ElectrobikeGarminHephaGiant
Sivu 228 / 285 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 128 178 218 226 227 228 229 230 238 278 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 6.811 - 6.840 / 8526

Aihe: Talvipyöräily

  1. #6811
    Liittynyt
    05/2014
    Viestit
    1.068
    Eilen illalla lämpötila noin -12, tuulta 5ms ja nopeutta vastatuuliosuudella noin 20km.
    "Tuntuu kuin" -25-30 asteelta.
    epäasiallinen maastopyöräilijä

  2. #6812
    Liittynyt
    06/2007
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    4.058
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti SeKo Katso viesti
    Ai niin, fysiikan lakeja pitää noudattaa.
    Voihan niitä fysiikan lakeja koittaa rikkoakin, mutta tiettävästi harva onnistunut?

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti SeKo Katso viesti
    Pikaisen googletuksen perusteella sillä ei ole merkitystä onko keittiöstä löytyvä folio kiiltävä puoli ulos- vai sisäänpäin (ruoanlaittoon liittyen).
    Labramittauksessa kiiltävälle ja matta pinnalle saadaan hyvinkin erilaiset emissiivisyyskertoimet, eli merkityksettömästä asiasta ei ole kyse. Sovelluksesta riippuen, vaikutus lopputulokseen voidaan aistinvaraisesti havaita tai sitten ei. Kenkään sullottu folio on parempi kuin ei folioo, uunissa ruuan päälle laitettu folio estää pinnan palamista paremmin kuin ilman folioo paistaen.
    Holokki auki ku H. Moilane.

  3. #6813
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti travelleroftime Katso viesti
    Nuo Bar Mittsit ovat lämpimät, niiden kanssa minulle tulee ilman hanskoja käsiin hiki jonnekin -5 C lämpötilaan asti. Käppyräsarvisen tankotumpuista mallista kyse.

  4. #6814
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.555
    Multa unhtu toisesta kesäkengästä pohjallinen kokonaan, neopreeninen kengänsuoja kyllä ja yks kerros folioo kengän pohjassa + klossien kohdalle muistaakseni jonkun tuohenpalan tms säätänyt, merinosukalla pärjäs just vajaan tunin siirtymän kun meni välillä metsään ja maastoon mutta ero oli pienempi kuin olis uskonut, toisaalta sukat aika uudet ja kuohkeat, ei kasaan painuneet

  5. #6815
    Liittynyt
    02/2017
    Viestit
    146
    Motonet myy Yokon yleismallista tankorukkasta.
    http://www.motonet.fi/fi/tuote/40030...-ohjaustankoon

  6. #6816
    Liittynyt
    06/2015
    Paikkakunta
    hesa
    Viestit
    423
    Sinänsä kokeilemisen arvoisia, itselläni ainakin Black Diamondin Punisherit toimineet -10 asti hyvinkin ja on korkea ranne joten ei tuule sisään

    https://www.camu.fi/miehet/talvi-amp-hiihtokasineet/19

    Itse näen noissa sen edun että eivät ole liian isoja ja kohmeloita toimia

  7. #6817
    Liittynyt
    07/2015
    Paikkakunta
    Espoon erityistalousalue
    Viestit
    2.081
    No niin. Päästiin pääkaupunkiseudullakin nauttimaan talvesta Paikoitellen oli hetkittäin jo haastavaakin....
    Vaihtelevaa vastatuulta...

  8. #6818
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.555
    Kuiva ja kova lumi aamupäivällä oli ihan jees, mutta iltapäivällä sitten varmaan suolan takia kun alkoi pöperöityä ei enää ollut niin jees.

  9. #6819
    Liittynyt
    03/2006
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    669
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti oppes Katso viesti
    No niin. Päästiin pääkaupunkiseudullakin nauttimaan talvesta Paikoitellen oli hetkittäin jo haastavaakin....
    Höpö höpö. Haastavaa nämä pk-seudun kelit eivät oo nähneetkään. Mitä mainioimmat talvikelit.

  10. #6820
    Liittynyt
    08/2012
    Paikkakunta
    East Bay City
    Viestit
    1.260
    Ainakin Lahden seudulla haastavuutta auraamattomille kelveille tuo viereisen autotien/kadun auraajat, jotka heittävät isojakin jäisiä murikoita lumen sekaan kelville. Kelvit muistuttaa paikoin metsäpolkuja, joten hauskoja ajettavia silti.
    Polje vaan poika, ketjua kyllä riittää...

  11. #6821
    Liittynyt
    08/2010
    Paikkakunta
    Jyväskylä
    Viestit
    87
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti travelleroftime Katso viesti
    Hei ootko kokeillu sellaista kuin foliota kengänpohjalle heijastamaan lämpöä takaisin jalan suuntaan ? Törmäsin tuollaiseen niksiin, mutta en ole vielä kokeillut koska pärjään ilmankin vielä täällä Etelä-Suomessa.
    Joo, kenkään on koitettu foliota suojaksi sekä teipata jesarilla klossien aukot mahdollisimman pieniksi = tilkitä kaikki mahdollinen ilmavirtaus sisään. Ei noista juuri apua ole.

    Hyviä ehdotuksia tänne on tullut. Sähköiset lämmittimet toki voisivat olla kokeilun arvoinen. Flättipolkimiin en vaihda, kun lukoilla pystyy talvellakin ajamaan ihan samaan tapaan. Ainoa miinut lukoissa vaan on, jos kengän pohjiin kertyy lunta syystä tai toisesta, on kenkiä vaikea saada kiinni polkimiin ilman puhdistamista.

    Nyt on ollut niin hyvät hiihtokelit täällä Keski-Suomessa, että en ole pyörän selässä juuri viihtynyt kuin työmatkat. Tämän aamun kilpa-ajo sähköpyörän kanssa piti kyllä kropan (ja varpaatkin) lämpiminä.

  12. #6822
    Liittynyt
    03/2012
    Paikkakunta
    Kitee
    Viestit
    6.066
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti TERU Katso viesti
    Kypärän päällepantavaa parempi on kypärän alle pantava, vaikkapa tämä

    https://www.suomenurheilupyora.fi/shimano-kyparahattu-

    Saman kaltaisella jo monet talvet eikä 30° pakkanenkaan pään vuoksi palele, kun vielä kovimmilla pakkasilla suojan päälle korvaläpät. Kypärä talvella hitusen tilavampi. Varpaat sen sijaan ovat saaneet kylmävauriota, estävät kovilla pakkasilla ajon, jos noita pakkasia enää tuleekaan.

    Tuosta auton ikkunafoliosta on riittänyt leikata moniin kenkiin pohjallisten alle ja kun ohutta on sopii tarvittaviin kenkiin, lämmittävä vaikutus kun itse leikkaa...
    Goren alkujaan lipallinen Windstopperlakki on ollut vuosia , vaan nykyään ilman lippaa sekun oli aina silmillä. Tään vasta sain http://www.chainreactioncycles.com/f...17&cat=product
    Mun 58cm päähän pieni, ei peitä korvia kunnolla ja tuohon GWB:n lakkiin verraten kylmä. Empä suosittele.
    Teru ,kylmää munkin


    varpaat Raynaydsormien ohella. Bontragerin OMWkengät piisaa tuohon -10C asti, pirullista.
    I väntan på ännu dåligare tidet

  13. #6823
    Liittynyt
    03/2007
    Paikkakunta
    Kempele
    Viestit
    5.933
    http://www.terveyskirjasto.fi/tervey...kkeli=dlk00542
    https://www.terveyskirjasto.fi/terve...kkeli=jal00150

    Minulla tuon jälkimmäisen linkin mukainen kylmävaurio jaloissa. Tosin vain omadiagnoosi, mutta ei epäilystä, noita molempia on viisasta varoa niiden, joilla ei noita vaivoja vielä ole. Talvipyöräilyssä riskinsä.

  14. #6824
    Sanoisin, että paleltumia ehkäisee talviolosuhteissa kerropukeutumisen lisäksi riittävän voimakas liikuntasuoritus joka pistää veren kiertämään ja hengästyttää edes hieman. Pyörällä helppoa, mutta jalan täytyisi turvautua juoksemiseen. Ei kovin ideaalia kauppareissuilla jalan, joten hop-hop pyörän selkään.

  15. #6825
    Liittynyt
    05/2009
    Paikkakunta
    Valkeala
    Viestit
    40
    Sähköpohjalliset ja vuorelliset kengänsuojukset toimi mulla tuonne -25 asteeseen 10km suuntaansa työmatkalla. Nyt kun olen ajanut flättipolkimilla on pyöräilykenkien talvimallienkin surkeus pakkasta vastaan tullut selväksi. Ei ole maailmalla talvikengän suunnittelijat talvea nähneetkään.

  16. #6826
    Liittynyt
    05/2000
    Paikkakunta
    Esponia
    Viestit
    2.025
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti MPU Katso viesti
    Sähköpohjalliset ja vuorelliset kengänsuojukset toimi mulla tuonne -25 asteeseen 10km suuntaansa työmatkalla. Nyt kun olen ajanut flättipolkimilla on pyöräilykenkien talvimallienkin surkeus pakkasta vastaan tullut selväksi. Ei ole maailmalla talvikengän suunnittelijat talvea nähneetkään.
    +1.

  17. #6827
    Liittynyt
    01/2011
    Paikkakunta
    kyröskoski
    Viestit
    435
    Yllätyin tänätalvena kuinka paljon kengänsuojat (neopreeni) suojaavat pakkasella. Aiemmin jalat ei tarjenneet yli 5 pakkasasteen työmatkalla 10km.
    Nyt on pärjännyt vielä hieman yli 10 pakkasasteen , mitä nyt tänä talvena on ollut Tampereen leveysasteella .

  18. #6828
    Liittynyt
    05/2000
    Paikkakunta
    Esponia
    Viestit
    2.025


    Tuplamerinosukkien väliin foliota jalkapöydälle. Jalkaan foliopohjallisilla ja therm ic pohjallisilla varustetut Yetit. Tarkenee toistaiseksi. Avuttoman ohuita on jalkapöydän fylli monissa ”talvikengissä”. Pelle Pelottomuus kannattaa, ennenmmin kuin ostaa kenkiä toinen toisensa perään


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    ”Mitä enemmän somessa seuraa muiden elämää, sitä vähemmän ehtii elää omaansa…..”

  19. #6829
    Liittynyt
    08/2012
    Paikkakunta
    East Bay City
    Viestit
    1.260
    Aamulenkki cyclolla 40km @ 2h tyynessä -6°C pakkasessa. Päällä Ekoin talviajokamppeet, tekninen aluskerroasto ja ajopaita, Heat Concept -hanskat 25°C asennossa ja jalassa Diadorat Dressmanin paksummalla sukalla. Erinomainen setti, ei palellut eikä tullut hiki. Kelvit oli aurattu paikoittain todella mallikkaasti, jossain oli kunnon tärytystä, mutta missään ei lumi estänyt ajamista. Melkein parempi ajaa kuin kesällä. Harvoin voi lumella laskea 35mm MaraWintereillä 35-40km/h pitkissä alamäissä! Vastaan tuli vain muutama kauppamatkapyöräilijä.

    Kannattaa laittaa talven aikana pukeutumiskeksintöjä ja viritelmiä muistiin jonnekin, mistä ne löytää vuoden päästä uudelleen. Mulla on muistiinpanossa useammalla reissulla koeteltu ”pukukoodi” eri lämpötiloille 5°C portain aina -30°C asti. Joka vuosi on toimineet edellisvuonna testatut kamppeet ja siinä sivussa voi hankkia ja kokeilla aina jotain uutta.
    Polje vaan poika, ketjua kyllä riittää...

  20. #6830
    Liittynyt
    03/2007
    Paikkakunta
    Kempele
    Viestit
    5.933
    "Melkein parempi ajaa kuin kesällä" tuoss'on minunkin sanani useimmasta talviajoista täällä pulivälissä Suomea Oulun - Liminganlahden maisemissa, täällä talvea onkin paljon pidempään kuin siellä alempana, vaikka rannikolla täällä ollaankin. Usein jopa mukavampaa ajo väylien puolesta ja kulkee paremmin kuin asfaltilla, tiet tyhjiä muista liikkujista. Varpaat rajoittavat, valkoiseksi eivät mene eikä onneksi vielä mustiksikaan.

  21. #6831
    Liittynyt
    07/2015
    Paikkakunta
    Espoon erityistalousalue
    Viestit
    2.081
    Espoon erityistalousalueella(tm) tänään pääsääntöisesti erinomaiset ajokelit paitsi ajoteiden vieressä olevilla kelveillä, joille aurat oli heittäneet kurat/suolat. Tuosta sitten taas aiheutui melkoiset renkaisiin takertuvat pöpperöt.
    Vaihtelevaa vastatuulta...

  22. #6832
    Liittynyt
    05/2017
    Viestit
    135
    Riittääkö Lounais-Suomen liukkaille ja pakkasille Hans Dampfit TrailStar versiot vai pitäiskö olla nastaa edessä?

    Hyvät renkaat märällä, mutta jäästä ei vielä kokemusta kun olen vielä ulkomailla.

  23. #6833
    Liittynyt
    05/2000
    Paikkakunta
    Esponia
    Viestit
    2.025

    Talvipyöräily

    Ei sit kandee kokeilla foliota kengän sisälle jalkapöydän päälle. Hapertunut atomin kokooseksi lenkillä. Kestävämpää heijaistuspintaista löytyi koiranruokasäkin sisäpinnasta. Ei murene taittuessaan. Jalkapöydän päälle koepalat ja nyt lenkille. Foliopuoli jalkaan päin.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    ”Mitä enemmän somessa seuraa muiden elämää, sitä vähemmän ehtii elää omaansa…..”

  24. #6834
    Liittynyt
    08/2012
    Paikkakunta
    East Bay City
    Viestit
    1.260
    Jättää muutaman ruokanapin pussiin, niin on samalla lämmintä evästä matkalle

    Kahvipussi voisi olla myös toimiva. Siitähän porukka askartelee kasseja ja kestävät sellaista käyttöä mainiosti. Samalla saa kahvintuoksua kenkiin. Mielestäni tuoksuu jopa paremmalta kuin koiranruoka...
    Polje vaan poika, ketjua kyllä riittää...

  25. #6835
    Viuh Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Radonx Katso viesti
    Riittääkö Lounais-Suomen liukkaille ja pakkasille Hans Dampfit TrailStar versiot vai pitäiskö olla nastaa edessä?

    Hyvät renkaat märällä, mutta jäästä ei vielä kokemusta kun olen vielä ulkomailla.
    Trailstar-seos kovettuu pakkasella, eli ei toimi.

  26. #6836
    Liittynyt
    02/2007
    Paikkakunta
    Kouvostoliitos joen mutkas
    Viestit
    1.565
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Pekkaki Katso viesti
    Muistaakseni XXL tankohanskat maksoivat huomattavasti vähemmän kuin tässä ketjussa nyt esille tulleet versiot.
    Taisivat olla aika kuraa, jos kerran 'laadukkaista' pyydetään jopa 150Eur.

    Tähän asti olen pärjännyt puuilosta ostetuilla työhanskoilla.. hinta/laatu ollut kohdillaan ja kestäviäkin ovat olleet.

    Mulla nyt jotkut ihan fillarointiin tarkoitetut sormikkaat, joita en meinannut töihin ajelun jälkeen (-10 pakkasta ja vastatuuli, ylämäkeen koko matkan) saada pois käsistä kun olivat niin hikiset ja liimautuneet käsiin.

    Tankorukkasia mietin vaihtoehdoksi, että vois pitää ohuempia sormikkaita ja mulla vaan tuntuu kaikki lapaset hikoavan yli 10m ajon jälkeen litimäriksi.
    Viime talven pohdinnoissa kastuvien (hiestä) käsineiden avuksi,täällä joku kertoi vinkin kertakäyttökäsineiden käytöstä aluskäsineenä.
    Oli itse saanut vinkin joltain vanhemmalta herralta.
    Tuolla siitä oli juttua ;http://www.fillarifoorumi.fi/forum/s...ihanskat/page9
    Viesti #261 ,OJ:n laittama vinkki
    SSGT-92 muokkasi tätä : 21.01.2018 at 16.41

  27. #6837
    noniinno Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti EsaJ Katso viesti
    Ei sit kandee kokeilla foliota kengän sisälle jalkapöydän päälle. Hapertunut atomin kokooseksi lenkillä. Kestävämpää heijaistuspintaista löytyi koiranruokasäkin sisäpinnasta. Ei murene taittuessaan. Jalkapöydän päälle koepalat ja nyt lenkille. Foliopuoli jalkaan päin.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Halpa hätäpeite "avaruushuopa" esim. Clas Olsonilta kustantaa pari euroa. Kestää melko hyvin repimistä. Siitä saa fooliot kaikkiin kenkiin ja vielä hattuunkin jää ainekset. Ei talvella huono idea pitää lopua peitettä takataskussa, jos vaikka käy hazardi. Toki pisteet EsaJ:lle hyvästä kierrätysideasta.

  28. #6838
    Liittynyt
    08/2012
    Paikkakunta
    East Bay City
    Viestit
    1.260
    ^Hiihtokuvioissa ostettiin apteekista ohuita valkoisia kumihanskan aluskäsineitä hiihtokäsineen alle. Muutaman kerran olen käyttänyt pyöräilykäsineen sisälläkin. Viime talvina olen käyttänyt aluskäsineena merinovillaista sormikasta. Lisää lämpimyyttä ja imee kosteuden, jota onneksi omien käsien kohdalla ei juuri kerry.
    Polje vaan poika, ketjua kyllä riittää...

  29. #6839
    Liittynyt
    07/2015
    Paikkakunta
    Espoon erityistalousalue
    Viestit
    2.081
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti noniinno Katso viesti
    halpa hätäpeite "avaruushuopa" esim. clas olsonita kustantaa pari euroa. Kestää melko hyvin repimistä. Siitä saa fooliot kaikkiin kenkiin ja vielä hattuunkin jää ainekset.
    Mahtaa nää foliot hikoiluttaa (ja säilöä sen hien) aika hyvin
    Vaihtelevaa vastatuulta...

  30. #6840
    Liittynyt
    05/2000
    Paikkakunta
    Esponia
    Viestit
    2.025

    Talvipyöräily

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti noniinno Katso viesti
    Halpa hätäpeite "avaruushuopa" esim. Clas Olsonilta kustantaa pari euroa. Kestää melko hyvin repimistä. Siitä saa fooliot kaikkiin kenkiin ja vielä hattuunkin jää ainekset. Ei talvella huono idea pitää lopua peitettä takataskussa, jos vaikka käy hazardi. Toki pisteet EsaJ:lle hyvästä kierrätysideasta.
    Tokmannin avaruuspeite testattu ja hyllytetty. Se hilseili sen hopeisen tomuna sukkiin. Eroja noissa voi olla. Ja mitä tulee hikoiluun, kun on merinosukka, niin se ei ole ongelma. Ei tuu kylmä. Mulla hikos testilenkillä koiranruokapussit jalkapöydän päällä. Huomasin hikoilun, kun otin kengät jalasts ja päällimmäisen sukan pois päältä, jonka alta paljasuu tuo folio ja toinen merinosukka. Itse toi foliomatsku ei ime itteensä kosteutta.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    ”Mitä enemmän somessa seuraa muiden elämää, sitä vähemmän ehtii elää omaansa…..”

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •