Olikos huomiselle lähtijöitä Manan majalta tai Hakunilasta? Kovin on vetistä keliä luvassa. Jos ei nyt ihan kaikkea vettä kerralla sada niskaan niin minulle kävisi kyllä vaikka kauden eka Gravelimpi reititys.
Olikos huomiselle lähtijöitä Manan majalta tai Hakunilasta? Kovin on vetistä keliä luvassa. Jos ei nyt ihan kaikkea vettä kerralla sada niskaan niin minulle kävisi kyllä vaikka kauden eka Gravelimpi reititys.
Sateisesta säästä huolimatta toistakymmentä pyöräilijää ajeli Rosalle sunnuntaina. (Oma lenkki jäi lyhyemmäksi: lähtöpaikalle ja takaisin.)
Jk. Maantiekausi päättyy syyskuun lopussa, mutta olojen (pudonneet lehdet, jäätä tiellä ym.) salliessa innokkaimmat ajavat edelleen asvaltilla. Lokakuussa alkaa syksyn hiekkatielenkkikausi...tästä tarkempia tietoja tulossa myöhemmin.
* PYÖRÄILYÄ HYVÄSSÄ SEURASSA 46 VUOTTA
* Elämyksiä | Kavereita | Kuntoa | Osaamista
Vielä muistutus tännekkin, että keskiviikkolenkki ajetaan 13.9 alkaen klo 18:00.
Keskiviikkolenkin "jälkeenjäänyt" (lue. klo 18.30) 6 kuskin porukka ajeli keskarilla 35. Kiitoksia vetomiehille (ajoittain) 4-kympin kyydistä hyvässä peesissä![]()
* PYÖRÄILYÄ HYVÄSSÄ SEURASSA 46 VUOTTA
* Elämyksiä | Kavereita | Kuntoa | Osaamista
Maunulan majan 50+ ryhmä ajoi lentokentän ympäri keskarilla 24-25, ja ko. kuskit viidenkympin molemmin puolin. Vaihtelun vuoksi ehdotan, että ensi lauantaina ajetaan Bodom-järvi ympäri, ts. radanvartta Bemböleen ja Vihdintietä takaisin (...Velskolan Pitkäjärven "alppitietä" unohtamatta).
* PYÖRÄILYÄ HYVÄSSÄ SEURASSA 46 VUOTTA
* Elämyksiä | Kavereita | Kuntoa | Osaamista
Hakunilasta lähti 2 kuskia uhmaamaan auringonpaistetta ja tuulenvirettä. Yhteistä lenkkiä ei kuitenkaan saatu aikaiseksi vaan tiemme erkanivat jo kilometrin jälkeen.
Minut myöhemmin ohittanut IK-32-duo lausahti "mukaan vaan", enkä älynnyt kieltäytyä tarjouksesta. Tämä osoittautui Hepon keskiviikkolenkin ajamiseksi 39 kmh keskarilla.
Skickat från min SM-T805 via Tapatalk
Pitkälle 120 km lenkille lähti tänään 11 kuskia Vantaankoskelta. Tauolle asti koko porukka ajoi yhdessä ja sen jälkeen pitkin matkaa osa oikaisi suoraan kotiinsa. Kuusi ajajaa ajoi koko lenkin suunnilleen speksin mukaisesti n. 33 keskarilla. Jalat ja keuhkot tuupattiin tyhjiksi sekä Nurmijärventien mäissä että Vantaankosken loppukirissä.
Erinomaisen hieno ja siisti lenkki. Ei mitään poikkipuolista sanottavaa. Sää myös mitä loistavin. Kiitos!
Lähipäivien sääennuste on kohtalaisen hyvä. Onko Hakunilasta lähtijöitä huomenna lauantaina 23.9?
Urhoollisia lähtijöitä oli kaksi, mutta sitäkin laadukkaampia.
PS Saatiin ne houkutelluksi Mustavuoren junan mukaan - vetureiksi tietenkin - ja ajettiin Porvooseen, tosin sen vähemmän tuttuun kolkkaan eli Hamariin (jonka satamasta löytyy mukava kahvila Lokki)
HePon kuntolenkkien maantieajokauden päätökseen sunnuntaina osallistui hieman alle 30 kuskia. Sää oli ihanteellinen ja osallistujien kunto huipussaan. Ajettiin 32 ja 30 km/h:n keskariryhmissä. 108 km:n reitti kävi kääntymässä Kiljavan ja Jokelan kautta, taukoa pidettiin Nurmijärven Roosalla. 30-ryhmän kauden päätti perinteinen loppukiri lentokentän mäessä, mikä kertoi kuskien olevan erinomaisessakunnossa kesän ajojen jälkeen. -- Kiitoksia kaikille osallistujille ja etenkin vetäjille koko kuluneesta ajokaudesta
Jk. Tästä eteenpäin jatketaan epävirallisemmissa merkeissä, ja innokkaimmat ajavat entiseen tapaan - säiden niin salliessa myös pitkiä maantielenkkejä V-koskelta. Myös hiekkatielenkkikausi käynnistyy vähitellen. (Myöhemmin syksyllä tiedotetaan spinningistä.) ...Ja arki-iltoinakin voi yrittää ajaa niin kauan kuin se turvallisesti on mahdollista (lehdet, pimeys jne.).
Jjk. Lauantain 50+ lenkillä ajettiin Bodom ympäri. Ovelta-ovelle tuli allek. mittariin 60 km, keskari n. 23 (...ja osallistujien keski-ikä edelleen niukasti yli 50 vuotta).
* PYÖRÄILYÄ HYVÄSSÄ SEURASSA 46 VUOTTA
* Elämyksiä | Kavereita | Kuntoa | Osaamista
Hyvästä kelistä huolimatta ei lähtöpaikalle ilmaantunut kuin 7 kuskia. Ajettiin yhdessä porukassa vähän lyhennettynä eli Hindsbyntietä suoraan Immersbyntielle. Keskinopeus oli maltillinen 38,1km/h.
Entäs 30/9 maantielle? Lähtö kl. 10 - 10:30; Hakunila, Viikki, Maunula...
Alustavasti Kiinnostaisi. Viikko 10.30?
Siis Viikki 10.30?
Joo Maaherranpuisto, Prisman vastapäätä kl. 10:30.
Wanhusten oma aamulenkki (50+ väelle, ja muillekin hitaamman menon ystäville) Maunulan majalta lauantaina klo 10.30. Ai, että reitti...? Ehdotan, että lentokenttä ympäri, tai voi osa jengistä pidemmällekin lähteä, esim. Tuusulanjärven kiertoon tai voi ajaa vaikka Nahkelantien ja Metsäkyläntien kautta Riipiläntielle ja V-koskelle (siis 40 ja 50-60 km).
Jk. Lähtöpaikalla keskustellaan hiekkatielenkkeilyn aloittamisesta ...mutta ei vielä aloiteta.
* PYÖRÄILYÄ HYVÄSSÄ SEURASSA 46 VUOTTA
* Elämyksiä | Kavereita | Kuntoa | Osaamista
Onko huomenna sunnuntaina porukkaa lähössä Vantaankoskelta? Perus klo 11.00 lähtö?
Maunulan Wanhusten (50+) ajelulla (keski-ikä tällä kertaa n. 51,75 v.) oli neljä kuskia. Kierrettiin lentokenttä (keskarilla 24-25), vaikka pidemmällekin olisi voinut näin hyvällä kelillä ajaa. Kuivat lehdet kuivalla asvaltilla eivät haitanneet (vaikka niitä on yhä enemmän). Kahdella kuskilla oli cc-pyörä nappularenkailla, joka onkin suositeltava valinta näille syksyn hitaammille maantielenkeille.
Jk. Hyvällä kelillä maantielenkeille näkyy riittävän väkeä, ei ihan kesän malliin, mutta vielä kuitenkin.
* PYÖRÄILYÄ HYVÄSSÄ SEURASSA 46 VUOTTA
* Elämyksiä | Kavereita | Kuntoa | Osaamista
Ei tosiaan satanut, mutta tienpinta oli sen verran märkä, että pyörä meni pesuun. Ihan kiva ajokeli, kunhan oli laittanut riittävästi vaatetta päälle. Neljän kuskin voimin ajettiin Tuusulanjärven lenkki ja käytiin Lottamuseolla kahvilla. Näitä voisi ajella vielä jatkossakin, jos sää pysyy siedettävänä. Lauantaisin voisi ehkä aloitella jo hiekkatielenkkejäkin.
Tänään Kuninkaanmäessä klo 18 -lähdössä vain yksi kuski. Kuski ajoi oikaisten suoraan Hindsbyn kautta keskarilla ~30km/h. Aurinko laski sopivasti Immersbyntien lopussa eikä lenkillä satanut ollenkaan toisin kuin ennusteet lupasivat. Vielä tarkeni hyvin pelkillä irtohihoilla- ja lahkeilla kun piti sykeet koholla. Lämpötila taisi olla 10-12°C välillä: jos tällainen sää olisi vaikka kesäkuussa, uskoisin, että lähtöpaikalla olisi huomattavasti enemmän väkeä. Kun katsoo säätä eikä kalenteria ja ottaa lampun mukaan niin maantiekauttaan voi jatkaa vielä hyvin!![]()
Hei, Liikuttava, taisit tulla vastaan Hindsbyntiellä. Ajoin samaa reittiä vastapäivään (etelästä-pohjoiseen). Hämmästyin yxinäisestä vastaantulijasta niin, etten edes tajunnut moikata; odottelin isompaa porukkaa, jota sitten ei näkynytkään, kuten kuva yllä todistaa.
Jk. Oli todella mainio (!) ajokeli, mutta kieltämättä muutaman vaaran paikan myös kohtasin matkalla, kun hämärä ja pimeys laskeutuivat. Esimerkiksi ilman heijastimia kävelevät ihmiset, varjoissa (ja lehtien alla) piileskelevät kuopat ja ajolinjojen hankala arviointi pimeimmissä kohdissa ovat kyllä varteenotettavia syitä jättää hämärä/pimeäajelut pois tässä vaiheessa kautta (vaikka keli olisi muuten ajettava, kuten tällä kertaa oli). Ymmärrän hyvin, että ihan jo turvallisuuden vuoksi ajaminen arki-iltoina jää, ja muuten lenkkeily (vielä jonkin aikaa maantiellä, sitten hiekkateillä ja maastossa) on syytä keskittää valoisaan aikaan (= viikonloppuihin). Sinänsä harmi, kun olen muuten hyvässä kunnossa (= 150 km vaille 4t ajettuna tällä kaudella maantiellä) ja voisin alkaa "oikeasti" harjoitella
Jjk. Btw: Pahamaineisella (sic) Hindsbyntiellä olivat tehneet pikipaikkauksia, joten ajaminen oli vähän rengas- ym. turvallisempaa kuin aiemmin (etenkin etelästä tultaessa). -- Cyclolla ja nappularenkailla voisi oikaista Länsitien kautta, jos haluaa vähän lisää valoisaa aikaa... Mutta kyllä nämä ilta-ajelut alkavat olla ohi, kun tulee yhä pimeämpi yhä aikaisemmin. Lyhennän omia(kin) lenkkejä ja siirryn hiekkatielle arki-iltaisin; kävin jo testaamassa yhden noin tunnin mittaisen vakioreitin. -- 50+ porukka, btw2, voisi myös harkita ensi lauantaina lyhyehkön hiekkatiereitin ajamista. Mutta jos keli on hyvä, niin maantielle (!) mieli tekisi (...puuttuvat 150 kmajamaan...). Monesti on ollut niin, että lähtöpaikalla (Maunulasta) on ollut tarjolla lokakuussa sekä hiekkatie- että maantielenkki; ts. kannattaa käydä tsekkaamassa, kummalle puolelle on enemmän lähtijöitä. Ajoseuraa saattaa löytyä vielä maantiellekin säiden salliessa.
* PYÖRÄILYÄ HYVÄSSÄ SEURASSA 46 VUOTTA
* Elämyksiä | Kavereita | Kuntoa | Osaamista
Minulle käyvät lähtökohtaisesti ja keskuslämmitetyn työhuoneeni vinkkelistä katsottuna huomenna asfaltti tai sora. Kumpi vaan, ja vaikka kumpikin. Manan majalla näyttäisi olevan tarjolla Särkiän matkatoimiston organisoima vakiolähtö 10:30, mutta oletan Hakunilan lauantaiset ajelut ajetuiksi? Juuri tämän hetken sääennusteissa lauantai näyttäisi olevan sunnuntaita vähäsateisempi.
Maunulassa oli suorastaan "tungosta" aamupäivällä (klo 10.30), kun peräti kahdeksan (8 kpl) kuskia saapui erilaisilla ajovälineillä kärkkymään lenkkiseuraa. Ajankohdan erinomaisen ajokelin (hyvää vauhtia kuivuva asvaltti) huomioonottaen maantieajo voitti hiekkatiet tällä kertaa* 7-1. Maantieporukka jakautui hallitusti Ruotsinkylässä pitkämatkalaisiin (3 kuskia) ja lyhyemmän aamulenkin 50+ (ym.) ajajiin (4 kpl), joilla tuli mittariin n. 47 km.
*...tilanne tulee syksyn edetessä muuttumaan. Veikkasin, että jonain päivänä näemme jopa käänteisen järjestyksen (1-7) kuten aiempinakin vuosina. -- Yritetään saada hiiiiitaaaaammalla vauhdilla ajetut hiekkatielenkit ohjelmaan tänä syksynä. Hiekkateiden reittiosaajia näihin ajoihin myösi kaivataan. Ja lyhyemmin voi hiekkateillä(kin) ajaa, jos aikataulu- ym. syyt vaikuttavat (kuten tänään). -- Aikatauluista sen verran, että varmaan säiden salliessa motivoituneimpien hiekkatieajot jatkuvat marras-joulukuulle saakka (...nollakeli, räntä ja pakkasasteet sitten lopettavat ajokauden epävirallisen jatkon, tosin eivät kaikkien osalta).
Jk. Ja spinnaamaankin pääsee... tästä lisää myöhemmin.
* PYÖRÄILYÄ HYVÄSSÄ SEURASSA 46 VUOTTA
* Elämyksiä | Kavereita | Kuntoa | Osaamista
Onko kiinnostusta huomenna cc-lenkille Maunulasta klo 10.30?
Käytiin Vesan kanssa Pirttimäellä. Heikki otti meidät paluumatkalla kiiinni ennen Espoon keskuspuistoa ja johdatti meidät vauhdilla puiston läpi Laajalahteen.Parissa paikassa tulvavesi oli katkaissut reitin ja jouduttiin käyttämään vaihtoehtoisia kiertoteitä.
Onko tietoa että pääseekö Petikosta jälleen reitti2000sta pitkin Serenaan? Viime vkonloppuna tosiaan oli tulvaveden peitossa pahasti yhdessä kohtaa ja piti kiertää
Kirjanmerkit