Yllä tartuttiin mun lempiärsytysaiheeseen - tai miten "pet hate" sanottaisiin parhaiten suomeksi? - eli luisteluhiihtäjien suorittamaan pertsalatujen vahingoittamiseen. En ole ihan varma ovatko he täysin tietämättömiä aiheuttamastaan kiusasta vai eivät ymmärrä sitä vaan pitävät pertsahiihtäjien valituksia liioiteltuina tai pelkkänä "itkuna".
Tai ovatko he kaikki niin helvetin itsekkäitä etteivät välitä vai välittävät mutta kun siirtymät on pakko suorittaa luisteluhiihdolle liian kapeilla urilla tai kun tekniikka ei riitä vaan oikeanpuoleinen suksi vie heidän tahtomattaankin pertsaladun päälle.
Sellaisia kelejä ei oikeastaan ole jolloin luistelijan rikkomasta ladusta ei olisi haittaa, on vain kelejä jolloin haittaa on enemmän. Vaikka luistelijoita olisi ollut vain yksi ja pertsahiihtäjiä sen jälkeen kymmenen, latu ei ole entisellään. Ja aivan saatanasta on se miten hyvästä vuorohiihdolla noustavasta mäestä tehdään täysin kelvoton seuraavaan latukoneen käyntiin asti!
Kirjanmerkit