Lainaus Alkujaan tämän lähetti ilmora Katso viesti
Ehkä tälläinen hiilipohjainen elämänmuoto on väistämättä hieman itsetuhoinen ja tuomittu jo alusta asti aina epäonnistumaan? Tavallaan. Epäonnistuminenkin on uudistumista.
Itsetuhoisuudesta tiedä, mutta pikässä juoksussa nykymeno loppuu 100% varmuudella. Hiilen, öljyn ja uraanin uusiutumistahti on kulutukseen nähden niin hidas että kun kertakäyttöenegia loppuu, niin sen kulusmuotokin loppuu. Siksi mielestäni olisi syytä aidosti miettiä miten kulutus saadaan kestävälle pohjalle. Tällä ei ole elämää ylläpitävän CO2 päästömäärien kanssa mitään suoraa yhteyttä, mutta välillisesti kytkentä on vahva.

Mitä pidempään ja suuremmallalla volyymillä kertaköyttökulttuuria harrastetaan, niin sitä suurempi ja rajumpi on muutos, kun loppu on edessä.