Voi tätä joutenolon ihanuutta![]()
Voi tätä joutenolon ihanuutta![]()
^ niinpä....ja siis tosinahkeeta, tänään tullut melkein 200 lukukertaa lisääkyllä nahkiainen kiinnostaa ja kiitos siitä!
Tuontikoira tottiskentällä.
Oi pyhä lehmä sentään - tuosta tulee hyvä.
Ihan **tun hyvä aihio.
Intoa, älyä ja miellyttämisenhalua enemmän kuin isossa kylässä. :-)
To-del-la outo bokkeri.
Ja p!run kaunis.
Kyllä Suomessa pitäisi jokaiselle olla oma liikenne
Siitähän se ajatus lähti, kun nuoriso uskotteli foorumilla että maasturissa pitää nykyään olla hissitolppa. Ilman sellaista pyörä ei vaan kulje enää. Kaikenlaisia nykyajan kotkotuksia.
Loppukesästä viime vuonna lopulta uskoin, ja päätin hypätä tuntemattomaan matalin kustannuksin hankkimalla rikkinäisenä myydyn Reverbin puoli-ilmaiseksi. Samalla saisi opetella ilmeisen epäluotettavaksi julistetun keksinnön sielunelämää täyshuollon perusteella. Tämän yksilön diagnoosi oli tolppa jumissa yläasennossa. Tarkempi tuntomerkkien tutkiminen paljasti malliksi A2, jonka perusteella suo vaikutti Reverbinkin mittapuulla melko syvältä. Ensimmäisenä kokeilin toiveikkaana ihan vaan XLocin ilmausta, mutta ei herännyt. Lopulta riittävästi jumppaamalla yläasennon jumi irtosi ja tolpan sai painumaan kasaan, mutta eipä se siitä omin voimin palautunut.
Löysin valmistajan ohjeita täydentävät huolto-ohjeet joiden perusteella täyshuolto ei vaikuttanut mitenkään ylitsepääsemättömän haastavalta. Räjäytin tolpan alkutekijöihinsä syksyllä. Onneksi sisältä löytyi myös selkeä vikakohde, eli varaosilla kasaamalla voisi olla mahdollista saavuttaa ehjä lopputulos.
Sain tilattua varaosat vihdoin alkukeväästä muiden pikkutilpeehöörien mukana. Kasasin tolpan ja päädyin takaisin lähtökuoppaan - tolppa jumissa yläasennossa.
Tänään päätin kokeilla sadepäivän ratoksi, auttaisiko jos sen XLocin kokeilisi vielä ilmata. Ilmasin ja kappas - tolppahan toimii kuin Buick.
Tästä tuli melkein yhtä hyvä mieli kuin muista pyöreästi yhdeksän kuukautta kypsyteltävistä projekteista. Nyt tietysti puuttuu enää se, että totean tuolla metsän puolella hissitolpan aivan turhaksi keksinnöksi.
"Jaffan juon useimmiten suoraan pullosta." - palstapersoona 16.01.15
Sitten kun olet saavuttanut tietyn iän tai ehkä pikemminkin tietyn henkisen kypsyysasteen, mikään ei saa sinua paremmalle tuulelle kuin kokemus siitä miten oikeassa taas olit siinä että tämä tai tuo nykyajan keksintö on aivan turha ja pelkkää hömpötystä.
Minut sai hyvälle tuulelle pesukoneesta pyykin joukosta löytynyt minipumppu. Olisihan sen tilalla voinut olla joku huonommin konepesua kestävä kapine.
Hautajaisista huolimatta rouvan kotiseuduille E-Pohjanmaalle suuntautunut vkl-retkue.
Paljon oli muuttomatkalaisia pelloilla ja rannoilla.
"The World is full of Kings and Queens, who blind your eyes and steal your dreams. It's Heaven and Hell" -RJD-
Tuolla männä vuosina, kun hommissa kuluttelin aikaani Moskovassa Cosmos hotellissa, niin siellä oli aamiaisella ihan kelpoa neuvostosinappia, aukaisi sieraimet kertarykäisyllä. Oli mitä oli, mutta tykkäsin.Oli mitä oli, mutta tykkäsin. Votkan lisäksi lienee se toinen tuote, minkä osasivat.
No, onneksi tuonne ei tartte enää ikuna, kiintiö täynnä![]()
Jopo & mgcc; velipoika raahaa tuota kotikäyttöön, mainio tuote.
Asiaan, meille taitaa muuttaa tuollainen:
![]()
"The World is full of Kings and Queens, who blind your eyes and steal your dreams. It's Heaven and Hell" -RJD-
Tämä nykyinen olotila; päälääke lähtee viimeiselle vähennykselle. Vanha kunnon
humoristinen kyynikko ja huonon huumorin esitaistelija alkaa kömpiä hiljalleen esille.
Yletön *ittuilu ja kilahtelu turhasta on edelleen poissa entiseen verrattuna.
"The World is full of Kings and Queens, who blind your eyes and steal your dreams. It's Heaven and Hell" -RJD-
Se, että Urheilulehden tilaukseen kuuluva IS-TV on nykyisin Ruutu ja näköjään kattaa myös urheilutarjonnan. Ei edes Tapparan ylivoima haittaa, kun näkee pelin.
Päivä Poronpolun maisemissa. Ja huomenna uudestaan!
No se merisääilta ja että mut ja Nahkiainen mainittiinvoi että. Äh, olisi pitäny kirjoittaa pitempi viesti merisäästä, tai soittaa. Tuli vaan niin äkkiä että voi laittaa viestiä...niin ajattelin että lyhyt ja ytimekäs kysymys olisi parempi.
No, aina voi tulla "vaelluskalat"-luontoilta joskus...
Ensimmäinen pyöräily kolmeen ja puoleen viikkoon, jospa tämä tästä.![]()
^ no ihan varmasti, eihän tuo ole tauko eikä mikään. Täällä ei ole varsinaisesti lenkkeilty sitten syyskuun, ja epäilen että ei tämä tästä enää...onneksi on muitakin harrastuksia.
Lentäminen tuuliputkessa, lainesimulaattorissa lautailu ja tunnin painit siihen päälle. Lisäksi loistava seura ja edessä oleva saunominen ja paljuilu bestmanin mökillä
Get Fat
Maantielenkki mukavassa porukassa, aurinko, se ettei yksikään matkalla nähdyistä rengasrikoista sattunut omalle porukalle - tämä ei ollut vahingoniloa - ja (last but not least) keksimäni vitsi, joka oli niin huono etten viitsinyt kertoa sitä.
Huomenna saapuvan uuden jyrsiksen aiheuttama tohina.
"The World is full of Kings and Queens, who blind your eyes and steal your dreams. It's Heaven and Hell" -RJD-
PPP Underground
![]()
Ehdottomasti 4v esikoispojan kahdestaan kanssa vietetty iltapäivä.. Ensin reilu 6km pyörälenkki ja sen lomassa leikkipuistoilu, sitten käytiin kotipizzassa ja päälle katsottiin Netflixistä Sahara-lastenelokuvaKaksi pikkusiskoa ovat ihastuttavia mutta isi-poika-hetkiäkin pitää olla.
-L.
Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa
^ EhdottomastiTuo vajaa 190 cm sarkastista kukkakeppiä on kahdestaan
aivan erilainen, asia ei siis tule muuttumaan aivan pian. Toivottavasti![]()
"The World is full of Kings and Queens, who blind your eyes and steal your dreams. It's Heaven and Hell" -RJD-
Shakkimatsi.
Pentuna ja vanhempanakin oon nähnyt kaverin lauteilla monesti ja nyt räjähti pankki.
Aivan huima dokulementti, Teemalle iso kumarrus.
"The World is full of Kings and Queens, who blind your eyes and steal your dreams. It's Heaven and Hell" -RJD-
Kuusiviikkoinen moppiturkkinen nakertaja saapui![]()
"The World is full of Kings and Queens, who blind your eyes and steal your dreams. It's Heaven and Hell" -RJD-
"Moppinen" aka Pikkumökin Iivari. Vauhtia ja eriasteisia
tilanteita riittävästiJuoksupyörän laakerointi on lujilla.
![]()
"The World is full of Kings and Queens, who blind your eyes and steal your dreams. It's Heaven and Hell" -RJD-
Aurinkoinen ja mukavan lämmin vappusää. Muuttolintuja tiirailtu aamupäivällä ja kohtapuolin pyöräilemään.![]()
Saatiin Rouvan kanssa mutteritötterö maalatuksi sisältä kahteen kertaan.
Kellastunut mänty muuttui maalarinvalkoiseksi. Onhan se nyt erinäköinen![]()
Muistin että tuli päivälleen seitsemän vuotta siitä kun uskaltauduin - sitä sanaa voi todella käyttää - porukkalenkille.
Ajankohdasta ja säästä (joka oli kuivempi mutta kylmätuulisempi kuin tänä vappuna) johtuen paikalla ei ollut kuin kaksi muuta ajajaa. Vaikka vauhti pidettiin rauhallisena, putosin pariinkin kertaan kun mentiin tasaisella vastatuuleen. En osannut ollenkaan peesata enkä oikein rohjennutkaan. Silti odotettiin, annettiin hyviä neuvoja ja toivotettiin tervetulleeksi seuraavalle iltalenkille.
Jos vastaanotto ei olisi ollut niin ystävällinen, voi olla että olisin jäänyt sellaiseksi yksinpolkijaksi. Tai ehkä jopa myynyt maantepyöräni ja hankkinut jonkun hybridin ja yrittänyt jatkaa hölkkäämistä![]()
^ Foormin paras pläjäys (=Turkua) aikoihin ja nuinhan se vaan menee![]()
Kirjanmerkit