Pasilaan, minäkin huomasin Riipilästä palatessa olevani melkein Helsingin kuvarastin vieressä - ja aina kannattaa kokeilla onneaan



    Onhan Suomen paras rakennustyömaa kieltämättä vaikuttava ilmestys sellaisenaan ja jos Luoja suo, voi joskus tulevaisuudessa ikävystyttää nuorisoa kertomalla miltä täällä silloin näytti. "Mall of Tripla" on toivottavasti silloin nimetty uudelleen - tai sille on jo pitänyt keksiä uusiokäyttöä

  5. #3965
    Rasti 1480 löytyi vanhan rastinhakijan muistoissa aina kahvintuoksuisista kortteleista. Oy Volvo Auto Ab:n rakennus, joka on "edustava ja ainutlaatuinen esimerkki suomalaisesta autoistumisen luomasta arkkitehtuurista. Rakennuksella on paitsi korkea arkkitehtoninen ja kaupunkikuvallinen merkitys myös käyttötarkoitukseen ja alueen rakentumiseen liittyvä huomattava historiallinen merkitys".



    "Oy Volvo Auto Ab:n autoliikkeen ensimmäinen osa valmistui Teollisuuskadun ja Sturenkadun kulmaan vuonna 1940. Rakennuksen oli suunnitellut arkkitehti Ole Gripenberg edellisenä vuonna. Teollisuuskadun puoleinen osa käsitti alun perin myynti-, toimisto-, ruokala- ja varastotiloja. Sturenkadun puoleinen betonikaarihalli toimi korjaamotiloina. Sienenmuotoinen mainospylväs lisättiin bensiinipumpun kanssa myymäläpäädyn eteen Sturenkadun puolelle vuosina 1940 - 1941."



    Helsingin kaupunginmuseon tekemässä "Vallilan teollisuusalueen suojelutavoiteselvityksessä" todettiin: "Arkkitehti Ole Gripenbergin suunnittelema rakennuskokonaisuus on arkkitehtonisesti ja kaupunkikuvallisesti erittäin merkittävä. Rakennuksena se edustaa kaunista valkoiseksi rapattua funktionalismia. Erityisen hieno on rakennuksen kaarihalli. Hallin edessä on mahtavat muurirakennelmat Sturenkadun varrella. Rakennus on merkittävällä paikalla saavuttaessa Sturenkatua pitkin. Se yhdistää komean sillan kanssa Teollisuuskadun eri puolet toisiinsa ja jatkaa Sturenkadun varrella olevia SOK:n korttelin valkeita tuotantorakennuksia. Yhdessä ne muodostavat eräänlaisen porttirakennelman sillan kummallekin puolelle Teollisuuskadun yli."



    Volvo Auton jälkeen omistajaksi tuli Kone, joka sitten haettuaan asemakaavanmuutosta teollisuus- ja varastotontista toimitilatontiksi myi sen HGR Property Partnersille, joka nimestään huolimatta on kotimainen pääkaupunkiseudulla toimiva kiinteistösijoitus- ja kehitysyhtiö. Vuosina2006-2007 "toteutettiin mittavat saneeraukset yhteistyössä museoviraston kanssa ja funkkistyylinen rakennus uudistettiin täysin moderniksi toimistotilaksi". Vuoralaisiksi saatiin mm. Unileverin pääkonttori, Rastor ja Postin lajittelukeskus ja kohde myytiin saksalaiselle kiinteistösijoitusyhtiö Warburg-HIH Investille 30,5 milj. eurolla. Vuonna 2016 Warburg luopui sijoituksestaan ja ostajana oli nyt erikoissijoitusrahasto eQ Finnish Real Estate. Kauppahinnaksi kerrottiin n. €21m.

    (Äkkinäinen ehkä pitää sijoitusta epäonnistuneena, mutta joskushan varsinainen bisnes tehdään papereilla eli kiinteistöomaisuuteen liittyvillä johdannaisilla.)

    Oikealla näkyvässä konttorirakennuksessa toimii Sture Cafe Club, jonka tiloihin "on luotu funktionalismia henkivät tyylikkäät ravintolatilat" ja jonka mainosvalot katokseen on laitettu. Sitä ennen siinä ehti toimia live music -paikkana tunnettu Sture 21, jonka klubi-illoissa joku kuvarastiharrastajakin on saattanut käydä.



    Uuteen rastiin olen tavallaan tyytyväinen vaikka valokuva ei ihan onnistunut olekaan. Yhdistäähän se useampiakin viime rasteissa esiintyneitä teemoja


  6. #3966
    Liittynyt
    03/2014
    Viestit
    2.116
    Se ei ollut tämä...



    ...eikä tämä...



    ...tai tämä...



    ...vaan tämä! Rasti 1481. Uusia kerrostaloja Kuninkaantammen alueella.



    (Kaikkia samankaltaisia esimerkkejä kuvaamatta ja luettelematta)

    Uusi on joka tapauksessa tämä.

    casanova muokkasi tätä : 27.01.2019 at 00.15 Syy: karttalinkki, tiedot

  7. #3967
    Jaksoin uskoa että kuvarastihuumoriani osaisivat arvostaa niin rastinhakija kuin ketjun seuraajatkin - enkä selvästikään joutunut pettymään

  8. #3968
    Liittynyt
    03/2014
    Viestit
    2.116
    Olenko ainoa, jonka mielessä lapsuuden talvet eivät olleet tällä tavoin lumisia vaan taivaalta satoi lähinnä tiskirättejä, ja koulusta lampsittiin kotiin litisevin kengin (tai liukasteltiin kumisaappaissa)? Jostain syystä kysymys on pyörinyt mielessäni moneen kertaan.

    No joka tapauksessa tämänpäiväinen sää innosti hakemaan rasteja, sillä olihan ulkona taas tavattoman nättiä ja sattui vielä niin sopivasti, että ylimääräistä vapaa-aikaa siunaantui pyytämättä ja yllättäen. Iltapäivän nopea katsaus kuvarasteihin johti mielenkiintoiseen havaintoon: nyt olisi mahdollisuus triplaan! Mutta kuinkas sitten kävikään.

    Kun monesta syystä viivästyneen lähdön jäljiltä lopulta pääsin ulos pyörän kanssa, huomasin kaupungin aurauskaluston päässeen työssään jo niin pitkälle, että kaduilta, joilla ei kehtaa ajaa (etenkään talvella) ajoradalla, oli lumet siististi siivottu pyöräteille ja niiltä kaduilta joilla ajoradalla voi huoletta polkea, oli lumet luotu edellisen kerran kenties viime talvena. Puistoissa ym. erillisillä ulkoilureiteillä tilanne oli vähintään vaihtelevaksi kuvailtava. Montaa minuuttia ei ulkona tarvinnut olla, kun totesin lumitilanteesta, että Espoon kuntarajan ylitän muuten pyörälläni aikaisintaan tiistaina - jos silloinkaan. Lähdin kaikesta huolimatta kohti pohjoista koukatakseni Ylästöntien kautta hakemaaan Vantaan kuvarastin Kaivokselasta ja palatakseni sieltä kautta Kuninkaantammen alueelle Helsingin rastia hakemaan. Olisi tuplakin jotain.

    Juuri Vantaan rajan ylitettyäni soi puhelin, jota räplätessäni huomasin samalla, että Vantaan rasti meni juuri Marsusramille. Päätin suunnata suorinta tietä Helsingin rastille peläten, että sekin vielä menee sivu suun. Totta puhuen olin liikkeellä pelkän arvauksen varassa. Rastikuvan perusteella tuntui ihan luontevalta, että paikka voisi olla esim. Jätkäsaaressa, Kalasatamassa tai Kruunuvuorenrannassa, mutta muistelin joskus Kuninkaantammentieltä vilkaisseeni etelän suuntaan ja näkymän olleen jokseenkin tuttu. Olihan kuovipolku sitä paitsi käynyt vastikään hakemassa Vantaan rastin, joten Kuninkaantammen alue sopi siksikin hyvin kuvaan. EDIT: Suorin tie kulki tietenkin Kuninkaantammentietä pitkin ja sehän olikin Niskalasta Pitkäkosken ulkoilumajalle asti pyhitetty hiihtäjille. Onni ja nöyrä asenne oli myötä, enkä saanut pistoja sauvasta tai terävästä kielestä. Myyttinen laturaivo loisti poissaolollaan, vaikka häpäisin reitin pyörälläni.

    Sieltähän se löytyi lopulta, oikea kohta, puolen tusinan väärän havainnon jälkeen. Minä kun ajattelin, että tuollaiset smyygit (vai onko noille joku muukin nimi) ikkunoiden ympärillä on helppo tunnistaa, mutta näköjään samaa ideaa oli toistettu melko moneen kertaan.

    Se mitä tästä päivästä jäi mieleen oli, että muut kuvarasteja tänään siirtäneet ja yleisesti muut pyörillään vastaan tulleet olivat liikkeellä merkittävästi paremmin keliin sopivalla kalustolla. Niin puistoissa, jalkakäytävillä kuin keskellä katuakin vastaan tuli myös aika monta hiihtäjää. Kovasti mietin, että pitääkö tässä nyt ostaa fat bike vai sukset?

    EDIT: Tätä kirjoittaessa väliin tulleeseen kommenttiin en taida vastata yhtään mitään.

  9. #3969
    Huumoria oli se että jos hakija ei satu oivaltamaan tai unohtaa matkalla että talojen seinät kaartuvat kauniisti, oikeiden talojen erottaminen muista samanlaisista ja samanvärisistä vierekkäisistä taloista muodostuu huomattavasti hankalammaksi. Mutta olihan toki mahdollista löytää oikea paikka muutenkin, koska ovet ja ikkunat ovat arkkitehdin jäljiltä joka talossa hieman erilaisia tai eri järjestyksessä.

    (Kuvaan en saanut vangittua auringonpaisteen kirkkautta ja seinien kylmyyttä eli jäähuurretta tiilipinnalla niin kuin olisin halunnut, mutta mielestäni seinien muoto näkyi selvästi - kunhan siihen osasi kiinnittää huomionsa.)

    Muuten arvelin että kunhan hoksaa että ollaan rakenteilla olevalla asuinalueella jolla on tietynmallisia katuja, on suhteellisen helppoa tai ainakin mahdollista päätellä seutu mistä rastia kannattaa lähteä hakemaan.


    Uudesta rastista en osaa sanoa muuta kuin että koska casanova tuskin jatkoi matkaansa Kuninkaantammesta samaa tietä kuin tuli, sitä ei kannata etsiä Vantaajoen itäpuolelta. Eikä pohjoispuolelta, koska siellä ollaan jo Vantaalla


    PS Keskuspuiston pohjoisosan ainoa poikittainen väylä jota fillarilla voi luvallisesti ajaa taitaa mennä Paloheinän jäähallin vierestä ja Kuusmiehentien kelviä Laamannintielle ja sitten Haltialassa sillan yli Vantaajoen itä- eli sille puolelle jota ei ole ajettu laduksi. Kuninkaantammentie olisi kuitenkin se tärkein väylä joka pitäisi jättää pyöräilijöidenkin käyttöön - minkä luulisi olevan mahdollista koska rinnakkaisia, samansuuntaisia ja vieressä kulkevia latuja on olemassa.

    PPS Mä olen ratkaissut tämän lähes jokatalvisen dilemman siten etten aja keskuspuiston kautta kuin etelä-pohjoissuunnassa. Ei silloinkaan kovin monta reittivaihtoa ole jätetty, mutta enpähän joudu tahtomattani hakauksiin hiihtäjien kanssa

  10. #3970
    Liittynyt
    03/2014
    Viestit
    2.116
    Auttaisiko päiväkuva hieman toisesta suunnasta?



    En voi uskoa, että rastin liikkumattomuus olisi kelistä kiinni. Jos on, pisteet sille, joka tuon hakee vielä huonommin talviajoon sopivalla pyörällä kuin millä minä liikun.

  11. #3971
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti casanova Katso viesti
    Auttaisiko päiväkuva hieman toisesta suunnasta?
    Auttaisi. Voisn jopa omalta osaltani sanoa että hieman nolostuttavan paljon.


    En voi uskoa, että rastin liikkumattomuus olisi kelistä kiinni. Jos on, pisteet sille, joka tuon hakee vielä huonommin talviajoon sopivalla pyörällä kuin millä minä liikun.
    Tämänhetkisen Vantaan rastin liikkumattomuus on varmaankin huomattavammissa määrin kelistä kiinni kuin Helsingin, mutta toisin kuin monet muut kuvarastifillaristit en tunne vähäistäkään kutsumusta herooisen talvipyöräilyn harrastamiseen. Sitä paitsi silloinkin kun sää otollisemmat olosuhteet ja liikunnalle sopiva aikaikkuna osuisivat kohdakkain saattaa käydä niin että hiihtohalut vievät voiton kunnianhimosta

    Pyörähän on erinomaisen sopiva talviajoon! Renkaat lienevät 35- tai 40-milliset Marathon Winterit eikä niitäkään voi sopimattomiksi haukkua. Talvikunnossapito ei vain pääkaupunkiseudulla aina ole aivan niiden edellyttämällä tasolla...

  12. #3972
    Liittynyt
    03/2014
    Viestit
    2.116
    Syntymäpäivälahjatoiveeni on tällä kertaa uusi rasti. Kiitos.


  13. #3973
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.539
    En tiedä miten onnistuisin tänään tuota kautta kiertämään ja aika myöhäseenkin varmaan menisi. Ja flunssan kestänyt pyöräilytaukokin joutuisi katkolle

  14. #3974
    Älä vie rasteja sellaisiin paikkoihin joihin ei vallitsevissa olosuhteissa kovin suurella innolla lähde ajamaan Tai vie ne sellaisiin paikkoihin jotka ovat jollain tavoin niin haasteelliselta vaikuttavia että HC-kuvarastifillaristit tarttuvat syöttiin

    PS Rehellisyyden nimissä on todettava että mielessä käväisi ajatus pääkaupunkiseudun Grand Slamista, mutta jos se ylipäätään oli kasvamassa aikeeksi, niin ei se kestänyt törmäystä tämänpäiväisen todellisuuden kanssa

  15. #3975
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.539
    Onneksi en hakenut. Olisi ollut rasittavaa polkea vielä tuonne muun ohessa ja sitten saada database-error. Nyt jännätään onko joku tai jotkut hakeneet ja kuka ehtii ekana postaamaan kuvan ..

  16. #3976
    Liittynyt
    03/2014
    Viestit
    2.116
    Jo on kumma kun rasti ei siirry. Keleistäkö tämä johtuu? Harjasuolattu pyörätie on alle kilometrin päässä, joten lähelle pääsee vaikka kesärenkain (tämä ei ollut kehoitus).

    Etäisyys lähimmälle Helsingin kuvarastille on n. 0,1 km, lähimmälle Espoon kuvarastille n. 1,5 km ja lähimmälle Vantaan kuvarastille n. 6,1 km. Luulisin aika monen liikkuvan hakuetäisyydellä.

    Niin ja tyypilliseen tapaan rastin valinnassa on viittauksia edelliseen ja oikeastaan vielä enemmän muutamaan aiempaan.

  17. #3977
    Deve essere paziente, signore

    Mä pelkään pahoin että rastin siirtymisen pahimpana esteenä on ollut ja on yhä nimenomaan se ettei rastia ole mistään suunnasta kovin helppo lähestyä ilman että joutuu ajamaan harjasuolattua pyörätietä tai siinä katusuolan, lumimössön, sohjon tai loskan (vähän lämpötilasta riippuen) sekoituksessa jota innokkainkaan talvipyöräilijä ei voi rakastaa.

    Mutta eiköhän heti alkuviikosta ala tapahtua


    PS Jos kuten ruotsalaiset sanovat det suger i cykeltarmen eli polttelee kovasti päästä kuvarastifillaroimaan, niin muistutan että sekä Vantaalta että Espoosta löytyy kohtuullisella ajoetäisyydellä olevat ja vallitsevissa oloissakin saavutettavat rastit


    PPS Myöhästyneet syntymäpäiväonnittelut joka tapauksessa!

  18. #3978
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.539
    Olen päättänyt etten ole enää yllytyshullu. Casanovan ruinaus yltyi kuitenkin sellaiselle tasolle että yhtäkkiä rastit muistaessani huomasin olevani inhimillisen etäisyyden päässä kyläilemässä. Piti vaan polkea ilman kypärää flattikengillä lukkopolkimilla himmeän tuikun kanssa oikein hupaisassa kelissä ruosteisilla ketjuilla ja vielä sakkolenkkiä Villa Elfvikin pehmeiden kapeiden polkujen kautta. Vähän tällaista kaipasikin flunssan päälle.

    Aallon Atelje Munkassa rasti 1482. Ei se koulu vaan henkilö.


  19. #3979
    Bravissimo! Ei haittaa ollenkaan että kuva on - ymmärrettävistä syistä - vähemmän terävä ja että uutta rastikuvaa saadaan hetki odottaa


    ”Rakennustaidetta ei voi syntyä konttorimaisessa ympäristössä”, totesi Alvar Aalto. Hän suunnitteli 1955–56 Munkkiniemeen lähelle kotitaloaan ateljeerakennuksen, joka toimi inspiroivana ympäristönä siellä työskenteleville arkkitehdeille

    https://www.apartmenttherapy.com/alv...se-tour-102153

  20. #3980
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.539
    Uusi oli menossa toiseen kohtaan mutta sitten tulikin tämä, jotenkin luulin että tossa olis ollut rasti joskus.


  21. #3981
    Liittynyt
    05/2018
    Viestit
    2.972
    Olipa lähellä


  22. #3982
    Liittynyt
    05/2018
    Viestit
    2.972
    Myöhästyin juuri sen verran mitä meni pukeutumiseen, pumppaamiseen ja itse matkaan. Olisi pitänyt jättää se tunnin torkku välistä, mutta kun kuudelta aamulla piti mennä Turkuun otteluja varten. No, aika lähellä ensimmäistä rastiani.

  23. #3983
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.539
    Olisit kurkannut foorumille puhelimella niin olisi saattanut näkyä uusikin rasti

  24. #3984
    Liittynyt
    05/2018
    Viestit
    2.972
    Kävinkin tuota etsimässä, mutta kosteus rupesi uhkaamaan ruumiinlämpöä niin piti polkea kotiinpäin.

  25. #3985
    Mies se on hävinnytkin ja hukkareissukin voi olla mainio fillarilenkki!


    Uudeksi rastiksi on aika monta mahdollisuutta. Se voisi olla tämä:



    Tai tämä:



    Mutta ei varmaankaan tämä:




    PS Sori. En taaskaan voinut vastustaa kiusausta postata kuvia Helsingin kaupunginmuseon kokoelmista. (Sakari Pälsi, Volker von Bonin, Ivan Timiriasew)

  26. #3986
    Liittynyt
    05/2018
    Viestit
    2.972
    Ensimmäinen ja kolmas mattolaituri lienee samat

  27. #3987
    Liittynyt
    03/2014
    Viestit
    2.116
    Munkkiniemessä ei näkynyt matonpesijöitä. Rasti 1483.



    Uudessa on komea hankikanto.

    casanova muokkasi tätä : 05.02.2019 at 11.34 Syy: karttalinkki, tiedot, 121

  28. #3988
    Liittynyt
    03/2014
    Viestit
    2.116
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kuovipolku Katso viesti
    Huumoria oli se että jos hakija ei satu oivaltamaan tai unohtaa matkalla että talojen seinät kaartuvat kauniisti, oikeiden talojen erottaminen muista samanlaisista ja samanvärisistä vierekkäisistä taloista muodostuu huomattavasti hankalammaksi. Mutta olihan toki mahdollista löytää oikea paikka muutenkin, koska ovet ja ikkunat ovat arkkitehdin jäljiltä joka talossa hieman erilaisia tai eri järjestyksessä.
    Olisihan tuo ollut rastikuvasta nähtävissä hieman tarkemmin katsoen, mutta jotenkin tajuntaani piirtyi vain melko paha tynnyrivääristymä tähän tapaan:



    Vaan löytyihän se kaikesta huolimatta, ehkä osin tuurilla.


    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kuovipolku Katso viesti
    Pyörähän on erinomaisen sopiva talviajoon! Renkaat lienevät 35- tai 40-milliset Marathon Winterit eikä niitäkään voi sopimattomiksi haukkua. Talvikunnossapito ei vain pääkaupunkiseudulla aina ole aivan niiden edellyttämällä tasolla...
    Eipä tuo tänäänkään siltä tuntunut. Maasturikuskit veivät aamulla työmatkatempovoiton. Pari ohitusta sain minäkin ajorataa pitkin tai harjasuolatulla osuudella, mutta vaihteleva jäisen koppuran ja puuromaisen sohjon yhdistelmä teki ajamisesta aika hidasta. Eikä se ranteissakaan kivalta tuntunut. Renkaat ovat muuten nimellisesti 37-milliset lieksalaiset. Vertailupohjaa muihin ei ole, joten en tiedä ovatko nuo erityisen huonot.

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kuovipolku Katso viesti
    PS Rehellisyyden nimissä on todettava että mielessä käväisi ajatus pääkaupunkiseudun Grand Slamista, mutta jos se ylipäätään oli kasvamassa aikeeksi, niin ei se kestänyt törmäystä tämänpäiväisen todellisuuden kanssa
    Kolmen kaupungin tripla olisi talvikelissä melkoisen hieno suoritus, joten sellaisen takia kannattaa vaikka vähän (enemmänkin) kärsiä. Harmittaa kun nykyään niin harvoin osuu samaan aikaan riittävä annos rastitunnistusta ja vapaa-aikaa...

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kuovipolku Katso viesti
    Deve essere paziente, signore

    Mä pelkään pahoin että rastin siirtymisen pahimpana esteenä on ollut ja on yhä nimenomaan se ettei rastia ole mistään suunnasta kovin helppo lähestyä ilman että joutuu ajamaan harjasuolattua pyörätietä tai siinä katusuolan, lumimössön, sohjon tai loskan (vähän lämpötilasta riippuen) sekoituksessa jota innokkainkaan talvipyöräilijä ei voi rakastaa.
    Kärsivällisyys ei ole koskaan ollut parhaita puoliani. Lisäksi jostain itselleni tuntemattomasta syystä häiritsee se, ettei minun rastiani haeta. Eivät ne NIIN huonoja saati NIIN vaikeita ole.


    PS Jos kuten ruotsalaiset sanovat det suger i cykeltarmen eli polttelee kovasti päästä kuvarastifillaroimaan, niin muistutan että sekä Vantaalta että Espoosta löytyy kohtuullisella ajoetäisyydellä olevat ja vallitsevissa oloissakin saavutettavat rastit

    PPS Myöhästyneet syntymäpäiväonnittelut joka tapauksessa!
    Vantaan ja Espoon rasteista minulla ei - rehellisesti sanoen - ole mitään käsitystä.

    Kiitokset onnitteluista.


    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Smo Katso viesti
    Olen päättänyt etten ole enää yllytyshullu. Casanovan ruinaus yltyi kuitenkin sellaiselle tasolle että yhtäkkiä rastit muistaessani huomasin olevani inhimillisen etäisyyden päässä kyläilemässä...
    Nyt osui.


    Lainaus Alkujaan tämän lähetti harald Katso viesti
    Myöhästyin juuri sen verran mitä meni pukeutumiseen, pumppaamiseen ja itse matkaan. Olisi pitänyt jättää se tunnin torkku välistä, mutta kun kuudelta aamulla piti mennä Turkuun otteluja varten. No, aika lähellä ensimmäistä rastiani.
    Kyllä sinäkin vielä rastille päädyt, kun maltat jatkaa yrittämistä. Jonkun aikaa tätä ketjua seuraamalla huomaat senkin, että tietyt nimimerkit siirtävät uuden aina tiettyyn suuntaan, toiset toistavat teemaa ja joku kolmas saattaa olla tavoiltaan pinttynyt siten, ettei rasti koskaan siirry montaa sataa metriä kerrallaan.

  29. #3989
    Liittynyt
    12/2012
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    465
    Lisäksi edellinen Munkkiniemen matonpesupaikka oli sinänsä helppo löytää, Helsingissä on yhden käden sormilla laskettava määrä tuollaisia kuvassa oikealla näkyviä (ja edes suunnilleen kuvan suuntiin sopivia) melkein rannan tasossa meneviä teitä. Ei sillä että mattolaitureitakaan liiemmin enää löytyisi. Laiskana ja aikahaasteiden vuoksi jäi vaan tällä(kin) kertaa hakematta.

  30. #3990
    Liittynyt
    05/2018
    Viestit
    2.972
    Kiitos kannustuksesta. Kolme viimeisintä rastia olen jopa tunnistanut. Mutta se aika, iltaisin vedettyjen treenien jälkeen pitäisi polkea. Mutta sitten poljetaan!

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •