Lainaus Alkujaan tämän lähetti JackOja Katso viesti
Mutta hakuni ei osunut tuohon kun rakennus ei tarkalleen ottaen ole tuon Kulosaaren huvilakaupungin rajauksen sisällä eikä ole suojeltuna rakennuksena Museoviraston karttapalvelussa.
Rastikuvassahan näkyi kaksi rakennusta. Ja kuten kuovipolku asian ilmaisi...
Lainaus Alkujaan tämän lähetti kuovipolku Katso viesti
Edellisessa rastissa oltiin eräässä Museoviraston suorittaman inventoinnin mukaan valtakunnallisesti merkittävässä rakennetussa kulttuuriympäristössä, minkä olisin voinut aasinsiltana todeta, sillä niin ollaan tässäkin. Toinen rastikuvan rakennuksista on niin ikään suojeltu aivan kuten Malmin hautausmaan vesitornikin.
Totta puhuen en minäkään lukenut tuota vihjettä niin tarkkaan vaan lähdin koluamaan RKY-alueita Helsingin karttapalvelusta. Toinen taloista on rajauksen sisäpuolella (ja näköjään myös suojeltu asemakaavalla).

Hyvään alkuun pääsi valitsemalla näkyviksi tasoiksi:
• Taustakartat / Ilmakuvat / Ortokuva 2017 (tai muu vuosi)
• Ympäristö ja luonto / Suojelukohteet ja arvoympäristöt / Valtakunnallisesti merkittävät rakennetut kulttuuriympäristöt

Siitäkin oli kovasti apua, että tiesi etsiä punakattoisia rakennuksia.