FillariHephaGiantElectrobike
Sivu 94 / 125 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 44 84 92 93 94 95 96 104 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 2.791 - 2.820 / 3734

Aihe: Fillareita muksuille

  1. #2791
    Liittynyt
    08/2014
    Viestit
    351
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Leewi Katso viesti
    Nyt näyttää taas olevan Vitus twentyfouria kaupan, 208 euroa, 8-vaihteinen mutta vannejarruin. Tytär on kovin tykännyt. http://www.wiggle.co.uk/vitus-twentyfour-kids-bike/
    Ostin tämän pojalle. Hinta oli ovh mutta netin alennuskupongilla sai vähän hinnasta pois ja maksettavaa jäi 230 euroa. Tällä hinnalla kotiin kannettuna ihan kelpo peli. Peitin varmuudeksi Vitus-tekstit sopivilla tarroilla, josko tällä vältyttäisiin sanaväännöksiltä.

  2. #2792
    Liittynyt
    04/2017
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    28
    Vitus herätti itsessänikin tiettyä hilpeyttä. Ei ehkä toimivin pyörän nimi Suomessa. Tarrat lienee avainsana, jos Vitukseen kallistuu. Sinällään edullinen peruspyörä, joka voisi toimia meilläkin aivan hyvin.

  3. #2793
    Liittynyt
    07/2004
    Viestit
    3.479
    Ostin pojalle 8v Ghostin maastopyörän. Vaihteet perus 2x8 halppis shimanoa, ajaa asiansa. Joustokeulalla joka ei fillari palstalla kiitoksia keräisi mutta hyvin tasoittaa täräyksiä tuollaiselle kevyelle kaverille. Ja tärkeimpänä hydrauliset levyjarrut jotka ovat loistavat kuskin painon huomioiden. Sekä ehdottoman tärkeät, on antanut jo nyt varmuutta jopa teknisempien paikkojen ajamiseen.

    Koko lysti xxl:stä 450 eur. Pojan kanssa tehtyjen useiden ajeluiden perusteella ei ole kaduttanut hankinta yhtään.

  4. #2794
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.215
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kharik Katso viesti
    Meillä on Canyonin 24" ja enpä ollut kiinnittänyt kampien pituuteen huomiota. 152mm kammet pyörii sujuvasti, eikä sivustakatsojan mielestä ole ollenkaan huonot. Eikä kuskinkaan, joka on noin 130 cm pitkä, satulaa nostettu vajaa vajaa 10 cm ala-asennosta.
    Meidän poika onkin vain vähän yli 120cm ja satula vain muutaman viivan ala-asennosta. Canyonissa on siis 140mm kammet, ei 152mm

  5. #2795
    Onko kenelläkään kokemusta Cannondale 24 Quick -pyörästä?
    https://bas-shop.fi/Cannondale+Quick...+-18?_tu=38201

    Mietin ostoa, mutta onkohan vielä liian iso 122-senttiselle pojalle?

    Frog 62:ssa poljinkeskiö on liian korkealla, varsinkin kun poika tykkää pitää niin paljon jalkoja maassa. Meillä on ollut Frog 69:ssä sama ongelma tytön kanssa, pitkäjalkaisen polvet on ihan koukussa yläasennossa kun varpaat pitää vielä yltää maahan.
    Tuossa Cannondalessa on keskiö n. 4 cm matalammalla kuin Frogissa.

    Isla 24 olisi varmaan paras, mutta kun ei taida löytyä käytettynä mistään. En raaski laittaa 500 euroa nuorimmaisen pyörään.

    Olisiko muita vaihtoehtoja? Pyörän pitäisi olla mahdollisimman kevyt, painoa pojalla vain vähän yli 20 kg.

  6. #2796
    Liittynyt
    02/2000
    Paikkakunta
    HKI
    Viestit
    1.883
    Islan arvo säilyy hyvin ja edelleen myynti on helppoa. Huomaat jos selaat Fillaritorin ilmoja.
    Suosittelen sitä.

    Lähetetty minun SM-G930F laitteesta Tapatalkilla

  7. #2797
    Orbea MX 24 Team kiinnostaa, kun sitä näyttää saavan järkevään hintaan Espanjan ja Saksan verkkokaupoista. Onko Orbean käyttäjillä ollut mitään mainittavia ongelmia ajoasennon kanssa? Meillä poika 130 cm pitkä ja Orbea MX 24 suositus näyttää lähtevän 135 cm ylöspäin.

  8. #2798
    Liittynyt
    09/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    111
    Meidän kohta 6v pojalla tämä: https://www.suomenurheilupyora.fi/rock-machine-blizz-20

    Tyytyinen on ollut vaikka toi rokkarikone ei muuten noin merkkinä ehkä niin tuttu ja turvallinen..
    Ajoasento ja geo tuntuu toimivalta.
    Täytyy vielä tutkia saako 7 v vaihteiden tilalle hyllyssä olevan 10 setin ja jarrut hydraulisiin. Pakan takan voisi mahdollisesti olla joku spaceri että saa enempi lehtisen pakan tilalle. Ainakin mittailin että näyttäisi olevan perus freehubi siinä.
    Pyöriä: Trek Remedy 9.9 2011, Kona Raijin ja Ragley Blue Pig

  9. #2799
    Liittynyt
    05/2011
    Paikkakunta
    Pirkkala
    Viestit
    61
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Powerslave Katso viesti
    Orbea MX 24 Team kiinnostaa, kun sitä näyttää saavan järkevään hintaan Espanjan ja Saksan verkkokaupoista. Onko Orbean käyttäjillä ollut mitään mainittavia ongelmia ajoasennon kanssa? Meillä poika 130 cm pitkä ja Orbea MX 24 suositus näyttää lähtevän 135 cm ylöspäin.
    Meillä on 132cm jantterilla tuo Orbea. Juuri passeli ja kasvunvaraa on kiitettävästi myös. Ridemore myi disc versiota samaan rahaan kuin saksan nettikaupat kun tiskiltä tinkas.

  10. #2800
    Takavaihtajan vaikutus vaihdevipujen "jäykkyyteen"?

    Ostin tyttärelle käytetyn 20" pyörän, deoren triggerit, ysipakka ja saint takavaihtajana. Vähän on jäykän oloinen vaihdevivusto. Onko takavaihtajalla mitään vaikutusta siihen miten jäykälle vaihtaminen tuntuu. Vaihdevaijerin vaihdan uuteen ja voisi varmaan vaihdevivunkin uusia. Mutta onko takavaihtajalla mitään merkitystä asiaan? Saint takavaihtajan voisin ottaa vaikka omaan pyörään.

  11. #2801
    hop,
    Olen netin aikalailla kokonaan kaivellut läpi ja tätäkin ketjua lukenut varmaan parikymmentä sivua taaksepäin, mutta silti ei tuntunut löytyvän omiin spekseihin sopivaa lastenpyörää.
    Siis poika täyttää kohta 10v, pitäisi löytää mieluiten napavaihteinen koulu/kaverikruisailuun sopiva mahdollisimman huoltovapaa pyörä. Vanhemmalla tytöllä ollut monta vuotta napavaihteinen, joka toimii edelleen kuin just kaupasta haettu eli napaihteet ensisijainen toive. Myös talvipyöräilyyn sopiva pitää olla eli leveät renkaat plussaa.
    Ketjuvaihteet tuntuu olevan lastenpyörissä halvimmasta päästä ja en vain jaksa värkätä niiden kanssa.

  12. #2802
    Liittynyt
    05/2016
    Paikkakunta
    Ylöjärvi
    Viestit
    1.125
    Ketjuvaihteet voi päivittää parempiin melko pienellä rahalla. Noi napavaihteiset pyörät tahtoo olla melkosta kuraa.

  13. #2803
    Liittynyt
    05/2009
    Viestit
    1.607
    Tämä White XC260 tuli eilen ostettua XXL:n tarjouksesta 349e hintaan https://xxl.fi/white-xc-260-pro-hd-1...143901_1_style
    Keulasta on vain haittaa, se kun ei oikeastaan joustaisi edes aikuisen alla mutta kyllä tuolla koulumatkaa ajelee.
    Hintaan kuuluu vielä ensihuolto kaksi muuta huolto (1/vuosi). Myyjä väitti kassalla että rungolla on ikuinen takuu. Ei taida olla...

    Kovin kallista uutta pyörää ei koulun pihaan varastettavaksi/rikottavaksi viitsi ostaa.

  14. #2804
    150cm tytölle pitäs löytää maastopyörän oloinen pyörä alle. Mielellään levyjarruilla ja kaipa se pomppukeula olisi katu-uskottavuuden takia hyvä olla. Tähän asti ollut käytössä Islan pyöriä ja Beinn 24 on nyt jäänyt pieneksi. XXL:ssä piipahdettiin pyöriä katsomassa ja siellä ohjattiin pienten naistenpyörien pariin. Vähän siis ristiriitainen olo että kuuluuko edes tähän ketjuun, mutta minusta tuollainen neljättä luokkaa aloittava tyttö on vielä lapsi... Mitä suosittelette ja mistä?

  15. #2805
    Liittynyt
    05/2016
    Paikkakunta
    Ylöjärvi
    Viestit
    1.125
    ^Kyllä tuolla pituudella voi jo aikuisten pyöriä sovitella.

  16. #2806
    Liittynyt
    05/2009
    Viestit
    1.607
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti TTH Katso viesti
    150cm tytölle pitäs löytää maastopyörän oloinen pyörä alle. Mielellään levyjarruilla ja kaipa se pomppukeula olisi katu-uskottavuuden takia hyvä olla. Tähän asti ollut käytössä Islan pyöriä ja Beinn 24 on nyt jäänyt pieneksi. XXL:ssä piipahdettiin pyöriä katsomassa ja siellä ohjattiin pienten naistenpyörien pariin. Vähän siis ristiriitainen olo että kuuluuko edes tähän ketjuun, mutta minusta tuollainen neljättä luokkaa aloittava tyttö on vielä lapsi... Mitä suosittelette ja mistä?
    No tuossa yllä juuri kirjoitn ostaneeni Whiten XC260 ja se tuli nimenomaan saman mittaiselle ja ikäiselle tytölle.
    Ohjauskannatin pitää vaihtaa vähän lyhkäisemmäksi ja ilman nousua olevaksi mutta muuten mitata on aika sopivat.

  17. #2807
    Päivien päivää!

    Oon tässä pojalle katellut ekaa 20 tuumasta alle. Kuski on rajannut vaihtoehdot siniseen. No löysin ihan varteenotettavan vaihtoehdon: https://www.fun-corner.de/en/cube-bi...#/radgrosse-20

    Onko miten kokemusta Cuben lastenpyöristä? Käsittääkseni geon puolesta passaa jo tollaselle 115+ ajajalle. Mitenkäs tuleeko vaihtoehtoja mieleen? Levyjarrut tarvis olla.

  18. #2808
    Liittynyt
    12/2009
    Paikkakunta
    Skatta
    Viestit
    1.094
    Cubessa painoa on 9,9 kiloa, 7-vaihdetta ja 380 euroa vs https://www.evanscycles.com/hoy-bona...-bike-EV306432 vs https://www.islabikes.co.uk/product/bikes/beinn/ vs https://www.xxl.fi/white-xc-200-lite...143938_1_style vs http://www.wiggle.co.uk/vitus-twenty-kids-bike/
    Itse ostaisin Vituksen, ei tosin sininen. Levyjarruille en 20 tuumasessa paljoa väliä laittaisi, kuski on niin kevyt.

  19. #2809
    Liittynyt
    06/2007
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    4.058
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Leewi Katso viesti
    Levyjarruille en 20 tuumasessa paljoa väliä laittaisi, kuski on niin kevyt.
    Kevyellä kuskilla on myös rajalliset sormivoimat. Siksi levyjarru ja etenkin hydraulisena on hyvä valinta.
    Holokki auki ku H. Moilane.

  20. #2810
    Liittynyt
    12/2009
    Paikkakunta
    Skatta
    Viestit
    1.094
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti H. Moilanen Katso viesti
    Kevyellä kuskilla on myös rajalliset sormivoimat. Siksi levyjarru ja etenkin hydraulisena on hyvä valinta.
    20" hydraulisilla levyjarruilla on canyon offspring 699 eur, Islabikes Beinn Pro 999 puntaa. Muita ei taida olla, ei ihan joka iskän lompakolle nämä.

  21. #2811
    Tuo Cubehan on nimenomaan hydraulisilla. En pidä neljänsadan hintaakaan pahana, varsinkin kun pyörä menee koon puolesta ainakin pari vuotta. Tollanen Canyoni alkaa jo tuntua tyyriiltä, ainakin vaimon mielestä. Ja onhan noilla joku jälleenmyyntiarvokin.

    Vannejarrujen äänimaisema tuo oman lapsuuden niin lähelle että siksikään ne ei oo vaihtoehto 😁

  22. #2812
    Liittynyt
    06/2016
    Viestit
    3.161
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti ETT Katso viesti
    Mitenkäs tuleeko vaihtoehtoja mieleen? Levyjarrut tarvis olla.
    Ei sillä, etteikö levyt olisi hyvät, mutta miksi levyt pitää olla? Maastossa ymmärrän, muualla asia ei ole yksiselitteinen.

    7,7 kg ... 5,6 kg ja 399...695 €
    https://www.kubikes.de/kubikes_shop/Bikes/KUbikes-20/

    Canyonin ja Islan sarjaan menee sitten tämä 7-kilon levyjarruversio:
    https://pyrobikes.de/TWENTY-ULTRALIG...ck-disc-8-fach

  23. #2813
    Liittynyt
    05/2014
    Viestit
    444
    Vitus Twenty oranssina, hitsi kun keväällä ei ollut saatavissa. Takavaihtaja ok, ja vaihteenvalitsin on liipasintyyppinen. Kendan hyvät renkaat. Hyvä paketti. Olisi vielä 8-pakalla, niin aika bueno olisi. V-jarruissa ei yhden kesän perusteella mitään moitittavaa ole ollut, menee maastossakin hyvin. Lasten Tektro-kahvat kyllä pysäyttävät, eivätkä ole yhtään jäykät käyttää.

  24. #2814
    Liittynyt
    06/2016
    Viestit
    3.161
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Padex Katso viesti
    V-jarruissa ei yhden kesän perusteella mitään moitittavaa ole ollut, menee maastossakin hyvin. Lasten Tektro-kahvat kyllä pysäyttävät, eivätkä ole yhtään jäykät käyttää.
    Muuten kyllä, mutta kuralätäkön jälkeen jarrujen tehottomuus ja rohina on jotain, mitä en haluaisi maastopyörään.

  25. #2815
    Liittynyt
    04/2009
    Paikkakunta
    Raahe
    Viestit
    492
    Kysymys viisaammille. Tällä hetkellä ~128cm ekaluokkalainen. Pyöränä nyt Islabikes Beinn 20 small joka alkaa käydä pahasti pieneksi. Tämän syksyn sillä pärjää ja kun koulumatka on alle kilometrin niin talven saa luvan kävellä kouluun. Ostaako keväällä jonkun 14" rungolla olevan 26 tuumaisen vai suosiolla 24 tuumaisen joka on oikeamman kokoinen? Tyttö on keväällä luokkaa 132-134cm pitkä, joten hyvällä tuurilla 26 tuumainen ei olisi järkyttävän iso.

  26. #2816
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti ETT Katso viesti
    Päivien päivää!

    Oon tässä pojalle katellut ekaa 20 tuumasta alle. Kuski on rajannut vaihtoehdot siniseen. No löysin ihan varteenotettavan vaihtoehdon: https://www.fun-corner.de/en/cube-bi...#/radgrosse-20

    Onko miten kokemusta Cuben lastenpyöristä? Käsittääkseni geon puolesta passaa jo tollaselle 115+ ajajalle. Mitenkäs tuleeko vaihtoehtoja mieleen? Levyjarrut tarvis olla.
    Hyvältä näyttää tuo Cube. Ei tullut muuta mieleen sinisenä. Punaisena ja hopeisena olisi Commencal Ramones https://www.commencal-store.co.uk/PB...BCATID=3534361.

    Meillä nyt n. 124-senttinen (painoa vähän yli 20 kg) poika ajeli alkukesän Islabikes 20S -pyörällä, mutta valitti varsinkin pitkissä jarrutuksissa että ei jaksa jarruttaa. Ostin kuukausi sitten käytetyn White XC 240 jossa hydrauliset käsijarrut niin ajotuntuma parani heti. Luotti siihen että pystyy jarruttamaan käsillä. Tämän kokemuksen perusteella suosittelisin nimenomaan hennoille lapsille levyjarruja.

    Isoveli, joka on 20 senttiä pitempi ja 20 kg painavampi, jarruttelee samalla lailla levyjarrullisella (White XC 260) ja vannejarrullisella (Frog 69) pyörällä. Ilmeisesti hänellä on voimaa enemmän käsissä.

    Pitäisi vielä löytää tuolle nuoremmalle lapselle kevyempi pyörä maantiekäyttöön ensi vuodeksi, esim. Frog 62 tai Woom 5. Eiköhän ne käsivoimat kasva ensi vuoteen mennessä.

  27. #2817
    Liittynyt
    06/2016
    Viestit
    3.161
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Tctic Katso viesti
    Kysymys viisaammille. Tällä hetkellä ~128cm ekaluokkalainen. Pyöränä nyt Islabikes Beinn 20 small joka alkaa käydä pahasti pieneksi. Tämän syksyn sillä pärjää ja kun koulumatka on alle kilometrin niin talven saa luvan kävellä kouluun. Ostaako keväällä jonkun 14" rungolla olevan 26 tuumaisen vai suosiolla 24 tuumaisen joka on oikeamman kokoinen? Tyttö on keväällä luokkaa 132-134cm pitkä, joten hyvällä tuurilla 26 tuumainen ei olisi järkyttävän iso.
    Trekin hybridi Dualsport on 12,6" rungolla eli samaa kokoa kuin moni 24. Sitä on saatavilla kivijalkaliikkeistäkin, joten kokeilu pitäisi onnistua.

    Pyörä sinänsä kaipaa melkoista päivitystä ollakseen hyvä, joten käytetty on hyvä vaihtoehto.

  28. #2818
    Liittynyt
    06/2016
    Viestit
    3.161
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti MEL Katso viesti
    Pitäisi vielä löytää tuolle nuoremmalle lapselle kevyempi pyörä maantiekäyttöön ensi vuodeksi, esim. Frog 62 tai Woom 5. Eiköhän ne käsivoimat kasva ensi vuoteen mennessä.
    Kubikes tekee 24" malleista nykyään levyjarruversioita.

    Vaihdoin yhteen pyörään surkeiden mekaanisten levyjen (joku tuntematon malli) tilalle Avid bb5:t, kun oli Saksassa tarjouksessa 30 eurolla jarru+levy. Tuokin toimii hienosti ainakin Deoren kahvoilla. On siis vaihtoehto, jos löytyy muuten sopiva pyörä huonoilla jarruilla.

  29. #2819
    Mahtaakohan tällaiset olla mistään kotoisin? 2017 aloitettu merkki, ei vielä juurikaan kokemuksia taida löytyä? Kevyitä ovat ainakin.
    http://squish.bike/squish-bikes/

  30. #2820
    Weston Guest
    Juuri 6 vuotta täyttävälle ollaan katseltu maastopyörää. Pituutta 115cm. Itse olen tykästynyt plussa pyöriin ja mielenkiintoisia pyöriä olisivat ainakin:
    Trek Roscoe 20 https://www.trekbikes.com/fi/fi_FI/p...colorCode=grey

    Cannondale Cujo 20 https://www.cannondale.com/en/Europe...ntid=undefined
    sekä
    Norco Fluid 2.3+ https://www.bikeshop.fi/Norco-Fluid-...pa/pNOFLUID23/

    Norcon tarjoushinta on vielä ok, normihinta liikaa.
    Onko muita ehdotuksia? Norcossa olisi Suntourin joustohaarukka, Cujossa Kendan renkaat (muissa kiinalaiset).

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •